ελληνική μουσική
274 online   ·  203.991 μέλη

Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

freddieKrueger
Φθασμένος
Chat
17.05.2014, 21:42

Παράθεση:

Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:55 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος gikostas στις 17.05.2014, 17:40 έγραψε...

Το αν δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι,αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζεις.Εκτος κι αν έχεις και μαντικές ικανότητες πέραν των λοιπών γνώσεων περι ήχου.Άρα μιλάμε για ένα παιδί θαύμα.

Κωλοτούμπα;

Για δες τι έγραψες ακριβώς στο αμέσως προηγούμενο post:

"εγώ προσωπικά δεν έχω ανάγκη όλα αυτά που περιγράφεις σχετικά με τον ήχο,για να εκτιμίσω κάποιο κομμάτι"

Εγώ δεν γνωρίζω; Μόνος σου τα λες. Και τώρα λες τα ακριβώς αντίθετα. Γιατί υποτιμάς τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου κατ' αυτόν τον τρόπο;

-----------------

When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

[ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 17-05-2014 17:55 ]

Και κατι άλλο Τζεφ...που σαι...

άλλο ''δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με τα της ηχοληψιας'' κι άλλο ''δνε εχω αναγκη τα της ηχοληψιας για να εκτιμισω ενα κομματι''...

Ειναι σα να σου λεει καποιος:''Δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με σεξολογια,αλλα δε χρειαζομαι τις γνωσεις της για να κανω σεξ'' Εκτος κι αν εσυ Τζεφ το κανεις με...γραφικες παραστασεις συαρτησεων db οργασμικων δονησεων με συχνοτητα επαφων χαχαχαχαχα

Ο Gikostas ηταν σαφης νομιζω...

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 21:58

Παράθεση:

Το μέλος freddieKrueger στις 17.05.2014, 21:18 έγραψε...

Γιατίε σύ ρε μάγκα μ απάντησες στα περί φωνητικής για το Μαρτάκη?Η μήπως τα θεωρείς ανούσια αυτα?

Γιατί εκεί είναι η ουσία...

Όχι όμως κύριε!Εσύ επέλεξες να επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά τις και καλά γνωσεις σου...γιατι ειμαι σιγουρος πως και εκει που το παιζεις αυθεντια εισαι...τιποτα.

Ειναι σαν να ειμαι πχ γιατρος και να σου ζαλιζω τα ουμπαλα με ιατρικες ορολογιες που δεν κατεχεις για να σε βγαλω αχρηστο και κατοπιν να σου επιβαλλω την αποψη μου.

Μαθε κατι φιλε:Αυτος που μπορει κανει κι αυτος που δεν μπορει,διδασκει...

Οι τχενικες λεπτομερειες και οροι που αναφερεις ξεφευγουν εντελως απ την ουσια.

Και η ουσια ειναι η ποιοτητα του τραγουδιου.

Εκει που δε σε παιρνει ομως τα κανεις γαργαρα ε???Μιλα μου καθαρα για τραγουδι λοιπον και μη μου αραδιαζεις ηχοληπτικες γνωσεις.

Αν εισαι μαγκας απαντα μου

1)Ποια ηταν η φωνητικη εκταση του νικητηριου τραγουδιου

2)Σε τι φωνητικη κατηγορια νομιζεις οτι ανηκει και γιατι η τραγουδιστης

3)Να προσδιορισεις τη φωνητικη εκταση του Rise up,του τραγουδιου του Μαρτακη και της Κρυσταλλιας.Να καταταξεις φωνητικα τους τραγουδιστες

4)Να τονισεις λαθη ενορχηστρωσης στα τραγουδια μας οπως και ορθως πεπραγμενα στο νικητηριο τραγουδι

Απαντα αυτα και μετα θα ακουσουμε το τι σως θα πρεπε να ειχε η σαλατα για να ταν πιο νοστιμη...

-----------------

Κιθάρα μου σαν ράγισες,

τον ήχο σου καθάρισες

Μπορώ κι εγώ να σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, αλλά όπως βλέπεις δεν το κάνω. Τα "μαγκα", "φίλε" "μαλάκα" κομμένα μαζί με τις υποδείξεις "μάθε". Γιατί αν ξεκινήσω να κάνω το ίδιο δεν θα έχεις που να κρυφτείς.

