ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Βοήθεια ξεκινώντας ακορντεόν

    ariadni79
    02.02.2014, 12:28

    γεια!!!

    πριν λιγο καιρο ηρθε στα χερια μου ενα ακορντεον scandalli που ανηκε στη γιαγια μου, θα ηθελα πολυ να μαθω να παιζω αλλα δεν εχω ιδεα απo ακορντεον. Εψαξα στο διαδικτυο και ειδα πως ολα τα ακορνετον εχουν τουλαχιστον 5 σειρες κουμπακια στο μπασο ενω το δικο μου εχει μονο 4. Γενικα παιζω γυρω στα 7 χρονια πιανο και βρισκομαι στη, εχω τελειωσει τα θεωρητικα και κανω αρμονια οποτε γνωριζω απο παρτιτουρες.

    Μπορειτε να με βοηθησετε?? γιατι εχει μονο 4 σειρες ?{#emotions_dlg.helpsmilie}

    ευχαριστω πολυ!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 02-02-2014 16:16 ]


    costaspanag
    03.02.2014, 00:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ariadni79 στις 02.02.2014, 12:28 έγραψε...

    γεια!!!

    πριν λιγο καιρο ηρθε στα χερια μου ενα ακορντεον scandalli που ανηκε στη γιαγια μου, θα ηθελα πολυ να μαθω να παιζω αλλα δεν εχω ιδεα απo ακορντεον. Εψαξα στο διαδικτυο και ειδα πως ολα τα ακορνετον εχουν τουλαχιστον 5 σειρες κουμπακια στο μπασο ενω το δικο μου εχει μονο 4. Γενικα παιζω γυρω στα 7 χρονια πιανο και βρισκομαι στη, εχω τελειωσει τα θεωρητικα και κανω αρμονια οποτε γνωριζω απο παρτιτουρες.

    Μπορειτε να με βοηθησετε?? γιατι εχει μονο 4 σειρες ?{#emotions_dlg.helpsmilie}

    ευχαριστω πολυ!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 02-02-2014 16:16 ]



    Η μάρκα Scandalli είναι Ιταλική και από τις καλύτερες. Πρόκειται για πολύ καλό ακορντεόν και φαντάζομαι θα είναι σε καλή κατάσταση, αφού ανήκε στη γιαγιά σου. Ίσως να χρειαστεί κάποιο σέρβις από ειδικό συντηρητή, αν είναι πολύ φθαρμένο (αν η φυσούνα χάνει αέρα, αν έχει κάποιες ελαττωματικές φωνές κλπ).

    Οι (κατακόρυφες) στήλες από κουμπάκια στα μπάσα είναι συνήθως από 3 μέχρι 6.

    Υπάρχουν ακορντεόν με 32, 36, 48, 60, 72, 80 ή 120 μπάσα.

    Οι 4 στήλες είναι συνήθως: μπάσα / συγχορδίες ματζόρε / μινόρε / εβδόμης (σέτιμο). Οι 5 στήλες έχουν επί πλέον κόντρα  (βοηθητικά) μπάσα (1 τρίτη πάνω από το αντίστοιχο μπάσο). Οι 6 στήλες έχουν επί πλέον συγχορδίες εβδόμης ελαττωμένης (ντιμινουίτες).

    Για τα μπάσα βλ. & το άρθρο μου  Tα μπάσα του ακορντεόν: μια εφαρμογή του κύκλου με τις πέμπτες

    Αφού ξέρεις πιάνο δεν θα δυσκολευτείς να παίξεις ακορντεόν, ακόμα και χωρίς δάσκαλο. Οι βασικές διαφορές είναι η φυσούνα, τα μπάσα και το ότι είναι αερόφωνο όργανο.

    βλ. &  το άρθρο μου  Γνωριμία με το Ακορντεόν.

    Επίσης το άρθρο του Γιάννη Reteos Τα χαρακτηριστικά και η τεχνική του ακορντεόν

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 03-02-2014 00:37 ]


    costaspanag
    03.02.2014, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 02.02.2014, 19:18 έγραψε...

    Τότε υποθέτω πως είναι ένα ακορντεόν με 45 μπάσα...................... Υπάρχει εδώ ένας κύριος που ξέρει να σου πει περισσότερα ο costaspanag και μπορείς να του στείλεις προσωπικό μήνυμα και να ρωτήσεις περισσότερα.......

    Ακορντεόν με 45 μπάσα δεν υπάρχουν. Προφανώς εννοείς 48. Το 48άρι είναι μικρό, αλλά επαρκεί για τα συνήθη κομμάτια και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι ελαφρό, κομψό και ευκολόπαιχτο. Εγώ άρχισα με 36άρι. Μετά πέρασα στο 80ρι και τελικά στο 120ρι.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή σε μένα, βέβαια δεν είμαι παρά ερασιτέχνης που αγαπά το όργανο και έχει ασχοληθεί μ'αυτό από μικρός.


    reteos
    03.02.2014, 19:12

    Κώστα τα είπες όλα και όπως πάντα , πολύ καλά.

    Το μόνο που θα ήθελα να πώ ariadni79 είναι πως κι εγώ  48/άρι  είχα αρχικά και μου ήταν αρκετά βολικό. Το ακορντεόν είναι υπέροχο όργανο και η «μαγεία» του ήχου του, θα σε «κατακτήσει».

    Αφού , όπως λέει και ο Κώστας , παίζεις πιάνο  δεν θα δυσκολευτείς  με το ακορντεόν.

    Καλή συνέχεια κι αν το θυμηθείς αργότερα ,μας λες  πως τα πάς.


    costaspanag
    03.02.2014, 23:23
    Δεν έπεσες σε ανακρίβεια, τί 45, τί 48! Κι εγώ ξέχασα το 96άρι. Η αγάπη σου για το ακορντεόν είναι δεδομένη.