ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Κατατακτήριες στο τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας

    melodydishearted
    30.03.2014, 16:42

    Καλησπέρα, αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα μουσικών σπουδών. Ξέρω ότι τα μαθήματα που εξετάζονται είναι: 1 Αρμονία 2 Dictee 3 Ιστορία της νεοελληνικής έντεχνης μουσικής στους νεότερους χρόνους.

    Είμαι σχεδόν αρχάρια στη μουσική άλλα με μεγάλη έφεση και μαθαίνω γρήγορα... Ξέρει κανείς πόσο χρόνο προετοιμασίας χρειάζομαι για κατι τέτοιο; Επίσης τι επιπέδου είναι τα θέματα των εξετάσεων; 

    Αν υπάρχει κάποιος που έχει δώσει κατατακτήριες στο τμήμα ή γνωρίζει κάτι  παραπάνω περι του θέματος θα χαιρόμουν να ακόυσω την άποψη του. Ευχαριστώ!  


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    30.03.2014, 17:57

    Kαληαπέρα. Μια απορία: Γιατί δεν επικοινωνείς με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας για να ενημερωθείς έγκυρα και έγκαιρα; Ή να επισκεφθείς την ιστοσελίδα του; Δεν είμαι σίγουρη, αλλά τον Απρίλη ή το Μάη ανακοινώνουν την ύλη των τριών μαθημάτων, στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι για κατάταξη.  Ε.Σ.


    NasosHarmony
    30.03.2014, 21:00
    Αρμονία σαν επίπεδο από ότι εχω ακούσει είναι περίπου σαν τα πανεπιστημιακά θέματα των πανελληνίων. Καμμιά φορά όμως δίνουν να λύσεις ΚΑΙ μπασο εκτός απο μελωδία. Το dictee είναι θέμα ικανότητας, αλλά νομιζω οτι είναι λίγο τσιμπημένο σε δυσκολία και στην ιστορία, η ύλη είναι όλο το βιβλίο της Κ.Ρωμανού.
    melodydishearted
    31.03.2014, 15:10
    Σας ευχαριστω! :)