ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.844 μέλη

    Ακόμα ένα κρούσμα σκοταδισμού;

    GL
    07.06.2005, 12:43
    Ρε παιδια ξαναεπεμβαινω για να πω κατι που ειπε ΚΑΠΟΙΟΣ πριν αρκετα χρονια...και το μεταφερω σε πρωτο πλυθηντικο...
    "ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΟΥΜΕ......"
    και για να επεκτεινω αυτη τη φραση θα πω...αν κρινουμε τοτε εχουν ολοι οι αλλοι το δικαιωμα να πουν οτι θελουν για να κρινουν συμφωνα με την λογικη τους οτιδηποτε εχουμε πει......δεν υπαρχει οριο στην κριτικη και επισης δεν υπαρχει οριο στον αντιλογο......
    jorge
    07.06.2005, 12:48
    Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι;

    Παρατηρώ οτι ο καθένας εδώ μέσα σκέφτεται το θέμα, με βάση τη δική προσωπικότητα και λέει πως απλά δε θα ακούσει αυτά τα γκρουπ ή θα τα γιουχάρει. ΟΚ, σας πιστεύω.

    Τι γίνεται όμως με την κοινωνία γενικότερα; Τον άβγαλτο 12χρονο τον έχετε σκεφτεί; Αυτόν που θα πάει τυχαία με κάποιον μεγαλύτερο φίλο του στη συναυλία των Ναζί ακούγοντας στίχους όπως "σκοτώστε τους Εβραίους" ή στη συναυλία των AntiWoman ακούγοντας στίχους όπως "Όλες οι γυναίκες είναι π.....ες, χτυπάτε τες";

    Αυτός ο μικρός θα γίνει καλύτερος με όλα αυτά; Ή δε σας απασχολεί;
    Hastaroth
    07.06.2005, 13:47
    Πολύ σωστά τά λές Γεώργιε.Ομως ο ίδιος 12χρονος άβγαλτος θά μπορούσε κάλλιστα νά περάση τυχαία από ένα περίπτερο,όπου είναι ανηρτημένη η εφημερίδα που ανέφερα,μέ τον τίτλο π.χ. «ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΝΟΥΚ»,ή «ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ-ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΒΡΑΊΚΗ ΑΠΑΤΗ» (οπότε πολλά μπορούν να υπονοηθούν…)

    Η,κάνοντας zapping στήν τηλεόραση,νά «πέση» τυχαία σε ένα κανάλι όπου ο πολιτικός που ανέφερα θά λέη «Η Ελλάδα Εβραιοκρατείται!Πρέπει κάτι νά κάνουμε γιά νά πάψη αυτή η κατάσταση» (οπότε αυτό το «κάτι» μπορεί εύκολα νά υπονοηθή..)

    Αυτός λοιπόν ο μικρός θά γίνη καλύτερος άνθρωπος όταν βομβαρδίζεται μέ τέτοια μηνύματα;

    Η απάντησή μου είναι ότι,άν έχη πάρει από το σπίτι καί το σχολείο του την σωστή ανατροφή,άν έχη αρχίσει ήδη νά μαθαίνη νά μήν αποδέχεται τυφλά ό,τι τού «πασσάρουν»,τότε τά όποια τέτοια μηνύματα δέν θά τόν επηρεάσουν

    Εκεί λοιπόν πρέπει νά στραφή η προσπάθεια όλων-οικογένειας,σχολείου,κράτου κλπ,καί όχι στο να απαγορεύουμε επιλεκτικά σέ κάποιους νά λένε την –έστω καί αρρωστημένη- γνώμη τους καί σέ άλλους νά το επιτρέπουμε….

    vouliakis
    07.06.2005, 13:59
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-06-2005 στις 13:47 έγραψε:

    ...
    Η απάντησή μου είναι ότι,άν έχη πάρει από το σπίτι καί το σχολείο του την σωστή ανατροφή,άν έχη αρχίσει ήδη νά μαθαίνη νά μήν αποδέχεται τυφλά ό,τι τού «πασσάρουν»,τότε τά όποια τέτοια μηνύματα δέν θά τόν επηρεάσουν

    Εκεί λοιπόν πρέπει νά στραφή η προσπάθεια όλων-οικογένειας,σχολείου,κράτου κλπ,καί όχι στο να απαγορεύουμε επιλεκτικά σέ κάποιους νά λένε την –έστω καί αρρωστημένη- γνώμη τους καί σέ άλλους νά το επιτρέπουμε….






    Συμφωνώ, Αλμπέρτο.
    jorge
    07.06.2005, 14:10
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-06-2005 στις 13:47 έγραψε:

    Πολύ σωστά τά λές Γεώργιε.Ομως ο ίδιος 12χρονος άβγαλτος θά μπορούσε κάλλιστα νά περάση τυχαία από ένα περίπτερο,όπου είναι ανηρτημένη η εφημερίδα που ανέφερα,μέ τον τίτλο π.χ. «ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΝΟΥΚ»,ή «ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ-ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΒΡΑΊΚΗ ΑΠΑΤΗ» (οπότε πολλά μπορούν να υπονοηθούν…)

    Η,κάνοντας zapping στήν τηλεόραση,νά «πέση» τυχαία σε ένα κανάλι όπου ο πολιτικός που ανέφερα θά λέη «Η Ελλάδα Εβραιοκρατείται!Πρέπει κάτι νά κάνουμε γιά νά πάψη αυτή η κατάσταση» (οπότε αυτό το «κάτι» μπορεί εύκολα νά υπονοηθή..)




