ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Το ψηφοδέλτιο που μου ΄πεσε απ΄τα χέρια...

    antwnispatra
    15.04.2014, 23:55

    Μια υποψηφιότητα έκπληξη του γνωστού τραγουδιστή Μάκη Χριστοδουλόπουλου ανακοινώθηκε σήμερα για τις ευρωεκλογές.

    Ο κ. Χριστοδουλόπουλος θα είναι υποψήφιος με το ευρωψηφοδέλτιο της «Ενωσης για την Πατρίδα και τον Λαό» του Βύρωνα Πολύδωρα και του Παναγιώτη Ψωμιάδη. 

    Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση: "Οριστικοποιήθηκε σήμερα η κάθοδος του μεγάλου και δημοφιλούς στην Ελλάδα και στον Ελληνισμό του εξωτερικού, λαϊκού τραγουδιστή Μάκη Χριστοδουλόπουλου, ως υποψηφίου στο Ευρωψηφοδέλτιο της «Ενωσης για την πατρίδα και τον Λαό»."

    Πηγή : http://www.tovima.gr


    Hastaroth
    16.04.2014, 09:16

    Το επόμενο βήμα είναι να δούμε τον Καμπουρίδη επίτροπο τής Ελλάδας στην Ε.Ε........


    Orfeus
    16.04.2014, 10:43

    Τώρα είναι παντρεμένοι κι οι ...τρεις!!! 


    antwnispatra
    16.04.2014, 22:44
    Τρις;
    mary_omikron
    16.04.2014, 22:57

    Ακουσα σημερα στην τιβί ότι ένας από τους αυτόχειρες λόγω κρίσης ήταν του στενού συγγενικού του περιβάλλοντος.... 

    Με σωστή "εκμετάλλευση" από πλευράς κόμματος,  η άγρα ψήφων δείχνει ευκολάκι... ειδικά μέσα στην φυλή 


    Chrysanna
    16.04.2014, 23:31

    Κατάντια να πω; Θα το πω.

    Κατάντια...!


    Orfeus
    17.04.2014, 09:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 16.04.2014, 23:31 έγραψε...

    Κατάντια να πω; Θα το πω.

    Κατάντια...!



    Να συμφωνήσω μαζί σου; Θα συμφωνήσω.

    Συμφωνώ...!


    Hastaroth
    17.04.2014, 12:16

    Να επικροτήσω κι'εγώ;Να επικροτήσω

    Επικροτώ.....!

    (Προσοχή στίς κροτίδες πάντως,μέρες που'ναι...)


    optiras
    24.04.2014, 22:08

    Αν εκλεγούν οι συγκεκριμένοι υποψήφιοι θα γίνει το έλα να δεις:πανίκας χριστοδουλόπουλος στην πίστα,ζαγοράκης, ζούραρης κερκίδα θα το διαλύσουν το μαγαζί!Ποιος Ζαμπέτας και Κάννες!Αυτό θα πει επανασταστική ψήφος κατά της εε:με τέτοια ψήφο αν δεν διαλυθεί η εε, δεν πρόκειται να διαλυθεί ποτέ!Γιατί με τους σκωτζέζους τα βλέπω χλωμά τα πράγματα...Η φαντασία στην εξουσία!Βρυξέλες-και Στρασβούργο- ερχόμαστε!


    Hastaroth
    25.04.2014, 09:20

    Αν αυτά που λέει ο Μάκης είναι μουσικά τεμάχια,εγώ είμαι Ελβετός αλιεύς ανοικτής θαλάσσης..

    Εσύ πάντως πήγαινε γιά τα μπάνια σου-θα'χουν ανοίξει και οι ζέστες τότε-και άσε εμάς τους άλλους ν'αποφασίσουμε γιά σένα.

    Κατά τ'άλλα,όλοι είμαστε ένα γιγαντιαίο (οικο)σύστημα.

    ΥΓ.Ποντίφηξ ήταν και ο πρωτομάστορας στην Αρτα,αλλά δέν μπόρεσε να φτιάξη μιά γέφυρα χωρίς να χώση μέσα (κυριολεκτικώς) και την γκόμενα....


    Hastaroth
    26.04.2014, 15:29

    Πρώτον,καλόν είναι να ξέρουμε και λίγη ορθογραφία."Εωλος" είναι η σωστή γραφή και όχι "αίωλος".

