ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Pink Floyd - Scorpions - Duran duran - deep purple - Doors

    Floyd
    01.06.2005, 14:32
    Ποιους προτιμάτε και γιατί?

    Προσωπικά προτιμώ τους Pink Floyd γιατί έχουν ένα πιο ήρεμο στυλ και γιατί μου αρέσουν πολύ τα ορχηστρικά μέρη των τραγουδιών τους.

    Εσάς??
    divided
    01.06.2005, 14:36
    Αν και νομίζω ότι συγκρίνεις αχλάδια με ούζο

    ...συμφωνώ για Pink Floyd κυρίως για το στίχο αλλά και για τη μουσική.

    Κάποτε γνώρισα μια λίμνη, που 'θελε να 'ναι θάλασσα...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: divided on 01-06-2005 14:37 ]
    jorge
    01.06.2005, 14:45
    Ασφαλώς Pink Floyd όσον αφορά στο στίχο. Και Scorpions όσον αφορά στη μουσική.

    Tους Deep Purple & τους Doors πάντα τους θαύμαζα, όμως ποτέ δεν κατάφεραν να με αγγίξουν πραγματικά.

    Οι Duran Duran νομίζω μπήκαν εκ παραδρομής δίπλα στα υπόλοιπα ονόματα, μια και η μουσική τους είναι εντελώς διαφορετική.

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς, ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 01-06-2005 14:45 ]
    GL
    01.06.2005, 14:54
    Quote:

    Το μέλος Floyd στις 01-06-2005 στις 14:32 έγραψε:

    Ποιους προτιμάτε και γιατί?

    Προσωπικά προτιμώ τους Pink Floyd γιατί έχουν ένα πιο ήρεμο στυλ και γιατί μου αρέσουν πολύ τα ορχηστρικά μέρη των τραγουδιών τους.

    Εσάς??




    Ρε Floyd εισαι σοβαρος????????
    Προσθεσε στην λιστα της συγκρισης σου και τις ΗΙ-5 και αυτες εχουν "ηρεμο στυλ".....(χιχιχι.....)
    Ξεχωρα της πλακας ομως,οι Floyd συγκρινονται μονο με τους floyd και αν θελεις να σοβαρευτεις περισσοτερο βαλε μετρο συγκρισης τις τεσσερεις φασεις μετασχηματισμου των floyd μεσα στον χρονο....
    εκει θα σε παραδεχθω....
    Αυτα που γραφεις ομως θα με συγχωρεσεις αλλα θα σου πω οτι ειναι για τα παιδακια των 15 χρονων.....

    pianopassion
    01.06.2005, 15:00
    Εννοείτε Pink Floyd. Οι άνθρωποι δεν έγραψαν απλά τραγούδια.
    Κάθε album τους είναι και ένα βιβλίο θέλει να πει κάτι.

    Dark side of the moon….ο χρόνος που κυλάει στη ρουτίνα της καθημερινότητας.

    The wall…………...…ο τείχος που χτίζουμε κάθε μέρα γύρω από τον εαυτό μας.

    Animals…………….…οι κατηγορίες των ανθρώπων στη ζούγκλα της κοινωνίας.

    The final cut………...πολιτικού περιεχομένου (αναφέρεται κυρίως στην Θάτσερ).

    και βέβαια οι instrumental ψυχεδελικές συνθέσεις με ακουστικούς πειραματισμούς
    που για την εποχή ήταν κάτι τελείως καινούργιο.

    kifa
    01.06.2005, 15:16
    Καλησπέρα και καλό μήνα...

    ...επειδή κάποιοι σε έπιασαν από τη μούρη ( ψιλοδιαφωνώ αλλά δεν έχει σημασία ), πιστεύω ότι το συγκεκριμένο topic δεν είναι δημιουργία σύγκρισης μεταξύ κάποιων συγκροτημάτων αλλά 5 διαφορετικές μουσικές φιλοσοφίες που -γιατί όχι, δεν καταλαβαίνω το λόγο να βάζουμε στεγανά στη μουσική- μπορούν να συζητηθούν κάτω από το ίδιο πρισμα...¶λλωστε στη μέχρι τώρα "θητεία" μου στη ζωή έχω ακούσει και τα 5 διαφορετικά σχήματα.
    Στη δική μου οπτική μουσική πλευρά σαφώς και η ιεραρχία των 5 που έχεις σαν ερώτημα είναι η εξής :

    1. Pink Floyd
    2. Deep Purple
    3. Scorpions
    4. Doors
    5. Duran Duran

    Επειδή η αιτιολογία της ιεραρχίας θα ειναι κουραστική δεν θα επεκταθώ....Καλό μήνα και πάρε και μια ΜΑ ΝΕΝΕ τώρα που καλοκαιριάζει...


