ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.844 μέλη

    Εχω καλη φωνη?

    kevinavis
    08.02.2014, 12:49

    Ειμαι 20 χρονων με λενε Γιωργο και δεν εχω κανει ποτε μαθηματα φωνητικης η κατι σχετικο απλα παντα μου αρεσε το τραγουδι και η μουσικη και σκεφτομουν να αρχισω μαθηματα ορθοφωνιας αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο, δηλαδη αν η φωνη μου ειναι καλη ως το να το προσπαθησω. ξερω να παιζω πιανο επισης.. παρακατω εχω καποια αποσπασματα τραγουδιων που εχω ηχογραφησει, το μικροφωνο δεν ειναι ειναι τοσο καλο οποτε συγνωμη για τον ηχο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kevinavis, 30-09-2014 14:41 ]


    kevinavis
    08.02.2014, 13:46
    αχαχαχ ναι...για την δευτερη ηχογραφηση μιλας. το οτι το μικροφωνο δεν δαγκωνει το καθιστα καλο μικροφωνο?
    kevinavis
    08.02.2014, 14:17

    ΟΚ.. με αυτο το μικροφωνο τα ηχογραφησα 

    http://images01.olx.ca/ui/5/78/18/1271621168_88587018_2-Logitech-Vantage-USB-Microphone-Toronto-1271621168.jpg


    kevinavis
    08.02.2014, 15:19

    αχαχαχαχ...ποσο δικιο εχεις..βασικα χαμηλωνει η φωνη μου γιατι απομακρυνομαι απο το μικροφωνο στις ψηλες νοτες καθως τραγουδαω. ευχαριστω για την συμβουλη, εχεις δικιο τραγουδω λιγο με φοβο μη φαλτσαρω..βεβαια μην περιμενεις και επαγγελματικη ηχογραφηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kevinavis, 08-02-2014 15:40 ]


    freddieKrueger
    08.02.2014, 15:33

    Φίλε μου η φωνή σου είναι ακαλλιέργητη.Σε αρκετά σημεία ξεφεύγεις απ τον τόνο της μελωδίας.

    Δεν είναι κάτι αυτό.

    Ερωτήσεις με απάντηση για την περίπτωσή σου.

    -Εχω καλή φωνή?

    Απ:Ανήκεις σε αυτούς που ναι έχουν καλή φωνή.Η χροιά σου είναι λεπτή,αλλά αυτό έγκειται στον υποκειμενικό άξονα προτίμησης του καθενος.

    -Είμαι έτοιμος να τραγουδήσω επαγγελματικά ή να τραγουδήσω σε κόσμο?

    Η απάντηση είναι ΟΧΙ.Δεν είσαι έτοιμος φίλε μου.

    -Σε πόσο χρόνο θα μπορώ?

    Ανάλογα με το πόσο καλή αντίληψη έχεις γαι το τραγούδι και την επιλογή δασκάλου.

    -Τί μου λείπει για να είμαι έτοιμος τραγουδιστής?

    Σωστή τοποθέτηση,άνετη εκφορά ήχου και στήριξη στο διάφραγμα.Όμως όλα αυτά μαθαίνονται σε βάθος χρόνου.

    Ξεκίνα με απλά πράγματα.Βελτίωσε για αρχη την ομιλια σου με σωστες ανασες και τοποθετηση.Μετα με απλα τραγοδακια και σιγα σιγα θα νοιωθεις τη φωνη σου να γινεται ολοενα και πιο ανετη.

    Ασκησεις γι αυτο το σκοπο θα βρεις κι εδω μεσα σε διαφορα σημεια του φορουμ στα περι μουσικων και φωνητικης.

    Επισης υπαρχουν αρκετα βινετακια μα πανω απ ολα ενας καλος και υπομονετικος δασκαλςο τραγουδιου.

    Αυτα φίλε μου.Ελπίζω να σε κάλυψα.Στη διάθεση σου για οποιαδηποτε απορία.

    Καλή συνέχεια.

     


    kevinavis
    08.02.2014, 15:49
    πρωτα απο ολα ευχαριστω για το χρονο σου. οταν λες η χροια μου ειναι λεπτη, εννοεις παει προς γυναικεια φωνη? δευτερον ρωταω αν εχω καλη φωνη, δηλαδη θελω να πω αν η φωνη μου εχει αυτο το κατι που μπορει να καλλιεργηθει, απο Γ να γινει Α. Με λιγα λογια θελω να δω αν ειμαι αφωνος και καλυτερα να το αφησω το τραγουδι ή αν εχω φωνη και να το συνεχισω, συνεχιζω εννοωντας καλλιεργωντας το.
    freddieKrueger
    08.02.2014, 16:52

    Σε καμμία περίπτωση γυναικεία φωνή φίλε μου.

