ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Ακόμα ένα κρούσμα σκοταδισμού;

    ph
    10.06.2005, 01:10

    Εμένα μ' αρέσει η γραφικότητα της εκκλησίας. Στο νέο κόσμο των άνετων με όλα, μοιάζει ελκυστικό ακόμα και το χαζό παιγνίδι της εκκλησίας να επιθυμεί να διαχειριστεί τι τρώμε, τι διαβάζουμε, τι ακούμε, πως κάνουμε έρωτα και πότε κτλ κτλ. ΄Εχει πλάκα. Εξάλλου οι παπάδες είναι πλέον ακίνδυνοι. Εκτός από μια μικρούλα μειονότητα που εξακολουθεί να παθαίνει ορθοστατική υπόταση τα πρωινά της Κυριακής στη λειτουργία, ουδείς δίνει σημασία στην άποψη της εκκλησίας.
    Orfeus
    10.06.2005, 01:25
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-06-2005 στις 15:15 έγραψε:

    Φυσικά και δεν δικαιολογώ τις βαρβαρότητες....

    Ούτε τις αγνοώ, ούτε τις αποφεύγω...

    Αλλά στο θέμα "ο καθένας έχει το δικό του καλό", κρύβεται όλη η αλήθεια του ....καθένα, γιατί πολύ απλά ο καθένας μας, έχει τη δική του αλήθεια. Και έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η συζήτηση μεταξύ Πιλάτου και Ιησού περί Αλήθειας.

    Για την Αλήθεια του Χριστού, έγιναν οι πιο καταστροφικοί πόλεμοι στην ιστορία.

    Για την Αλήθεια του Μωάμεθ, έγιναν άλλοι πόλεμοι στη συνέχεια.

    Για την Αλήθεια του Εωσφόρου, έγιναν άλλα εγκλήματα....

    Όλοι αυτοί, πίστευαν ότι πολεμούν και σκοτώνουν (!!!!) για το ....καλό!!!!
    Αυτοί αποφάσιζαν για το καλό των .....άλλων.

    Έτσι κι' εμείς τώρα.
    Εναντιωνόμαστε στην οποιαδήποτε συναυλία, γιατί έχουμε προ- αποφασίσει ότι δεν πρόκειται για το καλό των ακροατών.

    Στην ουσία, είναι το Σύστημα που λειτουργεί. Είναι το Κατεστημένο που δουλεύει μέσα μας, γιατί έτσι μας έχουν εκπαιδεύσει οι "Wise Men" (αναφορά στο "Thick as a Brick").

    Εάν στις εκλογές "μαυρίζουμε" τους διάφορους Λεπέν, το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και με τα όσα γκρουπς, θεωρούμε ότι κάνουν .......ζημιά!!!

    Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει και τα κεκτημένα του προστατεύει.

    Είναι πολύ λογικό η εκκλησία να εναντιώνεται σε τέτοιου είδους συναυλίες, αφού θεωρεί ότι της χαλάνε την πιάτσα.

    Λογικό, σύμφωνα με το δικό της το σκεπτικό.

    Αλλά.....
    Δεν γίνεται να υπάρξει τίποτα χωρίς το εκ διαμέτρου αντίθετό του (Ηράκλειτος, Λάο Τσε).

    Πώς θα υπάρξει το μαύρο, αν δεν υπάρχει το άσπρο;
    Δεν γίνεται....
    Πώς θα σταθεί ο .....Θεός χωρίς την ύπαρξη του Εωσφόρου;
    Δεν γίνεται...
    Πώς θα σταθεί η Δημοκρατία, χωρίς την ύπαρξη του Φασισμού;
    Δεν γίνεται....
    Βλέπεις..... τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα όσο υπήρχε το αντίπαλο δέος της Σοβιετικής Ένωσης.

    Είναι θέμα ισορροπίας. Η ζυγαριά θέλει και από τα δύο μέρη "βάρος" για να ισορροπήσει.
    Αν προσθέτουμε "βάρος" μόνο από τη μία πλευρά, τότε πρόκειται περί ασυδοσίας που είπε και ο φίλος μου ο Γιάννης.
    Εδώ όμως δεν δεν έχουμε καμία ασυδοσία.
    Απλά, πρόκειται για μια φωνή μέσα στις υπόλοιπες...

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.






    Παραθέτω τον εαυτό μου και κλείνω σαν .....συζητητής σε αυτό το topic.

    Ήμουν σαφέστατος και με παρεξηγήσατε.
    Θα θεωρείτε (υποθέτω) ότι είμαι 12θεϊστής, ή τουλάχιστον .....σατανιστής και .......ψυχανώμαλος!!!!!

    Εξηγούμαι λοιπόν για να μην παρεξηγούμαι:
    Μου φόρτωσαν στην πλάτη έναν θεό (και μάλιστα αλλοεθνή), χωρίς να με ρωτήσουν.
    Είδα κι' έπαθα να τον ξεφορτωθώ και δεν είμαι φυσικά τρελός, να πάω να μπλέξω με ......δώδεκα!!!!!!

