ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    KRISTHESS
    07.03.2014, 22:52

    ’κουσα και γω λοιπόν τα υποψήφια ελληνικά τραγούδια της Eurovision φέτος.. καλούτσικα μου φάνηκαν.. πιο πολύ μου άρεσε των Mark Angelo feat. Josephine με τον τίτλο"Dancing Night" αλλά και του Κώστα Μαρτάκη με τον Ηλία Κόζα από τους Κόζα Μόστρα(μου θυμίζει λίγο.. ή μάλλον έχει κάποια στοιχεία από το περσινό..)ίσως είναι πιο κατάλληλα για έναν τέτοιο διαγωνισμό.. Έκπληξη ωστόσο για μένα το τραγούδι της Κρυσταλλίας, μία σύνθεση του Ν.Αντύπα και του ’ρη Δαβαράκη..μου θυμίζει έντονα το στυλ της Πρωτοψάλτη (όλοι ξέρουμε βεβαίως γιατί.. Smile) ιδού λοιπόν τα υποψήφια κομμάτια.. τα συμπεράσματα δικά σας!(έχω την αίσθηση ότι συνολικά είναι καλύτερα από τα περσινά..)


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 07-03-2014 22:53 ]


    crosroads
    07.03.2014, 23:20
    τα βρηκα αρτια απο αποψη τεχνικης και λυρικοτητας , αλλα δεν διεκρινα τη φλογα στην ερμηνεια των τροβαδουρων
    mary_omikron
    07.03.2014, 23:45

    Τα άκουσα απο δυό φορές το καθένα -τόσο θα τα ακουσουν και οι ψηφοφόροι, έτσι δεν είναι?- και δεν βρήκα κάποιο στοιχείο δυναμικής που να προκαλέσει την προτίμηση των ακροατών απο τις άλλες χώρες που ψηφίζουν...

    Του Μαρτάκη σε κάποιο ελληνικό διαγωνισμό ίσως να είχε κάποια τύχη για διάκριση... ο ρυθμός και η παρουσία του -έχει απήχηση στη νεολαία- είναι κάποια στοιχεία, κατά την άποψή μου... Αλλά για Ελλάδα, όχι πανευρωπαϊκά.

    Οση ώρα τώρα γράφω, προσπαθώ να φέρω στο νου μου τους ρυθμούς και δεν μπορώ.

    Οποιο κι αν προκριθεί δεν νομίζω να έχει καμμιά σοβαρή τύχη για θέση δεκάδας. Αποψή μου, δεν είμαι και ειδική Innocent 


    freddieKrueger
    08.03.2014, 00:42

    H Κρυσταλλία και ο Μαρτάκης ίσως θα είχαν κάποιες ελπίδες να σταθούν στoν Ευρωπαικό διαγωνισμό τραγουδιού.

    To rise up δεν μου κάνει ούτε ζέστη ούτε κρύο ενώ το dancing night θυμίζει τραγούδια που πιάνουν πάτο στη Eurovision...


    -----------------

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 08-03-2014 00:43 ]


    Konstantinosoa
    08.03.2014, 01:27

    Γελοίες επιλογές γελοίων δισκογραφικών παραγωγών, κατάντια για την Ελλάδα. Δύο τραγούδια παντελώς ξένα με οτιδήποτε μπορεί να θυμίζει Ελλάδα,  ένα γκόμενο που η εταιρία δεν ξέρω για ποιόν λόγο δεν έχει αφήσει και καλά talent show για talent show που να μην τον στέλνει προσπαθώντας να του αναστήσει καριέρα και η Θάλασσα παντάνασσα...γιάλα-γιάλα της Παρασκευής το γάλα.

    Και αυτό πρέπει να του εξασφαλίσουμε και χορηγίες.

    Επιτέλους τώρα μάλιστα που οι εταιρίες είναι διακοσμητικές περισσότερο, ας μαζευτούν οι αξιόλογοι καλλιτέχνες που ακόμα διαθέτουμε και ας κράξουνε με μια κοινή επιστολή αλα Ζερβουδάκη αυτόν τον κατήφορο της Eurovision.

     


    mary_omikron
    08.03.2014, 11:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 08.03.2014, 01:27 έγραψε...

    και η Θάλασσα παντάνασσα...

     

    πραγματικά αυτό το ντε και καλά με το ζόρι ρίμα και μια λέξη εντυπωσιασμού....{#emotions_dlg.lol} 


    IronGirl
    08.03.2014, 11:44

    Εεεε χμμμμμ ναι....

    Πέρα του ότι δεν θυμάμαι καν ποιά τραγούδια ήταν υποψήφια πέρισυ, νομίζω το ίδιο θα ξαναπώ και του χρόνου...

    Ο Freaky και ο Mark Angelo τι κάνουν ακριβώς???? Παίζουν σε άλλο τουρνουά ας τους πει κάποιος...



    sea_like_eyes
    08.03.2014, 12:16

    αν θελησουμε να στειλουμε τραγουδι με διαθεση για . . . 10αδα . . . τοτε Freaky ή Angelo !!!Μη σας φαινεται περιεργο , τραγουδια σαν και τουτα μας ερχονται απο ρουμανια μερια και τα κανουμε στην ελλαδα Hits . . . στην ευρωπη παιζει αυτος ο ηχος ετσι κι αλλιως . . . ειδικοτερα στην νοτια . . .

