ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Pink Floyd - Scorpions - Duran duran - deep purple - Doors

    infesta
    06.06.2005, 00:42
    Οι Pink Floyd είναι ένα συγκρότημα που όλοι πρέπει να σεβόμαστε, με μουσικούς καταρτισμένους και συνθέσεις που έχουν γράψει ιστορία.
    Οι Scorpions ξεκίνησαν εκπληκτικά, έβγαλαν δίσκους τη δεκαετία του 70 που πρέπει να υπάρχουν σε όλες τις δισκοθήκες αλλά από τη δεκαετία του 80 και μετά είχαν σταθερά πτωτική πορεία σε ότι αφορά την ποιότητα των τραγουδιών τους, παρόλο που η εμπορική τους απήχηση ήταν τεράστια τότε. Από το 1990 και μετά δεν μπαίνω καν στον κόπο να συζητήσω. Οι άνθρωποι διέσυραν το όνομά τους και την εικόνα τους. Προτιμώ να κρατήσω τις αναμνήσεις των αριστουργηματικών LP "Fly to the rainbow", "In trance", "Taken by force" και "Tokyo tapes" και να ξεχάσω όλα τα υπόλοιπα. Μέχρι και το "Animal magnetism" ήταν αξιοπρεπείς. Από εκεί και πέρα...
    Για τους Duran Duran δεν θα κάνω σχόλια γιατί ποτέ δεν άκουγα την μουσική τους. Σημάδεψαν πάντως μια δεκαετία.
    Οι Deep Purple ήταν πάντα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Τόσο στο ξεκίνημά τους όσο και στη συνέχεια ήταν πιστεύω μακράν από τα κορυφαία σχήματα που βγήκαν ποτέ. Μπορεί να ήταν λάθος η επανεσύνδεσή τους το 1985 αλλά και από τότε δεν μπορεί κανείς να πει ότι έβγαλαν κάποιο δίσκο που δεν είχε να δώσει απολύτως τίποτα. Απλά κορυφαίοι.
    Οι Doors ήταν συγκρότημα που κέρδισε περισσότερο φήμη από τα καραγκιοζιλίκια του Morisson παρά από τις συνθέσεις τους. Αυτό αδικούσε πιστεύω τα υπόλοιπα μέλη γιατί επισκιάζονταν το μουσικό τους ταλέντο από τις χαζομάρες και τις ψευτομαγκιές του "επαναστάτη" Jim. Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά αν ο Morisson δεν είχε το τέλος που είχε και αν δεν είχε γυριστεί η ταινία του Oliver Stone, που επανέφερε τους Doors στο προσκήνιο, ο κύριος αυτός δεν θα θεωρούνταν ποτέ ότι είχε μεγάλη επίδραση στη μουσική. Πιστεύω ότι ήταν πολύ υπερτιμημένο συγκρότημα.
    Orfeus
    06.06.2005, 02:32
    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 00:42 έγραψε:

    Οι Scorpions ξεκίνησαν εκπληκτικά, έβγαλαν δίσκους τη δεκαετία του 70 που πρέπει να υπάρχουν σε όλες τις δισκοθήκες…….





    Γιατί πρέπει να υπάρχουν σε όλες τις δισκοθήκες;
    Τι είναι οι Scorpions δηλαδή;

    Υ.Γ. Sorry Jorgitto…..

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 00:42 έγραψε:

    Οι Deep Purple ήταν πάντα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Τόσο στο ξεκίνημά τους όσο και στη συνέχεια ήταν πιστεύω μακράν από τα κορυφαία σχήματα που βγήκαν ποτέ.





    Μακράν;;;;;;;;
    Για πες μου ένα συγκρότημα απ’ αυτά που τους συγκρίνεις για να καταλάβω τι εννοείς……..

