ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Τοπ Τεν Κλέφτες στην Ελληνική Μουσική;

    jorge
    16.04.2014, 11:58

     

    Ας σχολιάσουμε τις παραπάνω ομοιότητες. Κάποιες είναι ξεκάθαρες, κάποιες ίσως τραβηγμένες από τα μαλλιά.

    Ο χρήστης mashups/μάσαψ που έφτιαξε και το βίντεο (και έχει φτιάξει και τρομερά mashups που αξίζει να ακούσετε), γράφει σχετικά:

    Παντού και πάντα θα υπάρχουν επιρροές, φόροι τιμής, αντιγραφές και κλεψιές στη μουσική. Μερικές φορές όμως τα όρια ξεπερνιούνται. Σε αυτό το Τοπ Τεν αφιέρωμα που θα ξινίσει πολλούς και θα εκνευρίσει ακόμα περισσότερους, σας παρουσιάζω τις μεγαλύτερες κλεψιές και κλέφτες στο σύγχρονο ελληνικό τραγούδι, με κάθε σεβασμό και αγάπη στη μουσική.

    Η μεγάλη μάχη κορυφής ανάμεσα σε μεγαθήρια, ξεκινά στο
    3:32
    Link

    />
    Πείτε τη γνώμη σας, κάντε προτάσεις, παραθέστε αντίλογο, αλλά πάντα με επιχειρήματά και χωρίς πολλές βρισιές παρακαλώ.

    Φέησμπουκ: https://www.facebook.com/mashupsGR
    Τουίτερ: https://twitter.com/mashupsGR

    Πιστεύω θα χρειαστούν μερικές διευκρινίσεις.

    Πρώτον, όλα τα τραγούδια τις λίστας αναφέρονται ως πρωτότυπες συνθέσεις. Εδώ θα παραθέσω δύο ορισμούς του Μπαμπινιώτη. Διασκευάζω: τροποποιώ (κυρίως καλλιτεχνικό έργο).
    Πνευματικά δικαιώματα: Η αμοιβή που εισπράττει κανείς ως αμοιβή από την εμπορική εκμετάλλευσή των έργων του.
    Μακάρι να ζούσαμε σε ένα κόσμο όπου όλοι μοιράζονται τα πάντα ίσα όπως στο Imagine του Τζον Λένον, αλλα η πραγματικότητα δεν είναι αυτή. Οπότε, όταν κάτι το αντιγράφεις και βγάζεις λεφτά (και δόξα), είσαι παράνομος.

    Δεύτερον, η σειρά του Τοπ Τεν είναι μία προσωπική εκτίμηση, αλλά υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια που χρησιμοποίησα, όπως ο αριθμός των κλεμμένων τραγουδιών, η ομοιότητα με το αρχικό κομμάτι και η επιτυχία των λογοκλόπων και των πηγών.

    Τρίτον, επειδή πολλοί σκληροπυρηνικοί θαυμαστές θα τσινίσουν, θέλω να πω ότι εκτιμώ μερικούς από τους μουσικούς τις λίστας και ότι μερικές αντιγραφές ίσως έχουν γίνει εν αγνοία των καλλιτεχνών ή ως φόρος τιμής. Εν πάση περιπτώσει θα έπρεπε να αναφέρεται το τραγούδι/καλλιτέχνης που ενέπνευσε τη διασκευή/φόρο τιμής. Ειδικά όταν η αντιγραφή γίνεται κατ' εξακολούθησιν.

    Τέταρτον, δεν έχω μιξάρει κομμάτια μεταξύ τους, Τα πάντα ακούγονται όπως στους δίσκους. Αυτό για όσους νομίζουν πως τρολάρω.

    Πέμπτον, βλέπω δύο είδη αντιγραφής στην ελληνική μουσική "βιομηχανία" ή τέλος πάντων στο μέηνστρημ μουσικό ρεύμα. Το ένα έχει να κάνει με αντιγραφή μικρών θεμάτων, ήχων, ρυθμών και το άλλο με κλοπή ολόκληρων κομματιών, από τη βασική μελωδία, ως το ρυθμό και τη δομή. Αυτή η κλοπή είναι πολύ πολύ άσχημη, και ένας είναι ο μάστορας της στην Ελλάδα. Βρίσκεται άλλωστε στο νούμερο 1. Και δεν υπήρχε χρόνος για αναφορά των υπόλοιπων αντιγραφών του.

