ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Το ψηφοδέλτιο που μου ΄πεσε απ΄τα χέρια...

    Konstantinosoa
    28.04.2014, 17:16
    Αλβέρτε δεν περιμένω απο εσένα που χρησιμοποιείς αυτό το ρητορικό σχήμα να μου παραδεχθείς την σκοπιμότητά του. Ο σκοπός του παρόντος άρθρου δεν είναι οι προτάσεις για την σωτηρία της Ελλάδος, για να μην ξεχνιόμαστε. Και επειδή γράφεις χωρίς να διαβάζεις συχνά ουσιαστικώς αυτά που γράφω. Εγώ σημείωσα την υποκρισία του να απαξιώνουμε την υποψηφιότητα του Μάκη Χριστοδουλόπουλου, γιατί ούτε χειρότερος λαϊκός τραγουδιστής και μουσικός είναι απο πολλούς άλλους του και καλά προοδευτικού χώρου ούτε καλύτεροι είναι οι άλλοι χώροι απο αυτόν. Και εκεί ακολούθησε η ανάλυση. Προς τί λοιπόν η καζούρα; Και για να επιχειρηματολογήσω με αλήθειες και πρακτικές που πονάνε ανέφερα θεμελιώδη σημεία των άλλων κομμάτων που είναι ήδη στη Βουλή. Το άρθρο αυτό δεν εξετάζει τις λύσεις του ελληνικού προβλήματος αλλά την υποψηφιότητα του Μάκη και από την δική μου πλευρά στηλίτευσα αν θέλεις την αξιοσύνη των ετέρων συνυποψηφίων. Σου ζήτησα να μου μιλήσεις για συγκεκριμένα ζητήματα να σου πω την γνώμη μου. Και τότε θα δεις αν έχω ή όχι προτάσεις, που έσπευσες περι του αντιθέτου να δημιουργήσεις και πάλι επικοινωνιακές εντυπώσεις του τύπου "δέν έχεις να προτείνης κάτι άλλο..".
    tallos
    28.04.2014, 17:18
    Η Ψωροκωσταινα δεν αλλαζει πορεια,δεν κοιτατε τι υποψηφιους κατεβαζουν τα κοματα;τραγουδιστες,ποδοσφαιριστες,κλαριντζηδες....το ιδιο εργο προκειται να δουμε.
    Hastaroth
    29.04.2014, 00:25

    @JeffersonT:Εντάξει,καταλάβαμε τί θα ψηφίσης-τον δευτεραθλητή τής κωλοτούμπας,διότι υποστηρίζει τίς φιλόδουλες πολιτικές (επειδή οι φιλελεύθερες πολιτικές σού ξυνίζουν).Αλήθεια,ξέρεις τί σημαίνει στην πραγματικότητα "φιλελεύθερος";

    Πιστεύεις ότι αυτό που θα ψηφίσης εσύ θα βεβαιώση ότι θα δίνεται στο λαό αυτής της χώρας η ευκαιρία μέσω της δημοκρατίας, πως αν αισθάνεται ότι θέλει να εκφράσει τη γνώμη του για ένα θέμα, σε όλα τα επίπεδα θα πρέπει να είναι ελεύθερος να το πράξει, έτσι ώστε η φωνή του λαού να μπορεί να ακουστεί και να ληφθεί υπ' όψη;

    Οϋτε εγώ είμαι υποψήφιος στίς ευρωεκλογές,πάντως.

    @Konstantinosoa:Δηλαδή επειδή οι λοιποί συνυποψήφιοι τού κ.Χριστοδουλόπουλου δέν είναι καλύτεροι απ'αυτόν,είναι υποκριτικό να απαξιώνουμε την δική του υποψηφιότητα;Μά δέν είδα κανέναν εδώ μέσα να "αξιώνη" τίς υποψηφιότητες όσων λοιπών τηλεμαϊντανών εκτίθενται στίς ευρωεκλογές.Δέν είδα κανέναν να λέη π.χ. "ο Ζαγοράκης είναι κατάλληλος γιά ευρωβουλευτής" την ίδια στιγμή που απαξιώνει την υποψηφιότητα τού κ.Χριστοδουλόπουλου γιά το ίδιο αξίωμα.

    Τουλάχιστον οι υποψήφιοι που έχω υπ'όψιν μου να ψηφίσω,ούτε τηλεμαϊντανοί είναι,ούτε μπαλλαδόροι ή κυνο-αοιδοί.Είναι άτομα με πολυετή παρουσία στον επαγγελματικό στίβο και πετυχημένοι στίς δουλειές τους-επίσης δέ είναι και γνώστες τών ευρωπαϊκών θεμάτων.