    Ο καθένας ανήκει εκεί που τον παραπέμπουν οι αναφορές του και εμένα οι δικές μου αναφορές, είναι Ελληνικές!!!!!!
    Δεν ανήκω σε καμία ομάδα και δεν γράφω εκ μέρους κανενός!!!!
    Είμαι απλά ένας Έλληνας που λατρεύει τον Ελληνικό Τρόπο Σκέψης!!!!

    Στο φινάλε (για να κάνω και χιούμορ), οι Επιστήμες σ' αυτόν τον τόπο, με τους 12 θεούς προόδευσαν και όχι με τον έναν!!!!

    Δηλώνω άθρησκος, αλλά Ένθεος!!!!!!
    Όταν αντιληφθείτε τη διαφορά και τη σημασία, ξέρετε που θα με βρείτε….

    Υπερασπίζομαι την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης και θα εξακολουθώ να το κάνω ότι και να μου κοστίσει, αλλά όπως όλοι, έτσι κι' εγώ κάνω τις επιλογές μου!!!!!

    Ενοχλούμαι δεν λέω, αλλά είμαι υποχρεωμένος να τα δέχομαι αφού ζω σε πολίτευμα που τα επιτρέπει να συμβαίνουν!!!!

    Αντιστρέψτε τα δεδομένα και δείτε το αλλιώς:
    Σε μία διαφορετική κοινωνία (σατανιστική δηλαδή), εμείς δεν θα μπορούσαμε να πάμε να παίξουμε αυτά τα τραγούδια που παίζουμε.
    (Ξέρετε τώρα…. “Θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες”, “Δεν αντέχουνε τα μάτια μου στα μάτια σου”, “Αχ να σε δω, αχ να σε δω”, “Knockin’ on Music Heaven ‘s Door” και διάφορα τέτοια που λέμε) και δεν θα μπορούσαμε, γιατί θα ήμασταν γι’ αυτούς, οι ……κακοί!!!!!
    Θα είχαν πέσει οι σατανοπαπάδες να μας φάνε….

    Λοιπόν εγώ θα έβγαινα να παίξω και ας με καίγανε στην πυρά σαν Μάγο του ………Καλού!!!!!!

    Απλά είναι τα πράγματα……..

    Δεν θα απαντήσω, οτιδήποτε και να γράψετε!!!!

    Τέλος!!!!!


    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 10-06-2005 01:29 ]
    yiannisyiannis
    10.06.2005, 09:18
    Quote:

    Το μέλος koripaki στις 09-06-2005 στις 18:55 έγραψε:

    Αφ' ενός πρέπει να πω πως συμφωνώ με εκείνη τη άποψη που λέει ότι μία από τις κύριες βασεις μιας δημοκρατικής κοινωνίας είναι η ελευθερία σκέψης και έκφρασης.
    Αφ' ετέρου, δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουμε πρόβλημα με τέτοιου είδους ναζιστικά ή σατανιστικά συγκροτήματα και να μην έχουμε πρόβλημα που φέτος στην Ελλάδα θα γίνει το φεστιβάλ των ναζιστικών κομμάτων.
    Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε αυτό





    koripaki νομίζω ότι δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά τα προηγούμενα μηνύματά μας. Είπαμε ότι η αντίδρασή μας σε τέτοιου είδους φαινόμενα πρέπει να είναι γενικευμένη, ανέφερα δε και παραδείγματα.

    Τέλος, για να κλείσω κι εγώ, έχω ήδη καταθέσει από το πρώτο μου post την προσωπική μου άποψη, για το αν έπρεπε ή όχι να υπάρξουν αντιδράσεις για τη συγκεκριμένη συναυλία. Το συμπέρασμά μου όμως είναι, ότι όλος αυτός ο ντόρος δεν έγινε επειδή αντέδρασε κάποιος κατά της συναυλίας. Έγινε συγκεκριμένα επειδή αντέδρασε η εκκλησία, ή μάλλον για να είμαστε ακριβείς, όχι η εκκλησία αλλά η Ιεαρά Σύνοδος αυτής, που αποτελεί κόκκινο πανί για πολλούς. Είμαι σίγουρος, ότι αν αντιδρούσε το ΑΚΟΕ (Αυτόνομο Κίνημα Ομοφυλόφιλων Ελλάδας) ενάντια σε μια παρόμοια εκδήλωση, δεν θα υπήρχε απολύτως κανένα πρόβλημα. Κανείς δεν θα το έκανε θέμα. Η εκκλησία όμως.....εδώ υπάρχει εμπάθεια, πως να το κάνουμε.
    Hastaroth
    10.06.2005, 09:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-06-2005 στις 00:25 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος koripaki στις 09-06-2005 στις 18:55 έγραψε:
    [i]
    Αφ' ετέρου, δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουμε πρόβλημα με τέτοιου είδους ναζιστικά ή σατανιστικά συγκροτήματα και να μην έχουμε πρόβλημα που φέτος στην Ελλάδα θα γίνει το φεστιβάλ των ναζιστικών κομμάτων.