    Ένα ένα. Αυτά που λες, που τα είδες; Με ονόματα και διευθύνσεις. Εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.
    Orfeus
    07.06.2005, 14:25
    Σε μια κοινωνία .....σατανιστική, όπου τα πάντα (από την πολιτική και τα Μ.Μ.Ε. μέχρι την παιδεία και την κουλτούρα) .....σατανοκρατούνται, πήγε να παίξει ένα γκρουπάκι που έπαιζε μουσική ......παραδεισένια!!!

    -Οι ....σατανοπαπάδες τα πήραν στο κρανίο!!!

    -Ο ....σατανοαρχιεπίσκοπος (Σατανόδουλος), έκανε κήρυγμα στην .....σατανομητρόπολη, για να μην δοθεί άδεια και να ματαιωθεί η συναυλία.

    -Ο .....σατανοτύπος (satanocapuccino) οργίασε!!!!

    -Τα 12χρονα .......σατανοπαίδια, τα κλειδώσανε μέσα στα .....σατανοσπίτια, για να μην ξεμυαλιστούν και πάρουν τον στραβό ....παραδεισένιο δρόμο!!!!

    -Οι .....σατανόθρησκοι, έκαναν ....σατανοδιαδήλωση στην ....σατανοπρωτεύουσα και αργότερα, συγκεντρώθηκαν έξω από το .....σατανοθέατρο, φωνάζοντας .......σατανοσυνθήματα!!!!

    -Στα ......σατανοfora των .....σατανοsites, τα .....σατανομέλη το έκαναν θέμα και κουβέντιαζαν με τις ......σατανομέρες για ένα ......σατανοτίποτα!!!!


    Τα ......σατανοσυμπεράσματα δικά σας!!!!

    Hastaroth
    07.06.2005, 22:53
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-06-2005 στις 14:10 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-06-2005 στις 13:47 έγραψε:
    [i]
    Πολύ σωστά τά λές Γεώργιε.Ομως ο ίδιος 12χρονος άβγαλτος θά μπορούσε κάλλιστα νά περάση τυχαία από ένα περίπτερο,όπου είναι ανηρτημένη η εφημερίδα που ανέφερα,μέ τον τίτλο π.χ. «ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΝΟΥΚ»,ή «ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ-ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΒΡΑΊΚΗ ΑΠΑΤΗ» (οπότε πολλά μπορούν να υπονοηθούν…)

    Η,κάνοντας zapping στήν τηλεόραση,νά «πέση» τυχαία σε ένα κανάλι όπου ο πολιτικός που ανέφερα θά λέη «Η Ελλάδα Εβραιοκρατείται!Πρέπει κάτι νά κάνουμε γιά νά πάψη αυτή η κατάσταση» (οπότε αυτό το «κάτι» μπορεί εύκολα νά υπονοηθή..)




    Ένα ένα. Αυτά που λες, που τα είδες; Με ονόματα και διευθύνσεις. Εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

    [/I]



    Λοιπόν Γιώργο:

    Οι μέν τίτλοι τής εφημερίδας είναι υποθετικοί,αναφέρομαι όμως στην υπαρκτή εφημερίδα ΣΤΟΧΟΣ,γνωστό έντυπο που προωθεί ναζιστικές,ρατσιστικές καί ιδιαίτερα αντιεβραϊκές απόψεις (μάλιστα πρό ετών είχε άρθρο υπέρ τών στρατιωτών τών SS οι οποίοι,κατά τον αρθρογράφο "έπεσαν κάνοντας το καθήκον τους πρός την Γερμανία").

    Ο πολιτικός που ανέφερα είναι ο Γ.Καρατζαφέρης,ο γνωστός πρόεδρος τού ακροδεξιού κόμματος ΛΑΟΣ (που είναι κατοχυρωμένο καί μετέχει καί στίς εκλογές) καί πρώην βουλευτής τής ΝΔ,ο οποίος έχει αναφέρει πράγματι τό περί "Εβραιοκρατούμενης Ελλάδας" σέ συνέντευξή του,καθώς επίσης είναι πασίγνωστος γιά τίς ρατσιστικές εν γένει αντιλήψεις του.

    Αυτό που θέλω νά πώ σέ γενικές γραμμές είναι οτι το νά έρθη ένα γκρούπ να παίξη στην Ελλάδα τραγούδια μέ ρατσιστικό περιεχόμενο δέν θά είναι κάτι "πρωτόγνωρο" καί συνεπώς είναι υποκριτικό νά τού απαγορέψουμε νά έρθη νά παίξη την στιγμή που δέν απαγορεύουμε σέ πολιτικούς νά εκφράζουν επισήμως τέτοιες απόψεις,δέν απαγορεύουμε σέ συγγραφείς (όπως είναι ο Πλεύρης-"θεωρητικός" τού ρατσισμού στην Ελλάδα- ή ο Φουράκης) νά γράφουν βιβλία μέ ρατσιστικές απόψεις,δέν απαγορεύουμε σέ εκδότες νά εκδίδουν τέτοια βιβλία ή σέ βιβλιοπωλεία νά τά πουλάνε στον κόσμο.
    Εδώ είχα δεί πρό ετών σέ κεντρικώτατο βιβλιοπωλείο τούς δύο τόμους τού Mein Kampf ("Ο Αγών μου"),τού βιβλίου που είχε γράψει ο Χίτλερ καί που αποτελούσε τον "μπούσουλα" τής όλης πολιτικής του....