     


    Hastaroth
    29.04.2014, 09:02

    Δηλαδή κατ'εσένα φιλελεύθερος είναι όποιος πιστεύει πως ο καθένας μας πρέπει να΄χη ένα κουμπούρι,ανεξαρτήτως άν έχη την ωριμότητα να το χρησιμοποιήση εκεί που πρέπει.Αν μάλιστα έχη και κανα-δυό οπλοπολυβόλα και μερικούς όλμους,ακόμη καλύτερα,σωστά;Θα πουλάη και μούρη στους γείτονες.Μόνο μήν πάρη και κανέναν πύραυλο,γιατί θα τού βάλη ο Στουρνάρας φόρο πολυτελούς διαβίωσης.....

    Επίσης φιλελεύθερος είναι όποιος πιστεύει πως μιά χώρα μπορεί να λέγεται όπως θέλει ακόμα κι'άν αυτό το "όπως θέλει" είναι όνομα περιοχής μιάς άλλης χώρας.

    Μάλλον παιδί μου εσύ δέν είσαι φιλελεύθερος αλλά φιλάναρχος,οπαδός τού χάους.

    Και ώς πρός το κουμπούρι,άν ΟΛΟΙ οι κάτοικοι μιάς χώρας είναι τόσο σώφρονες και λογικοί ώστε να συνδιαλέγωνται πάντοτε με το σείς και με το σάς,δέν νομίζω να νιώσουν ποτέ την ανάγκη ν'αλληλομπουμπουνιστούν με τα κουμπούρια,οπότε δέν θα τα χρειάζωνται.Κι'έτσι δέν θα τίθεται θέμα οπλοκατοχής

    Ως πρός την ονομασία,σε συμβουλεύω να ανακοινώσης ότι από σήμερα η περιοχή όπου βρίσκεται το σπίτι σου θα λέγεται "Γαλλία" και να μού πής τί θα σού απαντήσουν οι Γάλλοι επ'αυτού.

    Αλλο ελευθερία,άλλο αναρχία. 


    mary_omikron
    29.04.2014, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 28.04.2014, 17:16 έγραψε...

     Το άρθρο αυτό δεν εξετάζει τις λύσεις του ελληνικού προβλήματος αλλά την υποψηφιότητα του Μάκη..... [...] 


    Επιτέλους !!! Μετά τις περιηγήσεις ασχοληθείτε και με τον Μάκη λίγο 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 29-04-2014 17:46 ]


    tallos
    29.04.2014, 17:49
    ελπιζω να βαλει υποψηφιοτητα και ο Τασος Μπουγας για να καταλάβουμε επιτελους πως λειτουργουν τα κοματα στην ελλαδα.
    mary_omikron
    30.04.2014, 00:20


    mary_omikron
    30.04.2014, 15:49

    Διάφορα σχόλια ακούστηκαν για την υποψηφιότητα του Μάκη Χριστοδουλόπουλου με το κόμμα του Βύρωνα Πολύδωρα. Τη δική του απάντηση όμως έδωσε ο τραγουδιστής.

    «Το Πανεπιστήμιο το δικό μου, δεν το έχει βγάλει κανείς. Σαράντα χρόνια τα έχω δει όλα, έχω γυρίσει τον μισό πλανήτη» είπε μιλώντας στο Star.

    Και υποσχέθηκε ότι δεν πρόκειται να σταματήσει το τραγούδι αν εκλεγεί. «Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω το τραγούδι. Αυτό είναι η ζωή μου. Με το τραγούδι με αγάπησαν οι Έλληνες, είμαι μέσα στα σπίτια και τα αυτοκίνητα τους. Δεν έχουν το δικαίωμα να μου πουν να σταματήσω το τραγούδι. Θα πηγαίνω στις Βρυξέλλες, θα πηγαίνω και στο χωριό μου στο Σώστι Αμαλιάδας για τραγούδι», είπε.

    «Εάν εκλεγώ και δεν μπορέσω να κάνω τίποτα, θα παραιτηθώ. Θα βγω στα κανάλια και θα πω την αλήθεια» και δεν έκρυψε την επιθυμία του να κάνει την καγκελάριο της Γερμανίας, Άνγκελα Μέρκελ να τραγουδάει τραγούδια που εκείνος έκανε πια... κλασσικά, όπως το «Απορώ», τα «Στέφανα» και το «Προσκλητήριο».

