ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη

    Ακόμα ένα κρούσμα σκοταδισμού;

    revekka
    12.06.2005, 09:58
    Αν κατάλαβα καλά, συκγρίθηκε η σφαγή των Εβραίων με τη σφαγή των Ελλήνων (αναφέρθηκε και η Κύπρος) και η αντίδραση σ αυτές. Παιδιά, δε νομίζω να υπήρξε κάποιος σ΄αυτή τη συζήτηση που να τάχθηκε υπέρ της μίας ή της άλλης γενοκτονίας, και επειδή αναφέρονται μερικοί στη μία δε σημαίνει ότι συμφωνούν με την άλλη.

    Εκτός αυτού, εκτός θρησκειών, εθνικοτήτων, ιδεολογιών, υπάρχουν σφαγές ‘εντός’. Εμφύλιοι δηλαδή. Με αυτό εννοώ σφαγές μεταξύ ανθρώπων οι οποίοι υποτίθεται υποστηρίζουν κάτι κοινό.

    Το έχω ξαναπεί σ’αυτό το τοπικ ότι πολλοί κρύβονται πίσω απο ιδεολογίες, θρησκείες και εθνικότητες για να δώσουν μια ηθική στις πράξεις τους και αυτό ακριβώς αποδεικνύεται απο τους εμφύλιους. Όταν πια κάποιους δεν συμφέρει η κοινή ιδεολογία, η οποία παρεπιπτόντως και καθόλου τυχαία, τους βοήθησε να πετύχουν προσωπικούς στόχους, την κατηγορούν για να συνεχίσουν αυτό που έκαναν και πρίν: σφαγή.

    Λένε ότι τώρα άνοιξαν τα μάτια τους, ότι είδαν το φώς το αληθινό και την πλάνη της προηγούμενης ιδεολογίας τους...και αφήνουν αυτούς που πραγματικά πίστευαν ή πιστεύουν σ αυτή την ιδεολογία, με τα όποια λάθη της, επι ξύλου κρεμμάμενους, να προσπαθούν να τη σώσουν, να την τροποποιήσουν. Ιδιαίτερα να τη διαχωρίσουν απο τις πράξεις των ανθρώπων που κάποτε 'ανήκαν' σ’αυτήν.



    Astron
    12.06.2005, 15:06
    Πολύ ενδιαφέρον topic. (Μα γιατί να κλείσει ρε παιδιά, καλό είναι να γίνονται πολιτικο-κοινωνικές κουβέντες.Άλλωστε ένα τέτοιο θέμα δεν τελειώνει ποτέ)

    Γενικά με κάλυψε 100% σε όσα λέει ο orfeus (γιατί να μην γράψεις άλλα; Η παρουσία σου σε αυτά τα topics είναι ανεκτίμητη).

    Η εκκλησία σχεδόν πάντα ήταν ένα συντηρητικό σύστημα που ευνοείται από την στασιμότητα και απειλείται από την πρόοδο.
    Αν ήταν στο χέρι τους το πολίτευμά μας σήμερα πιστεύω ότι δεν θα ήταν η δημοκρατία. Γιατί η δημοκρατία προάγει την ελεύθερη σκέψη και έκφραση. Και η ελεύθερη σκέψη απελευθερώνει. Και η ελευθερία σκοτώνει τις θρησκείες γιατί είναι συστήματα καταπίεσης.

    Σχετικά με την λογοκρισία των διαφόρων απόψεων πρέπει να είμαστε όσο πιο ανεκτικοί μπορούμε (εφ' όσον βέβαια οι απόψεις αυτές δεν γίνονται πράξη.) Γιατί αλλιώς θα πέφταμε σε τεράστια διλήμματα.
    Ναι, είναι θρησκευτικός ρατσισμός το να θεωρούμε ότι όποιος είναι εβραίος είναι "κακός". Αλλά δεν είναι και μια μορφή εθνικισμού να θεωρώ ότι ο λαός του Ισραήλ είναι ο σπουδαιότερος λαός και ο περιούσιος λαός του Θεού και κατ' επέκτασιν ανώτερος των άλλων;
    Στην Παλαιά Διαθήκη αλλά και ακόμα και στην Καινή υπάρχουν τρομερά ρατσιστικά στοιχεία (μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει διαβάζοντας τα).
    Ή δεν είναι φυλετική διάκριση εκ μέρους της εκκλησίας η γυναίκα να μην μπορεί να πάει στο Άγιο Όρος ή να μπει σε ορισμένους χώρους των ναών;

    Πολύ επιλεκτική λοιπόν η αντίδραση της εκκλησίας στην περίπτωση του συγκροτήματος, όπως επιλεκτικές (και καθαρά πολιτικές) ήταν πάντοτε οι αντιδράσεις της.
    Orfeus
    12.06.2005, 18:03
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 12-06-2005 στις 15:06 έγραψε:

    Γενικά με κάλυψε 100% σε όσα λέει ο orfeus (γιατί να μην γράψεις άλλα; Η παρουσία σου σε αυτά τα topics είναι ανεκτίμητη).






    Με …….."έψησες" Παύλο!!!!

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 12-06-2005 στις 15:06 έγραψε:

    Αλλά δεν είναι και μια μορφή εθνικισμού να θεωρώ ότι ο λαός του Ισραήλ είναι ο σπουδαιότερος λαός και ο περιούσιος λαός του Θεού και κατ' επέκτασιν ανώτερος των άλλων;






    Αυτό είναι κατασκεύασμα των ίδιων των Ισραηλιτών και το εξηγώ πιο κάτω.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 12-06-2005 στις 15:06 έγραψε:

    Στην Παλαιά Διαθήκη αλλά και ακόμα και στην Καινή υπάρχουν τρομερά ρατσιστικά στοιχεία (μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει διαβάζοντας τα).






    Σας δίνω …..μερικά:

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ')
    1: Οταν δε Κύριος ο Θεός σου σε εισαγάγει εις την χώραν προς την οποίαν τώρα πορεύεσαι δια να την κληρονομήσεις ως ιδικήν σου, και εκβάλει από εμπρός σου Έθνη μεγάλα πολυαριθμότερα και ισχυρότερα από σε,
    2: Θα παραδώσει αυτούς Κύριος ο Θεός σου εις τα χέρια σου, θα κτυπήσεις αυτούς, θα τους εξαφανίσεις τελείως και δεν θα τους λυπηθείς καθόλου.
    (Θεός Πολεμοχαρής και Αιμοβόρος. Τύφλα να 'χουν οι Αμερικάνοι)

    6: Διότι συ, εν αντιθέσει προς εκείνους, είσαι λαός άγιος, αφιερωμένος εις τον Κύριον και Θεόν σου. Κύριος ο Θεός σου σε εξέλεξεν ανάμεσα από όλα τα άλλα Έθνη της γης.
    (Θεός Ρατσιστής)

    10: Αλλά είναι και Θεός δίκαιος ο οποίος ανταποδίδει προσωπικώς εις τους μισούντας αυτόν και εξολοθρεύει αυτούς.
    (Θεός Εκδικητικός. Δεν είσαι με το μέρος μου; Τώρα θα σου δείξω εγώ...)