    Έκτον, δεν έχω προσωπικά θέματα με κανέναν.

    Καλή διασκέδαση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-05-2023 08:02 ]


    Konstantinosoa
    16.04.2014, 14:22

    Ωραιότατο άρθρο γι΄αυτούς που κάνουν μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα. Πριν ένα δύο χρόνια είχε συμμετάσχει τις ξένος στην δική μας Eurovision με τραγούδι αντιγραφή του Ρακιντζή, θυμάμαι το Με λένε Γιώργο του Χατζηνάσιου το οποίο "δίνει" εμφανείς επιρροές στο Να μ΄αγαπάς τώρα του Κατέβα, το οποίο φαίνεται επισήμως διασκευή απο ξένο τραγούδι και φυσικά ένα πολύ γνωστό θέμα της Ρεμπούτσικα το "Το πατάρι" αν δεν κάνω λάθος απο την Πολίτικη Κουζίνα copy - paste απο κλασσικό κομμάτι.

    Πάντως έχει ενδιαφέρον πως μουσικοί με εμφανώς Metal επιρροές long-long time ago διακευάζουν ανάλογα τραγούδια σε βαρυ-λαϊκούς, λέμε τώρα, τραγουδιστές..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 16-04-2014 14:24 ]


    crosroads
    16.04.2014, 14:37

    Ενταξει ναι..αλλα σου βγαζουν μετα οι black keys το little black submarines το οποιο μπορει δικαίως  να κατηγορηθει για αντιγραφη απο τους λεντ ζεπελιν(stairway to heaven) και απο τους jethro tull(aqualung) αλλα παρ ολα αυτα είναι κομματάρα..

    (βασικα μιλαω για αμερικανικη μπαντα αλλα ειδα οτι στο βιντεο του χορχε υπηρχαν και καποιες αντιγραφες ξενων απο ξενα γ αυτο..και θελω να δειξω οτι και απο αντιγραφη μπορει να προκυψει κατι πολυ καλο)


    -----------------

    Καληνύχτα Κεμάλ...Σόρι , αλλά είμαι πτώμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την crosroads, 16-04-2014 14:38 ]


    mary_omikron
    16.04.2014, 22:52

    Θάνος Πετρέλης, δε μπεστ !!! {#emotions_dlg.biggrin}

    ΥΓ. Αλήθεια ο Kinezes_trexoun_gumnes την τελείωσε την βιογραφία του ή ακόμη?? {#emotions_dlg.rolleyes}


    Konstantinosoa
    16.04.2014, 23:30

    Και δεν έχει βρεθεί ένας στοιχειωδώς σχετικός δημοσιογράφος να τους ξεμπροστιάσει; Ειδικά το τραγούδι των Big Alice έκανε καρριέρα στο εξωτερικό, πως και δεν τους πεθάνανε στις μηνύσεις; Είναι εξόφθαλμα ίδιο και παίχτηκε και στο εξωτερικό με επιτυχία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 16-04-2014 23:31 ]


    gikostas
    17.04.2014, 23:39
    Πολύ καλό το βιντεάκι αν και μερικά όπως λέει και ο jorge,ήτανε τραβηγμένα απ'τα μαλλιά.Του Jefferson T πάντως ήταν άψογα.Copy paste κανονικά.Έπαθα πλάκα.
    costaspanag
    19.04.2014, 10:54

    Δεν θα ξεχάσω το νοερό «χαστούκι» που ένιωσα να «έφαγα» στην Αγγλία  το 1972 όταν παρατήρησα σε μια Αγγλίδα που σιγοψιθύριζε τη μελωδία του «Ήλιε μου, ήλιε μου βασιλιά μου» : -Greek composer! Μάνος Χατζηδάκις!  και  πήρα την κοφτή απάντηση : - Wolfgang  Amadeus Mozart!!!

    Λέγεται πως ο Χατζηδάκις όταν  του παρατήρησαν ότι η μελωδία θυμίζει τη συμφωνία Νο 40 του Μότσαρτ,  απήντησε ότι ο τίτλος «Χασάπικο 40» το υποδηλώνει έμμεσα. Για να καταλήξει : «Οι ταλαντούχοι κλέβουν, οι ατάλαντοι αντιγράφουν». Και είχε δίκηο, διότι κατάφερε να βάλει την «κλασσική» μουσική σε κάθε ελληνικό σπίτι, παντρεύοντας τη μελωδία του Μότσαρτ με το χασάπικο!.


