ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.818 μέλη

    Πρόβλημα με ενισχυτή

    tolis254
    13.02.2014, 13:28

    Καλημέρα

    σήμερα μου ήρθε ο ενισχυτής της  ακουστικής κιθάρας  μου και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα , όταν συνδέω των ενισχυτή στη κιθάρα χωρίς να παίξω όλα είναι μια χαρά , όταν αρχίζω να παίζω όμως κάνει ένα απίστευτο βουητό ιδικά στα μπάσα ,πατώντας όλες της χορδές με το χέρι σταματά . και κάτι άλλο περίεργο , παίζοντας ανοιχτές συγχορδίες όλα καλά, όταν πιάσω μπαρε και ιδικά ΦΑ κάνει απίστευτο βουητό , όχι τρίξιμο , βουητό. Μήπως γνωρίζει κανείς τη μπορεί να συμβαίνει ? παρεμπιπτόντως παίζω και σε υπόγειο και ο χώρος είναι κάπου στα 60 τμ , μήπως φταίει αυτό ?

    Ο ενισχυτής είναι αυτός  

    http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hbac20.htm

    Δε ξέρω αν επιτρέπετε να βάζουμε λινκ εταιριών , συγγνώμη αν δεν επιτρέπετε 

    Και συγγνώμη που έκανα λάθος και έβαλα το θέμα σε άσχετη κατηγορία , τώρα το είδα {#emotions_dlg.confused1}

    Πολλά συγγνώμη μαζί , δε ξέρω αν θα με συγχωρήσετε

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 13:39 ]


    takispag
    13.02.2014, 14:28

    Σε τι ένταση παίζεις? Αν είσαι πολύ δυνατά μπορεί να κάνει feedback και να συμβαίνει το βουητό. Επίσης, πρόσεχε το chorus και το reverb να μην είναι προς το μέγιστο, το ίδιο και με τις μπάσες και μεσαίες συχνότητες (low & mid). Ο συνδυασμός όλων αυτών μπορεί και να σου δημιουργεί πρόβλημα. Πως έχεις τις ρυθμίσεις σου όταν παίζεις?

    Επίσης, πες μου αν έχει παραμετρικά και η κιθάρα σου, και τι ρυθμίσεις έχεις και σε αυτά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την takispag, 13-02-2014 14:29 ]


    STEFANOS604
    13.02.2014, 14:45

    Ο ενισχυτής σου αυτός έχει: active/passive switchable input . Active σημαίνει ότι έχει προενισχυτή με gain δηλαδή ενεργά κυκλώματα (λυχνίες,τρανζίστορς..) ενώ passive σημαίνει προενισχυτή χωρίς gain (πχ μετασχηματιστές , προσαρμογείς impedance…).

    Μήπως το έχεις στο passive και ταυτόχρονα απαιτείς να σου δώσει μεγάλο volume που δεν το μπορεί;

    Αν το έχεις στο active πράγματι κάνε αυτά που λέει ο takispag...


    tolis254
    13.02.2014, 14:56

    Takispag 

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου  

    Η κιθάρα μου είναι αυτή : http://www.Thomann.de/gr/Epiphone_ej200ce_vs.htm 

    Και τα ηλεκτρικά της  http://riceageguitarsandparts.com/wp-content/uploads/wp-checkout/images/esonic-2-preamp-system-1346629290.jpg

    Ένταση κιθάρας στο 4 ( active)  , μεσαία – μπάσα 2 , reverd 1 ( active) , chorus 0 , οι ρυθμίσεις σ τον ενισχυτή

    Ομολογώ πως δεν έχω χρησιμοποίηση ξανά ενισχυτή και ίσως να μη το ρυθμίζω σωστά , θα κάνω όσα λες να δω τη θα γίνει . Αλλά τώρα παρατηρώ και άλλο πρόβλημα όταν τον ανοίγω . ενώ έχω συνδέσει το καλώδιο δεν ακούγετε η κιθάρα αμέσως  στον ενισχυτή   ,ίσως να φταίει και το καλώδιο γιαυτο ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 15:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 15:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 15:19 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 16:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 16:03 ]


    tolis254
    13.02.2014, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 13.02.2014, 14:45 έγραψε...

    Ο ενισχυτής σου αυτός έχει: active/passive switchable input . Active σημαίνει ότι έχει προενισχυτή με gain δηλαδή ενεργά κυκλώματα (λυχνίες,τρανζίστορς..) ενώ passive σημαίνει προενισχυτή χωρίς gain (πχ μετασχηματιστές , προσαρμογείς impedance…).