    Ολα αυτά λοιπόν ο άβγαλτος 12χρονος τού παραδείγματός σου μπορεί κάλλιστα νά τά δή εξ ίσου εύκολα μέ το νά πάη στην συναυλία τού συγκροτήματος που θά τραγουδά εις Φά μείζονα "κάψτε τους Εβραίους"...

    ΥΓ.Γράφω παρακάτω απάντηση στον Yiannisyannis,οπότε διάβασέ την γιά να μήν τα ξαναλέω δύο φορές καί βραχνιάσω


    Hastaroth
    07.06.2005, 22:56
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 07-06-2005 στις 14:25 έγραψε:

    Σε μια κοινωνία .....σατανιστική, όπου τα πάντα (από την πολιτική και τα Μ.Μ.Ε. μέχρι την παιδεία και την κουλτούρα) .....σατανοκρατούνται, πήγε να παίξει ένα γκρουπάκι που έπαιζε μουσική ......παραδεισένια!!!

    -Οι ....σατανοπαπάδες τα πήραν στο κρανίο!!!

    -Ο ....σατανοαρχιεπίσκοπος (Σατανόδουλος), έκανε κήρυγμα στην .....σατανομητρόπολη, για να μην δοθεί άδεια και να ματαιωθεί η συναυλία.

    -Ο .....σατανοτύπος (satanocapuccino) οργίασε!!!!

    -Τα 12χρονα .......σατανοπαίδια, τα κλειδώσανε μέσα στα .....σατανοσπίτια, για να μην ξεμυαλιστούν και πάρουν τον στραβό ....παραδεισένιο δρόμο!!!!

    -Οι .....σατανόθρησκοι, έκαναν ....σατανοδιαδήλωση στην ....σατανοπρωτεύουσα και αργότερα, συγκεντρώθηκαν έξω από το .....σατανοθέατρο, φωνάζοντας .......σατανοσυνθήματα!!!!

    -Στα ......σατανοfora των .....σατανοsites, τα .....σατανομέλη το έκαναν θέμα και κουβέντιαζαν με τις ......σατανομέρες για ένα ......σατανοτίποτα!!!!


    Τα ......σατανοσυμπεράσματα δικά σας!!!!






    Τό δικό μου συμπέρασμα είναι οτι μέ τούτα καί μέ κείνα,συναυλία τού Santana στην Ελλάδα δέν πρόκειται νά δούμε....
    Hastaroth
    07.06.2005, 23:00
    Φίλε Γιάννη,μιά καί το κείμενό σου ήταν πολύ μεγάλο γιά νά προλάβω νά απαντήσω από το γραφείο,σού απαντώ από εδώ

    Quote:

    άλλο η πολιτική κι άλλο οι ωμοί στίχοι.



    Εξαρτάται από τον τρόπο που εκφράζεται ένας πολιτικός.

    Quote:

    Άλλο είναι ένας πολιτικός ή ένας συγγραφέας να κινείται κατά της εξωτερικής πολιτικής του Ισραήλ



    Εγώ δέν μίλησα γιά κριτική τής εξωτερικής πολιτικής κανενός κράτους,ούτε ανέφερα πουθενά περί Ισραήλ.Αν καί κάποιες φορές η κριτική τής εξωτερικής πολιτικής τού συγκεκριμένου κράτους χρησιμοποιείται από ωρισμένους κύκλους («λέγε με ακροδεξιό») ώς άλλοθι γιά νά περνάνε μηνύματα εναντίον όλων τών Εβραίων συλλήβδην.Ομως δέν είναι αυτό το θέμα μας.

    Quote:

    να ασχολείται με συνομωσιολογίες,



    τίς οποίες όμως γράφει σέ βιβλία,τά οποία τίθενται στην διάθεσιν τού αγοραστικού κοινού.

    Quote:

    να ισχυρίζεται ότι οι Εβραίοι ευθύνονται για όλα τα στραβά που συμβαίνουν στον πλανήτη



    ..που είναι το εξ ίσου ωμό μέ το “ να λέει κάποιος κάψτε τους”.Απλά ό πρώτος «αφήνει» τό ακροατήριό του νά βγάλη μόνο του το «συμπέρασμα» που ο δεύτερος το λέει ευθέως.

    Quote:

    Νομίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια



    Πίστεψέ με,δέν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά.Διαφέρει μόνο ο τρόπος «χορηγήσεως» τού μηνύματος στον κόσμο…

    Quote:

    Και σε τελευταία ανάλυση, τους πολιτικούς μπορεί κάποιος να τους καταψηφίσει ή ακόμη περισσότερο, όπως λέει κι ο Σαββόπουλος, να τους γιουχαΐσει.