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 00:42 έγραψε:

    Οι Doors ήταν συγκρότημα που κέρδισε περισσότερο φήμη από τα καραγκιοζιλίκια του Morisson παρά από τις συνθέσεις τους. Αυτό αδικούσε πιστεύω τα υπόλοιπα μέλη γιατί επισκιάζονταν το μουσικό τους ταλέντο από τις χαζομάρες και τις ψευτομαγκιές του "επαναστάτη" Jim. Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά αν ο Morisson δεν είχε το τέλος που είχε και αν δεν είχε γυριστεί η ταινία του Oliver Stone, που επανέφερε τους Doors στο προσκήνιο, ο κύριος αυτός δεν θα θεωρούνταν ποτέ ότι είχε μεγάλη επίδραση στη μουσική. Πιστεύω ότι ήταν πολύ υπερτιμημένο συγκρότημα.





    Καραγκιοζιλίκια……
    Χαζομάρες…….
    Ψευτομαγκιές…….
    Ο κύριος αυτός…..

    Η ταινία του Oliver Stone, δεν αποδίδει σωστά τα γεγονότα…
    Ο Oliver Stone, κάνει κινηματογράφο. Όχι ιστορία.

    Έπειτα……
    Τι σημαίνει αυτό το “ αν δεν είχε το τέλος που είχε”;
    Τι μέμφεσαι;
    Και πώς δηλαδή είσαι τόσο σκληρός για το τέλος μια ανθρώπινης ζωής;
    Τι είναι αυτά τα πράγματα;


    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 06-06-2005 02:57 ]
    jorge
    06.06.2005, 09:50
    Βρε Orfeitto τα μουσικά γούστα είναι εξ ορισμού υποκειμενικά. Με κάποια συμφωνείς, με άλλα όχι. Εγώ συμφωνώ περί Scorpions, εσύ διαφωνείς. Γιατί να το κάνουμε όμως θέμα; Και τι ανάλυση θέλεις να σου κάνει ο άνθρωπος σχετικά με αυτό που λέει, οτι "πρέπει να υπάρχουν σε όλες τις δισκοθήκες"; Αυτή είναι η άποψή του. Δε θίγει κάποιον, δεν υποβιβάζει κάποιους άλλους.
    Orfeus
    06.06.2005, 10:21
    Το γούστο το σέβομαι.

    Αλλά εγώ δεν συζητάω για το γούστο...


    (καφές είναι)
    infesta
    06.06.2005, 16:58
    Το να κάτσω και να δικαιολογήσω αυτά που έγραψα για τους Purple και τους Scorpions το βρίσκω χωρίς νόημα. Την προσωπική μου γνώμη έγραψα και για να πω και την αλήθεια δεν με απασχολεί αν κάποιος συμφωνεί ή όχι μαζί της!Πάντως αν ψάχνεις κάποιο λόγο για να αποκτήσεις τους δίσκους των Scorpions πριν το 1980 και για αυτό ρώτησες μπορώ να σου πω μερικούς! Αυτό χωρίς καμιά πραγματικά διάθεση ειρωνείας.