    Προσωπικά με ενοχλούν και τα δύο και έχω πρόβλημα και με τα δύο.

    [/I]



    Καί εμένα μέ ενοχλούν -καί δή γιά ευνόητους λόγους- καί τα δύο.

    Αλλά είναι δικαίωμα ΚΑΙ αυτών τών ανθρώπων νά λένε την -έστω καί αρρωστημένη- γνώμη τους.

    Εννοείται,ΜΟΝΟ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ,όχι νά προβαίνουν σέ βιαιοπραγίες,επειδή αυτό επιτάσσει η άποψή τους.

    Ωστόσο,η ηγεσία τής Χριστιανικής Εκκλησίας προέβη σε διαμαρτυρία γιά τήν έλευση τών Slipknot ενώ δέν προέβη σέ διαμαρτυρία γιά την έλευση τών νεοναζιστών.

    Εννοείται πως,ακόμα κι'άν προέβαινε σέ διαμαρτυρία γιά την έλευση τών νεοναζιστών,πάλι σκοταδιστικό θά το θεωρούσα.Δέν έχει κανένας δικαίωμα νά ορίση ποιός θά έρχεται καί ποιός δέν θά έρχεται στην Ελλάδα,εκτός από τίς αρμόδιες κρατικές αρχές όταν συντρέχη σοβαρός λόγος εθνικής ασφάλειας (π.χ. όταν ο μέλλων νά έρθη στην Ελλάδα είναι σεσημασμένος κακοποιός).

    Στην ανωτέρω περίπτωση όμως,η αντίδραση τής Χριστιανικής Εκκλησίας σχετικά μέ τους Slipknot μπορεί νά θεωρηθή καί υποκριτική....


    jorge
    10.06.2005, 10:37
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-06-2005 στις 09:35 έγραψε:

    Ωστόσο,η ηγεσία τής Χριστιανικής Εκκλησίας προέβη σε διαμαρτυρία γιά τήν έλευση τών Slipknot ενώ δέν προέβη σέ διαμαρτυρία γιά την έλευση τών νεοναζιστών.

    Στην ανωτέρω περίπτωση όμως,η αντίδραση τής Χριστιανικής Εκκλησίας σχετικά μέ τους Slipknot μπορεί νά θεωρηθή καί υποκριτική....







    Αλβέρτο σε καμιά περίπτωση δεν παίρνω το μέρος της Εκκλησίας, αλλά ως απλός παρατηρητής και μόνο, λέω το εξής:

    Η συναυλία είναι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ, αναγράφεται στα φυλλάδια των εκδηλώσεων, σε εφημερίδες, σε περιοδικά, σε αφίσες, ακούγεται στο ραδιόφωνο.

    Αντίθετα οι νεοναζιστές δεν έχουν ούτε μάνατζερ να προωθήσουν το meeting τους, ενώ διάβασα πως οι συνεννοήσεις γίνονται κρυφά και μέσω Internet.

    Φταίει λοιπόν η Εκκλησία που δεν έχει προσλάβει ηλεκτρονικούς ρουφιάνους;

    Ασφαλώς και συμφωνώ πως η Εκκλησία δεν έχει δικαίωμα επέμβασης σε όλ' αυτά.

    Είναι όμως δικαίωμά της να ενημερώνει (ελευθερία ιδεών και λόγου δεν είπατε πως έχουμε;;;) τις αρχές, ώστε αυτές να πράξουν όπως νομίζουν.
    faltsoo
    10.06.2005, 10:56
    orfeus....ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ...

    ΓΙ'ΑΥΤΟ




    CARNIVORUS
    10.06.2005, 12:13
    Λοιπόν...Δηλώνω άθρησκος και ένθεος ακριβώς όπως ο κύριος orfeus(ρε φίλε εγώ που σε καταλαβαίνω που υποτίθεται ότι θα σε βρω..? )

    Αδυνατώ να καταλάβω πως καταφέρατε να τραβήξετε ένα topic σαν κι αυτό τόσο πολύ... Μην αναλώνεται φαιά ουσία για να ορίσετε τον "Φιλελευθερισμό" στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει...

