ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη

    Παύλος Σιδηρόπουλος

    antonLOrd
    01.06.2005, 17:34
    Παιδιά κοίταξα στο FORUM και παρατήρησα ότι δεν έχει γίνει καμία συζήτηση για τον Παύλο... Ευκαιρία λοιπόν να συζητήσουμε για αυτή την μεγάλη μουσική-και όχι μόνο- προσωπικότητα...
    Παραθέτω ένα σύντομο βιογραφικό...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 01-06-2005 17:36 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 01-06-2005 18:20 ]
    antonLOrd
    01.06.2005, 17:40


    antonLOrd...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 01-06-2005 17:46 ]



    επισυναπτόμενα: Παύλος Σιδηρόπουλος 1948.doc pavlos10[1].gif 
    vouliakis
    01.06.2005, 18:19
    Υπάρχει ένα καλό άρθρο για τον Παύλο , εδώ στο ΜΗ. Το δημοσίευσε η Ευτυχία (kotsiraki) στις "Βιογραφίες"
    surmelim
    07.06.2005, 11:46
    Η φαντασία στην εξουσία..!
    GL
    07.06.2005, 12:55
    Παυλος.....

    shine on you crazy diamond...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 07-06-2005 12:58 ]



    επισυναπτόμενα: παυλος 2.JPG παυλος 2.JPG 
    paramithi
    07.06.2005, 13:01
    Τα λόγια είναι περιττά..Επισκεφτείτε http://cgi.di.uoa.gr/~bitsikas/v3/biography.html[addsig]
    paramithi
    27.07.2005, 03:58
    λόγια του ίδιου..
    ''θέλω να πω στους πιτσιρικάδες οτι δεν υπάρχει κανένας,μα κανένας απολύτως λόγος,να δοκιμάσουν ηρωίνη.Δεν μπορεί να σου δώσει κανένα όραμα,καμιά ψευδαίσθηση,κανένα βίζιον ας πούμε,άμα είσαι ποιητής,ζωγράφος ή καλλιτέχνης..Η ηρωίνη είναι κάτι που σε εκμηδενίζει,είναι ένας μύθος,μια μπούρδα..''
    rapsodos
    27.07.2005, 10:29
    Τον Παύλο άρχισα να τον ακούω , δυστυχώς , τη χρονιά που πέθανε. Λέω δυστυχώς διότι δεν τον πρόλαβα όσο θα ήθελα. Ήταν από τους πρώτους που συμπεριέλαβα στο ρεπερτόριό μου τότε στα πρώτα μου βήματα. Κάθε βράδυ ερμήνευα τουλάχιστον 10 τραγούδια του. Και το έκανα με περίσσεια ευχαρίστηση. Τι τραγούδι να πρωτοθυμηθώ. Από το Μπάμπη το Φλου (νομίζω ήταν το πρώτο του που έβγαλα στη κιθάρα) , το Ξέσπασμα , το Γερο Μαθιό , Απογοήτευση , το Να μ’αγαπάς , Μου πες θα φύγω , Στην Κ. , Τω αγνώστω Θεώ , Rock n Roll στο κρεβάτι , Εν κατακλείδι και τόοοοσα άλλα. Εποχές αγνές μουσικά , που ακόμα οι οικονομικές αμοιβές ήταν ελάχιστες αλλα παρόλα αυτά το πάθος περίσσιο . Δυστυχώς όμως η επανάληψη , η καθημερινή τριβή επαγγελματικά οδήγησαν στο περιθώριο τα εν λόγω τραγούδια και κατ’επέκταση τον Σιδηρόπουλο από το πρόγραμμά μου. Προσφάτως έπαιξα σε μια παρέα 1-2 τραγούδια του , που είχα να παίξω 5-6 χρόνια και το συναίσθημα που ένοιωσα ήταν αγνό όπως τότε.
    Γιατί τα λέω όλα αυτά? Γιατί πιστεύω ότι τα τραγούδια του Σιδηρόπουλου , έχουν κάτι , ίσως λίγο ίσως πολύ αλλα σίγουρα κάτι περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα τραγούδια της ονομαζόμενης ροκ ελληνικής σκηνής. Είναι διαχρονικά , είναι πάντα επίκαιρα και φυσικά αθάνατα. Όσο και αν για οποιουσδήποτε λόγους τα παραμελούμε για κάποιο διάστημα , αυτά δε ξεχνιούνται. Να είναι καλά ο Παύλος όπου κι αν βρίσκεται .
    «Καλή σου νύχτα και να μ’αγαπάς» – Γραμμένο και αφιερωμένο στον Π. Σιδηρόπουλο (Χ.Θηβαίος)

    Elf_guardian
    27.07.2005, 12:26
    ''...γιατι εγω δεν ειμαι ροκεντρολιστας απο γεννησιμιου μου. Ειχα ευτυχισμενα παιδικα χρονια. Αλλα το διαλεξα ως τροπο ζωης. Και οτι τραβηξα μετα το τραβηξα επειδη το'θελα, οχι επειδη οδηγηθηκα προς τα εκει...''Π.Σ
    Anthos
    27.07.2005, 13:21
    Ο φίλος rapsodos έγραψε...
    "Τον Παύλο άρχισα να τον ακούω , δυστυχώς , τη χρονιά που πέθανε. Λέω δυστυχώς διότι δεν τον πρόλαβα όσο θα ήθελα."

