ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.840 μέλη

    Έφυγε από τη ζωή ο Σάκης Μπουλάς

    TRAVELOGUE
    21.02.2014, 09:37

    «Έφυγε» από τη ζωή ο αγαπημένος καλλιτέχνης, Σάκης Μπουλάς. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει το ιατρικό ανακοινωθέν, "ο Αθανάσιος Μπουλάς απεβίωσε σήμερα Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014 στο νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ, μετά από πολύμηνη μάχη με τον καρκίνο. Ο χαρισματικός καλλιτέχνης καθ’ όλη τη διάρκεια της νοσηλείας του επέδειξε γενναιότητα και αξιοπρέπεια".

    Πηγή: www.enikos.gr

    Ο Σάκης Μπουλάς, ένας άνθρωπος με ιδιαίτερο και πηγαίο χιούμορ έγινε γνωστός κυρίως τη δεκαετία του '80 από τη συμμετοχή τους σε σατιρικές εκπομπές με το Γιάννη Ζουγανέλη, από το θρυλικό μουσικό καφενείο "Αχ, Μαρία" στα Εξάρχεια και από χαρακτηριστικά τραγούδια του, όπως το "Αλλάξανε τα γούστα μου", "Μπανάκι μανάκι", "Ρέγκε και σαρδέλε". Βεβαίως, μεγάλη συμμετοχή είχε σε τηλεοπτικές σειρές αλλα και στον κινηματογράφο (Ο Δράκουλας των Εξαρχείων, Πατρίς, ληστεία, οικογένεια, Ας περιμένουν οι γυναίκες κ.α.). Ωστόσο, η πορεία του ξεκίνησε στα μισά της δεκαετίας του '70 με τη δημιουργία του μουσικού καφενείου "Σούσουρο" μαζί με τους Νικόλα Άσιμο, Περικλή Χαρβά, Γιάννη Ζουγανέλη και άλλους, τη συμμετοχή στους "Αχαρνής" του Διονύση Σαββόπουλο το 1976. Πάντως, ήταν η συμμετοχή στο δίσκο του Θάνου Μικρούτσικου σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου "Καντάτα για τη Μακρόνησο" το 1976 που με έκανε να τον ξεχωρίσω ως ερμηνευτή - ακούγοντας προ ετών τον δίσκο - όπου ξεχώρισα την ερμηνευτική του στιγμή στο "Ντικ" μαζί με τη Μαρία Δημητριάδη.

    Καλό ταξίδι, Σάκη! Τα φιλιά μας στον... Ντικ!


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 21-02-2014 09:45 ]


    takispag
    21.02.2014, 09:46

    Πραγματικά στενοχωρήθηκα τώρα... Κρίμα, σπουδαίος καλλιτέχνης...


    mary_omikron
    21.02.2014, 11:06

    Το άκουσα πρωί πρωί και πραγματικά στεναχωρέθηκα. Πέραν από τα γνωστά του τραγούδια και τις φωνητικές του ικανότητες ( Caruso) μου άρεζε πολύ και στις κωμικές σειρές της τηλεόρασης ξεχωρίζοντας ιδιαιτέρως το 50/50. Αγαπημένος καλλιτέχνης, ανταπεξήλθε εξαιρετικά σε όλα τα είδη που ασχολήθηκε. Πολυδιάστατος !

    Καλό ταξίδι........

     


    Orfeus
    21.02.2014, 11:08

    Στο καλό Σάκη... R.I.P. 


    pastella
    21.02.2014, 11:09

    Άσχημα τα νέα το πρωι της Παρασκευής...

    Το σίγουρο είναι πως θα μας λείψει πολύ. Καλό ταξίδι Σάκη Μπουλά!


    Konstantinosoa
    21.02.2014, 11:36
    Μου άρεσε και σαν ηθοποιός και σαν τραγουδιστής. Όταν άκουσα ότι αποχώρησε απο το σχήμα το μυαλό μου πήγε στο εν λόγω. Καλό Ταξίδι !
    margatsif
    21.02.2014, 11:39
    Χαρακτηριστικός τύπος ο Σάκης ..... θα τον θυμάμαι παντα .... ώρα του καλή!!!!
    KRISTHESS
    21.02.2014, 11:56

    εκτός από πολύ καλός ηθοποιός, ο Σάκης διέθετε μία εξαιρετική φωνή...μεγάλη απώλεια για τον καλλιτεχνικό κόσμο. Καλό ταξίδι Σάκη.. 


    TRAVELOGUE
    21.02.2014, 12:05

    Μουσική: Γιάννης Γιοκαρίνης

    Στίχοι: Σάκης Μπουλάς

    Δίσκος: Μπουλάς Ελλάς (1986)


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 21-02-2014 12:06 ]


    jorge
    21.02.2014, 13:35

    Ο Μπουλάς έγραψε τους στίχους και στο παρακάτω αγαπημένο του Βασίλη:


    Orfeus
    21.02.2014, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21.02.2014, 13:35 έγραψε...