    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3384#ixzz2zJZlUVl0

    Βέβαια στον δίσκο έγραφε μουσική Μάνος Χατζηδάκις. το "40" δεν φτάνει.

    Η εισαγωγή του τραγουδιού "'Ενα σφάλμα έκανα" του Θόδωρου Δερβενιώτη, με την Πόλυ Πάνου (1960) είναι ακριβώς ίδια με το ορχηστρικό "Χασάπικος χορός"του Χατζηδάκι από την ταινία "Ποτέ την Κυριακή" (1960). Άραγε ποιό γράφτηκε πρώτο;

    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα  μελωδιών που θυμίζουν άλλες. Π.χ. «Αγάπη πούγινες δίκοπο μαχαίρι» (Χατζηδάκι) το «Τρελέ τσιγγάνε» (Τσιτσάνη- κι ας αναφέρεται στον δίσκο σαν συνθέτης του η Γεωργακοπούλου-). «Διότι δεν συνεμορφώθην - Αλικαρνασσός Παρθένι» (Θεοδωράκη) τη Φραγκοσυριανή (Βαμβακάρη). «Σε τούτα δω τα μάρμαρα κακιά σκουριά δεν πιάνει» (Θεοδωράκη, 1974) το «Καπνουλού μου όμορφη» (Δημ. Γκόγκου-Μπαγιαντέρα, 1934) κοκ.


    fleder
    21.04.2014, 00:05

                    Πιο ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΑΜ πεθαίνεις απλά!!Ειδικά στο ρεφραίν!!


    alpan254
    29.04.2014, 10:27
    τα παντα ειναι θεμα συνειδησης ,τι ψαχνουμε τωρα..... ν'αταν μονο στην μουσικη!!!!! πολα πραγματα εχουμε χτιστει πανω σε ψεματα ,για αυτον τον λογο εχουμε φτασει στο σημειο αυτο που βρισκομαστε γενικοτερα
    markosf
    30.04.2014, 21:09

    Ο Φρέντυ Γερμανός κάποτε είχε πει, οι άνθρωποι γενάνε ανθρώπους και τα τραγούδια γενάνε τραγούδια. 

    Θα καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου για δύο καλλητέχνες που σέβομαι και αγαπώ. 

    1. 

    2. 


    pastella
    16.05.2014, 12:22

    Ο χρήστης mashups/μάσαψ έφτιαξε και δεύτερο βίντεο


    Στα σχόλια του αναφέρει:

    Το δεύτερο μέρος του Τοπ Τεν Κλεφτών Στην Ελληνική Μουσική "Βιομηχανία". Ξανάπιασα τους πάντες αγνοώντας το πρώτο Τοπ Τεν. Λάθη και παραλέιψεις είναι ανθρώπινα. Και δεν χωράνε τα πάντα σε ένα Τοπ Τεν, έχω αφήσει εν γνώση μου έξω μερικές και μερικούς.

    Τα περισσότερα είναι επισημάνσεις από διαδικτυακούς φίλους και τους ευχαριστώ από τα βάθη των σωθικών μου. (Αν θέλει κανείς να αναφερθεί το όνομά του, ας μου το πει)

    Φεησμπουκ: https://www.facebook.com/mashupsGR
    Τουίτερ: https://twitter.com/mashupsGR
    Σάιτ: http://mashups.gr/ 

    Σχολιάστε, πάντα πολιτισμένα και με επιχειρήματα.


    Πάλι με μερικές ομοιότητες δεν συμφωνώ και ίσως φαίνονται τραβηγμένα (άλλωστε σε ένα σημείο και ο ίδιος φαίνεται να συνομιλεί με τον εαυτό του), αλλά βρε παιδί μου, πάλι Χατζηγιάννης νικητής...;


    Konstantinosoa
    17.05.2014, 19:00

    Πάντως φίλε απ΄ότι βλέπω απο κάποιους βγήκαν πολλά εξαιρετικά τραγούδια, τα οποία είναι ως φαίνεται αντιγραφές που επισύρουν μηνύσεις. Και βλέπω ότι κάποια άτομα το έκαναν συστηματικά !!! Δεν είναι μια αλλά πολλές περιπτώσεις !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 17-05-2014 21:14 ]