    Καί το νεοναζί συγκρότημα μπορεί να κάποιος νά τό αγνοήση ή νά το γιουχαϊση.Εδώ γιουχαϊζουμε π.χ.κάποιον τραγουδιστή απλά καί μόνο επειδή είναι φάλτσος…

    Quote:

    Γιατί είναι δηλαδή υποκριτικό να εμποδίσουμε ένα νεοναζί συγκρότημα να παίξει;



    Νομίζω ότι δέν διάβασες όλο το κείμενό μου.Γράφω ότι είναι υποκριτικό να εμποδίσουμε ένα νεοναζί συγκρότημα να παίξη (ενώπιον κοινού) όταν την ίδια στιγμή δέν εμποδίζουμε έναν ναζιστικών/ρατσιστικών αντιλήψεων πολιτικό,συγγραφέα,εκδότη κλπ νά «παίξη» καί αυτός ενώπιον κοινού.Μέ την έννοια ότι ευαισθητοποιούμαστε επιλεκτικά.


    Quote:

    Υποκριτική είναι η ανοχή κι όχι η αντίσταση.



    Σωστά.Αλλά καί η επιλεκτική αντίσταση,εξ ίσου υποκριτική είναι…


    Quote:

    Η νομοθεσία δεν είναι ο απόλυτος ηθικός κανόνας πάνω στον οποίο οικοδομείται μια κοινωνία. Αν η νομοθεσία νομιμοποιεί την βαρβαρότητα βεβαίως και θα αντισταθούμε στη νομοθεσία. Βέβαια, για να το κάνει κάποιος αυτό, πρέπει να κρύβει μέσα του μια επαναστατικότητα και να μην είναι αλλοτριωμένος. Δυστυχώς κάποιοι σήμερα τα ανέχονται όλα και προσπαθούν να χαρακτηρίσουν όσους ανθίστανται γραφικούς. Δεν είμαστε όμως όλοι έτσι.



    Εδώ το θέμα δέν είναι η νομιμοποίηση τής βαρβαρότητας αλλά τό δικαίωμα τού νά λέη ο καθένας την άποψή του,όσο εσφαλμένη ή –άν θέλης- «αρρωστημένη» κι’άν είναι.Είναι γνωστή η ρήση τού Voltaire «διαφωνώ μέ όσα λές,αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου νά το λές».Τό άν θά αποδεχθή κάποιος τά κηρύγματα μίσους ενός ρατσιστή εξαρτάται από την παιδεία καί την ανατροφή που έχει,όχι μόνο από την ύπαρξη τού ρατσιστή αυτού καθ’εαυτού.Μ’άλλα λόγια,δέν φταίει μόνο ο φανατίζων τά πλήθη μέ κηρύγματα ρατσιστικά,αλλά καί τά ίδια τά φανατιζόμενα πλήθη,επειδή ακριβώς άν δέν ήταν επιδεκτικά στόν φανατισμό καί στο ρατσιστικό κήρυγμα,ο ρατσιστής δέν θά είχε πρόσφορο έδαφος γιά να σπείρη το κήρυγμά του καί θά έπαυε νά μιλά.
    Μέ το να λέμε όμως ότι έχουν δικαίωμα νά εκφράζουν την άποψή τους μόνο όσοι δέν είναι ρατσιστές,ή όσοι δέν είναι σατανιστές ή νεοπαγανιστές κλπ κλπ, γινόμαστε κατά κάποιο τρόπο «ρατσιστές» κι’εμείς οι ίδιοι αφού κάνουμε διακρίσεις σχετικά μέ το ποιός δικαιούται να έχη ελευθερίαν λόγου.
    Γενικά βέβαια το θέμα τής σκοπιμότητος ή όχι μιάς νομοθεσίας που να απαγορεύη την διάδοση ρατσιστικών ιδεών είναι πολύ μεγάλο καί σηκώνει πολλή κουβέντα αλλά εγώ πιστεύω ότι ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος άμυνας κατά τού ρατσισμού είναι η μόρφωση,η παιδεία εν γένει.Καί αυτό πρέπει νά προσπαθούμε όλοι μας,αυτό πρέπει να προσπαθή νά κάνη το κράτος,η οικογένεια,το σχολείο,οι εκκλησίες τών διαφόρων θρησκειών κλπ

    Quote:

    Όσο για τα «πραγματικά» σατανιστικά συγκροτήματα, επειδή εσύ δεν έχεις ακούσει να γίνεται λόγος, δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν. Άκουσε λοιπόν για να μάθεις ένα τραγουδάκι. Το συγκρότημα ονομάζεται Deicide και ο τίτλος του τραγουδιού είναι "Kill The Christians".



    Μάλιστα.Τώρα δηλαδή εγώ πρέπει νά πάρω ένα όπλο καί ν’αρχίσω νά σφάζω Χριστιανούς;
    Δηλαδή,θέλω να πώ,ωραία,τους διάβασα τους στίχους αλλά από εκεί καί πέρα,το πώς θά τους αντιμετωπίσω είναι ζήτημα παιδείας,ανατροφής κλπ.Προσωπικά,εγώ πολύ γέλασα μέ όλα αυτά που γράφουνε οι στίχοι,ασφαλώς καί δέν αξίζει νά τους πάρω στά σοβαρά,αυτουνού που τούς έγραψε μάλλον τού λείπει κάποια βίδα (ίσως καί το παξιμάδι μαζί,δέν παίρνω όρκο…).Καί αυτή φαντάζομαι είναι η αντιμετώπιση που θά έχουν οι εν λόγω στίχοι από οποιονδήποτε εχέφρονα καί σοβαρό άνθρωπο.Τό ζήτημα λοιπόν είναι πόσοι άνθρωποι γενικώς είναι σοβαροί καί εχέφρονες καί πόσοι είναι αμόρφωτοι καί χάφτουν το παραμύθι τών στίχων αυτών καί τών παρομοίων τους;…



