ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Δυνατοτητες υπολογιστη για επεξεργασια και εγγραφη ηχου!

    MarkosVII
    04.03.2014, 15:32

    Καλησπερα σε ολους!

    Χρειαζομαι την γνωμη σας για ποιον επεξεργαστη μητρικη και μνημη να επιλεξω για να μπορω να δουλευω αξιόπιστα με προγραμμα επεξεργασιας ηχου Ableton live η αργοτερα Cubase . Εχω εξωτερικη καρτα ηχου την scarlet 2i2 της Focusrite. Δεν θα γραφω πανω απο 2 οργανα συγχρόνως.

    Επισης θα αλλαξω λειτουργικο και θα παω σε windows 7 στα 64 -bit.
    Η χρηση ειναι οικιακη ερασιτεχνικη home studio οποτε το διαθεσιμο budget ειναι γυρω στα 350 - 400 ευρω.

    Τα παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα.

    Μπορειτε να με βοηθησετε ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων !



    MarkosVII
    04.03.2014, 20:30
    Κανενας ?
    axilleas23
    05.03.2014, 14:48
    Βρήκες άκρη; ή να πω και εγώ κάτι;
    MarkosVII
    05.03.2014, 15:02
    Πες βρε Αχιλλεα γιατι δεν εχω αλλη απαντηση
    MixalisP
    11.03.2014, 02:40
    Βασικα φιλε μου , ανοιξε το σκρουτζ, και πρωτα βρες 8 GB RAM και μετα με οσα λευτα σου εχουν μεινει επεξεργαστη, η μητρικη μπορει να ειναι μια που να ειναι απλα καλη δε χρειαζεται να ξοδεψεις πανω απο 60~ ευρω και ολα τα υπολοιπα σε CPU υποθετω οτι για να ζητας αυτα διαθετεις ηδη οθονη, πληκτρολογιο/ποντικι, τροφοδοτικο , σκληρο δισκο και καποιο cd/dvd recorder/player. Οτι πληρωνεις παιρνεις προφανως αλλα επισης πρεπει να εχεις στο νου σου και το μεγεθος της παραγωγης π.χ. αν μιλαμε για 5 καναλια ολα κ ολα κανεις τη δουλεια σου πολυ ευκολα και με ενα Laptop παλιο η με ενα pc μετριο, αν ομως το βλεπεις σοβαρα και θες να κανεις βαριες παραγωγες με τυμπανα και πολλα καναλια τοτε οσα λευτα δινεις θα βρισκεσαι και σε καλυτερη κατασταση. Το τελευταιο ισχυει και στην περιπτωση πολλων VSTi (ψηφιακες προσομοιωσεις οργάνων) Αν οι παραγωγες σου ειναι γεματες οργανα VST τοτε παλι χρειαζεσαι ενα δυνατο pc.