ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    ηλεκτροακουστική,τα φώτα σας!

    trelojohn
    30.04.2014, 12:44

    όταν συνδέω την κιθάρα σε ενισχυτή ή σε κάρτα ήχου δεν ακούγεται πολύ η τελευτάια χορδή(μι πρίμα).Ρώτησα σε ένα κατάστημα που μπορεί να ωφείλεται και ο υπάληλος μου είπε οτι έχει πιθανόν πρόβλημα το κορδονάκι...Τι είναι αυτό; μπορώ να το φτιάξω μόνος μου;


    ΥΓ.1 ΔΕν του πηγα την κιθάρα γιατί την έχω στην μόνιμη κατοικία μου στο εξωτερικό απλά του είπα το πρόβλημα που έχει.

    ΥΓ.2 Πόσο θα μου πάρει στο περίπου ένας τεχνίτης;


    STEFANOS604
    30.04.2014, 12:49

    Είναι με μαγνήτη (magnet pickup) ή κάψα (piezo) ??


    trelojohn
    30.04.2014, 12:52
    πως το καταλαβαίνω;νομίζω με κάψα
    STEFANOS604
    30.04.2014, 13:10

    Δες ΕΔΩ τον μαγνήτη

    Για κάθε χορδή οι καλοί μαγνήτες πουλιούνται με ρυθμιστικό των μαγνητών . Πιθανόν να έχει σφιχτεί/ξεσφιχτεί υπερβολικά για την αντίστοιχη χορδή.

    Αν είναι piezo είναι κάτω από τον καβαλάρη και δεν φαίνεται . Συνήθως όμως το σύμπτωμα βλάβης  θα ήταν ίδιο σ’ όλες τις χορδές .

    Μήπως όμως η κιθάρα σου είναι ηλεκτροκλασσική; (έχει ναύλον χορδές;)

    Αν ναι τότε προσπάθησε ενώ χτυπάς τη χορδή να πιέσεις τον καβαλάρη στη χορδή αυτή και να δεις αν αλλάζει κάτι. Αν ναι τότε άλλαξε τη χορδή και σιγουρέψου ότι είναι σωστά κουρδισμένη.

    (Δες μήπως έχεις τοποθετήσει χορδές διαφορετικής τάσεως/tension (ειδικά αν τις αγόρασες χύμα και όχι σετ) . Εννοώ ότι υπάρχουν χορδές soft, medium, hard, extra hard και πρέπει όλες να να είναι ίδιου tension .Τότε καταννοώ το πρόβλημα σου και η λύση είναι αυτή η αλλαγή όλων από ίδιο σετ.

    Αλλιώς πήγαινε την σε κάποιο μάστορα.


    trelojohn
    30.04.2014, 15:37
    piezo ηλεκτροακουστική έχω,δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν ηλεκτροκλασικές :)
    STEFANOS604
    30.04.2014, 15:57

    Φυσικά και υπάρχουν πχ ΕΔΩ από φτηνές μέχρι πανάκριβες. (Υποχρεωτικά ή αν έχεις κλασσική και θέλεις να τη μετατρέψεις σε ηλεκτρική θα είναι με κάψα /piezo καθώς οι νάϋλον χορδές δεν δημιουργούν μαγνητική ροή και άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί magnet pickup)


    trelojohn
    30.04.2014, 22:37
    http://www.Thomann.de/gr/hoefner_has_01ce.htm αυτή είναι η κιθάρα μου,είχε βγάλει και άλλο πρόβλημα αλλα μου είχες πει να το κάνω ρύθμιση στο truss rod και όλα οκ σε αυτό το θέμα.
    delta66
    01.05.2014, 01:01

    Τι χορδες φοραει? (διαμετρημα, μαρκα)

    Ποσο καιρο ειναι πανω?