    αν θελησουμε να στειλουμε κατι . . . περισσοτερο ελληνικο , τοτε Κρυσταλλία . . . ωραιο τραγουδι αλλα θα χουμε ενα θεματακι οσον αφορα την φωνη !!! Ομορφη δε λεω , αλλα για Eurovision μιλαμε , κι οταν εχουμε να κανουμε και με slow κομματι , ε τι μενει , τα φορεματα - σκηνικα και η ΦΩΝΗ . . . κι απο φωνη . . .


    -----------------

    ('' DaRkNEsS . . .  AnD A BoTTLE To HoLd '')

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sea_like_eyes, 08-03-2014 12:17 ]


    KRISTHESS
    08.03.2014, 12:21

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08.03.2014, 11:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 08.03.2014, 01:27 έγραψε...

    και η Θάλασσα παντάνασσα...

     

    πραγματικά αυτό το ντε και καλά με το ζόρι ρίμα και μια λέξη εντυπωσιασμού....{#emotions_dlg.lol} 



    Μην ξεχνάμε βεβαίως ότι αυτό λογικά το τραγούδι εκπροσωπεί τον έντεχνο χώρο.. ή τουλάχιστον υποτίθεται.. οι δημιουργοί του θεωρούνται εξαιρετικά ονόματα...

    Επειδή ωστόσο τον παρακολουθώ αυτόν το διαγωνισμό αρκετά χρόνια και επειδή έχω καταλάβει ότι κάθε τραγούδι βαθμολογείται και συγκριτικά με των άλλων χωρών, να σας πω ότι και οι υπόλοιπες χώρες δε φαίνεται να έχουν κάτι το ιδιαίτερο.. Συγκριτικά πάντα και ακούγοντας και πάλι τα κομμάτια θα έλεγα ότι καλύτερη τύχη θα έχει του Μαρτάκη που θεωρώ ότι θα μπει στη δεκάδα...

    Αν οι προβλέψεις μου βγουν αληθινές.. είδομεν!!

    Υ.Σ. με τον όρο "γκόμενο" του Κωνσταντίνου.. δε συμφωνώ{#emotions_dlg.biggrin}.. Τώρα πέρα από την πλάκα.. μπορεί σ'αυτό το τραγούδι να μη φαίνονται οι φωνητικές δυνατότητες του Μαρτάκη.. αλλά επειδή τον έχω ακούσει live και σε μπαλλάντες.. μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το παιδί αυτό διαθέτει εξαιρετική φωνή.. Το κακό είναι ότι η εταιρία του μάλλον τον προωθεί πιο πολύ σαν "γκόμενο"..παρά σαν τραγουδιστή... σε μια εποχή που δυστυχώς η μουσική όντως έχει πάρει την κατηφόρα...


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-03-2014 12:28 ]


    sea_like_eyes
    08.03.2014, 12:31

    ζω για το come back της σαμπρινας με remix του ''camera'' . . .


    KRISTHESS
    08.03.2014, 12:49
    χαχαχα!! τι προφητικό κομμάτι ήταν και κείνο
    sea_like_eyes
    08.03.2014, 13:06

    και ειχαμε στειλει τοτε την Μαντω . . . με τραγουδι-παρουσια . . .  τρωω-σαλατα-ροκα-πινω-κρασακι-στη-βεραντα-κι-ακουω-cradle-of-filth !!!


    Υ.Γ τελος το off-topic . . .

    Υ.Γ παλι η παπαριζου θα το παρει , οποτε μικρο το κακο . . . ! ! !


    gikostas
    08.03.2014, 13:28
    ’κουσα κουπλέ-ρεφρέν από το καθένα,μια φορά γιατί δεν θα άντεχα παραπάνω.Και για να πω την αλήθεια αν δεν άνοιγε το θέμα η KRISTHESS,δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία.Την Eurovision την έχω στο μυαλό μου ως έναν διαγωνισμό των πιο άθλιων τραγουδιών(μουσικά-στιχουργικά)Ένας διαγωνισμός που βραβεύεται ότι χειρότερο έχει υπάρξει μουσικά την συγκεκριμένη χρονιά.Όπως είναι τα χρυσά βατόμουρα για παράδειγμα.Με αυτό το σκεπτικό απορώ για ποιόν λόγο συνεχίζει και υπάρχει ο συγκεκριμένος διαγωνισμός(εξαιρούνται οι προφανείς οικονομικοί-διαφημιστικοί)Αναρωτιέμαι επίσης αν τα συγκεκριμένα τραγούδια αλλά και των περασμένων ετών,εξυπηρετούν την μουσική παιδεία μιας χώρας ή την μουσική γενικότερα.Και για να γίνω πιο σαφής,κατα την γνώμη μου,θα ήταν πιο ενδιαφέρων τα τραγούδια κάθε χώρας να είχαν περισσότερο το στοιχείο της παράδοσης μέσα.Χωρίς βέβαια αυτό να προεξοφλεί πως θα ακούγαμε πιο ωραία κομμάτια.Απλά θα ήταν πιο ενδιαφέρον.
    sea_like_eyes
    08.03.2014, 13:31

    συμφωνω με τον gikostas για τα της . . . παραδοσης , δυστυχως ομως η παραδοση δεν εξυπηρετει κανεναν τους , ισα-ισα αφυπνιζει . . . αρα . . .