    jazzer79
    01.06.2005, 15:20
    Συμφωνω με τις αποψεις σας αλλα πιστευω πω οι doors εχουν φοβερο στιχο, ο οποιος βεβαια ειναι πιο ποιητικος.Μαλλον ποιητης επρεπε να γινει ο Morrison!!!!
    yiannisyiannis
    01.06.2005, 15:22
    Αν πρέπει να ξεχωρίσω ένα, σαφώς ψηφίζω Pink Floyd δαγκωτό, κυρίως για τη μουσική και τη σκηνική τouς παρουσία. Αγαπημένο μου album δεν είναι το Dark side of the moon που προτιμούν οι περισσότεροι, αλλά το εκπληκτικό Ummagumma, από το 1969.
    Και τα υπόλοιπα ονόματα που αναφέρεις είναι μεγάλες και ιστορικές μπάντες, με εξαίρεση τους Duran Duran, που έχουν πολύ μικρό ανάστημα για να συγκριθούν με τα άλλα μεγαθήρια.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 01-06-2005 15:24 ]
    Floyd
    01.06.2005, 15:34
    Ρε παιδιά παρεξηγήσατε την ερώτηση.
    Το ξέρω πως δεν είναι ίδιοι απλά ανάφερα κάποιες μπάντες κάπως παλιότερες και ρώτησα πια προτιμάτε.
    Συγνώμη αν δεν το διευκρίνησα σωστα...


    jorge
    01.06.2005, 16:35
    Quote:

    Το μέλος GL στις 01-06-2005 στις 14:54 έγραψε:

    1. Ρε Floyd εισαι σοβαρος????????
    2. Προσθεσε στην λιστα της συγκρισης σου και τις ΗΙ-5
    3. αν θελεις να σοβαρευτεις ...
    4. Αυτα που γραφεις ειναι για τα παιδακια των 15 χρονων.....




    Ρε GL φταίω αν γκρινιάξω τώρα; Είναι τρόπος αυτός;
    GL
    01.06.2005, 19:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 01-06-2005 στις 16:35 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος GL στις 01-06-2005 στις 14:54 έγραψε:
    [i]
    1. Ρε Floyd εισαι σοβαρος????????
    2. Προσθεσε στην λιστα της συγκρισης σου και τις ΗΙ-5
    3. αν θελεις να σοβαρευτεις ...
    4. Αυτα που γραφεις ειναι για τα παιδακια των 15 χρονων.....




    Ρε GL φταίω αν γκρινιάξω τώρα; Είναι τρόπος αυτός;

    [/I]


    Καλως......παω πασο!!!!
    Αν παραβιασα το αρθρο 6 το κανονισμου λειτουργιας τοτε ζηταω συγγνωμη!
    Παντως πιστευω οτι κανεις μας δεν ειναι στο απειροβλητο(με πρωτον και καλητερο εμενα)...προφανως διαφερει ο τροπος του καθενος.....


    Floyd
    01.06.2005, 21:55
    Οκ GL δεν εγινε και τίποτα. Μια συζήτηση έχουμε....
    Orfeus
    01.06.2005, 23:22
    Quote:

    Το μέλος jazzer79 στις 01-06-2005 στις 15:20 έγραψε:

    Συμφωνω με τις αποψεις σας αλλα πιστευω πω οι doors εχουν φοβερο στιχο, ο οποιος βεβαια ειναι πιο ποιητικος. Μαλλον ποιητης επρεπε να γινει ο Morrison!!!!





    Μα ο Morrison Ποιητής ήταν!!!!!
    vouliakis
    01.06.2005, 23:31
    Να επιστρέφουμε, λοιπόν, στη συζήτηση. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε μέτρο σύγκρισης:

    Pink Floyd: οδήγησαν το "κλασικό" ροκ σε progressive μονοπάτια, γράφοντας ένα από τα πιο επιτυχημένα κεφάλαια στην ιστορία του.
    Η τέλεια ισορροπία στίχου-μουσικής.

    The Doors: η μουσική, εδώ, μάλλον "υπηρετεί" τον στίχο.
    Πήραν τ' όνομά τους από το βιβλίο του Aldous Huxley, The Doors of Perception, που κι αυτός με τη σειρά του το είχε εμπνευστεί από τον στίχο του William Blake (18ος αιώνας): "If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite."
    (perception: αντίληψη, αίσθηση - cleanse: καθαρίζω, εξαγνίζω)

    Deep Purple: ένα από τα πρώτα hard rock σχήματα, πρωτοπόροι του heavy metal.
    Λίγο πριν "βαρύνουν", παρουσίασαν και το άλμπουμ-ορόσημο Concerto for Group and Orchestra (Δεκέμβριος 1969), με την London Philharmonic Orchestra.