    trelojohn
    01.05.2014, 22:32
    δεν είναι θέμα χορδών γιατί τις είχα αλλάξει για αυτό τον λόγο και πάλι είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα(δεν θυμάμαι πια μάρκα αλλα ήταν μια απο τις γνωστές )ενώ είναι πάνω 2 μήνες περίπου
    trelojohn
    01.05.2014, 22:37
    βασικά ήταν elixir διαστάσεις δεν θυμάμε οπως σου είπα αλλα ήταν πάρα πολύ μαλακές
    PanagiotisGeo
    02.05.2014, 00:29
    Φιλε τρελοΓιαννη ακου να δεις πως εχει το πραμα.. Αν η χορδη σου τριζει μονο σε συγκεκριμμενα ταστα, τοτε φταινε τα μεταλλακια στην ταστιερα σου. Αν τριζει ολη η χορδη και στο καθαρο και στον ενισχυτη, τοτε ισως να φταιει η γεφυρα ή ο καβαλαρης σου. Αν τριζει μονο η συγκεκριμενη χορδη και μονο στον ενισχυτη (ακουσε την καλα χωρις ενισχυτη για να σιγουρευτεις, μπορει να νομιζεις οτι δεν τριζει γιατι δεν ακουγεται δυνατα), δοκιμασε την και σε αλλο ενισχυτη. Αν σου το συνεχιζει τοτε στειλε την για εξορκισμο, καποια μαυρη μαγεια θα παιζει..
    Ner0
    02.05.2014, 11:21
    Λοιπον, βγαλε τις χορδες. Βγαλε τη γεφυρα και δες μεσα στη σχισμη υπαρχει μια κορδελίτσα, ενα σχοινακι.Δες αν καλυπτει ολο το ανοιγμα, να μην υπαρχει κενο δηλαδη σε καμια πλευρα.
    STEFANOS604
    02.05.2014, 15:46

    Αφού , όπως περιγράφεις, δεν είναι θέμα μάρκας ή διαμετρήματος χορδών τότε δες και την παρακάτω εξήγηση μου:

    Όταν η κιθάρα είναι εργοστασιακά ηλεκτροακουστική/ηλεκτροκλασσική τότε δεχόμαστε (!) ότι το piezo είναι σεταρισμένο και κάνει τέλεια επαφή και η πίεση (με τη δόνηση των χορδών) του piezo είναι ομοιόμορφη .

    Τότε η γνώμη μου είναι ναι μεν να εξαχθεί το piezo – όπως ανέφερε καιο Ner0  - και να γίνουν τυχόν διορθώσεις (πχ λείανση) ή ελαφρά μετατόπιση όμως από ειδήμονα αλλιώς θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

    Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις εσύ μόνος σου είναι να ελέγξεις τη γωνία που σχηματίζει η χορδή με τον καβαλάρη .Δηλαδή πολλές φορές κάποια χορδή με το τρίψιμο στον καβαλάρη τον κάνει να ‘’φαγώνεται’’ σκάβοντας μια ανεπαίσθητη σχισμή αλλάζοντας έτσι τη γωνία και άρα επηρεάζοντας την πίεση της χορδής επί του καβαλάρη.

    Βγάζοντας τη Ε καντίνι και κάνοντας μια ανεπαίσθητη λείανση στο πάνω μέρος του καβαλάρη με ψιλό γυαλόχαρτο ώστε να εξαφανιστεί το ‘’φάγωμα’’ πιθανόν να έχεις άμεση βελτίωση .

    Ή αντί των ανωτέρω για το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα άλλαξε τον καβαλάρη (εξ’ άλλου είναι φτηνός από 1,5 – 6 ευρώ….).

     

     


    trelojohn
    03.05.2014, 15:03
    ωραία παιδιά μέχρι στιγμής δεν μπορώ να κανω κάτι εφόσον είμαι μακριά απο την κιθάρα.Θα το δώ όταν ξανα πάω Γερμανία.Αν χρειαστώ κάτι θα επανέλθω στο ίδιο θέμα.