    22: Κύριος ο Θεός σου θα καταστρέψει και θα εξαφανίσει τα έθνη αυτά από εμπρός σου. Δεν πρέπει να εξαφανίσεις αυτούς ταχέως δια να μη μείνει έρημος και ακατοίκητος η χώρα από ανθρώπους και πληθυνθούν τα άγρια θηρία εναντίον σου.
    23: Αυτούς Κύριος ο Θεός σου θα τους παραδώσει στα χέρια σου και θα προκαλείς εις αυτούς μεγάλες καταστροφές μέχρις ότου εξολοθρευτούν και εξαφανισθούν πλήρως.
    (Θεός Παμπόνηρος)

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Η')
    6: Αυτά έχοντες υπ'όψει, θα φυλάξετε τας εντολάς του Κυρίου του Θεού σας, ώστε να πορεύεσθε την οδόν των εντολών του και να φοβείσθε αυτόν.
    19: Εάν όμως λησμονήσετε Κύριον τον Θεόν σας, σας διαβεβαιώνω ότι θα υποστείτε πανωλεθρίαν.
    20: Όπως Κύριος ο Θεός σας καταστρέφει σήμερον από εμπρός σας άλλα έθνη, έτσι και σεις θα καταστραφείτε.
    (Θεός Εκφοβιστής και Τρομοκράτης. Με άλλα λόγια, ή με εμένα θα είστε ή με τους τρομοκράτες που είπε και ο Μπους.)

    Αλλά και ο Υιός δεν πάει πίσω. Τα ίδια κάνει και το δηλώνει.

    (ΙΩΑΝΝΗΣ Ε')
    19: Σας διαβεβαιώνω ότι δεν ημπορεί ο Υιός να πράττει από τον εαυτόν του τίποτε, εάν δεν βλέπει τον πατέρα να πράττει. Υπάρχει απόλυτος ομοφωνία μεταξύ Πατρός και Υιού, διότι εκείνα που ενεργεί ο Πατήρ, κατά τον αυτόν τρόπον, τα ίδια πράττει και ο Υιός.

    (ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΕ')
    24: Δεν έχω σταλεί παρά μόνον για τα χαμένα πρόβατα του Ισραηλιτικού λαού.

    (ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΕ')
    32: Και θα συναχθούν εμπρός του όλα τα έθνη της γης, και θα χωρίσει αυτούς μεταξύ των με όσην ευκολίαν χωρίζει ο ποιμήν τα πρόβατα από τα ερίφια.
    33: Και θα θέσει τα μεν πρόβατα εις τα δεξιά του, τα δε ερίφια εις τα αριστερά του.
    34: Τότε θα στραφεί εις εκείνους που ευρίσκονται δεξιά του και θα πει: Ελάτε εσείς οι ευλογημένοι και κληρονομήσατε την βασιλείαν των ουρανών.
    41: Τότε θα πει εις εκείνους που ευρίσκονται αριστερά του: Φύγετε μακριά από εμέ σεις οι κατηραμένοι και πηγαίνετε εις το αιώνιον πυρ.

    (Καρμπονάκι ο γυιόκας)

    Και ακόμα.....

    (ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ Α')
    "Ο Ιησούς στράφηκε προς τον Ιούδαν τον Ισκαριώτη και του είπε: Τι κέρδισες Ιούδα που με πρόδωσες; Ας είσαι καταραμένος. Διπλό ανάθεμα να πέσει επάνω σου. Δυστυχία και κατάρα πάνω στο κεφάλι σου. Να σβηστεί το όνομά σου από το βιβλίο της ζωής. Να αφαιρεθεί η μοίρα σου από τον αριθμό των ζωντανών. Να ντυθείς την κατάρα. Να ξεραθείς στα βουρκόνερα. Να ερημώσει το σπίτι σου. Να συντομεύσουν οι μέρες σου. Να τελειώσει η ζωή σου. Να σε συναντήσει ο πόνος. Να σε αρπάξουν τα σκοτάδια. Να σε κληρονομήσουν τα σκουλήκια. Να σε σκεπάσει η σαπίλα."

    Που είναι ο Θεός ο Καλός, ο Δίκαιος, ο Πανάγαθος που είπε:

    (ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ε')
    5: Μακάριοι είναι οι πράοι και ειρηνικοί.....
    (Περί ποιας πραότητας ομιλεί;)

    7: Μακάριοι είναι οι ευσπλαγχνικοί και οι ελεήμονες.....
    (Θα μας κουφάνει τώρα;)

    39: Εγώ όμως σας λέγω να μην καταληφθείτε από οργήν και εχθρότητα.....
    (Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις)

    .....αλλά αν κανείς σε ραπίσει εις το δεξιόν μέρος του προσώπου σου, γύρισε σε αυτόν και το αριστερόν....
    (Καλά.......το άτομο κεντάει !!!)

    44: Εγώ όμως σας λέγω αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς οι οποίοι σας καταριώνται. Ευεργετείτε αυτούς οι οποίοι σας μισούν και προσεύχεσθε δι' εκείνους οι οποίοι σας υβρίζουν, σας συκοφαντούν και σας καταδιώκουν αδίκως.
    (Μα τι λέει; Δηλαδή .....δικαίως τον κατέδωσε ο Ιούδας; Μα τότε γιατί τον καταριέται; Αδίκως τον κατέδωσε; Μα τότε πρέπει να τον ευλογήσει και να προσευχηθεί κι' όλας για πάρτη του.)

    48: Αγωνισθείτε λοιπόν να γίνετε σεις τέλειοι με την αγάπην προς όλους, όπως τέλειος είναι και ο Ουράνιος Πατέρας σας.
    (Ναι!!! Και το παράδειγμα, το δίνετε εσείς...Πατέρας & Γυιός. Εσείς τελικά, δεν έπρεπε να λέγεστε Γιαχ-Βέ & Υιός, αλλά ….Γιαχ- Μπούς & Υιός )

    Εμένα αυτός ο Θεός δεν μου κάνει. Τον Ερευνώ και τον Απορρίπτω.