    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 07-06-2005 23:02 ]
    mauro_provato
    07.06.2005, 23:50
    Θα ήθελα να κάνω και εγώ την παρέμβαση μου. Είμαι λάτρης της σκληρής μουσικής χωρίς να σημαίνει οτι δεν έχω περάσει απο όλα τα είδη της παγκόσμιας μουσικής

    Θα πω τα εξής
    1) Οι παπάδες κατ'αρχάς είναι η τελευταία ομάδα ανθρώπων που μπορεί να κρίνει πιο ειναι το καλό και πιο το κακό. Αν καποιός από σας πιστεύει οτι μπορούν να το κάνουν θα ηταν καλό να πληροφορηθεί για τα όργια το αίμα και το πονό που δημιουργήθηκε εν ονοματι του Θεού ακομα ΚΑΙ στην σημερινή εποχή.

    2) Καλό θα ήταν επισης να γνωρίζετε και οτι ο σατανισμός δεν είναι κάτι που ωθεί τον ανθρωπο σε φριχτες δολοφονίες(οσοι τα κάναν αυτα ηταν ψυχανομαλοι). Σατανισμός είναι μια θρησκεία που έχει 2 βάσεις : α. Τον βαθύ σκεπτικισμό β. Την αποψη οτι αν ζουμε στον κόσμο που δημιουργησε ο Θεος και εχουμε τετοια δυστυχια τοτε ο σατανας θα είναι το αντίθετο. Επισης η θρηκεια αυτη πιστεύει στους φυσικούς νόμους και στη δύναμη της φύσης

    3) Όταν ένα παιδί ζει σε κλειστή χριστιανική οικογένεια και βλέπει τον πατέρα του να ψηφίζει τον κ. Μπους για παράδειγμα, και βλέπει μετά αυτον τον δολοφονο να βγαίνει την ημέρα της επανεκλογής του και να λέει οτι ο Θεός του έδωσε την αποστολή να φέρει ειρήνη στον κόσμο πως μπορεί να κάνει την επανάσταση του?? Για να αλλάξουμε αυτό το κόσμο προς το καλό πρεπει πρώτα να εξαλείψουμε όλες τις θρησκείες. Γι αυτό το λόγο πρέπει να εκφράζουμε αντίθεση σε ότι διδάσκει το σχολείο, η εξουσια και η εκκλησία.

    4) Ποιος νομίζει οτι ο καλός χριστιανός είναι αυτός που δεν θα πάει στους slipknot??

    5) ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ οταν βλέπω άτομα που δεν έχουν ιδέα για το τι σημαινει ροκ ποσο μάλλον μεταλ να εκφράζουν μια αποψη αντίθετη τοσο ηχηρά. Θα τους παρακαλούσαν να γυρίσουν παλι στην μουσικη του κ.Νταλάρα..

    Υ.Γ. : Δεν είμαι σατανιστής, ουτε άθεος, ειμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mauro_provato on 07-06-2005 23:54 ]
    jorge
    08.06.2005, 00:51
    Αντιφάσεις...

    Quote:

    Το μέλος mauro_provato στις 07-06-2005 στις 23:50 έγραψε:

    2) Καλό θα ήταν επισης να γνωρίζετε και οτι ο σατανισμός δεν είναι κάτι που ωθεί τον ανθρωπο σε φριχτες δολοφονίες





    Quote:

    Το μέλος mauro_provato στις 07-06-2005 στις 23:50 έγραψε:

    Για να αλλάξουμε αυτό το κόσμο προς το καλό πρεπει πρώτα να εξαλείψουμε όλες τις θρησκείες.






    jorge
    08.06.2005, 01:09
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-06-2005 στις 22:53 έγραψε:

    Ολα αυτά λοιπόν ο άβγαλτος 12χρονος τού παραδείγματός σου μπορεί κάλλιστα νά τά δή εξ ίσου εύκολα μέ το νά πάη στην συναυλία τού συγκροτήματος που θά τραγουδά εις Φά μείζονα "κάψτε τους Εβραίους"...




    Δε συμφωνώ. Διότι, όπως είπες κι εσύ, το να κάτσει κάποιος 12 χρόνος να διαβάσει ένα άρθρο ΜΕΣΑ (οι τίτλοι που ανέφερες είπες πως ήταν υποθετικοί) σε μια εφημερίδα που βγαίνει μία φορά τη βδομάδα και που πουλάει 1000 φύλλα πανελλαδικώς, είναι απείρως πιο δύσκολα πραγματοποιήσιμο από το να δει αφίσες στους δρόμους της Αθήνας και να οδηγηθεί τελικώς στη συναυλία.

    Επίσης διαφωνώ με τη λογική "αφού υπάρχει το κακό Α, ας αφήσουμε και το κακό Β".
    Orfeus
    08.06.2005, 02:34
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07-06-2005 στις 10:13 έγραψε:

    άλλο η πολιτική κι άλλο οι ωμοί στίχοι…...