    Θα γράψω μόνο 2 λόγια για αυτά που είπα για τον Morisson γιατί μου φαίνεται ότι δεν έγινα κατανοητός και πολύ πιθανό να φταίω εγώ για αυτό. Με ενοχλεί που ένα συγκρότημα είναι γνωστό σε πολύ κόσμο πρωτίστως για τα καμώματα κάποιου μέλους του και μετά για τη μουσική του. Μην κρίνεις από τον εαυτό σου. Φαντάζομαι ότι λόγω της ηλικίας σου και μόνο (υποθέτω ότι είσαι πάνω από 30) δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία. Η γνώμη μου για τον Morisson είναι πως ότι έκανε το έκανε μόνο για να προκαλέσει και για κανέναν άλλο λόγο, ούτε για να πάει κόντρα στο ρέυμα ή στο σύστημα ούτε για να εκφράσει κάποιο βαθύτερο μήνυμα στους ακροατές του. Μια χαρά διαφήμιση στο συγκρότημά του προσέφερε, ειδικά σε μια εποχή σαν εκείνη που το sex,drugs and rock n'roll ήταν στα φόρτε του.
    Όσο για αυτό που γράφω για το τέλος του, φυσικά και δεν αναφέρομαι ειρωνικά σε αυτόν. Ο χαμός ενός ανθρώπου είναι πάντα ένα γεγονός που δεν χωράει ειρωνίες. Αμφιβάλεις όμως ότι αν ζούσε ακόμη πόσο διαφορετική θα ήταν η εικόνα που θα είχε ο κόσμος για τον ίδιο και τους Doors; Δεν θεωρείς ότι ο θάνατός του έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης ώστε να φτιαχτεί ο "μύθος" του ή έστω να μεγεθυνθεί σε βαθμό που δεν άξιζε; Το ίδιο έγινε και με τον Curt Kobain και τους Nirvana.
    Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να τσακωθώ με κάποιον (ειδικά για ένα θέμα όπως αυτό του Morisson!!). Τη γνώμη μου έγραψα και τίποτα άλλο. Όσο για την ταινία του Stone, όντως δίκιο έχεις. Δεν αποδίδει σωστά τα γεγονότα και κάνει κινηματογράφο και όχι ιστορία. Συνέβαλε όμως και αυτή στο να δημιουργηθεί μια εικόνα για τους Doors, τους έφερε και πάλι στο προσκήνιο και είμαι σίγουρος ότι και εσύ συμφωνείς ότι πάρα πολύς κόσμος (νεαρής ηλικίας την εποχή που βγήκε η ταινία) "έμαθε" τους Doors μέσα από αυτή.
    Orfeus
    06.06.2005, 20:38
    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Πάντως αν ψάχνεις κάποιο λόγο για να αποκτήσεις τους δίσκους των Scorpions πριν το 1980 και για αυτό ρώτησες μπορώ να σου πω μερικούς!





    Σ' ευχαριστώ, αλλά .....έχω!!!!

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Αμφιβάλεις όμως ότι αν ζούσε ακόμη πόσο διαφορετική θα ήταν η εικόνα που θα είχε ο κόσμος για τον ίδιο και τους Doors;






    Ε αυτό δεν το ξέρουμε….

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Δεν θεωρείς ότι ο θάνατός του έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης ώστε να φτιαχτεί ο "μύθος" του ή έστω να μεγεθυνθεί σε βαθμό που δεν άξιζε; Το ίδιο έγινε και με τον Curt Kobain και τους Nirvana.






    Συμφωνώ σ’ αυτό. Συμπαιγνίες των εταιριών για το χρήμα.

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να τσακωθώ με κάποιον (ειδικά για ένα θέμα όπως αυτό του Morisson!!).





    Ούτε κι’ εγώ έχω τέτοια πρόθεση.

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Όσο για την ταινία του Stone, όντως δίκιο έχεις. Δεν αποδίδει σωστά τα γεγονότα και κάνει κινηματογράφο και όχι ιστορία. Συνέβαλε όμως και αυτή στο να δημιουργηθεί μια εικόνα για τους Doors, τους έφερε και πάλι στο προσκήνιο και είμαι σίγουρος ότι και εσύ συμφωνείς ότι πάρα πολύς κόσμος (νεαρής ηλικίας την εποχή που βγήκε η ταινία) "έμαθε" τους Doors μέσα από αυτή.





    Ναι συνέβαλε. Την θεωρώ παραπληροφόρηση….

    Quote:

    Το μέλος infesta στις 06-06-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Όσο για αυτό που γράφω για το τέλος του, φυσικά και δεν αναφέρομαι ειρωνικά σε αυτόν. Ο χαμός ενός ανθρώπου είναι πάντα ένα γεγονός που δεν χωράει ειρωνίες.





    Αυτό ήταν που παρεξήγησα….
    Οκ. Όλα καλά… .


    kostas14
    06.06.2005, 21:41
    Χωρίς να έχω δει τις προηγούμενες απαντήσεις σας(έχουμε και άλλες δουλιές)θα πω οτι δεν μπαίνει ζήτημα.Οι Scorpions είναι ΘΕΟΙ.
    Here I am....Rock you like a hurricane...
    Take me...to the magic of the moment...
    Τι να λέμε τώρα;


