ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Προενισχυτής Και Πυκνωτικό Μικρόφωνο

    Delos92
    15.03.2014, 15:12

    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Ποια η διαφορά στην ηχογράφηση φωνής με ενα καλο pre amp απ'οτι χωρίς ; Εκτώς απο την αύξηση του σήματος βελτιώνει και τον ήχο ; Επιπλέον θα ήθελα την γνώμη σας και στην αγορά μικροφώνου. Εχω το Behringer Β1 ένα μικρόφωνο που είναι γύρω στα 150 euro αρκετά καλο για την τιμή του αλλά θα ήθελα κάτι που να πλησιάζει σε επαγγελματικό ήχο. 

    Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για εναν καλό συνδυασμό pre amp - μικροφώνου για ηχογράφηση φωνής με budget περίπου τα 500 euro

    (απο κάρτα ήχου διαθέτω την focusrite forte απο την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστιμένος)

    Ευχαριστώ πολύ


    STEFANOS604
    15.03.2014, 16:29

    Όλα τα mic απαιτούν preamp ώστε να εξασφαλίζουν low distortion και υψηλή αξιοπιστία.

    Αν η computer's soundcard έχει μόνο Line In τότε θα χρειαστείς microphone preamp με line output (οι γνωστές κονσόλες πχ creative). (Τελευταία υπάρχουν  USB mics που συνδέονται απ’ ευθείας στο computer (δεν απαιτούν preamp).

    Ο συνδυασμός mic & preamp για επαγγελματικούς σκοπούς απαιτεί γνώσεις και δεν εξαρτάται τόσο από το κόστος των μηχανημάτων όσο από τη σωστή συμβατότητα μεταξύ τους  (ειδικά το πόσο θόρυβο εισάγει το μικρόφωνο στον προενισχυτή ή ο ίδιος ο προενισχυτής)

    Για περισσότερες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά των mics διάβασε το άρθρο μου :

    ‘’Χαρακτηριστικά Μικροφώνων ‘’:  ΕΔΩ :

    Από soundcards και κονσόλες έχω να ασχοληθώ καιρό οπότε ας ενημερωθείς καλύτερα από κάποιον άλλον.


    Delos92
    15.03.2014, 23:30
    Σε ευχαριστώ πού στέφανε για την βοήθεια!