    Απλά δεν είσαι βαθύφωνος.

    Αυτό δεν πειράζει.

    Πρέπει να αγαπήσεις την προσωπική σου χροιά κι από εκεί και πέρα ο καθενας έχει τις δικές του προτιμήσεις.

    Δηλαδή σε κάποιους θα αρέσεις και σε κάποιους όχι όσον αφορά τη χροιά.

    Αυτό ισχύει όμως για κάθε λογής φωνή.

    Πέρα απ αυτό,αντικειμενικά έχεις μια φωνή που καλλιεργείται και αν κάνεις σωστά βήματα τώρα που είσαι 20 στα 25 θα έχεις μια πάρα πολύ όμορφη φωνή ΕΤΟΙΜΗ να τραγουδήσει ΚΑΙ επαγγελματικά ενώ στα 30 σου θα έχεις ΦΩΝΑΡΑ.

    Όμως πρόσεχε.Μην επαναπάυεσαι.Δουλειά δουλειά και πάλι δουλειά.

    Ξεκίνα απ τ απλά.Και να χεις παντα το θαρρος και την υπομονη να ξαναγυρίζεις στα απλά ξανά και ξανά.

    Να μάθεις να τραγουδάς σωστά.Δλδ με καθαρή φωνή,χωρις να ζορίζεσαι καθολου.Στην αρχη μιση οκταβα.Μετα μια και αργότερα μιαμιση.Στο τελος θα χεις δύο οκτάβες εντελως ανετες να κανεις οτι θες εκεί.Και γιατί όχι?Να ξεπεράσεις και τις ΄δύο όκτάβες.

    Στην έκταση,ελεγχόμενη ένταση,στην άνεση και στο χρώμα σου θα βασιστεί και το ρεπερτόριο που εσύ θα επιλέξεις πως σου πάει πολύ πολύ μετά.

     


    -----------------

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 08-02-2014 16:53 ]


    freddieKrueger
    08.02.2014, 17:21

    Φίλε Jefferson το να κάνεις κατάθεση ψυχής σε μια ερμηνεία είναι ένα κεφάλαιο μακρινό για κάποιον που θέλει να χτίσει σιγα σιγα τη φωνη του.

    Καλό είναι πρώτα κάποιος να κάνει τα σωστά βήματα για ν αποκτήσει μια άνετη φωνή,με όμορφη χροιά σωστά τοποθετημένη και στηριγμένη.

    Όταν καταφέρει να τραγουδά με την ίδια άνεση με την οποία μιλά,τότε είναι ο κατάλληλος χρόνος ν αρχίσει κάποιος να βγάζει και συναίσθημα στο τραγούδι.Να γκαζώνει όπου του βγαίνει,να βγάζει πόνο,χαρά,απογοήτευση,θαυμασμό,έρωτα,πάθος...ότι νοιώθει αυθόρμητα γιατί πλεον δεν θα χει στο νου του να σκεφτεται πως να τραγουδησει.Θα ναι ανετος με τη φωνη του και θα την κανει οτι θελει.Θα μπορει να την υποταξει στα συναισθηματα του.

    Στην Ελλαδα εχω παρατηρησει πως πολλοι εχουν συνδυασει τη φωνητικη τεχνη με την ερμηνεια σε βαθμο ταυτισης.

    ΑΛΛΟ πραγμα το ενα,αλλο το αλλο.

    Αποτελεσμα της συγχυσης είναι το να βλεπεις μεγαλους ελληνες ηθοποιους με εκπληκτικη ερμηνευτικη ικανοτητα να ειναι μετριοτατοι τραγουδιστες.


    freddieKrueger
    09.02.2014, 11:05

    Καλημέρα φίλε Jefferson...

    Φυσικά και πρόσεξα πως παρότρυνες το παιδί να μη φοβάται να τραγουδήσει και δυνατά.

    Στα πλαίσια του πειραματισμού με τη φωνή αυτό δεν είναι κακό σα συμβουλή.

    Η προτροπή πρόταξης του στήθους ίσως παρερμηνευτεί και λάβει κυριολεκτική σημασία για το φίλο μας.Θα μπορουσε να καταλαβει πως εννοείς να τραγουδήσει με το στήθος μπροστά και φουσκωμένο αέρα ή ακόμη και με την αντήχηση της φωνής εκεί.Εσύ βέβαια εννοείς την πρόταξη της αυτιοπεποίθησης φυσικά.