    Καλώς ή κακώς η Ορθόδοξη εκκλησία χρειαζόταν αλλαγές στην ηγεσία της (εντελώς συμπτωματικά την ίδια περίοδο που αλλάζει και η κεφαλή της Ρωμαιοκαθολικής συνεπώς και η διάρθρωση της ηγεσίας της...!) και επί τούτου ήρθαν στο φως τα άπλυτα αυτών που έπρεπε να φύγουν...Μετά από αυτό το αναγκαίο πλήγμα οι υπόλοιποι κληρικοί πρέπει να φέρουν τα πράγματα στα ίσα τους…Σαφώς και δεν τους αφορούν οι νεοναζί, πάνω σε πολιτικά ζητήματα αποφεύγουν να εκφέρουν δημόσια την άποψη τους δεκαετίες τώρα. Οι “σωτήριες” παρεμβάσεις πάνω στα κοινωνικά δρώμενα της χώρας όμως θα αυξηθούν αισθητά (κατά την δικιά μου κρίση πάντα) και επειδή ο Διάολος έχει πολλά ποδάρια, και οι “σατανιστές” Slipknot είναι ένα από αυτά, πρέπει να διαφυλάξουμε την νεολαία…

    Την επόμενη φορά που θα έρθουν οι εγκληματίες συνειδήσεων (το παπαδολόι, οι “έγκριτοι” δημοσιογραφίσκοι, οι εθνοσωτήρες πολιτικάντηδες, και δεν συμμαζεύεται…) να μας “αφυπνίσουν”, αντί να γυρίσουμε την πλάτη μας να γυρίσουμε την εσωτερική πλευρά της “αριστερής” παλάμης μας και να τους αποδώσουμε τα διαπιστευτήρια μας…(με την δεξιά καλό θα ήταν να κρατάμε κάτι, σε λοστό, σε κοκτέιλ μπουκαλιού μπύρας με στουπί να το πώ…?)
    Αυτά…για την ώρα…



    frufru
    10.06.2005, 12:19
    Quote:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 10-06-2005 στις 12:13 έγραψε:

    Λοιπόν...Δηλώνω άθρησκος και ένθεος ακριβώς όπως ο κύριος orfeus(ρε φίλε εγώ που σε καταλαβαίνω που υποτίθεται ότι θα σε βρω..? )

    Αδυνατώ να καταλάβω πως καταφέρατε να τραβήξετε ένα topic σαν κι αυτό τόσο πολύ... Μην αναλώνεται φαιά ουσία για να ορίσετε τον "Φιλελευθερισμό" στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει...

    Καλώς ή κακώς η Ορθόδοξη εκκλησία χρειαζόταν αλλαγές στην ηγεσία της (εντελώς συμπτωματικά την ίδια περίοδο που αλλάζει και η κεφαλή της Ρωμαιοκαθολικής συνεπώς και η διάρθρωση της ηγεσίας της...!) και επί τούτου ήρθαν στο φως τα άπλυτα αυτών που έπρεπε να φύγουν...Μετά από αυτό το αναγκαίο πλήγμα οι υπόλοιποι κληρικοί πρέπει να φέρουν τα πράγματα στα ίσα τους…Σαφώς και δεν τους αφορούν οι νεοναζί, πάνω σε πολιτικά ζητήματα αποφεύγουν να εκφέρουν δημόσια την άποψη τους δεκαετίες τώρα. Οι “σωτήριες” παρεμβάσεις πάνω στα κοινωνικά δρώμενα της χώρας όμως θα αυξηθούν αισθητά (κατά την δικιά μου κρίση πάντα) και επειδή ο Διάολος έχει πολλά ποδάρια, και οι “σατανιστές” Slipknot είναι ένα από αυτά, πρέπει να διαφυλάξουμε την νεολαία…

    Την επόμενη φορά που θα έρθουν οι εγκληματίες συνειδήσεων (το παπαδολόι, οι “έγκριτοι” δημοσιογραφίσκοι, οι εθνοσωτήρες πολιτικάντηδες, και δεν συμμαζεύεται…) να μας “αφυπνίσουν”, αντί να γυρίσουμε την πλάτη μας να γυρίσουμε την εσωτερική πλευρά της “αριστερής” παλάμης μας και να τους αποδώσουμε τα διαπιστευτήρια μας…(με την δεξιά καλό θα ήταν να κρατάμε κάτι, σε λοστό, σε κοκτέιλ μπουκαλιού μπύρας με στουπί να το πώ…?)
    Αυτά…για την ώρα…









    tsuku_elf
    10.06.2005, 12:20
    Quote:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 10-06-2005 στις 12:13 έγραψε:

    …(με την δεξιά καλό θα ήταν να κρατάμε κάτι, σε λοστό, σε κοκτέιλ μπουκαλιού μπύρας με στουπί να το πώ…?)
    Αυτά…για την ώρα…








    Ευχαριστώ φίλε που ήρθες να μας σώσεις και να δώσεις λύση σε όλα μας τα προβλήματα....Χάρη σ'εσένα και τους ομοίους σου αισθάνομαι ως πολίτης πιο ισχυρή....
    CARNIVORUS
    10.06.2005, 13:13
    Quote:
    Το μέλος tsuku_elf στις 10-06-2005 έγραψε:

    Ευχαριστώ φίλε που ήρθες να μας σώσεις και να δώσεις λύση σε όλα μας τα προβλήματα....Χάρη σ'εσένα και τους ομοίους σου αισθάνομαι ως πολίτης πιο ισχυρή....