    Κάθε θρησκεία για να υπάρξει και να σταδιοδρομήσει, χρειάζεται απαραίτητα ένα παρελθοντολογικό μυθολογικό υλικό. Και εκείνη την εποχή, υπήρχε άφθονο υλικό σε όλους τους λαούς που διασταύρωναν τα πνευματικά τους προϊόντα, υπήρχε χώρος και υπήρχαν και οι δημιουργοί οι οποίοι δεν ήταν απαραίτητο να είναι ταυτόσημοι με τους ήρωες του μυθολογικού υλικού.
    Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Όσιρις , η Ίσις αλλά και οι δικοί μας Δίας, Αθηνά κλπ. δρούσαν το ίδιο θαυματοποιά όπως και ο Ιησούς. Η κοινωνική δομή χωρών όπως η Ελλάδα και η Αίγυπτος βοηθούσαν να γεννηθούν μέσα από τον μύθο η Φιλοσοφία, η Ιατρική, η Αστρονομία, η Ιστοριογραφία και μια σειρά από άλλες επιστήμες.

    Τους Θεούς, οι άνθρωποι τους φτιάχνουν κατ’ εικόνα και ομοίωσή τους, ανάλογα με την κουλτούρα που κουβαλάνε.

    Ο Δίας για παράδειγμα, ήταν ο Ένας, ο Μέγιστος, ο Πάνσοφος και ο Μεγαλοδύναμος Θεός, αλλά οι Έλληνες δεν του επέτρεπαν να ανακατεύεται με τα ανθρώπινα.
    Τον άφηναν να κάνει ότι θέλει, αλλά στα δικά του τα χωράφια.
    Οι Εβραίοι έφτιαξαν ένα Θεό δυνάστη, τρομοκράτη και εκδικητικό, ρατσιστή και φασίστα, γιατί έπρεπε από μπουλούκι, όχλος και συρφετός να μεταμορφωθούν σε κράτος με νόμους και κανόνες. Έπρεπε πάση θυσία, να βρεθεί ένας τρόπος όχι μόνο να ελέγχεται αυτός ο όχλος, αλλά να φοβάται και να υπακούει.
    Ο μύθος λοιπόν, συμπεριέλαβε τον Θεό σαν δημιουργό όλου του κόσμου και εκείνον από όπου ξεκινούν και τελειώνουν όλες, μα όλες οι δραστηριότητες της κοινωνικής και της φυσικής ζωής. Κάθε ενέργεια, όποιο στόχο κι’ αν είχε, ήταν δεμένη με την παρουσία και το θέλημα του Θεού. Δική του υπόθεση ήταν η βιολογική υπόσταση των πιστών, δική του υπόθεση ήταν και η κοινωνική τους ιστορία. Για αυτό ακριβώς, ότι ειπώθηκε και ότι γράφτηκε, ήταν άμεσα δεμένο με αυτόν. Δεν έχουμε πουθενά καμία πράξη του λαού του Ισραήλ όποια και αν είναι αυτή ακόμα και πολεμική, που να μην είναι εκ Θεού. Δεν έχουμε πουθενά κανέναν Ιουδαίο βασιλιά που να μην είναι σταλμένος από Εκείνον ή που να μην είναι η προσωποποίηση Εκείνου. Και φτάνουμε στην κορύφωση. Να μεταμορφωθεί δηλαδή σε γιο του εαυτού του.
    (Αυτό ούτε ο Δίας δεν το κατάφερε που μεταμορφωνόταν όλη την ώρα.)

    Η βασική προϋπόθεση αναγνώρισης, είναι το θαύμα που πείθει τον πιστό ότι ΑΥΤΟΣ είναι εδώ. Και θα πρέπει να λάβουμε υπ’ όψιν μας, ότι η Ιουδαία ήταν ο χώρος που ευδοκιμούσαν κάθε είδους μεσσίες, θαυματοποιοί και σαλτιμπάγκοι, σε αντίθεση με την Αρχαία Ελλάδα αλλά και την Ρώμη που τέτοιοι άνθρωποι αντιμετωπίζονταν με τον ανάλογο διερευνητικό σκεπτικισμό. Η φιλοσοφία βλέπετε, είχε ρόλο στην ανθρώπινη σκέψη στους χώρους αυτούς. Ενώ η Ιουδαία ήταν ένας χώρος οικονομικοπολιτικά καθυστερημένος και μυστικιστικά φανατισμένος όπου η μακρόχρονη πιεστική παρουσία του Θεού που εγωϊστικά και σκληρά απαιτούσε την πλήρη υποταγή των πιστών, ήταν η κυριαρχική προϊστορία και το παρελθοντολογικό μυθολογικό υλικό που επέτρεπε να φυτρώνουν και να ευδοκιμούν φρούτα όπως ο Χριστιανισμός. Προσέξτε: Εγωϊστικά και σκληρά θα υποκύψεις στο θέλημά του και αν δεν το κάνεις θα καείς στην κόλαση. Καμία επιλογή δεν έχεις. Θα σου στείλει την πλημμύρα και τον σεισμό και θα σε αφανίσει. Αυτό όμως δεν δείχνει την ελευθερία ενός λαού που φτιάχνει την μυθολογία του για να πατήσει και να σταθεί στο Σύμπαν. Δείχνει έναν λαό καταπιεσμένο και ανήμπορο να χαράξει τον δρόμο του και τα περιμένει όλα από τον Θεό και τα ανάγει όλα στον Θεό.
    Ο Τιμωρός Θεός δούλεψε “χέρι-χέρι με τον Λουσιφέρι” που λέει και η καμπάνια, και “μάντρωσε” τον όχλο. Και όχι μόνο. Έγινε και οικοπεδούχος. Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός!!!

    Αυτά όλα, δεν είναι Ελληνικό γνώρισμα. Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά της Ελληνικής Σκέψης από την Εβραιοχριστιανική Σκέψη. Η Ελληνική Σκέψη, είναι η Επιστημονική Σκέψη που βγαίνει μπροστά και δηλώνει ξεκάθαρα και άφοβα, πως δεν είναι όλα εκ Θεού και το ψάχνει το πράγμα και γεννιούνται και εξελίσσονται οι επιστήμες.

    Η Εβραιοχριστιανική Σκέψη, θα συμβουλευθεί τα “Άγια Εβραϊκά Βιβλία” και θα μας πει με σκυμμένο κεφάλι και φοβισμένη λόγω των συχνών τελευταίων σεισμών, πως όλα είναι εκ θεού και αν δεν μετανοήσουμε αλίμονό μας.
    Ελάτε τώρα…. Ας είμαστε σοβαροί……

    Ξέρετε ποιο είναι το τραγικό της υπόθεσης;
    Όλοι γνωρίζουν ποιος ήταν (και τι έκανε) ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ και οι διάφοροι άλλοι, ενώ ελάχιστοι γνωρίζουν για τον Δημόκριτο ας πούμε… ή τον Πυθαγόρα, τον Ιπποκράτη, τον Αρχύτα.
    Ορίστε σας ρωτάω τώρα. Γνωρίζετε να μου πείτε ποιος ήταν και τι έκανε ο Αρχύτας; Ενώ αν ρωτούσα για τον Αβραάμ θα ξέρανε ακόμα και τα μικρά παιδιά να μου πούνε το story:

    Πήγε ο Θεός και βρήκε τον Αβραάμ και του είπε:
    "Με πιστεύεις βρε;" Σε πιστεύω Θεέ μου" απάντησε ο Αβραάμ. "Και τι μπορείς να κάνεις για να μου το αποδείξεις;" "Θα σφάξω ένα αρνί". "Μμμμμ....σπουδαία τα λάχανα -είπε ο Θεός- αρνί ξέρω να σφάζω κι' εγώ. Κάτι άλλο ....υπάρχει;" "Κατσικάκι θέλεις Θεέ μου; Δεν έχει και χοληστερίνη".