    Εγώ τι να πω φίλε rapsodos που άκουγα μόνο ξένο ροκ (και άκουγα για 15 χρόνια) και αποφάσισα να ρίξω και μια ματιά στο ελληνικό ροκ μετά το 2000, όταν κόντεψα τα 30??? Και όταν άκουσα τον Π έπεσα σε μελαγχολία για 2 βδομάδες που άργησα τόσο πολύ...Να μην σου πω τι έπαθα με τον ¶σιμο...

    Ο Π είναι ο μοναδικός στην Ελλάδα που έπαιξε το γνήσιο ροκ των 70ς, όπως παιζόταν στην Αγγλία και ίσως στην Αμερική.

    Τα παίζω όταν ακούω για "μυθοποίηση" του Π την στιγμή που ήταν "μέτριος μουσικός"...και ότι είναι οι εταιρείες που τον ανέδειξαν σε πρίγκηπα της ελληνικής ροκ για να εκμεταλλευτούν τις πωλήσεις. Υπάρχουν κομμάτια που κανένας δεν μπορούσε, ούτε μπορεί να παίξει στην Ελλάδα. Όταν άκουσα για πρώτη φορά τον Ντάμη, ήξερα ότι έπεσα πάνω σε μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα καλιτέχνη...


    antonLOrd
    08.08.2005, 04:04
    ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΚΑΡΙΕΡΑ
    Τον επόμενο χρόνο(1991) οι Απροσάρμοστοι κυκλοφορούν τον δίσκο "Αντε και καλή τύχη μάγκες", όπου ορισμένα τραγούδια είχε προλάβει να τα ηχογραφήσει ο Π.Σ. και τα υπόλοιπα τα ερμήνευαν διάφοροι καλλιτέχνες.
    Το 1992 κυκλοφορεί ο δίσκος "Τα μπλουζ του πρίγκηπα". Ο δίσκος αυτός περιέχει πειραματικές ηχογραφήσεις, που γίναν από το 1979 ως το 1981. Ηταν ο καρπός των προσπαθειών που είχαν ξεκινήσει από το 1972. Εδώ ο Π.Σ. παντρεύει το μπλουζ με το ρεμπέτικο. Ο Πάνος Ηλιόπουλος γράφει στο σημείωμα του δίσκου: "Γύρω στο '81 έχουν γραφτεί 13 τραγούδια που δημιουργήθηκαν στα Νέα Στύρα, τη Σαντορίνη και την Αθήνα. Γίνεται μια πρόχειρη ηχογράφηση με πιθανό σκοπό κάποια πιθανή συνεργασία με την Οπισθοδρομική Κομπανία ("Ας την καρδιά σου να τα πει εδώ στην Κομπανία"). Αυτή η πρόχειρη ηχογράφηση γέννησε τον δίσκο "Τα μπλουζ του πρίγκηπα". Ομως ούτε αυτή η (πιθανή) συνεργασία γίνεται πραγματικότητα."

    Ολες οι προσπάθειές του να ηχογραφήσει αυτό το υλικό (εν ζωή), απέβησαν λοιπόν, άκαρπες. Στις ζωντανές εμφανίσεις του τραγουδούσε τα "Σιγανά ποτάμια" και τους τελευταίους μήνες της ζωής του, μερικά ακόμα σε funk - rock ενορχηστρώσεις.

    Το 1994 κυκλοφορεί ο διπλός δίσκος "Εν αρχή ην ο λόγος" με ζωντανές ηχογραφήσεις από το 1978 μέχρι το 1989, την απαγγελία ενός κειμένου που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Μουσική" και απόσπασμα από μια συνέντευξή του στην Ε.Τ.2. Πολλά από τα τραγούδια του δίσκου εκδίδονται για πρώτη φορά.




    antonLOrd...