    Μήπως το έχεις στο passive και ταυτόχρονα απαιτείς να σου δώσει μεγάλο volume που δεν το μπορεί;

    Αν το έχεις στο active πράγματι κάνε αυτά που λέει ο takispag...



    Κύριε Στεφανε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας   


    takispag
    13.02.2014, 17:36
    Δεν δειχνει να εχεις ψηλα τις ρυθμίσεις μπάσων - μεσαίων. Παρ'όλα αυτά, δοκίμασε να κόψεις λίγο να δεις αν βοηθάει. Από active - passive να σου πω δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν... Επίσης, απέφυγε να παίζεις ακριβώς μπροστά στον ενισχυτή, καλύτερα γύρνα πλάτη. Αν δεν πιάσουν όλα αυτά, σηκώνω τα χέρια ψηλά εγώ... :)
    tolis254
    13.02.2014, 20:57

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 13.02.2014, 17:36 έγραψε...

    Δεν δειχνει να εχεις ψηλα τις ρυθμίσεις μπάσων - μεσαίων. Παρ'όλα αυτά, δοκίμασε να κόψεις λίγο να δεις αν βοηθάει. Από active - passive να σου πω δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν... Επίσης, απέφυγε να παίζεις ακριβώς μπροστά στον ενισχυτή, καλύτερα γύρνα πλάτη. Αν δεν πιάσουν όλα αυτά, σηκώνω τα χέρια ψηλά εγώ... :)

    ευχαριστώ για το χρόνο σου . μόλις ήρθα σπίτι και δε με παίρνει να κάνω  τεστακια τέτοια ώρα γιατί θα πέσουν για ύπνο τα μικρά .θα το τσεκάρω  αύριο .

    υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα γείωσης αυτός ο θόρυβος? Με τον ενισχυτή της ηλεκτρικής δεν είχα από τη πρώτη στιγμή τέτοια προβλήματα ,μόνο όταν τον φέρνω πολύ κοντά στη κιθάρα ,αλλά για ακουστική πρώτη φορά παίρνω ενισχυτή και  χρησιμοποιώ πρώτη φορά φυσικά

    το δοκίμασα το μεσημέρι αυτό που λες με τη πλάτη στον ενισχυτή και σε απόσταση τριών μέτρων ( όσο είναι το καλώδιο δηλαδή ) αλλά τα ιδία .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 13-02-2014 21:01 ]


    trelakias
    14.02.2014, 03:26

    Όπως το περιγράφει μάλλον feedback θα είναι... Δοκίμασε αυτά που είπε ο takispag.

    Reverb, chorus στο 0.  Ένταση ίσα να ακούγεσαι, μπασομεσαία χαμηλωμένα.  Πήγαινε όσο πιο μακριά φτάνει το καλώδιο και δοκίμασε σε διάφορα σημεία χωρίς να κοιτάς τον ενισχυτή (μπορείς καλύτερα να πας και στο δίπλα δωμάτιο και να κλείσεις την πόρτα).  Αν όλα αυτά δεν πιάσουν, βάλε και ένα ρούχο μέσα στην κιθάρα, λίγη εφημερίδα (κυριακάτικη) ή ό,τι άλλο θες {#emotions_dlg.biggrin}

    Αν τελικά δεν έχεις θόρυβο, τότε έλα πάλι πίσω στο δωμάτιο και ξεκίνα να ανεβάζεις σιγά σιγά την ένταση μέχρι να αρχίσει ο θόρυβος.  Όταν γίνει αυτό κοίτα μήπως αντιμετωπίζεται με τις ρυθμίσεις του eq.

    Επίσης δοκίμασε και σε active και σε passive.  Δεν ξέρω πως δουλεύει ο ενισχυτής σου αλλά γενικά το gain είναι εχθρός σου.

    Μια λύση στο feedback είναι και οι τάπες...

    Αν θες ακόμα ενισχυτή πάντως τότε άλλαξέ τον... Δεν χρειάζεται να το παιδεύεις και πολύ, έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις κάποια στιγμή {#emotions_dlg.biggrin}

    Η καλύτερη λύση είναι με λίγα λόγια να παίζεις unplugged, σίγουρα η κιθάρα θα ακούγεται καλύτερα έτσι Smile

    ΥΓ:  σχωρεμένος, νο προμπλέμο {#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 14-02-2014 07:16 ]


    takispag
    14.02.2014, 09:12
    Χαχα, tralakia έχεις ένα point γενικά. Αλλά στον συγκεκριμένο ενισχυτή το 2 στα μπασα κ μεσαία είναι πάνω απ'τη μέση. Γι'αυτό του λέω να δοκιμάσει να κόψει λίγο. Και προς θεού, δεν είπαμε να φύγει απ'το δωμάτιο, απλά να γυρίσει πλάτη στον ενισχυτή...
    tolis254
    14.02.2014, 11:40

    Καλημέρα !!!