    Την συνέχεια την γνωρίζουμε, γιατί εδώ κρύβεται το μεγάλο ….Ιουδαϊκό Μυστικό.
    Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη.
    Οι Εβραίοι έγραψαν ένα μόνο βιβλίο (παλαιά διαθήκη) και οι Έλληνες στο ίδιο χρονικό διάστημα έγραψαν χιλιάδες βιβλία.

    Δυστυχώς οι Έλληνες σήμερα, υπερασπίζονται αυτά τα “Άγια Εβραϊκά Βιβλία" και αυτό είναι κάτι που δεν πρόκειται να το καταλάβω ποτέ μου……



    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 12-06-2005 18:05 ]
    Astron
    12.06.2005, 19:26
    Αυτή τη φορά δεν με κάλυψες απλά, αλλά με δίδαξες!

    Μια απορία μονάχα:ποιο είναι το "ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ";

    Παύλος Κ.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 12-06-2005 23:02 ]
    Orfeus
    12.06.2005, 19:31
    Το "Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου" ανήκει (εξ αιτίας όσων αναφέρονται εκεί), στα απόκρυφα.



    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 12-06-2005 19:33 ]
    Hastaroth
    12.06.2005, 23:26
    Μήπως -λέω,μήπως- αγαπητέ Γιώργο (Orfeus),εκφράσεις όπως "οι Εβραίοι είναι ένας λαός καταπιεσμένος και ανήμπορος να χαράξει τον δρόμο του και τα περιμένει όλα από τον Θεό και τα ανάγει όλα στον Θεό", ή "Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη" ,ή ακόμη το "Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός" κλπ,ρίχνουν ολίγον νεράκι στον μύλο τού αντισημιτισμού;

    Γιατί,πώς νά το κάνουμε,παρόμοια πράγματα έχω ακούσει ΜΟΝΟ από διάφορους τύπους τού στύλ Φουράκη,Πλεύρη καί Καρατζαφέρη,τών οποίων είναι γνωστή η ιδεολογία....

    Μήπως λοιπόν λίγη προσοχή στο πώς ερμηνεύουμε τά πράγματα δέν βλάπτει;




    Orfeus
    13.06.2005, 00:00
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-06-2005 στις 23:26 έγραψε:

    Μήπως -λέω,μήπως- αγαπητέ Γιώργο (Orfeus),εκφράσεις όπως "οι Εβραίοι είναι ένας λαός καταπιεσμένος και ανήμπορος να χαράξει τον δρόμο του και τα περιμένει όλα από τον Θεό και τα ανάγει όλα στον Θεό", ή "Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη" ,ή ακόμη το "Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός" κλπ,ρίχνουν ολίγον νεράκι στον μύλο τού αντισημιτισμού;

    Γιατί,πώς νά το κάνουμε,παρόμοια πράγματα έχω ακούσει ΜΟΝΟ από διάφορους τύπους τού στύλ Φουράκη,Πλεύρη καί Καρατζαφέρη,τών οποίων είναι γνωστή η ιδεολογία....

    Μήπως λοιπόν λίγη προσοχή στο πώς ερμηνεύουμε τά πράγματα δέν βλάπτει;






    Όχι δεν έγραψα: "οι Εβραίοι είναι......", αλλά περί κατασκευής του Θεού,
    έγραψα: "Δείχνει έναν λαό......" και νομίζω ότι το εξηγώ πολύ καλά.

    Το: "Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη" δεν είναι ερμηνεία δική μου. Είναι γεγονός. Για σκέψου το. Εάν ο μισός πλανήτης είναι χριστιανοί, τότε οπωσδήποτε στο μάθημα των θρησκευτικών, διδάσκεται η Εβραϊκή μυθολογία. Έτσι δεν είναι;

    Το "Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός"

    Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά το Δευτερονόμιο στα Ζ' 1, 2, 6, 10, 22, 23).

    Τέλος να προσθέσω, ότι δεν τα έβαλα με τους Εβραίους, ούτε και έχω καμία σχέση με όλους αυτούς που αναφέρεις.

    Μία σύγκριση στην κουλτούρα δύο αρχαίων λαών έκανα.
    Αναφέρομαι "αναγκαστικά" στους Εβραίους, επειδή ο χριστιανισμός προήλθε από εκεί.


    Hastaroth
    13.06.2005, 09:11
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 13-06-2005 στις 00:00 έγραψε:
    [I]

    Όχι δεν έγραψα: "οι Εβραίοι είναι......", αλλά περί κατασκευής του Θεού,
    έγραψα: "Δείχνει έναν λαό......" και νομίζω ότι το εξηγώ πολύ καλά.




    Ακόμα κι'έτσι Γιώργο,ο τρόπος που παρουσιάζεις την εξήγησή σου είναι τέτοιος που άνετα θά μπορούσε νά χρησιμοποιηθή από έναν αντισημίτη.

    Οι Εβραίοι περιτριγυριζόντουσαν από εχθρικούς γείτονες και έπρεπε να έχουν μιά "ένδειξη" οτι ο Θεός τους βοηθούσε νά επιβιώσουν.Αυτό όμως δέν σημαίνει οτι επρόκειτο περί "καταπιεσμένου" λαού.Απλώς οι ιερείς (ραβίνοι) παρουσίαζαν τά πράγματα έτσι ώστε οι απλοί άνθρωποι νά μπορούν νά καταλάβουν την αναγκαιότητα υπακοής σέ κάποιους ηθικούς καί πρακτικούς κανόνες.