ΓΚΕΓΚΕ;

Θέλεις να μας απαντήσεις πρώτα εσύ αν ήσουν εκεί τη βραδιά που ο Μαρτάκης τραγουδούσε; Γιατί όπως είπες, ο μάγκας πρώτα απαντάει σε αυτά που ισχυρίζεται και κατόπιν πάει στα επόμενα. Από που τα άκουσες όλα αυτά για να έχεις και γνώμη τρομάρα σου; Τα κατάλαβες όλα αυτά φωτεινέ μου παντογνώστη από το μέσο που δεν έχει πληροφορία;

Ακόμα περιμένω τις δικές σας τοποθετήσεις, όχι χύμα κι αόριστα. Συγκεκριμένα.

Το λάθος που κάνετε είναι ότι νομίζετε πως εδώ μιλάμε για γνώσεις μουσικής, ενώ ξεκάθαρα μιλάμε για κάτι περισσότερο.

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 22:02

Παράθεση:
Και κατι άλλο Τζεφ...που σαι...

άλλο ''δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με τα της ηχοληψιας'' κι άλλο ''δνε εχω αναγκη τα της ηχοληψιας για να εκτιμισω ενα κομματι''...

Ειναι σα να σου λεει καποιος:''Δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με σεξολογια,αλλα δε χρειαζομαι τις γνωσεις της για να κανω σεξ'' Εκτος κι αν εσυ Τζεφ το κανεις με...γραφικες παραστασεις συαρτησεων db οργασμικων δονησεων με συχνοτητα επαφων χαχαχαχαχα

Ο Gikostas ηταν σαφης νομιζω...

Έμπλεξες τη βούρτσα πάλι;

Είπαμε όταν δεν έχεις επιχειρήματα, προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή με χαρακτηρισμούς.

Επίσης, πρέπει να καταλάβεις ότι το θέμα δεν αφορά το σεξ, αλλά τη μουσική και πως την αντιλαμβανόμαστε μέσω των διαθέσιμων μέσων.

Και δεν μίλησε κανείς για ηχοληψία. Παραμένεις άσχετος με το θέμα. Για ακρόαση μέσω τηλοψίας συζητάμε.

-----------------

When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

[ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 17-05-2014 22:32 ]

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 22:14

Παράθεση:

Το μέλος KRISTHESS στις 17.05.2014, 21:28 έγραψε...

Ειλικρινά Τζέφερσον κουράστηκα και γω να ακούω τι ακουστική είχε το κάθε κομμάτι κι αν ήταν ντολμπι σαραουντ ή ντιτζιταλ ο ήχος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εγώ όταν ακούω ένα κομμάτι, ξέρω ότι το γουστάρω πρώτα ως κομμάτι και έπονται τα υπόλοιπα.. Άν ο κάθε ακροατής ασχολιόταν με τις δευτερεύουσες αυτές λεπτομέρειες που αναφέρεις τότε καλύτερα να πάει να σπουδάσει ηχοληψία και μετά να δει τη Εurovision.Ειλικρινά με άγχωσες.

Κι εγώ κουράστηκα να διαβάζω αναπόδειχτα πράγματα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, μπορείς να δεις από τα πρώτα post την ερώτηση που έκανα και που κανείς δεν τόλμησε να απαντήσει.

Τι ορίζεται ως ποιότητα;

Όπως καταλαβαίνεις, για πολλούς λόγους η επίθεση που γίνεται στη Eurovision, γίνεται αβάσιμα. Για την ακρίβεια γίνεται αναπαραγωγή απόψεων που χωρίς να υπάρχει κάποια βάση, αναμασούνται.

Όταν λοιπόν βάζεις το μαχαίρι στο κόκκαλο βαθιά, βλέπεις πως όλα αυτά και εκείνοι που τα υποστηρίζουν δεν έχουν το αναγκαίο υπόβαθρό προκειμένου να κρίνουν. Και μάλιστα ούτε καν το ποιο προφανές υπόβαθρο, εκείνο της ηχητικής αναπαραγωγής.

gikostas
Σολίστ
Chat
17.05.2014, 22:52

Το τι ορίζεται ως ποιότητα το έχουμε αναλύσει σε άλλη συζήτηση παλαιότερα.Σιγουρα δεν είναι η Eurovision στο μεγαλύτερο μέρος της,για να μην πω σε όλο.Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για την διαχρονικότητα των τραγουδιών που υποστηρίζεις,η οποία είναι ανύπαρκτη αλλά και για πολλά άλλα τα οποία είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγάλει πουθενά.Ας μην το κουράζουμε άλλο.Όλα στη ζωή και κατ επέκταση στην μουσική είναι θέμα αισθητικής και αντίληψης.Ως εκεί που μπορεί ο καθένας.Όταν προσπαθείς να εξηγήσεις τα αυτονόητα καταντάει πολύ κουραστικό.Το μόνο σίγουρο είναι πως είσαι αυθεντία όσον αφορά τον ήχο.Αλλά η μουσική δεν μπορεί να είναι μόνο αυτό.Είναι πολλά περισσότερα.

[ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 17-05-2014 22:56 ]

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 23:27

Ώστε δεν έχει διαχρονικά τραγούδια η Eurovision;

Θέλετε έτσι για πλάκα να βάλω 10-20;

Για πάρτε ένα για ορεκτικό...

Και δεν έχει και ποιότητα ε; Και αυτό εδώ τι είναι;

Είστε απολύτως σίγουροι για το τι γράφετε;

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 23:37

Δεν έχει διαχρονικά τραγούδια η Eurovision παρτ' του (2) νά 'χετε.

Όχι μόνο έχει διαχρονικά και ποιοτικά τραγούδια η Eurovision, αλλά πραγματικά θα δυσκολευτείτε να βρείτε έναν από τους 59 διαγωνισμούς που δεν έχει τουλάχιστον ένα!

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
17.05.2014, 23:41

Παράθεση:

Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 22:14 έγραψε..

Κι εγώ κουράστηκα να διαβάζω αναπόδειχτα πράγματα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, μπορείς να δεις από τα πρώτα post την ερώτηση που έκανα και που κανείς δεν τόλμησε να απαντήσει.

Τι ορίζεται ως ποιότητα;

Όπως καταλαβαίνεις, για πολλούς λόγους η επίθεση που γίνεται στη Eurovision, γίνεται αβάσιμα. Για την ακρίβεια γίνεται αναπαραγωγή απόψεων που χωρίς να υπάρχει κάποια βάση, αναμασούνται.

Όταν λοιπόν βάζεις το μαχαίρι στο κόκκαλο βαθιά, βλέπεις πως όλα αυτά και εκείνοι που τα υποστηρίζουν δεν έχουν το αναγκαίο υπόβαθρό προκειμένου να κρίνουν. Και μάλιστα ούτε καν το ποιο προφανές υπόβαθρο, εκείνο της ηχητικής αναπαραγωγής.

φίλε μου εγώ είμαι μαζί σου σ'αυτό που λες για την υπεράσπιση της Eurovision εγώ ωστόσο δεν εστίασα στα της ηχητικής παραγωγής. Έχω μάλιστα ξαναπεί ότι η Eurovision έχει αναδειξει κατά καιρούς καταπληκτικά κομμάτια(με ή χωρίς καλή ηχητική αναπαραγωγή δεν έχει σημασία). Εκείνο που θεώρησα ωστόσο ότι δεν έχει βάση ήταν το σχόλιό σου σχετικά με την "ανύπαρκτη" κα τε σε φωνή του Μαρτάκη.Ορμώμενη λοιπόν από αυτό έστω κι αν διαφωνούμε, εξακολουθώ να πιστεύω ότι η  Eurovision  δεν είναι απλά καραγκιοζιλίκια αλλά ένας θεσμός που βγάζει και καλά τραγούδια και δίνει και ευκαιρίες σε νέους καλλιτέχνες.. Και παρεπιπτόντως όσον αφορά τα τραγούδια και σένα αρχικώς του Μαρτάκη το κομμάτι σου άρεσε πιο πολύ και το θυμάμαι πολύ καλά {#emotions_dlg.biggrin} Τώρα στην πορεία θεώρησες για τους δικούς σου λόγους(ηχητικούς ίσως και βάλε) ότι το άλλο ήταν καλύτερο... Ποτέ δε θα μάθουμε τι θα έκανε ο Μαρτάκης.. Χειρότερα από την 20η θέση πάντως δε νομίζω να πήγαινει.. που σημαίνει ότι για τους Ευρωπαίους το τραγούδι μας ήταν μάπα. Τόσο απλά..Αν δε,είχε και κακό ήχο..που μάλλον δεν είχε να υποθέσω ότι θα είμασταν τελευταίοι των τελευταίων??? τόσο απλά Smile

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
17.05.2014, 23:43

Είναι απαραίτητο ή εσκεμμένο να παρεισφρέουν στις συζητήσεις προσωπικές αντιπαραθέσεις, υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί, γλώσσα λιμανίσια και υποβόσκουσες απειλές για μία απ΄τα ίδια?   

Η ανεκτικότητα έχει όρια. 

-----------------

Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

[ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-05-2014 23:48 ]

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.05.2014, 23:43

Δεν έχει διαχρονικά τραγούδια η Eurovision.... χαχαχααα τι πλάκα έχουν ορισμένοι!