ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη

    Εχω καλη φωνη?

    jorge
    18.09.2022, 13:25
    DIMITRADEMI θέλεις δουλίτσα, να προσπαθήσεις με δάσκαλο ή ωδείο. Έχεις ωραία χροιά!
    DIMITRADEMI
    18.09.2022, 13:50
    Είναι το μόνο σίγουρο ...αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω;;
    jorge
    18.09.2022, 14:01

    Σε κάποιο δάσκαλο ή δασκάλα φωνητικής πρέπει να απευθυνθείς. Μία που γνωρίζω είναι η Χρύσα Οικονομάκη - musicdoor.gr


    DIMITRADEMI
    18.09.2022, 15:08
    Ωραίαααα.. η γνώμη σας μετράει αρκετά και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ..θα ασχοληθώ αρκετά και θα στείλω καινούριο κομμάτι.Σας ευχαριστώ πολύ !!
    freddieKrueger
    19.09.2022, 08:27

    Καλημέρα φίλη μου

    Δε θα απαντήσω αν έχεις καλή ή κακή φωνή αλλά θα σου πω πως η φωνή σου είναι ιδιαίτερη.

    Σίγουρα δεν έχεις θέματα ακοής του τόνου μια και ξεφεύγεις πολύ λίγο

    Η φωνή σου σε σημεία μοιάζει ανασφαλής και χωρίς έλεγχο της ανάσας μια και φαίνεται να σου τελειώνει η ανάσα στη μέαη των φράσεων...ωστόσο σου προσδίδει φωνητική ταυτότητα.

    Πχ ο Νίκος Παπάζογλου έκανε κάτι παιχνιδίσματα με τη φωνή του,την έκανε ένρινη την έκοβε κάπως απότομα,αλλά ταυτόχρονα είχε ένα σωρό αρετές που τον έκαναν τον Νικο Παπαζογλου.

    Στα μαθηματα φωνητικης εκτος των αλλων μαθαινεις να παραγεις "ευθείς" "καθαρούς" τόνους με σωστή τοποθέτηση φωνής.

    Απλά φρόντισε να "μεγαλώσεις" φωνητικά να γίνεις καλύτερη χωρίς να αποχωριστείς τις ιδιαιτερότητες της φωνής σου.

    Ο Μπομπ Ντυλαν είχε χαρακτηριστική έρρινη λαθεμένη τοποθέτηση καθώς τραγούδαγε.Προβληματική άρθρωση 

    Κάποτε το κατέκρινα αυτό.

    Πλεον το θεωρώ μοναδικό χαρακτηριστικό της φωνητικής του ταυτότητας 

    Συμπέρασμα:

    Συμφωνώ απόλυτα με τον jorge θες δουλίτσα 

    Κακιές συνήθειες που ΠΡΕΠΕΙ να αποβάλλεις είναι να πατάς λαιμό στη φωνή και να αγγίζεις άκρα έκτασης(δε τα κάνεις πάντως)

    Φρόντισε απλά να μάθεις σιγά σιγά να ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ θες τη φωνή σου 

    Να μάθεις το ΒΑΣΙΚΟ σου ΗΧΟ που είναι ο ήχος που παράγεις όταν λες ΝΑΙ καθώς μιλάς και ακριβώς σε αυτό το ΒΑΣΙΚΟ ήχο να χτίσεις ξανά τη φωνή σου από την αρχή.

    Όταν φτάσεις στο σημείο να ΕΛΕΓΧΕΙΣ τη φωνή σου τότε μπορείς να ΞΑΝΑΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ τα φωνητικά στολίδια που σε κάνουν ξεχωριστή.


    DIMITRADEMI
    19.09.2022, 14:28

    Καλησπέρα και σε εσάς!! Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι σε αρκετά σημεία όπως αυτό να τραγουδώ και να αναπνέω και με κάνει νιώθω πως ίσως να μην κάνω για το κομμάτι του τραγουδιού αλλά από την άλλη πιστεύω αν το αγαπάς αλλάζουν τα πράγματα και έχετε απόλυτο δίκαιο στο να προσπαθήσω ...μου δίνετε θετική ενέργεια με βάσει τα σχόλια σας και σας ευχαριστώ ...θα στέλνω καποια βιντεακια και με άλλα κομμάτια ..Θέλω αρκετή δουλίτσα και αυτό το νιώθω και εγώ μέσα μου!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DIMITRADEMI, 19-09-2022 14:29 ]