    Τι σημαίνει “ωμοί στίχοι”; Ποιος το ορίζει αυτό;
    Θα επιβάλλουμε λογοκρισία τώρα στην ελευθερία του λόγου;
    Ποιος θα την επιβάλλει; Και γιατί;

    Quote:

    Το μέλος mauro_provato στις 07-06-2005 στις 23:50 έγραψε:

    Για να αλλάξουμε αυτό το κόσμο προς το καλό...





    Ποιος θα ορίσει ποιο είναι το καλό το δικό ΜΟΥ;
    Και με ποιου το σκεπτικό θα το ορίσει;
    Με το δικό ΜΟΥ ή με το ………δικό ΤΟΥ;


    DeLaSane
    08.06.2005, 04:58
    Tha symfwnhsw me ton Orfeus. Einai dyskolo na prospoihthoume tous krites tou kalou kai tou kakou olwn. H eleutheria h dikh mas leme pws teleiwnei ekei pou arxizei h eleutheria tou allou. Einai epilogh tou kathenos na parakolouthisei mia synavlia h oxi, kai ta 12xrona exoun goneis kai oikogeneia. Den mporei to kratos na dra ws prostaths twn pantwn, giati meta tha katapathsei thn eleutheria twn allwn. Gia paradeigma egw mporei na trelenomai gia th mousikh kai mono twn Slipknot, alla na tous exei apagoreutei na emfanizontai sthn ellada giati kapoios pistevei oti mporoun na mou dwsoun satanistika mynhmata. Dhladh egw den exw myalo na to katalavw k monh mou?

    Pistepse me, den thelete h Ellada na ginei ena "nanny state" paromoio me thn Agglia. An to kratos arxizei kai sou leei ti einai kalo kai ti einai kako, ti einai omorfo kai ti asxhmo gia esena, tote arxizeis kai dysanasxeteis, giati estw ki an pragmatika se prostatevei, den sou dinei omws thn epilogh na epilekseis. Epishs se kanei na niwtheis xazos kai anikano na epilekseis mono sou ti einai kalo k ti kako gia sena.

    Twra an arxizoume kai efarmozoume tetoies nomothesies sthn ellada, h opoudhpote allou tha ginei mpaxalo. An ginei h arxh apagoreusewn gia profanhs arnitikes morfes ekfrasewn, opws px. satanismo kai ratsismo, tote tha mas parei h mpala kai siga siga tha mas apagorespoun polla perissotera ap'osa tha thelame. Gia paradeigma h Agglia einai xwra me poly isxyrh nomothesia, diaxwrismo kai nootropia gia political correctness. Prepei na prosekseis poly kala pws tha anafertheis kai tha ekfrasteis gia diafores omades anthropwn. Eimai sigourh oti htan kaloproaireth praksh eksarxhs, alla exei kanthsei na einai pia ena glwssologiko kai symperiforiko "egxeiridio", to opoio oxi mono ephreazei autous pou to xrhsimopoioun (to opoio einai kai to ligotero), alla ta groups sta opoia anaferetai, ta opoia ta kanei automata na niwthoun meionektika kai na parekshgountai amesws estw ki an kapoio sxolio htan kaloproaireto. H teleutaia protash gia psifhsh nomou peri ekfrashs htan h apagoreush arnhtikwn h humoristikwn ekfrasewn kata kathe thriskeias. H protash auth efere salo idiaitera stous kallitexnikous kyklous (eidika se comedians opws o Mr Bean), oi opoioi thewrhsan oti etsi katapatatai h eleutheria tous ths eleutherhs ekfrashs. Apo thn allh, polla thriskeutika groups symfwnhsan me auth th protash, mallon giati den anexontai kamia arnhtikh kritikh, oute kan satira.

    H gnwmh mou einai pws einai dikaiwma tou kathena mas na akouei, na vlepei kai na diavazei oti thelei. Einai euthinh mas na xrhsimopoioume me euaisthisia th glwssa mas kai to myalo mas, ki auto einai kati pou den mporei na mas kaneis pws na to kanoume.

    Oson afora tis krouseis satanistikhs vias nomizw pws h satanistikh mousikh htan h aformh, ki oxi h aitia. Aities einai polles, kai kymainontai apo koinwnia, se ekklhsia, oikogeneia kai alla polla. Nomizw oti einai strouthokamilismos na kathgoroume mono th mousikh gia auto.

    Kai telos, opws poly sofa anefere kai to melos mavro_provato, tha itan kalytero an h ekklhsia koitouse thn kampoura ths. Ta xeria ths einai poly pio aimatovamena apo auta tou satana. Den mporoun pote na kanoun kai mia kritikh ston eauto tous ki olo provlhmata dimiourgoun? Marazi to exw!


