ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    αναλογικη κονσολα και συνδεση με υπολογιστη

    vasilisrave
    11.05.2014, 20:17

    γεια σας φιλοι,

    εχω μια αναλογικη κονσολα Mackie 32 8 bus,οποιος θελει ας γκουγκλαρει να την δει..θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποια απορια που εχω.. 

    1)πως θα συνδεσω την κονσολα με τον υπολογιστη? ,τι χρειαζομαι?


    MixalisP
    15.05.2014, 19:55

    Γεια,

    στην ουσια συνδεση αναλογικης κονσολας με τον υπολογιστη δεν υπαρχει δηλαδη δεν θα μπορεις να ελεγχεις την κονσολα μεσω του υπολογιστη, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις στην κονσολα τις εισοδους σου να τις στειλεις στα bus μετα απο τα 8 bus της κονσολας να μπεις στην εξωτερικη καρτα σου (αν προφανως εχει 8 bus)

    Αρα η αναλογικη κονσολα λειτουργει περισσοτερο ως προεκταση παρα ως κατι 100% λειτουργικο στην περιπτωση Η/Υ.

    Η αλλη λειτουργια της κονσολας ειναι να κανεις μιξη σε αυτην , αν θες την αποψη μου σε μια κονσολα σαν την mackie που αναφερεις δεν αξιζει, αλλα καλο ειναι να το ξερεις και αυτο.


    Κανεις τα recordings σου και μετα φτιαχνεις 4/8/16... buses στο DAW (μπορει να ειναι οσα τα καναλια σου ολα κ ολα )

    και αν εχεις παλι 4/8/16 εξοδους βγενεις στην κονσολα και κανεις αναλογικη μιξη που σημενει οτι οτι κομπρεσορα κ γενικα plugin χρησημοποιησεις θα πρεπει να ειναι hardware.


    Ο λογος που σου ειπα να μην βγεις απο το daw δηλαδη να μεινεις in the box , ειναι οτι πηγενεις σε μια μετρια κονσολα και δεν αξιζει να πιέσεις τους A/D - D/A της καρτας σου, δηλαδη το conversion , Αν τωρα μου λεγες οτι θα πας σε ενα tape η σε μια neve η γενικοτερα σε κατι πολυ ποιοτικο που πραγματικα "τουμπανιαζει" το σημα θα σου λεγα οκ, αλλα δυστυχως η καλυτερη επιλογη που εχεις ειναι να την πουλησεις και να παρεις κατι που να ταιριαζει πιο πολυ στις αναγκες σου.


    STEFANOS604
    21.05.2014, 19:27

    Το ερώτημα ήταν για τη συγκεκριμένη αναλογική Mackie 32 x 8 κονσόλα που σημαίνει 32 ξεχωριστά κανάλια εισόδου και 8 buses και φυσικά και με περισσότερες Ι/Ο δυνατότητες απ’ αυτές των 8 buses .

    Τη συγκεκριμένη κονσόλα δεν την έχω χειριστεί  (έχω χειριστεί την  Mackie ProFX8  με δυνατότητα ηχογράφησης μέσω USB σύνδεσης σε Laptop και χρήσης οιουδήποτε DAW software), και αυτό που προτείνω είναι  απλά αυτά που διάβασα μελετώντας το manual της Mackie 32 x 8 ΕΔΩ :

    Σχόλιο μου υποκειμενικό:

    Αν την αγοράζες τώρα την  Mackie 32 x 8 για να την συνδέσεις σε μια απλή 8 channel sound card  θα ήταν σαν να πετούσες τα  λεφτά σου . Το ίδιο όμως θα συνέβαινε, αν θα την ήθελες  απλά να ηχογραφείς μόνο 2 ή 3 κανάλια .

    Ειδικά δε αν  το PC σου δεν διαθέτει πολυκάναλη  sound card  (που δυστυχώς είναι ακριβές) αλλά το έχεις  εφοδιάσει με μια απλή φτηνή sound card  (1 mix In / 1 Line In…) αυτή τότε δεν θα μπορεί να ηχογραφεί  πολυκάναλο ήχο από την Mackie 32X8...

    Πρόταση:

    Αφού λοιπόν την έχεις και αν το pc σου έχει απλή sound card  αυτό που μπορείς , κατά τη γνώμη μου να  κάνεις είναι να συνδέσεις στην κονσόλα  Mackie 8X2  τις  εισόδους σου (πχ mic 1-2 – εκχωρώντας τα στο 1οbus)  και να λάβεις από το 1οbus την έξοδο που θα την οδηγήσεις στo Line In της   απλής sound card ή αν εκχωρήσεις περισσότερες εισόδους (πχ και Guitar 3-4– εκχωρώντας τα στο 2ο  bus) τότε αυτά τα buses θα είναι sub-groups  της Output  Left/Right  Main Mix  (1/4 TRS unbalanced, +4 dBu) και άρα η σύνδεση τότε θα είναι το Output  L/R Main Mix με την Line In της sound card  σου.