    Η αλήθεια είναι πως όταν το σωμα μας νοιώθει μια ανασφάλεια και αβεβαιότητα αυτό μας προκαλεί ''αναστολές'' και ''κόμπους''.Κάποιες φορές αυτές οι αναστολές είναι πραγματικές και ωφέλιμες άμυνες τις οποίες το σώμα ενεργοποιεί για να μας προστατέψει από κάποιο κύνδινο.Κάποιες άλλες είναι απλά κατασταλτικές,αποτρεπτικές και ο κίνδυνος δεν είναι αληθινός.Είναι αποκύημα φάντασμα του νου μας.

    Γι αυτό γράφω παρακάτω ή κάπου τεσπα πως όλα έχουν να κάνουν με την αντίληψη που έχει κάποιος για το τραγούδι.

    Αν έχεις καλή αντίληψη τότε ξέρεις που να φοβηθείς και πόυ όχι.Αυτό είναι ένα απ τα πρώτα πράγματα που πρέπει να αποκτήσει ο φιλαράκος μας που είναι μόλις 20 κι έχει μια φωνή πολλά υποσχόμενη.

    Όσο για την αναφορά στην κατάθεση ψυχής και την ερμηνεία που έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ,ήταν η τοποθέτησή μου απένταντι στη φράση σου Αν δεν ξεκινήσεις με το να γουστάρεις αυτό που λέει το τραγούδι και να θες να το  δείξεις, δεν θα πας μακριά.

    Με τη φράση σου αυτή προφανώς αναφέρεσαι και στην ερμηνεία.Δλδ λες στο παιδί να ''λυθεί'' και ν αφήσει τη φωνή του να εκφραστεί.Αυτό όμως προυποθέτει πως έχει τη φωνή για κάτι τέτοιο.Πχ αν θέλει να τραγουδήσει παθιάρικα ένα τόνο να το κάνει κι όχι να πέσει σε παραφωνίες ή κοκκοράκια.

    Στα πλαίσια πάντως πειραματισμού της φωνής μπορεί ο φίλος να δοκιμάσει ότιδήποτε.Αρκεί να το κάνει μια δυο φορές μόνο και αν νοιώσει το λαιμό του να πονά να σταματήσει αμέσως.

    Αυτό που έγραψα επίσης δεν το έκανα μόνο για να τοποθετηθώ στην άποψή σου που σε γενικές γραμμές είναι αποδεκτή.Το έκανα για να τονίσω κάτι που από πολλούς παρεξηγείται ειδικά όταν ξεκινούν να μαθαίνουν τραγούδι.

    Τότε γίνεται μαι σύγχυση μεταξύ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ και ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ.Δλδ  αυτοί πιστευουν πως αν απλα αφησουν τους εαυτους τους πολυ ελευθερους να εκφραστουν απολυτα αυθεντικα χωρις ιχνος αναστολης θα τραγουδησουν ομορφα.Αυτο όμως είναι εντελώς αναληθές μα και επικίνδυνο.

    Κιαναφέρω ως παράδειγμα για να επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές το πόσο δύσκολο είναι στη χώρα μας να εντοπίσεις ηθοποιό που τραγουδά καλά.

    Αυτά φίλε Τζεφ.


    freddieKrueger
    09.02.2014, 14:53

    Η σωστή στάση είναι πρωταρχικής και κεφαλαιώδους σημασίας για ν αντιληφθεί κάποιος πως πρέπει να ξεκινά από μια θέση χαλάρωσης.

    Σημαίνει όρθιος ή καθιστός με τους ώμους στη φυσική τους θέση,τον αυχένα και λαιμό χαλαρό και το κεφάλι σε ουδέτερη θέση,δλδ ούτε να σκύβει ούτε να εκστίνεται προς τα πίσω.Αυτή είναι η σωστή θέση για να ξεκινήσει κάποιος να μιλά,να απαγγέλει,να τραγουδά ή απλά να ανασαίνει χωρίς ήχο.

    Οτιδήποτε παραβιάζει τη χαλαρή αίσθηση είναι λάθος.

    Πολλοί έχουν αναφερθεί στην όρθια θέση με πρόταξη του στήθους,χαμηλά τους ώμους κτλ αλλά αν αυτό γίνεται σαν να στέκεται κάποιος προσοχή σε τάγμα τότε είναι σίγουρα λάθος.