    Δεύτερον,συμβουλεύεις να μήν προβαίνω σε έωλα συμπεράσματα,την στιγμή που εσύ ο ίδιος προβάινεις σε τέτοια συμπεράσματα,μή έχων κατανοήσει την έκφρασή μου "Ελβετός αλιεύς ανοικτής θαλάσσης" και τον λόγο γιά τον οποίο την έγραψα.Ομοίως προβαίνεις σε έωλα συμπεράσματα και γιά το άτομό μου,το οποίο έχεις δεί μόνο στίς εδώ δημοσιευθείσες φωτογραφίες μου-οι οποίες όμως δέν ισοδυναμούν με χίλιες λέξεις.

    Τρίτον,το γεγονός ότι στην Ελβετία επιτρέπεται εκ τού νόμου να έχης αυτόματο πυροβόλο όπλο και εν τούτοις δέν έχουν αλληλοσκοτωθεί όλοι οι Ελβετοί αποδεικνύει ότι οι εν λόγω είναι ώριμοι και υπεύθυνοι πολίτες-αυτό όμως το κάμνεις γαργαρισμόν.

    Τέταρτον,δέν σού απαγορεύει κανείς να ψηφίσης.Δικαιούσαι μάλιστα ακόμη και "διά" (που έλεγε και κάποιος αποθανών) να απέχης τής ψηφοφορίας.Ωστόσο εάν απόσχης τής ψηφοφορίας,αυτομάτως δέν δικαιούσαι και "διά" (που έλεγε ο αυτός αποθανών) να αντιτίθεσαι στο αποτέλεσμά της,εφ'όσον δέν συνέβαλες σ'αυτό.

    Πέμπτον,να μου διευκρινίσης τί εννοείς με τα περί "σταθερής θητείας",διότι εγώ δέν αντιλαμβάνομαι την έννοια αυτή και ουδέν είδα να αναφέρεται στίς σχετικές πηγές μου.Επίσης οι δημοκρατικές διαδικασίες καθορίζονται και αυτές μέσω νόμων (οι οποίοι είναι και αυτοί διαδικασίες).Ρεπούμπλικα πάντως (res publica) σημαίνει "δημόσιον αντικείμενον",ήτοι ελεγχόμενον εκ τού δήμου.Οπότε φτού κι'απ'την αρχή.

    Αυτά πρός το παρόν,διότι έχω και συνάχι.

    Ως πρός τον κ.Χριστοδουλόπουλο,το γεγονός ότι είναι δημοφιλής στην Ελλάδα δέν τον καθιστά αυτομάτως και μεγάλον τραγουδιστή.Και εν πάσει περιπτώσει,δέν τον καθιστά αυτομάτως και κατάλληλον να εκπροσωπή την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.Δημοφιλής είναι και ο κ.Γκουζγκούνης,αλλά δέν τον είδα να έχη τέτοιες βλέψεις,προφανώς διότι γνωρίζει ότι δέν διαθέτει τα ανάλογα ουσιαστικά προσόντα.


    Konstantinosoa
    26.04.2014, 19:31

    Ο Χριστοδουλόπουλος μας μάρανε τώρα; Κάπως ρατσιστικό μου κάνει, φίλοι ουμανιστές.... Ας έπαιρνε το ΚΚΕ την Μποφίλιου να τουιτάρει κατάρες, γιατί όχι και μελωδικά σαν μοιρολόγια. Ο Μάκης, παρότι δεν είμαι θιασώτης του, αποτελεί σε πολλές περιπτώσεις σημαντικότερη μουσική προσωπικότητα απο την πλειοψηφία των σημερινών δελφίνων της έντεχνης(λέμε τώρα), μπαλανταδόρικης και δυτικοπρεπούς  παρακμιακής μουσικής σκηνής της χώρας. Τραγουδάει πολύ καλά, έστω και ανατολικοπρεπώς, και παίζει κλαρίνο καλύτερα απ΄ότι οι περισσότεροι ανήκοντες στην παραπάνω κατηγορία που κατέχουν την ακριβή κιθάρα τους αλλά όχι το "άθλημα".