    Στα υπόλοιπα για καλύτερα αποτελέσματα για πολυκάναλη ηχογράφηση (πχ audio interface-laptop ) συμφωνώ απόλυτα με τον MixalisP. Απλά τότε θα θες και τα ανάλογα περιφερειακά αλλιώς πάλι θα ήταν πεταμένα λεφτά.


    vasilisrave
    22.05.2014, 00:13
    παιδια ειλικρινα ευχαριστω και να στε καλα για τις απαντησεις..ασχολουμαι με την house μουσικη και γραφω στο reason 7 ..εβαλα την κονσολα για ανταλλαγη με καποιο ισαξιο συνθεσαιζερ η με το προγραμμα cubase 7.5.. το πηρα γιατι ειχα αλλα στο μυαλο μου τοτε οτι θα κανω τις μειξης μου εκει κτλ .. αλλα αποτι βλεπω η HOUSE που φτιαχνω μπορει να φτιαχνει και με ενα υπολογιστη σκετο... ισως να μην αξιζει τον κοπο να σκασω πολλα λεφτα για καποιο audio interface που μου αναφερατε ..αν και δεν θελω να την δωσω την κονσολα νιωθω πολυ μπερδεμενος, και πιστευω θα μπλεξω με πολλα καλωδια κτλ ...πειτε μου και εσεις την γνωμη σας και παλι ευχαριστω!
    vasilisrave
    22.05.2014, 00:17
    επεισης δεν εχω καποια καρτα ηχου ακομα .. αλλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλη .. μπορω να διαθεσω εως 1000+ αν ειναι να διευκολυνθω σε αυτον τον τομεα
    STEFANOS604
    22.05.2014, 07:12


    Για τη  Mackie 32X8 αφού ήδη την έχεις , αν θα ήθελες να την αξιοποιήσεις ,η γνώμη μου είναι , θα χρειαστείς:

    • έναν adaptor για Cable for Multichannel Sound Card Όπως  ΕΔΩ:
    • και μια Multichannel Sound Card  όπως ΕΔΩ :

    Καλύτερα όμως , αφού διαθέτεις τόσο χρήμα να συμβουλευτείς έναν επαγγελματία μουσικοτεχνολόγο / ηχολήπτη και να πας απ’ ευθείας σε digital.

     


    MixalisP
    22.05.2014, 16:12

    Για την Mackie απαντησα απλα εκανα μια απλοποιηση γενικευση.

    Vasilisrave, Αν παιζεις house μουσικη και το βλεπεις πολυ σοβαρα , θα σε συμβουλευα να στραφεις προς Roland drum machines για πηγες και μπασογραμμες , βεβαια αυτο ειναι αρκετα ακριβο σπορ. Παντως η αποψη μου ειναι οτι μονο ψηφιακα δεν γινεται να βγαλεις φοβερες μιξεις , καπως πρεπει να εμπλακει και η αναλογικη τεχνολογια, εκτως βεβαια και αν μιξαρεις προσομοιονωντας την αναλογικη τεχνολογια πραγμα που κοβω ψιλοχλωμο.

    Εξαρτωνται ολα αυτα απο τον ηχο που θελεις στο τελος , παντως εγω για να σπρωξει το beat μονο ταινια θα εμπιστευομουν, αν τωρα εσυ το punch σου το εμπίστευεσαι σε μια ψηφιακη καρτα , cool :).

    Υ.Γ.:Το μυνημα μου ειναι αρκετα λακωνικο και οχι επεξηγηματικο , αν ενδιαφερεσαι για παραπανω αναλυση το συζηταμε.

    καλη τυχη


    vasilisrave
    23.05.2014, 23:15

    MixalisP πιστευω οτι την mackie θα ηταν καλυτερα να την εδινα η να την ανταλλαζα με κανα synth οπως nord lead κτλ ... ισχυει ειναι ενα πολυ ακριβο χομπυ εως τωρα εχω σκασει 2000 χιλιαρικα κοντα κοντα και ειμαι ακομα στα βασικα.. εχω πολυ δρομο ακομα στο να ολοκληρωσω ενα καλο home studio ..σε ηλικια 17 ετων πλεον πιστευω θα πετυχω τα ονειρα μου στα 22 μου .. χαχαχ ζω με τα ονειρα ακομα! τι λες καλυτερα να κρατησω την κονσολα η να την δωσω ? να σαι καλα!