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 08-08-2005 04:05 ]
    επισυναπτόμενα: pavlos30[1].gif 
    coyote
    08.09.2005, 16:19
    Ο Σιδηρόπουλος είναι η μεγαλύτερη μορφή στο ελληνικό ροκ. Εκλεκτός Φίλος και Δάσκαλος πάνω από όλα όπως λένε και οι Απροσάρμοστοι. Τα τραγούδια του θέλουν φοβερή δύναμη και φωνή για να τα ερμηνεύσεις αλλά και να τα εκτελέσεις. Τα riff/solo των κιθάρων των Απροσάρμοστων και των Σπυριδούλα δεν τα έχει βγάλει κανένας έτσι όπως ήταν.Μιλάμε για αυθεντικό ροκ και πείρα στο είδος. Όσοι έχουν ακούσει την "ώρα του stuff" σε live θα καταλάβουν την μεγάλη μουσική πείρα των μουσικών. Όσο για το "Φλου", υπήρξε ένας σταθμός που όλοι οι μετέπειτα ρόκερ (Τρύπες, άλλη πόρωση και αυτοί) μελέτησαν και επηρεάστηκαν λίγο ή πολύ. Υπάρχουν και 5 ανέκδοτα τραγουδάκια του που κυκλοφόρησαν σε ένα περιοδικό πριν 2 χρόνια. ΠΑΥΛΟ ήσουν και είσαι πάντα δίπλα μας. Καλό ταξίδι...Ζεις στις καρδιές μας....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : coyote στις 08-09-2005 16:22 ]
    tsibitos
    17.02.2007, 00:29
    Να ρωτησω κατι ρε παιδια? Πως λεγεται η ταινια που ακουγετε το "να μ'αγαπας"? (Νομιζω οτι παιζει εκει και ο ιδιος ο Σιδηροπουλος. Αν κανω λαθος μη βαρατε...)
    marydlf
    17.02.2007, 00:57
    "O Aσυμβιβαστος"..ναι ο Παυλος ειναι ο πρωταγωνιστης.
    tsibitos
    17.02.2007, 01:06
    ευχαριστω.
    mariachi
    17.02.2007, 11:37
    Ο Παύλος είναι ιστορία,είναι μύθος.Τα τραγούδια του εκφράζουν τη ψυχή μου,όπως ο Μάρκος Βαμβακάρης,ο Άκης Πάνου.Τον λατρεύω.Ο Παύλος δεν έχει πεθάνει,ζει στις ψυχές των απανταχού συναισθηματικών και αντικομφορμιστών.ΜΥΘΟΣ!
    hristinio
    17.02.2007, 15:14
    Είναι αυτός, που απογείωσε την ψυχή μου, με την ψυχή της μουσικής του...
    Που ταξίδεψε το πνεύμα μου σε μέρη μαγικά, με την μοναδικότητα και την αλήθεια των στίχων του.....

    Είναι εδώ γιατί ζεί μέσα απο μας που τον ακούγαμε όταν είμασταν 15, και τώρα, χρόνια μετά, κάποιοι άλλοι 15 χρονοι των ανακαλύπτουν... και πάντα έτσι θα γίνεται...

    "Πές μου αν μ'αγάπησες όσο η νύχτα τη σιωπή"

    Η αρχή ήταν αυτός.... με τη διαφορά, οτι αυτός θα είναι και ως το τέλος....

    "Σε μία χώρα ιμιτασιόν, πέθανε κάτι ORIGINAL....."

    Τα παραμύθια
    δεν είναι αλήθεια
    αλλα τουλάχιστον...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hristinio στις 17-02-2007 15:16 ]


    dver17
    17.02.2007, 16:46
    ...αν θέλετε, ρίξτε και μια ματιά σε αυτό:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1031
    tago
    17.02.2007, 21:17
    Ο Παύλος πέρα από το γεγονός ότι σηματοδότησε με τη φωνή του την ελληνική ροκ σκηνή, είχε αυτό που θα λέγαμε στα νεοελληνικά, όλο το πακετάκι. Ήταν ευπαρουσίαστος, που σημαίνει πως δεν έμενε αδιάφορος κανείς απέναντί του, ήταν όσο εμπορικός χρειαζόταν για να τον προσέχουν οι δισκογραφικές εταιρίες. Μα, κυρίως, είχε άποψη που κατέθετε με τον τρόπο που ερμήνευε τα τραγούδια στις συναυλίες. Τον είχα δει τη δεκαετία του ’80 σε αρκετές συναυλίες. Κάποτε τον είδα να συνεργάζεται με τον Γιάννη Μαρκόπουλο και να δίνει άλλη διάσταση στη μουσική του Μαρκόπουλου. Με την ίδια ευκολία που ερμήνευε τον Φλού, ερμήνευε και αυτό που ονομάζαμε τότε έντεχνη λαϊκή μουσική. Και αυτό τον έκανε ξεχωριστό.
    pkamno
    20.02.2007, 17:26
    Ο παθλος Σιδηροπουλος ηταν πρωτοπορος για το ελληνικο ροκ καλος μουσικος και πολυ καλος στιχουργος!Εγραψε την δικη του ιστορια στο ελληνικο ροκ και σιγουρα θα τον θυμομαστε για πολλα χρονια μεσα απο τα τραγουδια του!!