    Duran Duran: ο "νεορομαντισμός" τους, αν μείνει στην ιστορία, είναι για την 80's αισθητική, της οποίας υπήρξαν κύριοι διαμορφωτές. Ποπ μουσικούλα με synths και clips και τρελλές πωλήσεις.
    Αν, ντε και καλά, θα έπρεπε να τους αναγνωρίσουμε κάτι, αυτό θα ήταν το ότι δούλεψαν στην προ-digital εποχή, δημιουργώντας πολύπλοκα remixes, ξοδεύοντας πολλές ώρες στο studio.



    elzaatar
    01.06.2005, 23:33
    Floyd ακούω και τώρα που είμαι 43 χρονών.
    Doors άκουγα από τα 16 μέχρι τα 20 και τώρα λόγω του γιού μου που είναι 13 αλλά προτιμάει περισσότερο τους Beatles και τους Rolling Stones.
    Κάποιο καλοκαίρι άκουσα Duran Duran και από τότε τους ακούω μόνο κατά λάθος.
    Αντί για Deep Purple προτιμώ να ακούσω Led Zeppelin αν είναι να ακούσω μουσική αυτού του είδους.
    Scorpions ακούω και τώρα με ευχαρίστηση κάποια κομμάτια τους και όπως αρέσουν και στο γιό μου τους ακούω αρκετά συχνά και στη σωστή ένταση , αρκεί να λείπει η γυναίκα μου.
    Τι προτιμώ νομίζω ότι είναι φανερό. Επειδή ακούω τα πάντα αφήνω το χρόνο να μου δείξει τι πραγματικά αξίζει σε κάθε είδος.
    Τελικά Floyd και τα μυαλά στα κάγκελα. Σε LP μόνο η μουσική από την ταινία Zabrinski point μου λείπει. Έχω τα πάντα μέχρι και το Wall. Για μένα εκεί τελειώνουν οι Floyd.


    Orfeus
    01.06.2005, 23:35
    Τώρα για το ερώτημα...

    Οι Duran-Duran, με άλλα ονόματα θα έπρεπε να συγκριθούν...
    Εδώ ναι.... δεν έχουν καμιά δουλειά...

    Ξεχωρίζω τους Floyd φυσικά.
    Η μεγάλη διαφορά είναι η εξής:Οι Floyd κατέθεσαν Έργο.
    Όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρεις, καταθέτουν απλώς ....τραγούδια.

    Αλλά....
    ...πιστεύω ότι οι Doors θα είχαν να δώσουν περισσότερα πράγματα, αν δεν τους προλάβαινε ο θάνατος του Morrison.

    Και....
    ...οι Purple ξεκίνησαν διαφορετικά, με αρκετή σοβαρότητα στη δουλειά τους. Κυρίως λόγω Lord. Οι ανακατατάξεις και οι διαφορετικοί στόχοι των μελών όμως.....

    Αυτά αγαπητέ Floyd....
    vouliakis
    01.06.2005, 23:36
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 01-06-2005 στις 23:31 έγραψε:

    Να επιστρέφουμε, λοιπόν, στη συζήτηση. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε μέτρο σύγκρισης:

    Pink Floyd: οδήγησαν το "κλασικό" ροκ σε progressive μονοπάτια, γράφοντας ένα από τα πιο επιτυχημένα κεφάλαια στην ιστορία του.
    Η τέλεια ισορροπία στίχου-μουσικής.

    The Doors: η μουσική, εδώ, μάλλον "υπηρετεί" τον στίχο.
    Πήραν τ' όνομά τους από το βιβλίο του Aldous Huxley, The Doors of Perception, που κι αυτός με τη σειρά του το είχε εμπνευστεί από τον στίχο του William Blake (18ος αιώνας): "If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite."
    (perception: αντίληψη, αίσθηση - cleanse: καθαρίζω, εξαγνίζω)

    Deep Purple: ένα από τα πρώτα hard rock σχήματα, πρωτοπόροι του heavy metal.
    Λίγο πριν "βαρύνουν", παρουσίασαν και το άλμπουμ-ορόσημο Concerto for Group and Orchestra (Δεκέμβριος 1969), με την London Philharmonic Orchestra.

    Duran Duran: ο "νεορομαντισμός" τους, αν μείνει στην ιστορία, είναι για την 80's αισθητική, της οποίας υπήρξαν κύριοι διαμορφωτές. Ποπ μουσικούλα με synths και clips και τρελλές πωλήσεις.
    Αν, ντε και καλά, θα έπρεπε να τους αναγνωρίσουμε κάτι, αυτό θα ήταν το ότι δούλεψαν στην προ-digital εποχή, δημιουργώντας πολύπλοκα remixes, ξοδεύοντας πολλές ώρες στο studio.








    A, παραλίγο να ξεχάσω τους Scorpions: μελωδικό, εμπορικό heavy.
    elzaatar
    01.06.2005, 23:38
    Κάνοντας σύγκριση των Doors-Morrison με τα δικά μας θα έλεγα ότι είναι το σχήμα Τρύπες - Αγγελάκας.


    Orfeus
    01.06.2005, 23:42
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 01-06-2005 στις 23:36 έγραψε:

    A, παραλίγο να ξεχάσω τους Scorpions: μελωδικό, εμπορικό heavy.





    Εγώ τους .....ξέχασα!!!!


    jorge
    02.06.2005, 00:53
    Είστε κακοί ρε !!

    Αλλά ειλικρινείς! Την αγάπη μου