    Όχι ότι με πήραν τα ζουμιά λόγω της διατύπωσης σου αλλά για να μην υπάρξουν κι άλλα παρεμφερή post διευκρινίζω.
    Αναφέρομαι σε γενικευμένη αστική επανάσταση και όχι μπάχαλα σε πορείες και γήπεδα...Μιλάω για αλλαγές στην συνείδηση του πολίτη πρόβατο που έχει κατασκευαστεί τα τελευταία χρόνια και όχι αντίδραση για την αντίδραση και μόνο.
    Μην βιάζεσαι να κράξεις και να με κατατάξεις (χωρίς καν να γνωρίζεις το όποιο υπόβαθρο αυτού που κρίνεις) σε μια κατηγορία ατόμων που δρουν τόσο εις βάρος μου όσο και εις βάρος σου… Ευχαριστώ που μου έδειξες το κενό στο κείμενο…
    Πάντως αν έχεις κι άλλες τέτοιες ατάκες μπορείς να τις παραθέσεις παρακάτω…

    tsuku_elf
    10.06.2005, 13:33
    Quote:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 10-06-2005 στις 13:13 έγραψε:

    Quote:
    Το μέλος tsuku_elf στις 10-06-2005 έγραψε:

    Ευχαριστώ φίλε που ήρθες να μας σώσεις και να δώσεις λύση σε όλα μας τα προβλήματα....Χάρη σ'εσένα και τους ομοίους σου αισθάνομαι ως πολίτης πιο ισχυρή....




    Όχι ότι με πήραν τα ζουμιά λόγω της διατύπωσης σου αλλά για να μην υπάρξουν κι άλλα παρεμφερή post διευκρινίζω.
    Αναφέρομαι σε γενικευμένη αστική επανάσταση και όχι μπάχαλα σε πορείες και γήπεδα...Μιλάω για αλλαγές στην συνείδηση του πολίτη πρόβατο που έχει κατασκευαστεί τα τελευταία χρόνια και όχι αντίδραση για την αντίδραση και μόνο.
    Μην βιάζεσαι να κράξεις και να με κατατάξεις (χωρίς καν να γνωρίζεις το όποιο υπόβαθρο αυτού που κρίνεις) σε μια κατηγορία ατόμων που δρουν τόσο εις βάρος μου όσο και εις βάρος σου… Ευχαριστώ που μου έδειξες το κενό στο κείμενο…
    Πάντως αν έχεις κι άλλες τέτοιες ατάκες μπορείς να τις παραθέσεις παρακάτω…






    Δεν είναι αρμοδιότητά μου να κατατάσσω τους ανθρώπους σε κατηγορίες.
    Καθένας μας αυτοπροσδιορίζεται μέσα από τις διατυπώσεις του και τη συλλογιστική που σχηματοποιεί με το λόγο του. Εκεί υπάρχει το κενό που υπέδειξα, όχι στο κείμενό σου.

    Συγνώμη, αλλά δεν έχω διάθεση για περαιτέρω αντιπαράθεση με το ύφος σου, συνέχισε αν θες μόνος σου.
    tetraktis
    10.06.2005, 14:21
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 09-06-2005 στις 11:00 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-06-2005 στις 17:31 έγραψε:
    [i]
    Αποσπάσματα από τα βιβλία του συγγραφέα Βλάση Γ. Ρασσιά:

    1: «Ες Έδαφος Φέρειν...»
    2: «Μία...Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία της χριστιανικής επικρατήσεως»

    Εκδόσεις: Ανοικτή Πόλη







    Αγαπητέ Orfeus, στα στοιχεία που παρέθεσες προηγουμένως, είχα ήδη διαπιστώσει αρκετές ανακρίβειες και μονόπλευρες θεωρήσεις των διαφόρων ιστορικών γεγονότων που περιγράφεις. Άρχισα να υποψιάζομαι και σχεδόν ήμουνα σίγουρος για τις πηγές σου. Γι’ αυτό και σε ρώτησα. Η τελευταία σου απάντηση με έκανε να βεβαιωθώ 100%. Μετά τον Ιουλιανό λοιπόν, αφού λοιπόν αποδέχεσαι και τα χαλκευμένα στοιχεία του γνωστού ορκισμένου χριστιανομάχου και δωδεκαθεϊστού Β. Ρασσιά σαν αληθινά κι αξιόπιστα, με γεια σου με χαρά σου. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο, ούτε θα αρχίσω να αναλύω το ποιόν του, τη διαδρομή του, τις πηγές του και τι πρεσβεύει αυτός ο κύριος. Άλλωστε είμαστε ήδη off-topic. Όποιος το επιθυμεί μπορεί να αναζητήσει τα έργα του, να βιώσει αυτόν τον ιδιότυπο αρχαιοελληνικό ρατσισμό και να επιστρέψει στην πατρώα θρησκεία του δωδεκαθέου.