    paketas
    08.06.2005, 09:22
    καποτε, καποια ηθελε να γινει μαγισσα,και για τον λογο αυτο,επισκεφτηκε εναν μεγαλο μαγο.αφου του εξηγησε το τι θελει, ο μαγος αρχισε να της ζηταει στην αρχη να βγαλει το φορεμα,μετα τα εσωρουχα, και μετα της λεει να σηκωσει τα ποδια ψηλα.γυριζει λοιπον η κυρια και λεει στον μαγο<<καλε εσυ θελεις να με μαμησεις!!!>>και της απαντα ο μαγος<<ειδες που αρχισες να γινεσαι μαγισσα???>>!!!!!.αν νομιζετε οτι το ανεκδοτακι ειναι ασχετο,γελιεστε
    και τωρα λιγο σοβαρα λιγο αστεια, θα ηθελα να πω οτι πολλοι φιλοι,εχουν μαλλον μπερδεμενες διαφορες ενοιιες στο κεφαλι τους.ενοιες οπως, θρησκεια,κρατος,,εξουσια,ιερατειο,κλπ.προταση μου,με ολη μου την αγαπη,να ξεδιαλυνουν τις ενοιες μεσα στο κεφαλι τους,και μετα ας αναλαβουν δραση.ευχαριστω.
    yiannisyiannis
    08.06.2005, 11:23
    Κατ΄αρχάς όσα αναφέρει το mauro_provato περί σατανισμού είναι ανακρίβειες. Η αναφορά που κάνει θυμίζει περισσότερο τη φιλοσοφία των εωσφοριστών κι όχι των σατανιστών. Η διαφορά είναι τεράστια, αλλά δεν έχει νόημα να σταθώ εδώ.

    Αγαπητέ Αλβέρτο, δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να στρέφουμε τα βέλη μας μόνο κατά των μουσικών συγκροτημάτων που εκφράζουν μαύρες ιδέες, ενώ τους πολιτικούς, συγγραφείς κλπ. πρέπει να τους αφήνουμε ανενόχλητους. Η αντίδρασή μας πρέπει να είναι γενικευμένη κι όχι επιλεκτική όπως αναφέρεις. Όμως εδώ μιλάμε κυρίως για τη μουσική και γι’ αυτό δεν έθιξα άλλες πτυχές αυτής της ιστορίας. Όταν επισκέφτηκε την Ελλάδα ο Λεπέν, αρκετοί άνθρωποι διαδήλωσαν εναντίον του κι έγιναν συμπλοκές. Από τα ΜΜΕ παρουσιάστηκαν σαν γραφικοί. Όποτε κάνει συγκέντρωση η Χρυσή Αυγή, κάποιοι άνθρωποι κάνουν αντισυγκέντρωση και πέφτει ξύλο. Λοιπόν αντιδράσεις υπάρχουν πάντα και παντού. Το ίδιο ισχύει κι όταν ο ρατσισμός ή άλλες μαύρες ιδεολογίες εκφράζονται μέσα από τη μουσική. Ελεύθερα μπορεί να επιλέξει κανείς αν θα αντιδράσει δυναμικά ή αν απλά θα αδιαφορήσει. Η ελευθερία και η δημοκρατία όμως, δεν αποκτήθηκαν ποτέ ούτε με την αδιαφορία, ούτε με την ανοχή των πολιτών. Αντιθέτως, κατακτιόταν πάντα με αγώνες.

    Για να επανέλθω στο θέμα μας, συμφωνώ με το jorge, διότι αφενός η συναυλία είναι πολύ περισσότερο προσβάσιμη κι ελκυστική από ένα έντυπο και αφετέρου η μουσική λόγω της δυναμικής της, μπορεί πολύ ευκολότερα να υποβάλει ένα μήνυμα, από οποιαδήποτε εφημερίδα ή βιβλίο. Άρα, ο τρόπος χορηγήσεως του μηνύματος, όπως πολύ ωραία το θέτεις, είναι ουσιαστικότατος και κάνει τη διαφορά να είναι όντως τεράστια.

    Η άποψη ότι γινόμαστε κι εμείς τρόπο τινά ρατσιστές με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Πιστεύω ότι πολλοί εδώ μέσα έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις περί ελευθερίας, δημοκρατίας, λογοκρισίας κλπ. Σε μια οργανωμένη δημοκρατική κοινωνία δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν οι νόμοι. Οι νόμοι δεν περιορίζουν την ελευθερία μας; Μήπως πρέπει να τους καταργήσουμε λοιπόν; Η ιδεολογία ενός ρατσιστή ή ενός σατανιστή, κινείται ενάντια στο δημοκρατικό πολίτευμα. Άρα, όταν εμποδίσεις τη δράση τους δεν γίνεσαι ρατσιστής, αλλά αντιθέτως προστατεύεις τη δημοκρατία από εκείνους που επιδιώκουν να καταργήσουν μερικές από τις θεμελιώδεις αρχές της.

    Οι ωμοί στίχοι αγαπητέ orfeus, είναι του τύπου «κάψτε τους Εβραίους», “kill the christians” κλπ. Άλλο να κατηγορείς και να μάχεσαι μια ιδεολογία, ή μια θρησκεία κι άλλο να εκφράζεις τα φονικά σου ένστικτα εναντίων των οπαδών της. Αν «το καλό το δικό σου» όπως το θέτεις επιθυμεί να τους ανέχεται, με γεια σου με χαρά σου. Προσωπικά θα αντιστέκομαι πάντα και θα μάχομαι ενάντια σε όποιον εκφράζει τέτοιου τύπου φονικές κι απάνθρωπες προτροπές.