    Όσο για τη διαφορά ποιότητας, να υπενθυμίσω πως στο κοινοβούλιο μας, όντας ντεμέκ δημοκρατία και κακή ρεπούμπλικα(πως λέμε κακός στυλίστας μιας και παραπέμπει σε ενδυματολογία), έχουμε:

    1) Κυβέρνηση με λέμε τώρα Σαμαρά-Δενδια(και πολλούς κρυφούς και φανερούς της πρώην ΠΟΛ.ΑΝ.(-Σταμάτη, Μπαλτάκο, Γεροντόπουλο, Άδωνι/Σπυρίδων) αλλά και άλλους Μεϊμαράκη(με την μεγάλη για να παραφράσω τον Πανούση...όπως αυτοβαυκαλίζεται), Μαρκογιαννάκη, Πιπιλή(η δημοσιογράφος του Μαστοράκη άρα μπορεί να φανταστεί κανείς πότε και κυρίως πως μπήκε στην τηλεόραση), Βούλτεψη(σ.σ. ένα μικρό ήπιο δείγμα νεποτισμού και αερολογίας) κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.(για να παραφράσω μάλλον την Νικολακοπούλου).

    2) ΠΑΣΟΚ, Κίνηση 58, Ελιά, Πράσινα Ανάπτυξη και Άλογα μπλε...

    Αρχηγός Βενιζέλος(λέμε τώρα), δεν εμπλέκεται σε κανένα...............σκάνδαλο......, ο οποίος έχει ήδη φάει την Ελιά(κατα Λαζόπουλο), έφτυσε το κουκούτσι και κατηγορεί τον Παπανδρέου που κυκλοφορεί ελεύθερος άνευ wanted dead or alive

    3) ΣΥΡΙΖΑ: Γνωστός για τα ελληνοπρεπή του ιδεώδη, ετοιμάζεται να κάνει κυβέρνηση εθνικής ανεξαρτησίας με κολεγιά  αλλά Turk Hava. Δείχνει την σταθερότητά του με τα πολλά μέλη του τίγκα στα € με 6ψήφιους  ή και 7ψήφιους καταθετικούς λογαριασμούς, μέλη του διώκονται για διασπαθήσεις δημοσίου χρήματος και δη σε Ελληνικά Πανεπιστήμια, ανεβοκατεβάζει υποψηφίους(άλλους γραφικούς και άλλους ικανούς-ες), αναλόγως τα κέφια του Χάρις και του Τουρκικού Προξενείου(το τελευταίο το κάνουν επίσης και το ΠΑΣΟΚ, η Ν.Δ. και η ΔΗΜΑΡ για να είμαστε δίκαιοι) και η ενδεχόμενη κυβέρνησή του θα αποτελέσει την μεγαλυτέρα απογοήτευση της αριστεράς μετά την Βάρκιζα, το 1968 και το 1990.

    4) Καμένος και ΑΝΕΛ: χμ..... Ο ίδιος ο τσιφ είναι μια κατηγορία μόνος του. Οι βουλευτές του όμως θυμίζουν περιφερόμενο θίασο που αλλάζουν μπουλούκι, ή φανέλα και στέγη ωσάν τους γυρολόγους καλαθοσφαιριστάς ανα τον κόσμο. Εννοείται βέβαια πως έχουμε μυστική συμφωνία με τον ΣΥΡΙΖΑ, με ότι αυτό συναπάγεται, τώρα σε ρομαντικό επίπεδο, σε λίγο καιρό σε πρακτικό. Εκεί να δείτε κωμικοτραγικές καταστάσεις με τις συνιστώσες, που βέβαια έχουν καταργηθεί όσο ο Φασισμός στους 
    Αμερικάνους και όχι μόνο.

    5) Το "Ποτάμι" του αντισυστημικού Θεοδωράκη, ο ορισμός της πολιτικής επιβολής του ΔΟΛ, του Μπομπολά και της γνωστής μεγαλοοικογένειας, για μια ακόμα φορά. Τώρα αυτός δεν έχω πολυκαταλάβει, νέο ΠΑΣΟΚ θέλει να αναστήσει, του ΣΥΡΙΖΑ ψήφους να επαναφέρει στη μάντρα της Μεγάλης "Δημοκρατικής" Παράταξης που έλεγε και ο Αντρέας, θα δείξει..... 

    6) Η Χ. Α. που είναι επίσης μια κατηγορία βλακείας(and the Oscar goes to Panagiotaros and not only), συστημικότητας ήδη απο την δεκαετία του 80΄ και παραλογισμού από μόνη της. Το ποσοστό που ενδέχεται να πάρει, ειδικά εάν είναι δηψήφιο, θα δημιουργήσει ντόμινο εξελίξεων, αν και οι μεγάλοι, οι εκτός Ελλάδος, τέτοιους τους έχουν για προπόνηση εάν γίνουν επικίνδυνοι.... 

    7) Αφήνω τελευταίο το ΚΚΕ, το οποίο ο κόσμος του έχει γυρίσει την πλάτη κυμαινόμενο πλέον σε ιστορικό χαμηλό(από 4% έως 8%).