    Ο Μπουλάς έγραψε τους στίχους και στο παρακάτω αγαπημένο του Βασίλη:



    Μία μετάφραση (κακή κατά τη γνώμη μου) από το "Sebastian" του Steve Harley έκανε, αλλά χαλάλι του!  


    mary_omikron
    21.02.2014, 14:55

    Με μια λιτή και σεμνή ανακοίνωση, η οικογένεια του Σάκη Μπουλά ανακοίνωσε το θάνατό του.

    Η ανακοίνωση της οικογένειας:

    "Έφυγε σήμερα Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου ο πολυαγαπημένος μας Σάκης.

    Καθ’ όλη τη διάρκεια της νοσηλείας του επέδειξε γενναιότητα και αξιοπρέπεια.

    Όπως έζησε με σεμνότητα, ο ίδιος θα επιθυμούσε με την ίδια σεμνότητα να τον αποχαιρετήσουμε.

    Γι’ αυτό το λόγο η νεκρώσιμος ακολουθία θα τελεστεί με την παρουσία μόνο στενών συγγενών και φίλων του.

    Η οικογένειά του ευχαριστεί θερμά όλο τον κόσμο για την αγάπη, το ενδιαφέρον και τη στήριξη και εκφράζει την παράκλησή της προς όλους όσοι επιθυμούν να τιμήσουν τη μνήμη του να καταθέσουν ενίσχυση υπέρ του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με Καρκίνο «ΕΛΠΙΔΑ», 210 7757153, 210 7757934."

    http://www.difernews.gr/articles/20/politismos/77218/sakis-mpoulas-i-kideia-tou-agapimenou-ithopoiou/


    SakisKouroupos
    21.02.2014, 15:17
    Φοβερός σε όλα του ... φωνή,ηθοποιός,ψυχή!! Καλό ταξίδι.....
    antwnispatra
    21.02.2014, 15:19
    Ακόμα ένα μεγάλο μείον.Θα λείψεις Σάκη.Καλό ταξίδι.
    alkyoni
    21.02.2014, 18:43

    Κι εγω στεναχωρηθηκα πρωι πρωι... με αυτη την ειδηση....

    1η φορα και μοναδικη που τον ειδα ζωντανα, ηταν γυρω στο 1986-87 αν θυμαμαι καλα, σε ενα φιλικο αγωνα μπασκετ με ενα ραδιοφωνικο σταθμο της Θεσσαλονικης για φιλανθρωπικο σκοπο.

    Ηταν μαζι με τον φιλο του Γιαννη Ζουγανελη και μας χαρησαν γελιο και διασκεδαση για 2 ωρες περιπου, ναι.. επαιξαν και μπασκετ!!!!

    Τον ευχαριστουμε για τις ομορφες αξεχαστες στιγμες που μας χαρησε τοσο ως τραγουδιστης οσο και ως ηθοποιος/διασκεδαστης. Θα μας λειψει....!!!

    Καλο του ταξιδι, ο Θεος ας τον αναπαυσει με ειρηνη  και τα συλλυπητηρια μας στους οικειους του.


    Hastaroth
    21.02.2014, 22:06

    Είχα δεί επεισόδια από κάποιες σειρές όπου έπαιζε και ήταν πράγματι απολαυστικός.Πάντως έχω την εντύπωση πως καί ώς ηθοποιός αλλά και ώς τραγουδιστής θα μπορούσε να είχε κάνει πολύ πιό αξιόλογα πράγματα-το βίντεο που παρέθεσε η Κριστίν αποδεικνύει πως και τραγουδιστικά αλλά και ερμηνευτικά μπορούσε να δώση πολύ περισσότερα από ένα "Μπανάκι μανάκι" ή ένα "ρέγγε και σαρδέλαι".....

    Συλληπητήρια και από εμένα στους οικείους του...


    empodia
    21.02.2014, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21.02.2014, 22:06 έγραψε...

    Πάντως έχω την εντύπωση πως καί ώς ηθοποιός αλλά και ώς τραγουδιστής θα μπορούσε να είχε κάνει πολύ πιό αξιόλογα πράγματα



    Μερικές φορές πιστεύω ότι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω , δεν το κάνουν επειδή δεν θέλουν.


    mary_omikron
    21.02.2014, 23:57


    IronGirl
    22.02.2014, 10:46

    Σάκη ευχαριστούμε για το γέλιο, για τις μουσικές, για το ήθος...

    Καλό ταξίδι...


    SakisKouroupos
    22.02.2014, 16:32
    Λίγα λόγια- πολλά δάκρυα στην κηδεία του Σάκη Μπουλά!!!Μία λιτή,αξιοπρεπή, αλλά γεμάτη κόσμο από συγγενείς,φίλους και συνεργάτες...όπως άρμοζε στην ζωή και τον χαρακτήρα του Σάκη Μπουλά!!!