    Προς Θεού δεν λέω πως αυτό είπες φίλε Τζεφ.Απλά αν είναι να περιγράψουμε ή να συμβουλέψουμε για το ποιά είναι η σωστή στάση του σώματος για το τραγούδι καλό είναι να γινόμαστε όσο πιο σαφείς γίνεται.

    Τα λάθη στη φωνή του παιδιού είναι λάθη ανωριμότητας της φωνής.Αν την καλλιεργήσει ξεκινώντας σωστά,έχοντας υπόψη σίγουρα και τα περί σωστής θέσης του σώματος,σίγουρα μετά από κάποιο καιρό η φωνή θα του...βγαίνει αβίαστα ανεξαρτλητως θέσης σώματος,συνειδητής προσπάθειας κλτ.

     


    kevinavis
    09.02.2014, 15:26
    σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τους δυο. αυτη η δευτερη ηχογραφηση που ακουγεται η τηλεοραση, ακουγεται οταν δεν τραγουδω, οταν τραγουδω δεν ακουγεται,ειναι φυσικο το μικροφωνο τραβαει καθε ηχο..βρισκομουν και διπλα στην τηλεοραση στο συγκεκριμενο οποτε ειναι δεν ειναι θεμα οτι χαμηλωσα την φωνη μου, νομιζω η τηλεοραση και η περιβοητη παρουσιαστρια ακουγονται στην αρχη που δεν εχω αρχισει να τραγουδω και στο τελος, αντε και στις παυσεις...παντως εχετε δικιο σε αυτα που λετε..σας ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.
    KRISTHESS
    10.02.2014, 03:44

    Ισως είναι λίγο άγρια η ώρα που γράφω..(ας όψεται κάποιο προσωπικό πρόβλημα..) αλλά θέλω να πω κάποια πραγματάκια γι'αυτό που άκουσα, με όλη μου την αγάπη. 

    Πρώτον κατ'εμέ είναι λάθος να επιλέγεις ξένο ρεπερτόριο όταν δεν είσαι τόσο "εύγλωττος".. να τραγουδάς δηλαδή ένα ξένο κομμάτι επάνω στη μουσική του και να είσαι απολύτως ακριβής και με τη σωστή προφορά.Προσπάθησε να τραγουδήσεις ελληνικά κομμάτια.Τα ξένα σίγουρα δε σου πηγαίνουν.

    Δεύτερον η χροιά σου έχει πολλά θετικά στοιχεία και όταν σε ακούω θεωρώ ότι πρόκειται για μία σωστή σε γενικές γραμμές φωνή(λογικά λοιπόν έχεις "αυτί" όπως λέμε εμείς οι μουσικολόγοι και δεν κάνεις όταν προσέχεις παραφωνίες).Αυτό δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται δουλειά.Είσαι 20 χρονών ,άρα μπορείς να φτάσεις σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο.Δούλεψέ το μόνος σου, αλλά σε κάποια φάση θα χρειαστείς σίγουρα και έναν δάσκαλο φωνητικής εφόσον θελήσεις να ασχοληθείς ακόμα πιο σοβαρά.

    Τρίτον,ποτέ μην τραγουδάς ψιθυριστά.Διαπίστωσα ότι το κάνεις συνέχεια.Εξωτερίκευσέ το.Αυτό που κάνεις(παρ'ολα τα θετικά στοιχεία που προανέφερα, μόνο τραγούδι δεν λέγεται..)Συνάμα κάνεις κακό και στις φωνητικές σου χορδές.. Δοκίμασε με ελληνικά κομμάτια. Αλλά τραγούδα..βγάλε φωνή.Φώναξε λιγάκι δε θα σε βλάψει.Άσε τα "γυρίσματα"που κάνει η Αγκιλέρα ας πούμε. Δεν βγαίνουν έτσι.Αυτά έρχονται στην πορεία όταν η φωνή "γυμναστεί" αρκετά..Μου δίνεις την εντύπωση ενός ανθρώπου αγύμναστου που έχει από φυσικού του ένα καλό σώμα, όμως πάει κατευθείαν να σηκώσει 100 κιλά. Ε δεν πάει έτσι. Βήμα Βήμα.Προσπαθώ επίσης να καταλάβω αν τραγουδάς από τη "μύτη"..κάποιες φορές μου δίνεις κι αυτή την εικόνα. Οι αναπνοές είναι δύσκολο πράγμα όπως και η χρήση του διαφράγματος... αυτά ωστόσο μόνο ένας δάσκαλος μπορεί να στα δείξει, ψάξτο όμως λιγάκι και συ στο ιντερνετ..