    8) Α έχουμε και την ΔΗΜΑΡ του Φώτη και της Μαρίας;

    Κατα συνέπεια ο Μάκης εις τι άνομον προέβη προς ημάς και υμάς; Ρίχνει το πολιτικό επίπεδο, ή το τελευταίο είναι ψηλότερο απο τον Πανίκα και τον Βύρωνα; Ας ρίξουμε τον λίθο του αναθέματος στην δική μας απραξία, εικόνα του οποίου αποτελεί και το κοινοβούλιό μας.

    Υ.Γ.: Μπρος στο παραβάν, την χώρα σου πουλάν, και συ στο φρεντουτσίνο

    Καλή ψήφο αν και πάλι χωρίς κρίση και λογική, "προχωρώντας μέσα στη νύχτα χωρίς να ρωτήσω κανένα"(η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: ο ποιητής διαγραφείς απο το ΚΚΕ ως τροτσκιστής, τιμωρηθείς παρά την διαγραφή εις θάνατον απο τα τιμημένα βασιλοστρατοδικεία των Αμερικανοελλήνων, βρέθηκε στο ΚΚΕ Εσωτερικού όπως ο ίδιος μαρτυρεί, συναντώντας εκεί τους εκ των υστέρων τροτσκιστές και διαγράψαντες αυτόν πρώην ιεροεξεταστές του ΚΚΕ).

    Περαστικά μας !

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 26-04-2014 19:49 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 26-04-2014 19:51 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 26-04-2014 20:31 ]


    Konstantinosoa
    26.04.2014, 21:03
    Παράληψις ! Ακόμα όμως και αυτός είναι πιο σοβαρός απο πολλούς προαναφερόμενους..δυστυχώς. Δεν είναι ανεπάγγελτος. Τελευταία βλέποντας τον Λεβέντη άρχισα να τον εκτιμώ περισσότερο καθώς μου φάνηκε σοβαρότερος πολλών εξ αυτών.
    Konstantinosoa
    26.04.2014, 21:59
    ο συγκριτικός βαθμός δεν συνεπάγεται και τον θετικό. Σοβαρότερος είπα δεν είπα σοβαρός.... Θυμάμαι φυσικά τα Γράμματα στη Γερμανία όχι τα μελοποιημένα του Θεοδωράκη...
    Hastaroth
    27.04.2014, 16:04

    Βρέ παιδιά,αφού όλα σάς ξυνίζουν κι'όλα σάς βρωμάνε,γιατί δέν φτιάχνετε εσείς οι δυό ένα κόμμα,να μάς δημοσιοποιήσετε και τίς θέσεις σας και το κυβερνητικό σας πρόγραμμα και άν μάς αρέση,να σάς ψηφίσουμε;


    KRISTHESS
    27.04.2014, 17:37

    Εγώ ένα ξέρω.. Το "Ποτάμι" θα πνίξει την "Πατρίδα", μία "Χρυσή Αυγή" ,κάτω απο μία "Ελιά", οδεύοντας "Σύριζα" προς τη "Νέα Δημοκρατία". Έτσι το "ΚΚΕ" και η "Δημοκρατική Αριστερά", κάνοντας "ΑΝΤΑΡΣΥΑ" , θα γίνουν πλέον "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και γω θα καταλήξω στο ψυχιατρείο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-04-2014 17:41 ]


    Hastaroth
    28.04.2014, 08:27

    Εγώ αντιθέτως σε προκαλώ να περιγράψης κι'άλλο.

    Γιά να μπούνε και οι δικές σου προτάσεις στον τρίφτη και να σχολιαστούν,να ελεγχθούν και να κριθούν,καθώς αυτό είναι ένα από τα νοήματα της δημοκρατίας.

    Διαφορετικά,με μισόλογα και υπαινιγμούς δουλειά δέν γίνεται.


