ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Πονόλαιμος και τραγούδι

    kwnstantina022
    10.02.2014, 18:35

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΕΙΜΑΙ 16 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΑ ΚΑΙ ΚΡΥΩΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΧΩ ΠΟΝΟΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΟΗ! ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΜΟΥ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΩ!ΠΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ TIP ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-02-2014 15:58 ]


    STEFANOS604
    10.02.2014, 19:05

    Τι κάνω εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις (Χρόνια στο ‘’κουρμπέτι’’ είναι συμβουλές γιατρού που εφαρμόζω χρόνια):

    1. Πίνω πολύ νερό χλιαρό
    2. Όχι καφέ – τσάϊ – αλκοόλ
    3. Ζεστό χαμόμηλο με μέλι και λίγο λεμόνι
    4. Πιθανόν σιρόπι βήχα ή σπρέϋ
    5. Νερό να βράζει με ατμούς σε κατσαρόλα με λίγο ευκάλυπτο (ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ)
    6. Αν το αποφασίσεις ξεκίνα με χαμηλό τόνο, 2 - 3 ώρες νωρίτερα να δεις αν ξεβράχνιασες (καλύτερα όμως να το αποφύγεις εντελώς αν οι χορδές σου είναι πολύ επηρεασμένες γιατί θα επιδεινωθούν) .

    Αλλιώς επισκέψου σήμερα – αν προλαβαίνεις- τον ΩΡΥΛΑ για να σου φύγει το άγχος


    kwnstantina022
    10.02.2014, 19:14
    Σας ευχαριστώ πολύ! :D
    freddieKrueger
    11.02.2014, 15:58

    Να πίνεις αρκετό νεράκι δροσερό,αλλά και να κάνεις εισπνοές με ευκάλυπτο.Βοηθούν.

    Συμφωνώ με το όσα σου προτείνει ο Κ Στέφανος εκτός από το να πάρεις αντιβηχικό σιρόπι.ΜΠορείς να προτιμήσεις όμως βλεννολυτικό σιροπάκι όπως πχ το Mucosolvan,που θα σε βοηθήσει να καθαρίσεις από τις ανεπιθύμητες βλέννες του λαιμού.

    Αν έχεις πολλές εκκρίσεις μπορεί να βοηθήσει και η λήψη aerius.

    Εκτός απ αυτά να χεις υπόψη σου πως πρέπει να έχεις ένα λαιμό καθαρό αλλά όχι ξηρό.

    Αυτό σημαίνει πως μπορείς για πχ με ένα γλύκισμα να προκαλέσεις σιελόρροια ή να μασάς λίγο πριν την παράσταση τη γλώσσα σου πολύ απαλά σαν να ταν τσίχλα...κάποια στιγμή θα νοιώσεις το στόμα σου να γεμίζει υγρό σάλιο.Αυτό είναι επιθυμητό.

    Πέρα από αυτά έχε υπόψη σου το καλό ζέσταμα της φωνής σου πριν τραγουδήσεις και την αίσθηση πως τραγουδάς άνετα με το χωρίς εμπόδιο άνοιγμα και κλείσιμο των φωνητικών σου χορδων όταν παράγουν ήχους.