    Χριστοδουλόπουλος: Θα κάνω τη Μέρκελ να τραγουδήσει τα «Στέφανα»

    http://www.toxwni.gr/ellada/item/16852-xristodoulopoulos-tha-kano-ti-merkel-na-tragoudisei-ta-stefana


    tallos
    30.04.2014, 21:35
    εγω λεω να γινουμε η 53η πολιτεια της αμερικης ,η να λεγωμαστε νοτια βουλγαρια,ανατολικη ιταλια,κατι τετοιο.η ελλαδα σαν χωρα δεν παει άλλο.
    suspect
    30.04.2014, 22:09
    Το μονο καλο των ευρωεκλογων ειναι πως εχει σταυρο προτιμησης οποτε ο καθενας μπορει να αναλαβει την ευθυνη της επιλογης του.
    optiras
    11.05.2014, 18:45

    Μας ψεκάζουνε και ξεχνάμε τον τίτλο του θέματος;

    Καταλάβαμε όλοι, φαντάζομαι, ποιο είναι το κριτίριο των κομμάτων στην επιλογή των υποψηφίων:μόνο λαϊκίστικο...Απλά και μόνο ψηφοθηρικό...

    Δεν είναι τυχαίο ότι θα κατεβάσουμε τον πιο ηλικιωμένο υποψήφιο, μπόλικους τραγουδιάρηδες, ποδοσφαιριστή, συνδικάλες, ανακυκλωμένους πολιτικούς (μεταξύ των οποίων "γνωστο" για τα πάρε δώσε του με την δικαιοσύνη, πολιτικό που από τα σημαντικότερα έργα του είναι το βόλεμα της κόρης του το απόγευμα που ήταν πρόεδρος της βουλής, γνωστούς τραμπαδούρους που σαν σαλτιμπάγγοι περνάν από ένα κόμμα σε άλλο, γόνους πολιτικών κτλ)....

    Δεν είναι τυχαίο ότι ασχολούμαστε με το ποιος είναι ο χ και όχι τι πρεσβεύει, ποιο είναι το πρόγραμμά του ή το πρόγραμμα του κόμματος στο ψηφοδέλτιο του οποίου συμμετέχει...Ασχολούμαστε με το τι δουλειά κάνει, ποιος ήταν ο εργοδότης του, αν μας είναι συμπαθητικός κτλ...

    Αλήθεια, με τι κριτίρια ψηφίζουμε;

    Τα ψηφοδέλτια είναι 46 (κομμάτων) + ένα λευκό...Είναι δύσκολο να καθήσεις και μόνο να διαβάσεις τα 1000 περίπου ονόματα...

    Κάνουμε ευρωπαΐκή προεκλογική εκστρατεία με θέματα εσωτερικής πολιτικής-απ' όλα τα κόμματα σχεδόν γίνεται αυτό, και από το ποτάμι, και ...Ποια θέματα ευρωπαϊκής ατζέντας συζητήσαμε;Δεν είναι τυχαίο ότι ζητάν συζήτηση μεταξύ των αρχηγών των ελληνικών κομμάτων ενώ όταν γινόταν το πρώτο ντιμπέΐτ μεταξύ των ευρωπαίων υποψηφίων που ηγούνται των ευρωπαΐκών ψηφοδελτίων ο δικός μας απλά δεν πήγε...

    Δεν είναι τυχαίο ότι ουσιαστική συζήτηση περί προγράμματος, στόχων κτλ δεν γίνεται....Ανταλλαγές βλακειών, πόλεμος ανακοινώσεων και προεκλογικά συνθήματα χαρακτηρίζουν και αυτή την προεκλογική εκστρατεία...

    Κάτι που με προβληματίζει:μετά από 5 χρόνια κρίσης κάτι καινούριο ακόμα να φανεί στον ορίζοντα, με ελάχιστες εξαιρέσεις από την μεριά του πολιτικού συστήματος.Από την μεριά των πολιτών; Θα δείξει....

    Η λίστα με τα ψηφοδέλτια και εδώ:

    1. Ένωση Κεντρώων- Βασίλης Λεβέντης

    2. ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή) με συντονιστική επιτροπή

    3. ΟΚΔΕ (Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας) με διοικούσα επιτροπή

    4. ΑΣΚΕ – Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας) με εκτελεστική επιτροπή

    5. Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας – Χρίστος Χρηστίδης

    6. Κοινωνία – Μιχάλης Ηλιάδης

    7. ΚΕΑΝ (Κίνημα Εθνικής Αντίστασης) – Ιπποκράτης Σαββούρας

    8. Κόμμα Ισότητας, Ειρήνης και Φιλίας – Αλή Τσαούς Μουσταφά

    9. ΛΑΟΣ – Γιώργος Καρατζαφέρης

    10. Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών – Γιώργος Τσαγκανέλιας

    11. Εθνική Αυγή – Μιχάλης Γιαννόγκωνας

    12. ΚΚΕ – Δημήτρης Κουτσούμπας

    13. Το Ποτάμι – Σταύρος Θεοδωράκης

    14. Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Σώζω τα Πλούτη των Ελλήνων, Πανεργατικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑΕΚΕ) – Μιλτιάδης Τσαλαζίδης

    15. Λαϊκός Σύνδεσμός- Χρυσή Αυγή – Νίκος Μιχαλολιάκος

    16. Γέφυρες Δημιουργία Ξανά- Θάνος Τζήμερος/ Δράση- Θόδωρος Σκυλακάκης (συνασπισμός κομμάτων)

