ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Απορία σχετικά με χορδές ακουστικής κιθάρας.

    Depfour
    15.02.2014, 08:27

    Καλησπέρα!

    Καινούρια εδω,συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά σας! Πραγματικά έχω βοηθηθεί πολύ!

    Ιδού λοιπον το πρόβλημα: έχω μια ακουστική (Fender squier sa105) Στην οποία θέλω να αλλάξω χορδές. Έχω τις εξής απορίες: Που θα ξέρω τι χορδές έχουν μπει από το εργοστάσιο,μιας κ δν έχουν αλλαχτεί από τοτε,Έτσι ώστε μα μην βάλω τελείως διαφορετικες (πχ να έχουν βάλει 9αρες κ να βάλω 11αρες) .η αλήθεια είναι ότι δν έχω ιδέα από τα νούμερα αυτά κ σε τι διαφέρουν.Στη συνέχεια, τΙ νούμερο χορδών θα προτεινατε σε μια που ξεκίνησε πριν ένα χρόνο? Καθώς επίσης κ τι μάρκα. 

     Συγγνώμη αν κούρασα με την "ασχετοσύνη" μου. Αν μπορεί κάποιος ας με "διαφωτίσει"


    STEFANOS604
    15.02.2014, 16:20

    Αν το truss rod δεν είναι σωστά ρυθμισμένο για τη διατομή των χορδών που χρησιμοποιείτε, αργά αλλά σταθερά θα καμπυλώνεται το μπράτσο της ταστιέρας. (βλέπε ΕΔΩ :)

    Οι μοντέρνες Κιθάρες μπορεί να έχουν: Fixed Bridge (γέφυρα με Σταθερό καβαλάρη) ή Floating Bridge (Κρεμαστή γέφυρα) και είτε μόνο για ένα είτε και για περισσότερα είδη διατομής χορδών (gauge). Στο εμπόριο κυκλοφορούν χορδές: light gauge, extra light gauge, medium gauge.

    Οι μεγαλύτερης διατομής χορδές δίνουν δυνατότερο καμπανιστό τόνο με ευχάριστες αρμονικές ήχο και sustain αλλά ‘’πονούν’’ περισσότερο τα δάκτυλα κατά το πάτημα στα τάστα ενώ οι μικρότερης διατομής πατιούνται ευκολότερα στα τάστα, κάνουν ευκολότερο το bending είναι όμως πιο επιρρεπείς στο οξύνουν τον τόνο (overbending).

    Ο τόνος μιας χορδής είναι και συνάρτηση της gauge. Όσο μεγαλύτερη η διατομή τόσο βαρύτερη η χορδή, τόσο μεγαλύτερη απαίτηση για τέντωμα της για να δώσει τον ίδιο τόνο, τόσο πιο δύσκολο να την πιέσουμε στα τάστα.

    Πιθανόν, χρήση διαφορετικών gauge χορδών να απαιτεί ανύψωση των χορδών για να αποφύγουμε το buzzing με τα τάστα. (βλέπε ΕΔΩ :)

    Η δική μου συμβουλή:

    Είδα ότι το κατάστημα ΕΔΩ:  την Fender squier sa105 την πωλούν με 12άρες  (12-52 round wound)

    Εάν η κιθάρα δεν είναι καλή (η Fender squier sa105 φαίνεται ότι είναι μια πολύ φτηνή κιθάρα – μπορεί όμως να αποδειχτεί καλή) , τότε μεγαλύτερη διατομή χορδών θα την σκληρύνει δυσανάλογα .

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις  από 10άρες μόλις μάθεις να πας σε 11άρες, και μετά παραπάνω. Αν βέβαια αντέχουν τα δάχτυλα σου ξεκίνησε από τις προτεινόμενες 12αρες αλλά ποτέ παραπάνω (εγώ ξέρω μέχρι 14αρες).

    Εγώ χρησιμοποιώ Martin 11άρες και 12άρες σε ακουστική κιθάρα Takamine
    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 15-02-2014 16:28 ]


    trelakias
    15.02.2014, 16:48

    Τις ακουστικές συνήθως τις πουλάνε με 11άρες ή 12άρες και γνώμη μου είναι να μείνεις στις ίδιες που έχεις συνηθίσει, εκτός αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτές.  Μπορείς να ρωτήσεις στο κατάστημα που την πήρες ή εκεί που θα πας να αγοράσεις τις καινούριες.  Το να αλλάξεις νούμερο σημαίνει ότι πρέπει να γίνει σετάρισμα (ρύθμιση) στην κιθάρα αν σέβεσαι το όργανό σου.

    Στην ακουστική μου αρέσουν οι D'Addario Phosphor Bronze αλλά είναι θέμα γούστου.  Πάρε όποιες θες για να δοκιμάσεις και να βρεις εσύ ποιές σου αρέσουν. 

    Σε περίπτωση που θα περάσεις μόνη σου τις καινούριες χορδές στην κιθάρα, πρόσεξε να το κάνεις σωστά.  Επίσης καλό είναι να πάρεις και ένα απλό Lemon oil να βάλεις στην ταστιέρα αν δεν το έχεις κάνει.  Είναι φθηνό, βάζεις πολύ λίγο και κάνει καλό στο ξύλο Smile


    Depfour
    15.02.2014, 18:27

    Για τις elixir που έχω ακούσει; Ειναι καλές; Αυτές εδω http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=1410&category_id=146&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56

    ειναι 10άρες αν κατάλαβα καλά; Εγώ καλύτερα να κινηθώ σε 11αρες απ ότι κατάλαβα.. :)


    STEFANOS604
    15.02.2014, 18:35

    ΝΑΙ είναι 10άρες και καλές

    θα σου έλεγα για αρχή ΝΑΙ ή για να μη μετανιώσεις πάρε 11άρες

    ή πάρε πολύ φτηνές (χύμα) και κάνε δοκιμές να μάθεις να κουρδίζεις και να δεις τα δάκτυλα σου και μετά από 1 μήνα πάρε 11άρες.