    Τά περί "περιούσιου λαού" αποσκοπούσαν στο ίδιο πράγμα.Εννοείται βέβαια πως σήμερα κανένας Εβραίος δέν πιστεύει οτι είμαστε ο περιούσιος λαούς (εκτός από κάτι "βαρεμένους" υπερεθνικιστές,είδος όμως το οποίο συναντάται "απανταχού εις όλον τον κόσμον"-όπως έλεγε καί ο Φιλιππίδης στο "Λούφα καί παραλλαγή")

    Quote:

    Το: "Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη" δεν είναι ερμηνεία δική μου. Είναι γεγονός. Για σκέψου το. Εάν ο μισός πλανήτης είναι χριστιανοί, τότε οπωσδήποτε στο μάθημα των θρησκευτικών, διδάσκεται η Εβραϊκή μυθολογία. Έτσι δεν είναι;



    Ετσι είναι,αλλά δέν αποτελεί "κατόρθωμα" τών Εβραίων.Δέν έγινε συνειδητά από τους Εβραίους,αλλά από μιά ομάδα ανθρώπων (τούς αποστόλους) που ασπάσθηκαν τον Χριστιανισμό,καί από τους μαθητές τών αποστόλων καί τους μαθητές τών μαθητών κλπ.,που όμως ΔΕΝ ήταν Εβραίοι.

    Καί το επιχείρημα αυτό έχει χρησιμοποιηθεί από τους γνωστούς ακροδεξιούς προκειμένου νά "καταδείξουν" ένα ακόμη δεινόν γιά το οποίο "φταίνε οι Εβραίοι".


    Quote:

    Το "Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός"

    Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά το Δευτερονόμιο στα Ζ' 1, 2, 6, 10, 22, 23).



    Δέν έγιναν μόνο στην Μέση Ανατολή τέτοιες ανακατατάξεις.Καί σέ άλλες περιοχές τής Γής κάποιοι εγκαταστάθηκαν σέ κάποια εδάφη καί πολέμησαν μέ τους ήδη υπάρχοντες εκεί,διότι πίστευαν οτι αυτοί ήταν προωρισμένοι νά ζήσουν στά εδάφη αυτά.

    Ομως μόνο η αφήγηση τής εγκατάστασης τών Εβραίων σύμφωνα μέ το Δευτερονόμιο χρησιμοποιήθηκε -καί χρησιμοποιείται εισέτι- από τους γνωστούς ακροδεξιούς ώς επιχείρημα γιά να "αποδείξουν" οτι οι Εβραίοι δέν είχαν ποτέ δικαίωμα νά έχουν εθνική εστία..

    Quote:

    Τέλος να προσθέσω, ότι δεν τα έβαλα με τους Εβραίους, ούτε και έχω καμία σχέση με όλους αυτούς που αναφέρεις.

    Μία σύγκριση στην κουλτούρα δύο αρχαίων λαών έκανα.
    Αναφέρομαι "αναγκαστικά" στους Εβραίους, επειδή ο χριστιανισμός προήλθε από εκεί.



    Σαφώς καί δέν πιστεύω οτι τά έβαλες μέ τους Εβραίους καί σαφώς δέν έχεις σχέση μέ τα "μπουμπούκια" που ανέφερα.

    Ομως η ερμηνεία που δίνεις σέ κάποια πράγματα είναι διατυπωμένη μέ τέτοιο τρόπο ώστε εύκολα θά μπορούσε νά χρησιμοποιηθή (καί έχει χρησιμοποιηθεί) από τά εν λόγω "μπουμπούκια" καί τά συναφή τους.

    Γι'αυτό είπα οτι χρειάζεται προσοχή όταν μιλάμε γιά κάποια πράγματα,ώστε νά μήν δώσουμε στους άλλους την εντύπωση οτι είμαστε κάτι το οποίο δέν είμαστε.


    faltsoo
    13.06.2005, 11:25
    αγαπητε HASTAROTH μαλλον κανεις λαθος , δεν βλεπω πουθενα εδω στη συζητηση, να υπαρχει το παραμικρο ψιγμα αντισημητισμου.
    οι παρατηρησεις και οι ιστορικες αναφορες, του ORFEUS κυριως, δειχνουν το προφανες . Η μυθολογια των Εβραιων,την οποια οι ιδιοι χρησιμοποιησαν για τους δικους τους λογους ,οπως εχει λεχθει παραπανω, ξεφυγε απο τα χερια τους και με τη βοηθεια του ρωμαιου αυτοκρατορα Κωνσταντινου που ακολουθησε το παραδειγμα των Εβραιων για παραπλησιους λογους, εγινε θρησκεια στο μισο πλανητη, στο ονομα της οποιας εγιναν οι μεγαλυτερες σφαγες της ιστοριας ,εξαφανισθηκαν αξιολογοι πολιτισμοι στο ονομα του εκχριστιανισμου ,και οδηγηθηκε ο κοσμος σε ενα σκοταδισμο που κρατησε εκατονταδες χρονια.
    ενας απο τους πρωτους πολιτισμους που κυνηγηθηκε μεχρι τελικης εξοντωσης ηταν ο ελληνικος πολιτισμος .
    τελος απλως επισημανω οτι στους μονους που δεν επεβληθηκε ο χριστιανισμος ειναι σε αυτους που τον γεννησαν.

    τελος.
    ας χαλαρωσουμε

    γιατι εχω καλη ιδεα για το καλοκαιρι

    Orfeus
    13.06.2005, 11:37
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 13-06-2005 στις 09:11 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 13-06-2005 στις 00:00 έγραψε:
    [I]

    Όχι δεν έγραψα: "οι Εβραίοι είναι......", αλλά περί κατασκευής του Θεού,
    έγραψα: "Δείχνει έναν λαό......" και νομίζω ότι το εξηγώ πολύ καλά.




    Ακόμα κι' έτσι Γιώργο, ο τρόπος που παρουσιάζεις την εξήγησή σου είναι τέτοιος που άνετα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από έναν αντισημίτη.

    *** Ναι Αλμπέρτο, αλλά δεν μπορώ εγώ να μπω σε τέτοιο τριπάκι, να σκέφτομαι δηλαδή το πώς θα χρησιμοποιήσει ένας αντισημίτης τα λεγόμενά μου. Στο φινάλε, εγώ με το θεό τα βάζω. Ας έρθει να με βρει να μιλήσουμε.

    Οι Εβραίοι περιτριγυριζόντουσαν από εχθρικούς γείτονες και έπρεπε να έχουν μια "ένδειξη" ότι ο Θεός τους βοηθούσε να επιβιώσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επρόκειτο περί "καταπιεσμένου" λαού. Απλώς οι ιερείς (ραβίνοι) παρουσίαζαν τα πράγματα έτσι ώστε οι απλοί άνθρωποι να μπορούν να καταλάβουν την αναγκαιότητα υπακοής σε κάποιους ηθικούς και πρακτικούς κανόνες.

    *** Αυτό ακριβώς είπα κι’ εγώ. Μόνο ένας ΑΥΣΤΗΡΟΣ θεός θα μπορούσε να βάλει σε τάξη εκείνο τον λαό του τότε!!! Έτσι, κατασκεύασαν την “ένδειξη” και την πέρασαν στο Δευτερονόμιο. Το ίδιο λέμε.