    [/I]




    ΘΛΙΒΟΜΑΙ ...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...

    ...Να καταλήγει η κουβέντα όπως πάντα στη γνωστή συζήτηση περί ολοκαυτώματος, ναζιστών και γνωστών παγκοσμίως ολοφυρομένων αθώων θυμάτων...

    ...Και να κλείνει με χαρακτηρισμούς περί ρατσιστών Ελλήνων Δωδεκαθεϊστών και πωρωμένων προγονολάγνων...

    ...Γιατί πρέπει πάντα να πρωτοστατήσουμε να υποστηρίξουμε τα δικαιώματα όλων εκείνων των συγκροτημάτων που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στην πολύχρωμη παλέτα των πολιτισμών;...

    ...Γιατί όταν τόσο απλόχερα προστατεύουμε το δικαίωμα στη ζωή των συνανθρώπων μας (ΚΑΙ ΟΡΘΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ), να εκφραζόμαστε τόσο συμπλεγματικά απέναντι στους ίδιους τους δικούς μας ανθρώπους;...

    ...Ντροπή μας είναι θεωρώ να μην βρίσκουμε μια καλή κουβέντα για όλους εκείνους που επινόησαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ(όπως και όλες τις επιστήμες εξάλλου) και που εμείς έτσι εύκολα και αβίαστα χαρακτηρίζουμε ως “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” για να ξεμπερδεύουμε...

    ...Θαρρείς και μας έβλαψαν...

    ...Και που εάν οι βιβλιοθήκες τους έμεναν ανέπαφες σήμερα θα γνωρίζαμε τις 30.000 χιλιάδες των διαφορετικών μουσικών μέτρων που εκείνοι γνώριζαν...

    ...Και που και τα πιθανά υπόλοιπα έργα του “ΕΘΝΙΚΟΥ” Ομήρου αλλά και των άλλων παλαιότερων ακόμη ποιητών, θα μας ψυχαγωγούσαν και θα έφερναν εφορία και παιδεία στα εσώψυχα μας...

    ...Ούτε kill Christians, ούτε σκοτώστε τους Εβραίους και τέτοιες ανώριμες αηδίες...

    ...Αλλά ας είν’ καλά ο Κολοκοτρώνης εκεί που είναι, που μας ξαναφώναξε πρώτος αυτός ΈΛΛΗΝΕΣ, για να νιώθουμε περήφανοι να κλοτσάμε το τόπι και να σηκώνουμε σημαίες για την Παπαρίζου...


    ...Γιατί το ΈΛΛΗΝ ως τότε, ήταν απαγορευμένο...

    ...Μας αποκαλούσαν “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” γιατί ήμασταν οι μόνοι με συνείδηση έθνους γι’ αυτό και διεθνώς ο όρος είναι ελληνικός...

    ...Και αναφέρομαι στον καιρό εκείνο που βίαζαν τις προγιαγιάδες μας και βασάνιζαν τους προπαπούδες μας σε μια καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΗ γενοκτονία...

    ...Ολόιδια με αυτήν την τελευταία σε σειρά, της Σμύρνης, Από την οποία έχουμε όλοι εικόνα, η άλλη είναι παλιά, δεν μας αγγίζει...


    ...ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ(ΕΘΝΙΚΟ)...

    ...Σκοτώστε με και μένα, εάν με θεωρείτε υπερβολικό...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...






    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 10-06-2005 14:23 ]
    DeLaSane
    10.06.2005, 14:56
    Quote:



    ΘΛΙΒΟΜΑΙ ...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...

    ...Να καταλήγει η κουβέντα όπως πάντα στη γνωστή συζήτηση περί ολοκαυτώματος, ναζιστών και γνωστών παγκοσμίως ολοφυρομένων αθώων θυμάτων...

    ...Και να κλείνει με χαρακτηρισμούς περί ρατσιστών Ελλήνων Δωδεκαθεϊστών και πωρωμένων προγονολάγνων...

    ...Γιατί πρέπει πάντα να πρωτοστατήσουμε να υποστηρίξουμε τα δικαιώματα όλων εκείνων των συγκροτημάτων που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στην πολύχρωμη παλέτα των πολιτισμών;...

    ...Γιατί όταν τόσο απλόχερα προστατεύουμε το δικαίωμα στη ζωή των συνανθρώπων μας (ΚΑΙ ΟΡΘΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ), να εκφραζόμαστε τόσο συμπλεγματικά απέναντι στους ίδιους τους δικούς μας ανθρώπους;...

    ...Ντροπή μας είναι θεωρώ να μην βρίσκουμε μια καλή κουβέντα για όλους εκείνους που επινόησαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ(όπως και όλες τις επιστήμες εξάλλου) και που εμείς έτσι εύκολα και αβίαστα χαρακτηρίζουμε ως “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” για να ξεμπερδεύουμε...

