ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    Ψάχνω τραγούδια που κυκλοφόρησαν το 1979

    Spring267
    22.02.2014, 17:12

    Καλησπέρα σας!

    Θέλω να κάνω δώρο στον φίλο μου ένα CD που θα το φτιαξω εγώ, με τραγούδια που κυκλοφόρησαν το 1979 την χρονολογία δηλαδή που γεννήθηκε. Είμαι λιγο μικρότερη και δεν ξέρω ποια κυκλοφόρησαν την εποχη εκείνη πρωτες εκτελέσεις..Θα ήθελα τραγούδια ελληνικά οποιουδήποτε είδους. Ακούει πιο πολυ απο ελληνικη ροκ (Σιδηρόπουλος, Ασιμος κλπ) αλλά θα ήθελα να βρω και λαικά ή καλτ της εποχης, ίσως απο ταινίες (γαρδέλης κλπ) για να γελάσουμε.

    Βρήκα οτι το 1979 κυκλοφόρησε ο Μπάμπης ο φλου.

    Μήπως γνωρίζετε άλλους δίσκους που κυκλοφόρησαν τη χρονια εκείνη? Ροκ, λαικά, οτιδήποτε!

    Ευχαριστώ πολύ!


    PetrosTser
    22.02.2014, 17:28

    Καλησπέρα! Smile

    Με μία σύντομη ματιά στην Βικιπαίδεια, βρήκα ότι το 1979 κυκλοφόρησαν οι εξής δίσκοι:

    • Ο σταυρός του νότου - Θάνος Μικρούτσικος
    • Τα τραγούδια της Χαρούλας - Μάνος Λοΐζος
    • Δρομολόγιο - Δήμος Μούτσης
    • Ψυχραιμία παιδιά - Λουκιανός Κηλαηδόνης
    • Σεργιάνι στον κόσμο - Γιάννης Μαρκόπουλος
    • Φλου - Παύλος Σιδηρόπουλος
    • Ρεζέρβα - Διονύσης Σαββόπουλος
    • Δήθεν - Νίκος Ξυδάκης
    • Εικόνες - Γιώργος Χατζηνάσιος

    Μέχρι εκεί από εμένα, αφήνω το πεδίο ελεύθερο στους σχετικούς...

    {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 22-02-2014 17:29 ]


    LadyLuck
    23.02.2014, 04:08

    Δε νομίζω να είναι αυτό που ψάχνεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει το '79 έκαναν την εμφάνισή τους στη δισκογραφία οι Cure, με το Three Imaginary Boys, αν και προτιμώ το Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me, της χρονιάς που γεννήθηκα εγώ :P 


    Spring267
    23.02.2014, 14:07
    Ψάχνω για ελληνικά κυριως για να μην το χαώσω, και επειδή έτσι κι αλλιώς ξένα της εποχής ακούει πιο πολύ, ήδη θα του είναι πολύ γνωστα. Ισως αν βρω καποιο καλό πάντως να το βάλω. Θα δω και αυτο των Cure. Ευχαριστώ πααρα πολύ PetrosTser και LadyLuck!
    PetrosTser
    23.02.2014, 14:42

    Τίποτα βρε! {#emotions_dlg.biggrin}