    Βασικά λέω σήμερα να των βάλω στη σέντρα ενός γηπέδου και να παίζω από τις κερκίδες ,αν συνεχίσει να το κάνει θα των αφήσω εκεί να τον κλοτσήσουν με το σφύριγμα {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}


    takispag
    14.02.2014, 12:57
    Πως σου φαίνεται το Wembley? Με καμια 10.000 κόσμο από κάτω είναι καλό για τεστάρισμα ενισχυτή!
    trelakias
    14.02.2014, 14:19

    Ε όχι και να τον κλοτσήσουν... Αφού παίζεις σε υπόγειο κράτα και το θόρυβο να ασχοληθείς με underground πράγματα... {#emotions_dlg.laugh}


    tolis254
    14.02.2014, 14:25

    Λοιπόν το απόγευμα περιμένω ένα φίλο που κάποτε ήθελε να μοιάσει πολλούς μεγάλους dj αλλά τελικά κατέληξε ξυλουργός {#emotions_dlg.eek}  κατέχει αρκετά από ενισχυτές ,θα τον τσεκάρουμε μαζί και ελπίζω να πάνε όλα 

    Για ξύλα στο μαγαζί του {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 14-02-2014 14:35 ]


    trelakias
    14.02.2014, 14:34

    Ο πιο κατάλληλος άνθρωπος είναι!  Αν δεν κάνει για ενισχυτής δωστον να τον κάνει έπιπλο!

    Χιουμορ παρασκευιάτικο... {#emotions_dlg.whistling}

    Πες μας πάντως τι άκρη βγάλατε, μακάρι να πετύχετε κάποια λύση.


    tolis254
    14.02.2014, 19:31

    Λοιπόν παιδιά τεστάραμε τον ενισχυτή και το πόρισμα είναι ¨

    Παραθέτω πρώτα τις ρυθμίσεις που δεν κάνει το βουητό

    Ρυθμίσεις ενισχυτή

    Μπάσο  : -6

    Μεσαία: -9

    Ψηλά: +6

    Συχνότητα ανάμεσα από 200 με 1κ

    Reverd : 4

    Chorus : 3

    Ένταση : 8-9

    Ρυθμίσεις κιθάρας

    Mag/eg : μέση

    Ένταση : μέση

    Flex/eg : μέση

    Και οι μαγνήτες στη μέση , δουλεύουν και οι 2

    Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι πως όταν δεν έχω σύνδεση το καλώδιο στον ενισχυτή από το 5-6 και πάνω έχει ένα μικρό φύσημα , αν βάλω το καλώδιο το φύσημα γίνετε αρκετά υπερβολικό. Αυτό είναι φυσιολογικό η υπάρχει θέμα με τον ενισχυτή ;


    takispag
    15.02.2014, 00:31
    Το καλό είναι οτι ήτανε feedback, και όχι οτιδήποτε άλλο. Όπου λειτουργεί σωστά το αφήνεις... Για μένα, δοκίμασε επίσης να έχεις τέρμα την ένταση στην κιθάρα και κόψε ένταση απ'τον ενισχυτή. Σε μεγάλες εντάσεις πολλοί ενισχυτές έχουν φύσημα. Αλλά παίζουν ρόλο και τα καλώδια, κιθάρα κτλ Πειραματίσου και νομίζω θα βγάλεις άκρη...
    tolis254
    15.02.2014, 00:57

    Αύριο θα τον ανεβάσω επάνω στο σπίτι να τον τεστάρω , ο χώρος στο υπόγειο είναι αρκετά μεγάλος , όσο για το καλώδιο ναι φράγκα υπάρχουν για να πάρω ένα καλό, αυτό που έχω το πηρά 3.5 Ευρώ ( ούτε τσίγαρα δεν παίρνεις) , για κιθάρα όμως δε παίζει γιατί θα με χωρίσει η γυναίκα και δεν ξέρω και να μαγειρεύω {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin} (την Epiphone  3 μήνες την έχω) ….Ευχαριστώ  παιδιά για το χρόνο σας ,να είστε καλά 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis254, 15-02-2014 00:59 ]