    Τα περί "περιούσιου λαού" αποσκοπούσαν στο ίδιο πράγμα. Εννοείται βέβαια πως σήμερα κανένας Εβραίος δεν πιστεύει ότι είμαστε ο περιούσιος λαός (εκτός από κάτι "βαρεμένους" υπερεθνικιστές, είδος όμως το οποίο συναντάται "απανταχού εις όλον τον κόσμον" -όπως έλεγε και ο Φιλιππίδης στο "Λούφα και παραλλαγή")

    *** Δεν αναφέρθηκα και δεν αναφέρομαι στο σήμερα. Σαφές;

    Quote:

    Το: "Οι Εβραίοι κατάφεραν να διδάσκεται η μυθολογία τους σαν θρησκεία, στον μισό (για να μην πω σε ολόκληρο) πλανήτη" δεν είναι ερμηνεία δική μου. Είναι γεγονός. Για σκέψου το. Εάν ο μισός πλανήτης είναι χριστιανοί, τότε οπωσδήποτε στο μάθημα των θρησκευτικών, διδάσκεται η Εβραϊκή μυθολογία. Έτσι δεν είναι;



    Έτσι είναι, αλλά δεν αποτελεί "κατόρθωμα" των Εβραίων. Δεν έγινε συνειδητά από τους Εβραίους, αλλά από μια ομάδα ανθρώπων (τούς αποστόλους) που ασπάσθηκαν τον Χριστιανισμό, και από τους μαθητές των αποστόλων και τους μαθητές των μαθητών κλπ., που όμως ΔΕΝ ήταν Εβραίοι.

    Και το επιχείρημα αυτό έχει χρησιμοποιηθεί από τους γνωστούς ακροδεξιούς προκειμένου να "καταδείξουν" ένα ακόμη δεινόν για το οποίο "φταίνε οι Εβραίοι".

    *** Μην βάζεις στο ……πληκτρολόγιό μου λόγια που ΔΕΝ έγραψα. Αν οι ακροδεξιοί λένε ότι "φταίνε οι Εβραίοι", καλούμαι εγώ να δώσω εξηγήσεις; Δεν είναι δικό μου πρόβλημα αυτό. Εγώ άλλο λέω εδώ, Λέω ότι ο Χριστιανισμός ΔΕΝ είναι Ελληνικό γέννημα. Είναι Εβραϊκό. Και οι βάσεις του βρίσκονται στον Ιουδαϊσμό. Ιδού:

    -Τα Ευαγγέλια σύμφωνα με το περιεχόμενό τους δεν εμφανίστηκαν για να κηρύξουν μια νέα θρησκευτική αντίληψη, αλλά για να συμπληρώσουν αυτήν που ήδη υπήρχε στο Ισραήλ και που κατά την γνώμη τους ήταν ανολοκλήρωτη.

    -Ο Ιησούς παρουσιάστηκε σαν Μεσσίας. Αλλά η έννοια του Μεσσία αποτελεί μέρος της Ιουδαϊκής σκέψης.

    - Ο Ιησούς σύμφωνα πάντοτε με τα Ευαγγέλια ανακηρύχθηκε υιός του Θεού. Ποιου Θεού; Του Θεού του Ισραήλ που σύμφωνα με την Ιουδαϊκή αντίληψη είναι Ένας.

    -Ο Ιησούς ήρθε για να τελειοποιήσει τον νόμο του Μωυσή. Αλλά ποιος ήταν ο Μωσαϊκός νόμος; Εβραϊκός νόμος δεν ήταν; Και ποιος ήταν ο Μωυσής; Εβραίος δεν ήταν; (Στην πραγματικότητα δεν ήταν ένας άνθρωπος, αλλά τρεις διαφορετικοί. Οι Εβραίοι γραφιάδες πολύ αργότερα, συμπύκνωσαν τις τρεις βιογραφίες σε μία.)

    -Ποιος είναι ο λαός του Ισραήλ που σ' αυτόν ανήκε ο Ιησούς και οι συνεργάτες του;
    Εβραϊκός λαός δεν είναι;

    -Πως πού και πότε διαμορφώθηκε η ιδέα του Ενός και Μοναδικού Θεού;

    -Ισχυρίζονται ότι η άφιξη του Ιησού είχε αναγγελθεί και προβλεφθεί από τους Προφήτες. Αλλά ποιοι ήταν αυτοί οι Προφήτες; Εβραίοι δεν ήταν; Που έζησαν; Στο Ισραήλ δεν έζησαν;

    -Η Χριστιανική Εκκλησία έδωσε χοντρικά την απάντηση σε όλα αυτά τα ερωτήματα, καθιερώνοντας στα πλαίσια του επισήμου δόγματος, μαζί με τα Ευαγγέλια, τις Επιστολές των Αποστόλων, τις Πράξεις, την Αποκάλυψη και την Παλαιά Διαθήκη.
    Με άλλα λόγια, το σύνολο των ιερών βιβλίων της Ιουδαϊκής θρησκείας.
    Έτσι, για να αποκτήσουμε μια ολοκληρωμένη ιδέα περί Χριστιανισμού, πρέπει να μελετήσουμε ολόκληρη την πνευματική και πολιτιστική εξέλιξη του Ιουδαϊσμού από την εποχή της προϊστορίας του, μέχρι την εποχή που από τον χώρο του αναπήδησε η Ιουδαϊκή αίρεση που ονομάστηκε Χριστιανισμός.

    -Ο Ένας και Μοναδικός Θεός, ο Μεσσίας, οι Προφήτες, είναι έννοιες που ο Χριστιανισμός τις πήρε από τον Ιουδαϊσμό και τις διατήρησε. Ο Μωυσής, ο Δαυίδ, ο Σολομώντας, είναι πρόσωπα που η Χριστιανική θρησκεία τα σέβεται εξ ίσου με τους Αγίους της. Έτσι δεν είναι; Όμως αυτά τα πρόσωπα κινήθηκαν μέσα στον χώρο της ιστορίας του Ισραήλ.

    Εγώ δηλώνω, ότι η χριστιανική θρησκεία είναι Εβραϊκό γέννημα. Και αυτό το νόημα έχουν οι αναφορές μου.


    Quote:


    Το "Τους έδωσε και γη για να εγκατασταθούν και τους είπε να σκοτώσουν τους υπόλοιπους λαούς που θα βρουν εκεί και θα σταθούν εμπόδιο, γιατί αυτοί ήταν ο λαός ο εκλεκτός"

    Αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά το Δευτερονόμιο στα Ζ' 1, 2, 6, 10, 22, 23).