    ...Θαρρείς και μας έβλαψαν...

    ...Και που εάν οι βιβλιοθήκες τους έμεναν ανέπαφες σήμερα θα γνωρίζαμε τις 30.000 χιλιάδες των διαφορετικών μουσικών μέτρων που εκείνοι γνώριζαν...

    ...Και που και τα πιθανά υπόλοιπα έργα του “ΕΘΝΙΚΟΥ” Ομήρου αλλά και των άλλων παλαιότερων ακόμη ποιητών, θα μας ψυχαγωγούσαν και θα έφερναν εφορία και παιδεία στα εσώψυχα μας...

    ...Ούτε kill Christians, ούτε σκοτώστε τους Εβραίους και τέτοιες ανώριμες αηδίες...

    ...Αλλά ας είν’ καλά ο Κολοκοτρώνης εκεί που είναι, που μας ξαναφώναξε πρώτος αυτός ΈΛΛΗΝΕΣ, για να νιώθουμε περήφανοι να κλοτσάμε το τόπι και να σηκώνουμε σημαίες για την Παπαρίζου...


    ...Γιατί το ΈΛΛΗΝ ως τότε, ήταν απαγορευμένο...

    ...Μας αποκαλούσαν “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” γιατί ήμασταν οι μόνοι με συνείδηση έθνους γι’ αυτό και διεθνώς ο όρος είναι ελληνικός...

    ...Και αναφέρομαι στον καιρό εκείνο που βίαζαν τις προγιαγιάδες μας και βασάνιζαν τους προπαπούδες μας σε μια καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΗ γενοκτονία...

    ...Ολόιδια με αυτήν την τελευταία σε σειρά, της Σμύρνης, Από την οποία έχουμε όλοι εικόνα, η άλλη είναι παλιά, δεν μας αγγίζει...


    ...ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ(ΕΘΝΙΚΟ)...

    ...Σκοτώστε με και μένα, εάν με θεωρείτε υπερβολικό...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 10-06-2005 14:23 ]





    Pali ta idia...Oi arxaioi hmwn progonoi pou edwsan ton politismo se oloklhro to kosmo, ki emeis tous ntropiazoume. Nomizw oti me to na katallhgoume ekei se kathe topic einai atopo!

    Filika panta



    Emptiness, emptiness how do I search for you
    Empty everything and strip the walls
    make them colorless, invisible


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 10-06-2005 15:04 ]
    achiano
    10.06.2005, 15:00
    File pali den katalava sorry... Thes na pesi kati sigkekrimeno i apla ekfrazeis tin diathesi sou mesou enos keimenou...?
    Thlivese giati?


    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 10-06-2005 στις 14:56 έγραψε:




    ΘΛΙΒΟΜΑΙ ...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...

    ...Να καταλήγει η κουβέντα όπως πάντα στη γνωστή συζήτηση περί ολοκαυτώματος, ναζιστών και γνωστών παγκοσμίως ολοφυρομένων αθώων θυμάτων...

    ...Και να κλείνει με χαρακτηρισμούς περί ρατσιστών Ελλήνων Δωδεκαθεϊστών και πωρωμένων προγονολάγνων...

    ...Γιατί πρέπει πάντα να πρωτοστατήσουμε να υποστηρίξουμε τα δικαιώματα όλων εκείνων των συγκροτημάτων που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στην πολύχρωμη παλέτα των πολιτισμών;...

    ...Γιατί όταν τόσο απλόχερα προστατεύουμε το δικαίωμα στη ζωή των συνανθρώπων μας (ΚΑΙ ΟΡΘΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ), να εκφραζόμαστε τόσο συμπλεγματικά απέναντι στους ίδιους τους δικούς μας ανθρώπους;...

    ...Ντροπή μας είναι θεωρώ να μην βρίσκουμε μια καλή κουβέντα για όλους εκείνους που επινόησαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ(όπως και όλες τις επιστήμες εξάλλου) και που εμείς έτσι εύκολα και αβίαστα χαρακτηρίζουμε ως “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” για να ξεμπερδεύουμε...

    ...Θαρρείς και μας έβλαψαν...

    ...Και που εάν οι βιβλιοθήκες τους έμεναν ανέπαφες σήμερα θα γνωρίζαμε τις 30.000 χιλιάδες των διαφορετικών μουσικών μέτρων που εκείνοι γνώριζαν...

    ...Και που και τα πιθανά υπόλοιπα έργα του “ΕΘΝΙΚΟΥ” Ομήρου αλλά και των άλλων παλαιότερων ακόμη ποιητών, θα μας ψυχαγωγούσαν και θα έφερναν εφορία και παιδεία στα εσώψυχα μας...

    ...Ούτε kill Christians, ούτε σκοτώστε τους Εβραίους και τέτοιες ανώριμες αηδίες...