    KRISTHESS
    08.03.2014, 15:38

    παιδιά ξέρετε πόσοι δημιουργοί περιμένουν μια ευκαιρία σαν το Διαγωνισμό της Eurovision? σε μία εποχή που δεν κινείται τίποτα δε θεωρώ σωστό να απαξιώνουμε κανέναν διαγωνισμό μουσικό τη στιγμή που δίνει βήμα και σε μουσικούς που δεν γνωρίζουμε καν... μπορεί στο διαγωνισμό να υπάρχει κιτσαρία , να πηγαίνουν και κομμάτια που είναι χάλια.. κάποιοι όμως προσπαθούν πραγματικά να πετύχουν πράγματα και μέσα από τέτοιους διαγωνισμούς δίνοντας το καλύτερο της δουλειάς τους και του μυαλού τους.. Μην ξεχνάμε πόσους διάσημους έχει αναδείξει αυτός ο διαγωνισμός κατά καιρούς..(celine dion  για παραδειγμα και όχι μόνο)

    Υπάρχουν πολλές φορές και αξιοσημείωτα και πολύ όμορφα κομμάτια και είναι λάθος να τα απαξιώνουμε όλα κατά την προσωπική μου πάντα εκτίμηση


    delta66
    08.03.2014, 16:50

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08.03.2014, 11:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 08.03.2014, 01:27 έγραψε...

    και η Θάλασσα παντάνασσα...

     

    πραγματικά αυτό το ντε και καλά με το ζόρι ρίμα και μια λέξη εντυπωσιασμού....{#emotions_dlg.lol} 



    "Παντάνασσα" δεν ειναι αποκλειστικο προσωνυμιο της Παναγιας, οπως πολλοι το εχουν στο μυαλο τους.

    Σημαινει βασιλισσα των παντων και η θαλασσα μπορει να χαρακτηριστει, ποιητικη αδεια, βασιλισσα των παντων.

    Προσωπικα μου εκανε θετικη εντυπωση.

    -----------------

    ....Spyros Delta....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 08-03-2014 17:01 ]


    VA505
    08.03.2014, 18:10

    Εγω ψηφιζω Μαρτακη και δεν με εδιαφερει πως θα τα παει στην Eurovision. Ειναι ωραιο τραγουδι


    Konstantinosoa
    08.03.2014, 18:55

    Το παντάνασσα είναι κατ ουσίαν όρος που εγράφη για την Θεοτόκο στην Ορθόδοξη Υμνολογία. Φυσικά και ο Ελύτης έχει δανειστεί - οικειοποιηθεί τα μισά επίθετα της Θεοτόκου και του Χριστού επίσης απο την Υμνολογία της Εκκλησίας αλλά με ένα όραμα που έδωσε το "’ξιον Εστί" και όχι μια ρήμα έτσι γιατί δεν μας έβγαινε κάτι και γιατί η εταιρία ζητούσα κατα παραγγελία άσμα ευρωβιζιονικών ασμάτων. Σωστά το επεσήμανε η Mary ακριβώς αυτό εννοούσα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 08-03-2014 18:57 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 08-03-2014 20:47 ]


    mary_omikron
    08.03.2014, 21:32

    Τζέφερσον και Δέλτα, γνωρίζω ελληνικά ετυμολογία και γραμματική Τζαρτζάνου και Τριανταφυλλίδη {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    Σ΄αυτό το τραγούδι όμως μου έδωσε εντύπωση τραβηγμένου απ΄τα μαλλιά... Δεν το ανέφερα στο αρχικό ποστ, αλλά συμφώνησα όταν το επισήμανε ο Κωνσταντίνος και βεβαίως είναι προσωπική εκτίμηση. 


    KRISTHESS
    08.03.2014, 21:45
    Χωρίς να θεωρώ ότι είναι λανθασμένη η χρήση της λέξης αυτής.. θέλω να πω πως ίσως οι δημιουργοί ήθελαν να δείξουν ποιότητα βάσει και της φήμης τους.. ίσως όντως ήταν κάπως επιτηδευμένο..(ήθελαν ίσως να κάνουν μια "εντυπωσιακή" ομοιοκαταληξία και το έψαξαν πιο πολύ απ'όσο έπρεπε..) δεν τη θεωρώ λοιπόν αποτυχημένη.. όμως καταλαβαίνω απόλυτα και το σκεπτικό της Μαίρης και του Κων/νου.