    Συμπέρασμα.Έχεις θετικά στοιχεία στη φωνή σου, αλλά αυτό δε φτάνει.Δώσε τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτό σου..Αν το θέλεις πολύ , μια χαρά θα τραγουδάς σε 3-4 χρόνια. Αλλά βγάζε φωνή..

    Με όλη μου την αγάπηSmile


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-02-2014 03:45 ]


    kevinavis
    10.02.2014, 10:12

    ευχαριστω για τις συμβουλες σου, μου ειναι πολυ χρησιμες και θα τις ακολουθησω, εχεις δικιο σε ολα..αληθεια να ρωτησω τοσο ασχημα ακουγονται τα αγγλικα μου ? γιατι πιστευα οτι ειχα μια καλη προφορα.. :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kevinavis, 10-02-2014 10:14 ]


    KRISTHESS
    10.02.2014, 11:34
    ξέρεις τι γίνεται φίλε μου?Όχι η προφορά σου δεν είναι κακή αλλά δεν είναι και η άπταιστη.Ξέρεις η ορθοφωνία αφορά τις περιπτώσεις που εκφέρουμε φθογγους είτε ελληνικούς είτε ξένους.Όταν η γλώσσα δεν είναι μητρική και είμαστε και άπειροι το πρόβλημα φαίνεται 2 φορές .. Και δυστυχώς όταν τραγουδάμε οι ατέλειες στη "γλώσσα" φαίνονται πολύ περισσότερο γιατί πέφτει και σύγκριση με τα πρωτότυπα..μην κολλάς σε αυτό..προσπάθησε ωστόσο να κάνεις τη φωνή σου να "ανοίξει" τραγουδώντας ελληνικά και εκφέροντας όσο γίνεται καθαρότερα τους φθόγγους.Άσε τα ξένα για αργότερα όταν θα έχεις "μεστώσει" φωνητικά το λιγότερο ... τότε θα μπορέσεις να δουλέψεις και τυχόν προφορές καλύτερα σε τραγούδια.
    phoebs
    27.04.2014, 12:36
    Ξερεις, η φωνή σου έχει προοπτική να βελτιωθεί, αυτό που χρειάζεσαι είναι μερικά μαθήματα και θα είναι τέλεια. τώρα σχετικά με την προφορά... δεν ξέρω νομίζω πως θα σου πίγαιναν περισσότερο τα ελληνικά...
    phoebs
    27.04.2014, 12:38

    δε το χεις φιλε μου, απλως ξεχνα το. δε στο λεω απο κακια, μονο μια φιλικη συμβουλη


    freddieKrueger
    27.04.2014, 13:44
    Μολις ακουσατε μια γνωμη που η αξια της ειναι οση μιας τρυπιας σκουριασμενης δεκαρας
    tina1x
    12.04.2020, 13:10

    Γεια σας. Θα ηθελα και εγω να ασχοληθω με το τραγουδι. Δεν γνωριζω ομως αν εχω την δυνατοτητα , αν εχω καλη φωνη. δεν εχω κανει ποτε μαθηματα. 


    DIMITRADEMI
    03.08.2021, 14:26

    Παιδιά καλησπέρα και από εμένα εύχομαι να είστε καλά.. Ήθελα απλά την γνώμη σας επειδή θέλω να ασχοληθώ με το τραγούδι διότι το αγαπάω πολύ. Δεν ξέρω εάν έχω καλή φωνή η αξίζει να ασχοληθώ. Σας στέλνω ένα μικρό κομμάτι και περιμένω γνώμη 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DIMITRADEMI, 03-08-2021 14:28 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DIMITRADEMI, 03-08-2021 14:29 ]


    DIMITRADEMI
    18.09.2022, 12:44

    Παιδιά καλησπέρα σας εύχομαι σε όλους καλό φθινώπορο .Είχα αναφέρει παλιότερα πως η μουσική είναι η αδυναμία μου την αγαπώ μου αρέσει να τραγουδώ ελληνική μουσική.. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να πάω παρά κάτω και θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη ... ζητώ συγνώμη που άργισα να σας στείλω ενα βιντεάκι κάτι!! 

    είναι καλοδεχούμενη όποια αρνητική η θετική γνώμη ευχαριστώ!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 19-09-2022 10:15 ]