ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Στις 28 Απριλίου κυκλοφορεί ο νέος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη

    delta66
    26.04.2014, 13:53

    Στις 28 Απριλίου κυκλοφορεί από τη Heaven Music ο νέος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη με τίτλο… «Αύριο θα είναι αργά».

    Μετά από 4,5 χρόνια δισκογραφικής απουσίας – όσον αφορά πρωτότυπο ρεπερτόριο και όχι επαναπροσεγγίσεις - ο Μανώλης Λιδάκης παρουσιάζει το νέο του ολοκληρωμένο album σε συνθέσεις Βάσως Αλλαγιάννη, Σωκράτη Μάλαμα, Ορφέα Περίδη, ενώ στους στίχους -εκτός από τη Βάσω Αλλαγιάννη και το Σωκράτη Μάλαμα - συναντάμε επίσης το Μανώλη Ρασούλη, το Θοδωρή Γκόνη, το Γιώργο Κλεφτογιώργο, το Γιώργο Σιδερή, το Γιάννη Μελισσίδη.

    Μία μεγάλη απουσία που σίγουρα προκαλεί προσμονή και αναμονή, αλλά όχι έκπληξη, καθώς, όπως ο ίδιος χαρακτηριστικά αναφέρει, «μπορώ να περιμένω όσο πρέπει μέχρι να έχω το κατάλληλο υλικό.

    Αυτός ο δίσκος αντιπροσωπεύει απόλυτα το γούστο της ψυχής μου, που κατά την δική μου άποψη και εμπειρία, ταυτίζεται με την ψυχή των ανθρώπων που με αγαπάνε».

    Η προετοιμασία του διήρκεσε 1,5 χρόνο, η ενορχήστρωση έγινε αποκλειστικά με φυσικά όργανα, «πιστεύω στο ανθρώπινο χέρι», δηλώνει ο ερμηνευτής, και περιέχει 14 τραγούδια, διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά και με μία συγγενική σχέση να τα διαπνέει.

    Τραγούδια γραμμένα από σπουδαίους δημιουργούς, με ερμηνείες λιτές, καθάριες και δωρικές.

    Πηγή: www.ogdoo.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 26-04-2014 13:54 ]


    delta66
    01.05.2014, 00:57

    Νεοτερα με την παρουσιαση της νεας δουλειας στα Μ.Μ.Ε. εδω:

    http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9995&Itemid=125


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 01-05-2014 00:59 ]