    iris-the-black
    07.06.2005, 09:40
    Πέστα ρε Κώστα να σ' ακούσουν!Θεοί-θεοί-θεοί.Και οι Scorpions και οι Pink Floyd και οι Doors και οι Deep Purple.Τώρα οι Duran Duran αρέσουν σε πολύ κόσμο, εμένα δε με συγκινούν...
    thanos_lp
    07.06.2005, 16:20
    to prwto mou mhn. apo polu kairo! nomizw pragmati pws einai to prwto... diabasa kapoia pragmata pou aforoun duo megalous mousikous ths istorias mas ton kurt kai ton jim. tous nirvana tous akouw apo ta 10 mou xronia enw twrta arxisa na mathainw kapoia perissotera pragmata gia tous doors.
    kapoios egra3e gia 3eutomagkies kai mikro epanastates. auth einai h gnwmh pou exei sxhmatisei gurw apo ton morrison. oriste?? o poihths jim mono rock΄n΄roll tha mporouse na einai. oso gia to talento tou den nomizw pws tha mporouse na to krinei kaneis. h epiroh kai h empneush pou exoun afhsei oi doors einai terastia kai paramenei ena apo ta sugrothmata thrulos!
    nomizw gia na ta les auta file infesta den tha exeis akousei thn mousikh tous. xenika loipon apo to the "best of.." pare omws to diplo cd. meta pare en album. proswpika mou aresei mia sullogh me ta poihmata tou morrison kai thn mousikh twn doors. meta sxhmatise apo3h
    oswn afora tous Scorpions pleon den tous akouw alla den mou aresan kai idiaitera. paramenei ena emporiko sugrothma.akoma omws kai oi bon jovi epaixan kalutera to thema ths emporikhs "rock" mousikhs.poios ol logos loipon na apokthsw kapoia parapanw cd? uparxoun alla cd prwta sthn lista kai oi Scorpions oxi poia.
    apo3h mou einai pws oloi tha eprepe na exoun to nevermind. den mporw omws na anagasw kanenan na to agwrasei afou se kapoious den aresei auth h mousikh kai den mporoun na thn akousoun!
    twra gia ton curt apo pou na arxisw kai apo pou na teleiwsw... oi nirvana gia polous mousikofilous egra3an megaluterh istoria kai apo tous beetles kai malusta mesa se 5 mono xronia! isws gia esena na ftiaxthkan muthoi gurw apo thanatous k.t.l. ton pragmatiko mutho ton dhmiourgei h idia mousikh tou kathe sugrothmatos. an zouse o curt h jim mexri shmera isws o muthios guro apo ta onomata tous na htan megaluteros... den to xeroume. twra gia tous Deep Purple katabainw pws sou aresan alla oxi kai to kalutero sugrothma ever!!
    aporw pws krathsa thn 3uxraimia mou!!!


    r.i.p. curt
    r.i.p. jim

    egina kourastikos! sorry gia ta greeklish.
    sxismi
    30.05.2006, 15:08
    ma ti pragmata einai afta? tetoia agnoia mono stin ellada iparxei pragmatik;a. poios einai megathirio oi purple kai oi Scorpions? ntropi kai aisxos. oi floyd kai oi doors einai pragmati mithika onomata, alla oi perissoteroi lete oti oi Scorpions einai megalo group? oi Scorpions kai oi purple brosta stous duran einai ena tipota ston pagosmio mousiko xarti. oi Scorpions einai ena agnosto sigrotima se agglia kai ameriki, se antithesi me tous duran pou theorountai ena apo ta megalitera onomata olon ton epoxon, me 75 ekatomiria poliseis kai mexri akomi kai simera sold out gigs pantou. einai pragamtika dropi na sigrinete tous terastious duran pou exoun simadepsei ti roi tis pop culture me asimanta group tipou Scorpions, pragmatiko aisxos
    georgianoua
    30.05.2006, 15:23
    Τους Scorpions δεν τους γνώριζα μέχρι που είπα σε ένα φιλαράκι ότι μ'αρεσε μαι συγκεκριμένη μουσικούλα. Τελικά το τραγουδάκι ήταν

    "Τhe wind of change" και ένα άλλο είναι αυτό που αρέσει και στoν kostas14

    "Take me...to the magic of the moment..."


