ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Χρειάζομαι βοηθεια για δευτερη φωνη...

    mariadaldaki
    29.03.2014, 17:56

    Θελω να τραγουδισω εγω και μια φιλη μου σε μια συναυλια καποια τραγουδια τα οποια ειναι τα εξης:

    ΤΑ ΛΕΜΕ της Ζουγανελη και  ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΥΑ της ραλλιας 

    αλλα δεν ξερουμε να κανουμε δευτερες φωνες.. χρειαζομαι μια βοηθεια.. οποιος ξερει απο δευτερες θα ηθελα να μου πει τη ακριβως πρεπει να κανω... και πως γινεται!

    και αν δεν καταφερουμε να κανουμε δευτερες θα ηταν ωραιο να λεμε την ιδια μελωδια σε καποια σημεια... οπως τα ρεφρεν;;

    Επισης ψαχνω εδω και πολυ καιρο να βρω παρτιτουρες για φωνη οχι για οργανα.. την οποια δεν βρησκω.. αν καποιος ξερει που να ψαξω ας με βοηθησει!..

    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!





    STEFANOS604
    31.03.2014, 13:14

    Aν ξέρετε πως φτιάχνονται τα ακόρντα  (βασικά θέματα αρμονίας – Δείτε ΕΔΩ :) είναι εύκολο να το κάνετε και στη φωνή σας , αν όμως υπάρχει και κάποιο ταλέντο (έχεις ‘’καλό αυτί’’) είναι παιχνιδάκι.

    Η πιο απλή εναρμόνιση στο τραγούδι είναι  όταν ο 2ος τραγουδιστής τραγουδάει  2η φωνή (Σεκόντο,secondo, διφωνία)  που συνήθως είναι  διαστήματα 3ης . ( Γίνεται όμως και από άλλα διαστήματα – 4ες, 5ες, 6ες, 8ες δίνοντας φοβερές διφωνίες…)

    Θα πρέπει για να κάνεις secondo να ξέρεις την τονικότητα (τον τόνο) στον οποίο τραγουδάει η 1η φωνή. Στο λέει ο πιανίστας , ο μπουζουκτσής…και συ ανεβαίνεις 2 νότες πάνω ή όπως μουσικά λέμε μια ‘’διατονική 3η πάνω’’.

    Ειδικά η εναρμόνιση της 1ης φωνής σε μια 3η πάνω , εφαρμόζεται συνήθως από κιθαρίστες της ορχήστρας , που είναι κυρίως αυτοί που συνοδεύουν secondo τον τραγουδιστή

    Πχ αν τραγουδάει σε C εσύ σε Ε . 

    Αν σε D εσύ σε F# .

    Αν σε A εσύ σε C#........

    Αν τραγουδάει σε Cm εσύ σε Eb .

    Αν σε Bm εσύ σε D .

    Αν σε Em εσύ σε G ….

    Φαίνεται δύσκολο αλλά όταν το αυτί εκπαιδευτεί τότε παύεις να σκέφτεσαι νότες και τονικότητα και βρίσκεις τον ήχο της 3ης στο μυαλό σου εύκολα.

    Θα δεις ότι κάποια στιγμή θα σου βγαίνουν ασυναίσθητα οι δεύτερες φωνές χωρίς να σκέφτεσαι αν θα είναι 3ες, 5ες κλπ.

    Ένας καλός τρόπος είναι να ακούς τραγούδια και να προσπαθείς  πάνω τους να κάνεις secondo.

    Οι αδερφοί  Κατσιμίχα και πολλά ρεμπέτικα τραγούδια είναι καλά παραδείγματα να εξασκηθείτε στο secondo.


    mariadaldaki
    15.04.2014, 15:13

    Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!