    Konstantinosoa
    18.05.2014, 00:27
    Ναί μόνο που στα περισσότερα απο τα παραδείγματα δεν μιλάμε για επιρροές αλλά για καθαρή κλοπή. Υπόψιν πως στην Ελλάδα για ανάλογο ζήτημα υπήρξε καταδίκη-δικαίωση δημιουργού για το τραγούδι με το οποίο κερδίσαμε στην Eurovision, δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν για τη μουσική ή τον στίχο. Γνωρίζει κανεις αν για τα τραγούδια αυτά υπήρξε καταδίκη, μηνύσεις από δημιουργούς κ.τ.λ.;
    Jazz-Guitar
    18.05.2014, 00:41

    μήπως το "έτσι κι αλλιως" του κότσιρα μοιάζει λίγο με ένα παιδικό τραγούδι που λέγαμε στο νηπιαγωγείο ή ιδέα μου είναι; 


    Konstantinosoa
    20.06.2014, 13:55

    Παρακολουθούσα εχθές την σειρά της ΝΕΡΙΤ "Τα Στέκια", αφιερωμένη στην εποχή την Ντίσκο. Βλέπω τον Χαριτοδιπλωμένο στο απόσπασμα που αναφέρονταν στα πρώτα ποπ ελληνικά μετά τα μέσα του 80΄. Λέει ο μουσικός και γνωστός αντιγραφέας πως έβγαινε με μια, άγνωστος τότε στην κοπέλα αυτή ως μουσικός. Η κοπέλα στην Ντίσκο ακούει τραγούδι του νομίζω το Lost in the night (την γνωστή αντιγραφή), αναφωνώντας "τί ωραίο ξένο τραγούδι". Μεταξύ μας την αλήθεια έλεγε. Πάνε λέει μετά στο αμάξι, το βάζει ο Χαριτοδιπλωμένος σε κασέτα, ενθουσιάζεται η νεαρά που το είχε κιόλας διαθέσιμο ο Κώστας. Ρωτάει λοιπόν ποιανού είναι ο Κώστας απαντάει νομίζω "εγώ είμαι". Τσατίζεται η νεαρά σε στυλ, "αν ο τρόπος που θες να με εντυπωσιάσεις είναι αυτός, σταμάτα να κατέβω". Σταματάει ο Κώστας, ανοίγει το χώρο αποσκευών, βγάζει τον δίσκο, ξερή η νεαρά.

    Παρά την διαρροή περι κλοπής, ο τύπος συνεχίζει το βιολί του...

    Παρεπιπτώντως η εισαγωγή του Gimme των ABBA (

    ) γιατί μου φαίνεται συνειδητά κλεμμένη και παραποιημένη στο "Άμα δεις τα παιδιά" που τραγουδάει ο Γιάννης Βαρδής:

      (απο το 20ο δευτερόλεπτο και μετά).

     


    alpatman
    19.05.2015, 12:01

    εχω παρατηρησει διαφορες ομοιοτητες σε κομματια , πιο παλαια , δεν θα εβαζα τον βαρυ χαρακτηρισμο κλεφτες , καθως νομικα μπορει καποιοι να ειναι καλυμενοι , 

    ενα κοματι που προσφατα ακουσα στην τβ , συγκεκριμενα του Πασχαλιδη ,δεν ειμαι ακροατης αυτου του ειδους της μουσικης , ομως μολις το ακουσα κατι μου θυμισε

    θεωρω οτι δεν ειναι τοσο μακρια απο το  

    σχετικα με τον Χαριτοδιπλομενο , δεν ξερω αν το εχετε αναφερει

      

    ειχει 'επιροες ' απο    

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 19-05-2015 12:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 19-05-2015 12:07 ]


    Konstantinosoa
    19.05.2015, 18:25
    Σωστός !
    NtinosMpoufes
    03.10.2019, 10:46

    Στο ίδιο θέμα, κάποια σύχρονα τραγούδια που έχουνε κλέψει: 


    >

    και

    >
    jorge
    11.05.2023, 07:59

    Και άλλη υπόθεση κλοπής!

    Όπως αποφάσισε ο Άρειος Πάγος, το «Εσένα μόνο» του Δημήτρη Κοντόπουλου, που τραγουδάει η Γαρμπή ανήκει στον μουσικό, συνθέτη και τραγουδοποιό από το Αζερμπαϊτζάν Ελνταρ Μανσούροφ, καθώς είναι αντιγραφή του τραγουδιού του «Μπαγιατιλάρ» ή «Μπαγιατί», μετά από 12 χρόνια δικαστικών διενέξεων.

    >

    >