    Pucca
    30.05.2006, 15:41
    Διαβασα προσεχτικα τις αποψεις ολων και συμφωνω με παρα πολλες απο αυτες, αλλα δεν συμφωνω με τη γενικη αποψη οτι οι η βαρυτητα στην αξια των Doors προερχεται περισσοτερο εως εντελως απο τον αναμφισβητητα πολυ καλο και διαχρονικο τους στιχο. Νομιζω οτι θα επρεπε να αναγνωρισουμε και το μοναδικο τους ηχοχρωμα με τις χαρακτηριστικες ενορχηστρωσεις που ακομα και μεχρι σημερα (μιλαμε για μουσικους του 60) αν μη τι αλλο τους κανει αναγνωρισιμους απο τις πρωτες νοτες.
    antonLOrd
    30.05.2006, 16:32
    Deep Purple
    Mόνο αυτό
    rory166
    30.05.2006, 23:10
    (μια ματια στη υπογραφη μου παρακαλω)
    STR
    01.06.2006, 12:01

    koita3te thn upografh mou!!!

    sxismi
    06.06.2006, 14:26
    duran duran is by far the best guys!!!
    scorpion1990
    06.06.2006, 17:48
    Σίγουρα η ποιότητα της μουσικής που έπαιζαν οι Σκορπιοί τη δεκαετία του 70 ήταν ανώτερη αλλωστε αν και έχω όλη τη δισκογραφία τους σπάνια ακούω κομμάτια από το 1980 και μετα. Οι Scorpions δεν πούλησαν τη ροκ που έπαιζαν αλλά να μην ξεχνάμε το ιδιαίτρρο στυλ που έδινε μέχρι το 1978 στη μπάντα ο Uli Gon Roth ένας απόλυτα επηρεασμένος μουσικός από τον Jimmy hendrix από τη στιγμή που φεύγει ο uli είνα σαν να χάνεται η ελκτική δύναμη ανάμεσα σε heavy metal της δεκαετίας του 70 και σε Scorpions οι οποίοι από το 1980 και μετά προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα δικό τους στυλ το οποίο επηρεάζει τώρα ο νέος leader guitarist mathias jabs που ποτέ δε μου γέμιζε το μάτι.Όπως και να έχει οι Scorpions για μένα είναι το πιο πετυχημένο ροκ συγκρότημα όχι μόνο επειδή έγιναν εμπορικοί αλλα γιατί όπως και να έχει αποτελείται ακόμη και σήμερα απο΄ταλαντούχους μοισικούς. Δε συμφωνώ με αυτό που έχει γίνει καραμέλα δηλ ότι το Rock you like a hurricane ή το Wind of change είνα τα καλύτερα κομμάτια τους αυτό το λένε όσοι πραγματικά δεν έχουν ιδέα από ροκ και ιδιαίτερα απο ροκ του 70 που είναι γενικά καλύτερη.Όλους αυτούς τους παροτρύνω να ακούσουν κομμάτια όπως το Lonesome Crow, Inherritance, fly to the rainbow, speedy's coming, Robot man Polar Nights, Pictured life, yellow raven ή συγκροτήματα όπως Amon duul, Jane, Judaas priest, Nazareth, U.F.O, Nektar,goliath κ.α Οσων αφορά τους Pink Floyd μπωρό να πω το εξης:Οσοι δεν έχουν στη δισκοθήκη τους το the wall δε μπορούν να λέγονται ροκάδες.Τους Deep Purple kai τους The doors δεν τους συμπάθησα ποτέ όσο και αν αυτό ακούγεται ιεροσιλία.
    STR
    06.06.2006, 18:30
    Το μέλος scorpion1990 στις 06-06-2006 στις 17:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σίγουρα η ποιότητα της μουσικής που έπαιζαν οι Σκορπιοί τη δεκαετία του 70 ήταν ανώτερη αλλωστε αν και έχω όλη τη δισκογραφία τους σπάνια ακούω κομμάτια από το 1980 και μετα. Οι Scorpions δεν πούλησαν τη ροκ που έπαιζαν αλλά να μην ξεχνάμε το ιδιαίτρρο στυλ που έδινε μέχρι το 1978 στη μπάντα ο Uli Gon Roth ένας απόλυτα επηρεασμένος μουσικός από τον Jimmy hendrix από τη στιγμή που φεύγει ο uli είνα σαν να χάνεται η ελκτική δύναμη ανάμεσα σε heavy metal της δεκαετίας του 70 και σε Scorpions οι οποίοι από το 1980 και μετά προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα δικό τους στυλ το οποίο επηρεάζει τώρα ο νέος leader guitarist mathias jabs που ποτέ δε μου γέμιζε το μάτι.Όπως και να έχει οι Scorpions για μένα είναι το πιο πετυχημένο ροκ συγκρότημα όχι μόνο επειδή έγιναν εμπορικοί αλλα γιατί όπως και να έχει αποτελείται ακόμη και σήμερα απο΄ταλαντούχους μοισικούς. Δε συμφωνώ με αυτό που έχει γίνει καραμέλα δηλ ότι το Rock you like a hurricane ή το Wind of change είνα τα καλύτερα κομμάτια τους αυτό το λένε όσοι πραγματικά δεν έχουν ιδέα από ροκ και ιδιαίτερα απο ροκ του 70 που είναι γενικά καλύτερη.Όλους αυτούς τους παροτρύνω να ακούσουν κομμάτια όπως το Lonesome Crow, Inherritance, fly to the rainbow, speedy's coming, Robot man Polar Nights, Pictured life, yellow raven ή συγκροτήματα όπως Amon duul, Jane, Judaas priest, Nazareth, U.F.O, Nektar,goliath κ.α Οσων αφορά τους Pink Floyd μπωρό να πω το εξης:Οσοι δεν έχουν στη δισκοθήκη τους το the wall δε μπορούν να λέγονται ροκάδες.Τους Deep Purple kai τους The doors δεν τους συμπάθησα ποτέ όσο και αν αυτό ακούγεται ιεροσιλία.