    Δεν έγιναν μόνο στην Μέση Ανατολή τέτοιες ανακατατάξεις. Και σε άλλες περιοχές τής Γης κάποιοι εγκαταστάθηκαν σε κάποια εδάφη και πολέμησαν με τους ήδη υπάρχοντες εκεί, διότι πίστευαν ότι αυτοί ήταν προορισμένοι να ζήσουν στα εδάφη αυτά.

    *** Σύμφωνοι. Ο Εβραϊκός λαός όμως, πήγε εκεί καθ’ υπόδειξη του ……Θεού!!! Εξόντωσε τους ήδη υπάρχοντες εκεί, καθ’ υπόδειξη του ….Θεού. (Δευτερονόμιο Ζ’).

    Όμως μόνο η αφήγηση τής εγκατάστασης των Εβραίων σύμφωνα με το Δευτερονόμιο χρησιμοποιήθηκε -και χρησιμοποιείται εισέτι- από τους γνωστούς ακροδεξιούς ως επιχείρημα για να "αποδείξουν" ότι οι Εβραίοι δεν είχαν ποτέ δικαίωμα να έχουν εθνική εστία..

    *** Το τι λένε αυτοί, δεν με αφορά. Δεν …..συμπλέω!!!!

    Quote:

    Τέλος να προσθέσω, ότι δεν τα έβαλα με τους Εβραίους, ούτε και έχω καμία σχέση με όλους αυτούς που αναφέρεις.

    Μία σύγκριση στην κουλτούρα δύο αρχαίων λαών έκανα.
    Αναφέρομαι "αναγκαστικά" στους Εβραίους, επειδή ο χριστιανισμός προήλθε από εκεί.



    Σαφώς και δεν πιστεύω ότι τα έβαλες με τους Εβραίους και σαφώς δεν έχεις σχέση με τα "μπουμπούκια" που ανέφερα.

    Όμως η ερμηνεία που δίνεις σε κάποια πράγματα είναι διατυπωμένη με τέτοιο τρόπο ώστε εύκολα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί (και έχει χρησιμοποιηθεί) από τα εν λόγω "μπουμπούκια" και τα συναφή τους.

    Γι' αυτό είπα ότι χρειάζεται προσοχή όταν μιλάμε για κάποια πράγματα, ώστε να μην δώσουμε στους άλλους την εντύπωση ότι είμαστε κάτι το οποίο δεν είμαστε.






    *** Μα για ποια ερμηνεία μιλάς; Δεν πρόκειται για ερμηνεία. Τα κείμενα είναι σαφέστατα και μπορεί να τα προμηθευτεί και να τα διαβάσει ο καθένας. Ιδού:

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ')
    *1: Όταν δε Κύριος ο Θεός σου σε εισαγάγει εις την χώραν προς την οποίαν τώρα πορεύεσαι δια να την κληρονομήσεις ως ιδικήν σου, και εκβάλει από εμπρός σου έθνη μεγάλα πολυαριθμότερα και ισχυρότερα από σε,
    *2: Θα παραδώσει αυτούς Κύριος ο Θεός σου εις τα χέρια σου, θα κτυπήσεις αυτούς, θα τους εξαφανίσεις τελείως και δεν θα τους λυπηθείς καθόλου.
    *6: Διότι συ, εν αντιθέσει προς εκείνους, είσαι λαός άγιος, αφιερωμένος εις τον Κύριον και Θεόν σου. Κύριος ο Θεός σου σε εξέλεξεν ανάμεσα από όλα τα άλλα έθνη της γης.
    *10: Αλλά είναι και Θεός δίκαιος ο οποίος ανταποδίδει προσωπικώς εις τους μισούντας αυτόν και εξολοθρεύει αυτούς.
    *22: Κύριος ο Θεός σου θα καταστρέψει και θα εξαφανίσει τα έθνη αυτά από εμπρός σου. Δεν πρέπει να εξαφανίσεις αυτούς ταχέως δια να μη μείνει έρημος και ακατοίκητος η χώρα από ανθρώπους και πληθυνθούν τα άγρια θηρία εναντίον σου.
    *23: Αυτούς Κύριος ο Θεός σου θα τους παραδώσει στα χέρια σου και θα προκαλείς εις αυτούς μεγάλες καταστροφές μέχρις ότου εξολοθρευτούν και εξαφανισθούν πλήρως.

    Είναι θέμα ερμηνείας;
    Ας πρόσεχαν οι συγγραφείς του Δευτερονομίου. Εάν πάλι –όπως λένε- τα έγραψε ο ίδιος ο …...Θεός, ε τότε τι να πω; Ας πρόσεχε ….αυτός!!!!


    Astron
    13.06.2005, 11:41
    Φυσικά και δεν υπάρχει θέμα αντισημιτισμού με την ρατσιστική έννοια. Εγώ προσωπικά είχα και φίλους εβραίους παλιότερα.
    Είμαι όμως αντί-θρησκος γιατί θεωρώ τις θρησκείες συστήματα που προσπαθούν να καλουπώσουν τον λαό κυρίως για πολιτικούς λόγους.
    Αν το σκεφτείτε στην πραγματικότητα κάθε θρησκεία γεννήθηκε από καθαρά πολιτικούς στόχους. Οι Εβραϊοι ήθελα να βρουν γη δική τους οπότε είναι αυτονόητος ο σκοπός της θρησκεία τους. Επίσης ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε ως αντίσταση ή μάλλον αντίθεση στην Ρωμαϊκή εξουσία. Και τέλος ο Μωάμεθ ένωσε τους σκόρπιους Άραβες για ευνόητους λόγους που όλοι γνωρίζουμε απ' την ιστορία.

    Τίποτα λοιπόν δεν είναι τυχαίο. Οι θρησκείες φιάχτηκαν για να χειραγωγούν τους ανθρώπους, να τους συσπειρώνουν ώστε να τους χρησιμοποιεί η εκάστοτε εξουσία.
    Θα μου πείτε, καλά, εκείνες τις εποχές τόσα ήξεραν τόσα έκαναν.
    Αλλά σήμερα ρε παιδιά στην εποχή της επιστήμης και της λογικής εξήγησης των πάντων είναι δυνατόν να πιστεύουμε ακόμα σε τέτοια παραμύθια φιαγμένα από ανθρώπους για ανθρώπους;

    Για να επιστρέψω στο θέμα του αντισημιτισμού, φίλε Αλβέρτο δε νομίζω ότι οι Εβραίοι κινδυνεύουν πλέον τόσο πολύ ώστε να πρέπει να ανησυχούμε. Μάλλον για τους Παλαιστινίους πρέπει να ανησυχήσουμε περισσότερο που ζητούν το αυτονόητο.
    kostas14
    14.06.2005, 12:18
    Σχετικά με τους Slipknotγια τους οποίους τολμώ να πω ότι πρωτοάκουσα την Κυριακή από το έντυπο Youngsters της Καθημερινής...Από ότι έχω ακούσει οι στίχοι τους περιφέρονται γύρω από τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων...Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει από που θα μπορούσα να ακούσω κάποια τραγούδια τους ή πιο album τους θα ήταν καλύτερο να αγοράσω...?
    tetraktis
    14.06.2005, 16:07
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-06-2005 στις 12:48 έγραψε:

    Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι;

    Παρατηρώ οτι ο καθένας εδώ μέσα σκέφτεται το θέμα, με βάση τη δική προσωπικότητα και λέει πως απλά δε θα ακούσει αυτά τα γκρουπ ή θα τα γιουχάρει. ΟΚ, σας πιστεύω.