    Konstantinosoa
    28.04.2014, 11:05
    ....Εσείς οι δύο.... Κλασσική επικοινωνιακή τακτική προς απαξίωση σε σχέση με όλους τους άλλους που είναι πολλοί... Από το 1996 δεν τους ψηφίζω και έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω, όχι όψιμα γιατί λόγω μνημονίου αναγκάστηκα να τους γυρίσω την πλάτη. Λοιπόν εγώ είμαι Έλλην και Ορθόδοξος και αυτό περικλείει αρκετά πράγματα για τον βίο και την πολιτεία μου και φυσικά δεν είμαι ιδιώτης. Προσπαθώ να είμαι δίκαιος και πιστεύω στην διάλογο και την ελευθερία αλλά όχι την χειραγώγηση, στηρίζω τις ιδέες που εφαρμόζονται με όραμα και πρόγραμμα και την τίμια διαχείριση. Γιατί για εμένα οι οικονομική διαχείριση είναι ο πυλώνας της Εθνικής ανεξαρτησίας. Οτιδήποτε σχεδόν κάνουν τα κόμματα της Βουλής μας αγγίζουν τα όρια του παραλόγου, της οικονομικής καταστροφής, του Εθνομηδενισμού και της δημαγωγίας. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, μπορείς να με ρωτήσεις επι συγκεκριμένου θέματος και δεν θα σου κρυφτώ. Όσο για το νέο κόμμα, προφανώς εσύ στηρίζεις κάποιο κόμμα και δικαίωμά σου, από αυτά που εγώ απορρίπτω, ανήκω σε γενιές που καταστράφηκαν από πολέμους και δεν φτιάχτηκαν από το αίμα των άλλων με κατοχικά και διεθνιστικά χρήματα στις πλάτες των λαών, ώστε σήμερα να κυριαρχούν οι οικογένειες αυτές σε ΜΜΕ και την πολιτική σκηνή και να τρώμε στην μάπα τα βλαστάρια τους εσαεί η τα πιόνια τους, για όσους προτιμούν να κινούνται πίσω από το παραβάν. Αν θέλεις λοιπόν τον διάλογο και όχι την απαξίωση, ιδού η Ρόδος λοιπόν και άσε τα επικοινωνιακά τεχνάσματα.
    Hastaroth
    28.04.2014, 13:30

     Πού τα είδες εσύ τα επικοινωνιακά τεχνάσματα;Εγώ δέν τα βλέπω.Αυτό που βλέπω είναι δύο συν-φορουμίτες που κρίνουν και κατακρίνουν τους πάντες-δικαίωμά τους βεβαίως-αλλά που:

    1.Ο ένας εξ αυτών,δηλαδή εσύ,δέν έχεις να προτείνης κάτι άλλο.Ολα σού ξυνίζουν κι’όλα σού βρωμάνε αλλά όταν βρεθής αντιμέτωπος με το ερώτημα «ωραία,η δική σου πρόταση ποιά είναι;»,αρχίζεις τα Ελληνορθόδοξα και τους υπαινιγμούς γιά χειραγωγήσεις.Εκτός άν έχης υπ’όψιν σου κάποιον πολιτικό σχηματισμό και μάς τον φυλάς ώς έκπληξη. Ομως δυστυχώς δέν έχουμε αποφοιτήσει από καμμιά σχολή καφετζουδικής ή άλλης μαντικής τέχνης ώστε να μαντέψουμε τί θέλεις να μάς πής.

    2.Ο δεύτερος εξ αυτών,δηλαδή ο JeffersonT,μετά από πολλά μάς λέει ότι «έχω να σάς προτείνω κάτι,αλλά δέν σάς το λέω.Βρείτε το μόνοι σας».Ομως δυστυχώς δέν έχουμε αποφοιτήσει από καμμιά σχολή καφετζουδικής ή άλλης μαντικής τέχνης ώστε να μαντέψουμε τί θέλει να πή ο ποιητής.

    Συμπέρασμα:ο διάλογος,ο δημόσιος δηλαδή,γίνεται με συγκεκριμένες προτάσεις και σαφή επιχειρήματα και όχι με υπαινιγμούς,αοριστολογίες και ασάφειες.Αυτά φανερώνουν ανωριμότητα.Εχετε-όπως έχουμε όλοι μας άλλωστε-κάθε δικαίωμα να κατακρίνετε αυτά που δέν σάς αρέσουν,αλλά η δημοκρατία που τόσο υπερασπίζεστε απαιτεί από εσάς να έχετε και λύσεις ή,έστω,υποδείξεις γιά το ποιός μπορεί να έχη την κατάλληλη λύση στο εκάστοτε πρόβλημα.Ολα τ’άλλα είναι πυροτεχνήματα.


    Hastaroth
    28.04.2014, 15:01

    Δέν είδα να απαριθμής τίποτε όμως.

    Μίλησες γιά δημοκρατία και γιά ρεπούμπλικα,αλλά εντελώς γενικά.

    Πάντως το ALDE είναι κόμμα φιλελευθέρων και δημοκρατών,άν εννοής αυτό ώς την μία επιλογή.Γιά την άλλη δέν ξέρω.