    sumfwnw mazi sou scorpion1990 se ola, ektos apo duo shmeia!
    1.) ekei pou les oti o matthias jabs den sou gemizei to mati, to pisteueis pragmatika??
    2.)sto telos, les oti den sumpa8hses pote tous Deep Purple kai tous doors. den pisteuw oti einai ierosulia giati o ka8enas exei tis dikes tou protimhseis, alla apo thn allh einai dunaton na mhn sou aresei oute ena tragoudi tous??


    aggelosnegas
    06.06.2006, 19:39
    Deep Purple

    τα λεει ολα.......

    mpatzinick
    06.06.2006, 19:57
    Το μέλος sxismi στις 30-05-2006 στις 15:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    ma ti pragmata einai afta? tetoia agnoia mono stin ellada iparxei pragmatik;a. poios einai megathirio oi purple kai oi Scorpions? ntropi kai aisxos. oi floyd kai oi doors einai pragmati mithika onomata, alla oi perissoteroi lete oti oi Scorpions einai megalo group? oi Scorpions kai oi purple brosta stous duran einai ena tipota ston pagosmio mousiko xarti. oi Scorpions einai ena agnosto sigrotima se agglia kai ameriki, se antithesi me tous duran pou theorountai ena apo ta megalitera onomata olon ton epoxon, me 75 ekatomiria poliseis kai mexri akomi kai simera sold out gigs pantou. einai pragamtika dropi na sigrinete tous terastious duran pou exoun simadepsei ti roi tis pop culture me asimanta group tipou Scorpions, pragmatiko aisxos



    τώρα ρε φίλε είσαι σοβαρός????? οι Deep Purple EINAI ενα ΜΕΓΑΘΗΡΙΟ ....μη τρελαθούμε δηλαδή... σέβομαι τους φλοιντ αν και δεν μαρεσουν καθόλου , γιατί για τα δικά μου γούστα έχουν μόνο ένα ωραίο σονγκ και αυτό δεν το παίζουν καλα..αλλά όχι και ότι οι Purple ένα απλό συγκρότημα... αυτά που δωσαν οι Purple φίλε είναι αναντικατάστατα...αλλά από ότι φαίνεται εσύ έχεις άγνοια γιατί όσο και να μη σαρέσουν οι περπλ , γιατι ενταξει γούστα ειναι αυτα , δεν γίνεται να λες τέτοιες @@ριες.....