    Depfour
    15.02.2014, 18:42
    Πόσο κρατάνε περίπου αυτές;; Και τέλος σε περίπτωση που δν βρω εδω elixir, να κοιτάξω για 11αρες d'addario?
    trelakias
    15.02.2014, 18:42

    Έχουν αυτή την ειδική επίστρωση για να αντέχουν περισσότερο "σαν καινούριες".  Συνήθως βοηθάνε αυτούς που ιδρώνουν πολύ στις παλάμες και γίνονται χάλια οι χορδές πολύ γρήγορα... Τις έπαιρνα κάποτε κι εγώ γι αυτό το λόγο αλλά ο ήχος τους δεν μου αρέσει καθόλου και είναι λίγο ακριβούτσικες.  Προτιμώ να βάζω πιο φθηνές, των οποίων ο ήχος μου αρέσει, και να τις αλλάζω συχνά.  Αλλά γούστα είναι αυτά...

    Αυτές που έστειλες είναι 10άρες. Όταν λέμε 10αρες, 11άρες κλπ αναφερόμαστε στη διάμετρο της Μι καντίνι (σε ίντσες) και ανάλογα με αυτή πάνε και τα πάχη των άλλων χορδών...  Σε κάθε τύπο κάθε εταιρείας βγαίνουν διάφορα gauges.  Μπορείς δηλαδή το σετ που έστειλες να το βρεις και σε 11άρες.


    edit: με προλάβατε... Smile Το πόσο διαρκούν οι χορδές διαφέρει για τον καθένα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-02-2014 18:45 ]


    Depfour
    15.02.2014, 18:44

    Για πιο σχετικά γλυκό αλλά κ μπάσο ήχο,κάνουν οι elixir?

    *Σορρυ για τα πολλά ερωτήματα! *

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Depfour, 15-02-2014 18:47 ]


    trelakias
    15.02.2014, 18:56

    Οι elixir είναι πιο bright, οπότε αν θες μπάσα ίσως να μην σου αρέσουν...


    Depfour
    15.02.2014, 19:09
    Θα μπορούσες να μου προτείνεις μια μάρκα για μπάσα; (Όχι ιδιαίτερα δυνατά μπάσα κιόλας..)
    takispag
    15.02.2014, 22:52
    Κάποια διαφορά κάνει το να είναι από phosphor bronze ή σκέτο bronze. Δεν το έχω με σιγουριά, αλλά νομίζω οι bronze είναι λιγότερο πρίμες. Τσέκαρε το αν θες...
    Depfour
    16.02.2014, 00:37
    καλυτερα elixir που κρατανε καιρο,ή καλυτερα καποιες αλλες πιο φθηνες,με συχνες αλλαγες?
    delta66
    16.02.2014, 05:08

    Ειναι δυσκολο  να καταλαβεις τι διαμετρημα χορδες φοραει η κιθαρα αν δεν εχεις καποιες να τις συγκρινεις.

    Πηγαινε στο καταστημα που θα αγορασεις τις χορδες, να τις συγκρινεις.

    Καλη επιλογη ειναι οι elixir, γιατι θα ξεχασεις να αλλαξεις χορδες.

    Οι nanoweb 12-53 εχουν "γεματο" ηχο, αλλα θα σε κουραζουν αν εισαι σχετικα αρχαρια.

    Σου προτεινω λοιπον τις 11-52.

    Βεβαια αν εχεις αλλο διαμετρημα χορδες (πχ 10αρια που ειναι ευκολοπαιχτες αλλα δεν ειναι και πολυ καλος ο ηχος με τοσο λεπτες χορδες.), θα χρειαστει ρυθμιση η βεργα αν βαλεις 11αρια.

    Αυτο το κανουμε και μονοι μας, δεν ειναι τιποτα δυσκολο, αλλα καποιος πρεπει να σου δειξει πρωτα, να μη κανεις ζημια στο οργανο.

    Αν εχεις ηδη 12αρια και εχεις συνηθισει, παρε 12αρια και παλι.


    tolis254
    21.02.2014, 17:13

    4 φορές έχω βάλει elixir στις κιθάρες μου . τη πρώτη φορά έφυγε η επίστρωση και φαινόταν σαν ξεπουπουλιασμένο κοτόπουλο , ε λέω θα έτυχε , τη δεύτερη ξανά το ίδιο και μαύρισαν μέσα στη δεύτερη εβδομάδα , συνέχισα άλλες 2 φορές από απλή περιέργια και παλι τα ίδια . πλέον μου είναι εντελώς αδιάφορες σαν χορδές για τα λεφτά που έχουν 


    delta66
    23.02.2014, 21:56

    Να κοιταξεις μηπως κανεις καποιο λαθος στη χρηση τους (πχ πενα), ή ηταν ηδη "ληγμενες" οτα τις πηρες κλπ

    Οι χορδες συνηθως δεν εχουν τετοια προβληματα και χρησιμοποιουνται παγκοσμιως σε ευρεια κλιμακα.