    Orfeus
    08.06.2005, 11:54
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-06-2005 στις 11:23 έγραψε:

    Οι ωμοί στίχοι αγαπητέ orfeus, είναι του τύπου «κάψτε τους Εβραίους», “kill the christians” κλπ. Άλλο να κατηγορείς και να μάχεσαι μια ιδεολογία, ή μια θρησκεία κι άλλο να εκφράζεις τα φονικά σου ένστικτα εναντίων των οπαδών της. Αν «το καλό το δικό σου» όπως το θέτεις επιθυμεί να τους ανέχεται, με γεια σου με χαρά σου. Προσωπικά θα αντιστέκομαι πάντα και θα μάχομαι ενάντια σε όποιον εκφράζει τέτοιου τύπου φονικές κι απάνθρωπες προτροπές.






    Δεν με "έπιασες" αγαπητέ Γιάννη.....

    Επιθυμώ να γνωρίζω ποιο είναι το Καλό και ποιο είναι το Κακό.
    Ποιος ορίζει αυτές τις έννοιες; Και πώς τις ορίζει;
    Και αυτός που τις ορίζει (αν είναι δυνατόν δηλαδή), πώς γνωρίζει ποιο είναι το καλό το δικό ΜΟΥ;;;;
    Θα αποφασίσει αυτός για το Καλό το δικό ΜΟΥ;;;;;
    Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται.....

    Όσο για τους "ωμούς στίχους", έχει να κάνει με το παραπάνω.
    Το ίδιο είναι. Θα αποφασίζει άλλος για το τι θα ακούω εγώ;

    Σε μια παλαιότερη κοινωνία, όλοι οι χριστιανοί φωνάζανε σύσσωμοι: "Σκοτώστε τους Εθνικούς".......

    jorge
    08.06.2005, 12:08
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-06-2005 στις 11:54 έγραψε:

    Σε μια παλαιότερη κοινωνία, όλοι οι χριστιανοί φωνάζανε σύσσωμοι: "Σκοτώστε τους Εθνικούς".......




    Πότε έγινε αυτό Οrfeitto; Δεν το αμφισβητώ, απλά θέλω να μάθω.
    Orfeus
    08.06.2005, 12:29
    Μαζεύω κάποια στοιχεία που έχω σκόρπια και θα τα παραθέσω σε λίγο...
    yiannisyiannis
    08.06.2005, 12:51
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-06-2005 στις 11:54 έγραψε:


    Δεν με "έπιασες" αγαπητέ Γιάννη.....

    Επιθυμώ να γνωρίζω ποιο είναι το Καλό και ποιο είναι το Κακό.
    Ποιος ορίζει αυτές τις έννοιες; Και πώς τις ορίζει;
    Και αυτός που τις ορίζει (αν είναι δυνατόν δηλαδή), πώς γνωρίζει ποιο είναι το καλό το δικό ΜΟΥ;;;;
    Θα αποφασίσει αυτός για το Καλό το δικό ΜΟΥ;;;;;
    Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται.....

    Όσο για τους "ωμούς στίχους", έχει να κάνει με το παραπάνω.
    Το ίδιο είναι. Θα αποφασίζει άλλος για το τι θα ακούω εγώ;

    Σε μια παλαιότερη κοινωνία, όλοι οι χριστιανοί φωνάζανε σύσσωμοι: "Σκοτώστε τους Εθνικούς".......






    Αγαπητέ Orfeus, πολύ καλά σε έπιασα. Μάλλον εσύ δεν με έπιασες. Το καλό και το κακό εσύ θα το ορίσεις και κανείς άλλος, δεν αντιλέγουμε. Σύμφωνα με αυτό λοιπόν το δικό σου το καλό και το κακό, που κατατάσσεις τους παραπάνω στίχους; Ή τους αποδέχεσαι ή τους απορρίπτεις μεν αλλά τους ανέχεσαι δε ή σε αηδιάζουν κι εναντιώνεσαι με τον α ή β τρόπο. Ή μήπως αν εγώ και μερικοί ακόμη γραφικοί όπως θα μας χαρακτηρίσουν, επιχειρήσουμε να ματαιώσουμε μια συναυλία νεοναζί ή σατανιστών, θα σου στερήσουμε το δικαίωμα να αποφασίσεις ελεύθερα τι θα ακούς και τι δεν θα ακούς; Μην τρελαθούμε, τώρα.

    Όσο για το «σκοτώστε τους Εθνικούς» κι εγώ δεν το έχω ακούσει, αλλά εν πάση περιπτώσει, εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Αν όντως ακούστηκε αυτό το σύνθημα, τότε εκφράζει μια αρρωστημένη μερίδα οπαδών και όχι πιστών (έχει σημασία ο διαχωρισμός αυτός) που αυτοαποκαλούνται χριστιανοί και ουδεμία σχέση έχει με το πραγματικό μήνυμα της αγάπης που διακήρυξε ο Χριστός. Όπως υπάρχουν κακοί μουσικοί και κακά τραγούδια, αλλά δεν ενοχοποιείται γι’ αυτό η ίδια η μουσική, έτσι υπάρχουν και εδώ κακοί οπαδοί και δυστυχώς όχι μόνο. Στην περίπτωση όμως του κάψτε και σκοτώστε, δεν είναι απλά οι εκφράσεις μιας συγκεκριμένης μερίδας οπαδών, αλλά οι ίδιες οι ιδεολογίες του ρατσισμού και του σατανισμού που υπαγορεύουν αυτές τις συμπεριφορές.