    17. Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές), Σαμπετάι Μάτσας

    18. Λευκό, Κων. Ντάλιος

    19. Δημοσθένης Βεργής Έλληνες Οικολόγοι

    20. Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (ΕΠΑΜ), Δημήτρης Καζάκης

    21. ΟΑΚΚΕ (Οργανισμός για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ), 3μελής διοικούσα επιτροπή Η. Ζαφειρόπουλος, Δ. Γουρνάς και Ε. Κωνσταντοπούλου

    22. Ελευθερία, Μάριος Παπαϊωάννου

    23. Δημοκρατική Αριστερά- Προοδευτική Συνεργασία, Φώτης Κουβέλης

    24. Εθνικό Μέτωπο, Εμμ. Κώνστας

    25. Ελιά- Δημοκρατική Παράταξη: Ε. Βενιζέλος (ΠΑΣΟΚ), Ανδρ. Λοβέρδος (Συμφωνία για τη Νέα Ελλάδα), Εμμ. Επιτροπάκης (Δυναμική Ελλάδα), Ν. Μπίστης (Μεταρρυθμιστική Αριστερά), Ι. Ράπτης (Νέοι Μεταρρυθμιστές), Ι. Τούντας (Πολιτεία 2012) και Ν. Διακουλάκης (Πρωτοβουλία Β΄)

    26. Πράσινοι – Αλληλεγγύη, Δημιουργία, Οικολογία, Ν. Χρυσόγελος, Μ. Πίνιου Καλλή

    27. ΜΛ ΚΚΕ (Μαρξιστικό- Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος), διοικούσε επιτροπή Αντ. Παπαδόπουλος και Π. Κουφοβασίλης

    28. Νέα Δημοκρατία, Αντ. Σαμαράς

    29. Κολλάτος – Ανεξάρτητο Πολιτικό Κίνημα – Οικολογικό Ελληνικό, Δ. Κολλάτος

    30. Ελπίδα Πολιτείας, Δημ. Αντωνίου

    31. Κόμμα Νέων, Κυρ. Τοψόγλου

    32. Παναθηναϊκό Κίνημα, Θ. Μαραγκουδάκης

    33. Δραχμή, Θ. Κατσανέβας (συνασπισμός των κομμάτων Ελληνικό Κοινωνικό Κίνημα και Πατριωτικό Κοινωνικό Κίνημα)

    34. Οικολόγοι Πράσινοι και Κόμμα Πειρατών (6μελής εκτελεστική γραμματεία)

    35. Εθνική Ελπίδα, Γ. Παπαδόπουλος

    36. Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία – Ουράνιο Τόξο, Σταύρος Αναστασιάδης

    37. Ένωση για την Πατρίδα και τον Λαό, Β. Πολύδωρας και Χ. Ζώης (Νέα Μεταρρυθμιστική Ριζοσπαστική Ανασυγκρότηση), Ν. Νικολόπουλος (Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδος), Π. Ψωμιάδης (Πατριωτικό Δίκτυο Αφύπνιση) – Συνασπισμός κομμάτων

    38. Σχέδιο Β’ , Γραμματέας πολιτικής επιτροπής Αντ. Σταυρόπουλος

    39. Σοσιαλιστικό Κόμμα, Στ. Τζουμάκας

    40. Έλληνες Ευρωπαίοι Πολίτες, Γ. Χατζημαρκάκης

    41. Νέα Ελλάδα, Ηλ. Μαρκόπουλος

    42. Συνασπισμός Ριζοσπαστική Αριστερά (ΣΥΡΙΖΑ), Αλ. Τσίπρας

    43. Κοινωνία Αξιών, Δ. Μπουραντάς

    44. Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΚΚΕΛ), Ε. Τσιομπανίδης

    45. Πατριωτική Ένωση- Ελληνική Λαϊκή Συσπείρωση (ΕΛΛΑΣ), συνασπισμός των κομμάτων: Αν. Κότσιαλος (Κόμμα Εθνικής Σωτηρίας-ΚΕΣΩ), Οδ. Τηλιγάδας (Εθνικός Λαϊκός Σχηματισμός – ΕΛΑΣ), Κ. Γκέκας (Κίνημα Πολιτικής Αλήθειας – ΚΙΠΑΛ)

    46. Ανεξάρτητοι Έλληνες, Ευρωπαϊκό Αντιμνημονιακό Μέτωπο, Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών, Πυρίκαυστος Ελλάδα, Ελληνικό Κίνημα Άμεσης Δημοκρατίας, Ανεξάρτητοι Έλληνες, Πάνος Καμμένος, Ι. Δημαράς, Γ. Καλεάδης και Γ. Κόκκας