    ...Αλλά ας είν’ καλά ο Κολοκοτρώνης εκεί που είναι, που μας ξαναφώναξε πρώτος αυτός ΈΛΛΗΝΕΣ, για να νιώθουμε περήφανοι να κλοτσάμε το τόπι και να σηκώνουμε σημαίες για την Παπαρίζου...


    ...Γιατί το ΈΛΛΗΝ ως τότε, ήταν απαγορευμένο...

    ...Μας αποκαλούσαν “ΕΘΝΙΚΟΥΣ” γιατί ήμασταν οι μόνοι με συνείδηση έθνους γι’ αυτό και διεθνώς ο όρος είναι ελληνικός...

    ...Και αναφέρομαι στον καιρό εκείνο που βίαζαν τις προγιαγιάδες μας και βασάνιζαν τους προπαπούδες μας σε μια καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΗ γενοκτονία...

    ...Ολόιδια με αυτήν την τελευταία σε σειρά, της Σμύρνης, Από την οποία έχουμε όλοι εικόνα, η άλλη είναι παλιά, δεν μας αγγίζει...


    ...ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ(ΕΘΝΙΚΟ)...

    ...Σκοτώστε με και μένα, εάν με θεωρείτε υπερβολικό...

    ...Που καλούμαι να υπερασπιστώ το κάθε τυχάρπαστο συγκρότημα να ασκεί το αναφαίρετο δικαίωμα του να οχλαγωγεί...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 10-06-2005 14:23 ]




    Pali ta idia...Oi arxaioi hmwn progonoi pou edwsan ton politismo se oloklhro to kosmo, ki emeis tous ntropiazoume. Nomizw oti me to na katallhgoume ekei se kathe topic einai atopo!

    Filika panta



    [/I]







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 10-06-2005 15:15 ]
    achiano
    10.06.2005, 15:02
    Ok sorry gia to malakas ...


    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 10-06-2005 στις 14:59 έγραψε:

    achiano, μη γίνεσαι προσβλητικός. Λογικό είναι να έχεις δυσκολίες με το forum, αφού είναι η πρώτη σου φορά. Μπορείς να διαβάσεις τις Συχνές Ερωτήσεις πριν συνεχίσεις.










    kifa
    10.06.2005, 15:09
    Quote:

    Το μέλος achiano στις 10-06-2005 στις 14:52 έγραψε:
    [I]
    RE seis den bgazw akri me afto to athlio leyout pou exei to froum.. padws afto pou mporw na katalabw einai mono oti enas malakas elge kati gia kapoion kolokotroni kai kati tetoies aidies ..
    who Knows...

    [/Ι]



    Φίλε/η...

    Αν θα μπορούσες να σεβαστέις αυτό που εμείς εδώ το θεωρούμε lay out προσπάθησε να μην μπαινεις στη διαδικασια να το επισκέπτεσαι...επίσης οι χαρακτηρισμοί ορισμένες φορές πρόσεχε μη σε στιγματισουνε και σε ακολουθούνε μια ζωή...Γιατί αφού αποκαλείς δημόσια κάποιον που δεν τον ξέρεις Μ........α να είσαι σίγουρος ότι και εσύ ανήκεις σε αυτη τη κατηγορία...Πρόσεχε μη σου γίνει βίωμα....

    πάντα φιλικά....

    Κώστας....

    "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει".

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 10-06-2005 15:17 ]
    vouliakis
    10.06.2005, 15:18
    Παιδιά, παράκληση: Λίγη προσοχή με τα Quotes
    achiano
    10.06.2005, 15:23
    Ouf.... re paidia tha diapliktizomaste gia asxeta themta .. i tha sizitisoume gia to thema tou topic?
    Ti ithele na pei telika o typos me tis anafores ston kolokoroni?




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: achiano on 10-06-2005 15:30 ]
    kifa
    10.06.2005, 15:37
    Quote:

    Το μέλος achiano στις 10-06-2005 στις 15:23 έγραψε:

    Ouf.... re paidia tha diapliktizomaste gia asxeta themta .. i tha sizitisoume gia to thema tou topic?
    Ti ithele na pei telika o typos me tis anafores ston kolokoroni?


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: achiano on 10-06-2005 15:30 ]





    Φιλε/η ,


    αν θες περισσότερες λεπτομέρεις για το Κολοκοτρόνη μπορεις να στείλεις προσωπικό μύνημα στο μέλος tetraktis όπου και το έγραψε. Από εκεί και πέρα δεν είναι "τύπος" αλλά είναι το μέλος tetraktis. Θα σε παρακαλούσα για ακόμα μια φορά να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος στα λεγομενά σου γιατί μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο....

    σε ευχαριστώ,

    φιλικά,

    κώστας = kifa.
    achiano
    10.06.2005, 15:42
    Ok thanks kai sorry ... I am not very familiar wtih the forum ethics...