    Τι γίνεται όμως με την κοινωνία γενικότερα; Τον άβγαλτο 12χρονο τον έχετε σκεφτεί; Αυτόν που θα πάει τυχαία με κάποιον μεγαλύτερο φίλο του στη συναυλία των Ναζί ακούγοντας στίχους όπως "σκοτώστε τους Εβραίους" ή στη συναυλία των AntiWoman ακούγοντας στίχους όπως "Όλες οι γυναίκες είναι π.....ες, χτυπάτε τες";

    Αυτός ο μικρός θα γίνει καλύτερος με όλα αυτά; Ή δε σας απασχολεί;






    όπου προσφορά και ζήτηση...


    Quote:

    Το μέλος kostas14 στις 14-06-2005 στις 12:18 έγραψε:

    Σχετικά με τους Slipknotγια τους οποίους τολμώ να πω ότι πρωτοάκουσα την Κυριακή από το έντυπο Youngsters της Καθημερινής...Από ότι έχω ακούσει οι στίχοι τους περιφέρονται γύρω από τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων...Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει από που θα μπορούσα να ακούσω κάποια τραγούδια τους ή πιο album τους θα ήταν καλύτερο να αγοράσω...?






    Επικαλούμεθα το περίφημο δικαίωμα έκφρασης των εκάστοτε συγκροτημάτων;

    Ας καρπωθούμε και τα αποτελέσματα ΤΩΝ ΑΠΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ...


    Quote:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 31-05-2005 στις 11:14 έγραψε:

    Slipknot - Surfacing

    Running out of ways to run
    I can't see, I can't be
    Over and over and under my skin
    All this attention is DOING ME IN!

    FUCK IT ALL! FUCK THIS WORLD!
    FUCK EVERYTHING THAT YOU STAND FOR!
    DON'T BELONG! DON'T EXIST!
    DON'T GIVE A SHIT!
    DON'T EVER JUDGE ME!

    Picking through the parts exposed
    Taking shape, taking shag
    Over and over and under my skin
    All this momentum is DOING ME IN!

    FUCK IT ALL! FUCK THIS WORLD!
    FUCK EVERYTHING THAT YOU STAND FOR!
    DON'T BELONG! DON'T EXIST!
    DON'T GIVE A SHIT!
    DON'T EVER JUDGE ME!

    You got all my love, livin' in your own hate
    Drippin' hole man, hard step, no fate
    Show you nuthin', but I ain't holdin' back
    Every damn word I say is a sneak attack
    When I get my hands on you
    Ain't a fuck thing you can do
    Get this cuz you're never gonna get me
    I am the very disease you pretend to be

    I am the push that makes you move

    (*όπου αστερίσκος συνουσία-in English)

    Slipknot - Wait And Bleed

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    GOODBYE!

    I wipe it off on tile, the light is brighter this time
    Everything is 3D blasphemy
    My eyes are red and gold, the hair is standing straight up
    This is not the way I pictured me
    I CAN'T CONTROL MY SHAKES!
    How the hell did I get here?
    Something about this, so very wrong
    I have to laugh out loud, I wish I didn't like this
    Is it a dream or a memory?

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    GET OUTA MY HEAD CUZ I DON'T NEED THIS!
    Why didn't I see this?
    I'm a victim--Manchurian Candidate
    I-HAVE-SINNED-BY-JUST
    Makin my mind up and takin your breath away

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    GOODBYE!

    You haven't learned a thing
    I haven't changed a thing
    My flesh was in my bones
    The pain is always free

    You haven't learned a thing
    I haven't changed a thing
    The flesh was in my bones
    The pain is always free

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    I've felt the air rise up in me
    Kneel down and clear the stone of leaves
    I wander out where you can see
    Inside my shell I wait and bleed

    AND IT WAITS FOR YOU


    Slipknot - Pulse Of The Maggots

    This is the year where hope fails you
    The test subjects run the experiments
    And the bastards you know, is the hero you hate
    But cohesing is posssible if we try
    Theres no reason, theres no lesson
    No time like the present, telling you right now
    What have you got to lose, what have you got to lose
    Except your Soul... just listen!

    I fight for the unconventional
    My right, and its unconditional
    I can only, be as real as I can
    Because advantages
    I never knew the plan
    This isn't the way just to be a martyr
    I can't, walk alone any longer
    I fight, for the ones that can't fight
    And if I lose, at least I tried

    We, we are the new diabolic
    We, we are the bitter bucolic
    If I have to give my life you can have it
    We, we are the pulse of the maggots

    I wont, be the inconsequential
    I wont, be the wasted potential
    I can make it, as severe as I can
    Until you realize
    I'll never take a chance
    It isn't, just one side adversion
    We've dealt, with the manics diversion
    And I won't, let the truth be perverted
    I won't let another victim deserted

    We, we are the new diabolic
    We, we are the bitter bucolic
    If I have to give my life you can have it
    We, we are the pulse of the maggots

    Do you understand? (yes)
    Do you understand? (yes)
    Do you understand? (yes)
    Do you understand? (yes)

    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)

    We fight, for the ones who can't fight us
    We live, and no one can stop us
    We pulse, with a push too far
    And the advantages
    Are but a malice
    We never, had to fight in the first place
    We only, had to spit back at their face
    We wont, walk alone any longer
    What doesnt kill us, only makes us stronger

    We, we are the new diabolic
    We, we are the bitter bucolic
    If I have to give my life you can have it
    We, we are the pulse of the maggots

    Do you understand (yes)
    Do you understand (yes)
    Do you understand (yes)
    Do you understand (yes)

    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)
    Say it again say it again (we wont die)










    Quote:

    Το μέλος kostas14 στις 14-06-2005 στις 12:18 έγραψε:

    Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει από που θα μπορούσα να ακούσω κάποια τραγούδια τους ή πιο album τους θα ήταν καλύτερο να αγοράσω...?






    ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΠΕΡΙ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΟΣ;




    Κάποιος μου 'πε την αγάπη, μοναχά ψηλά θα βρω. Κοίταξα ψηλά και σ' είδα, καρφωμένο στο Σταυρό...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 14-06-2005 16:11 ]