    MixalisP
    25.05.2014, 19:50

    Η κονσολα προυποθετει υπαρξη αναλογικου εξοπλισμου για να δουλεψει σωστα.Πρωτα πρεπει να καταλαβεις και μετα να αποφασισεις! Αλλα οπως το βλεπω σοφοτερη επιλογη θα ηταν να την πουλησεις .

    Επισης γιατι να παρεις το nord, θα παιζεις live? παρε βιβλιοθηκες ηχων που στις μερες μας εχουν γινει παρα πολυ καλες, (και παιζουν και απο δω κ απο κει) , και κανε οτι θες με ενα midi...


    Αλλα σου ειπα, εξαρταται ποσο σοβαρα το βλεπεις... Στην Dance μουσικη πετας 3 preset στο ableton και εχεις φτιαξει κομμάτι, το θέμα ειναι πως θα κανεις τη διαφορα, και ο τροπος για να βρεις πως να το κανεις ειναι πολυ διαβασμα και εκμάθηση των παντων που εχουν να κανουν με τον ηχο, αλλιως θα βγαζεις και συ παραγωγες που βγαινουν 100/δευτερολεπτο παγκοσμίως.Απο την αλλη μην σου ακουγεται βουνο, απλα πρεπει να το πιασεις απο την αρχη το θεμα το ableton ειναι η ευκολη λυση που θα σου δωσει ενα μετριο αποτελεσμα.


    Να ξεκαθαρισω οτι αυτη ειναι απλα η αποψη μου. :)


    vasilisrave
    26.05.2014, 00:14
    εχω αγορασει το reason 7,ενα πολυ καλο προγραμμα,τωρα την εβαλα σε αγγελια αλλα δεν εχει και πολυ ζητηση ..πρεπει να το βαζω συνεχεια!
    MixalisP
    26.05.2014, 11:51
    το reason7 ειναι προγραμμα για μιξη, που κολαει αυτο?
    vasilisrave
    26.05.2014, 18:37
    μου ειπες για το ableton οτι μια καλη λυση .. και λεω οτι εχω αγορασει το ρεασον 7 το οποιο ειναι καλο για παραγωγη μουσικης house,dubstep κτλ ..αλλα και το Ableton δεν παει πισω ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα
    STEFANOS604
    26.05.2014, 18:50

    o MixalisP μάλλον εννοεί ότι :

    Τώρα χρειάζεσαι μια καλή sound card πχ ΑΥΤΗ με καλό ASIO support έτσι ώστε να χρησιμοποιήσεις το reason 7 (πρόγραμμα μίξης) με μηδενικό latency.


    MixalisP
    26.05.2014, 22:38

    Σωστο και αυτο που λεει ο Κυριος Στεφανος, αλλα αυτο που ειπα ειναι λιγο διαφορετικο...

    Ας ξεκινησουμε απο την αρχη.

    Λες οτι θελεις να κανεις Dance μουσικη, μια χαρα. Αυτη τη στιγμη στον κοσμο βγαινουν 100 Dance κομματια το δευτερολεπτο χρησημοποιωντας απλα 3 preset ειτε απο το reason ειτε απο το ableton η οτι αλλο προγραμμα θες.


    Αυτο κανει τον ανταγωνισμο σου τεραστιο, οποτε πρεπει να βρεις εναν τροπο να τον ξεπερασεις.

    Ο τροπος αυτος ειναι να σταματησεις να ξοδευεις και να ξεκινισεις να μαθαινεις. Οταν λοιπον καταλαβεις τι ειναι ο ηχος και η παραγωγη του και αφου συζητησεις και με πολλους αλλους που ασχολουνται (και ειναι ιδανικα σε μεγαλυτερο επιπεδο απο εσενα) τοτε θα καταλαβεις τι σου χρειαζεται.

    π.χ. Αν εγω ημουν στη θεση σου θα εδινα 500 ευρω και θα αγοραζα ενα σχετικα καλο 4καναλο tape recorder για τα beat (ισως και 2καναλο αλλα εγω θα θελα να κανω summing και να χτυπισω την ταινια σε καθε ηχο ξεχωριστα γιαυτο και τα 4 καναλια), και θα χρησημοποιουσα 2 DAW ενα για να βγαινω στην ταινια και ενα για να μπαινω απο την ταινια για να μην πιεζω ταυτοχρονα τον AD/DA.

    Μετα θα συνεχιζα αναλογα με το τι χρειαζομαι και το τι θελω να ακουσω / πετυχω.


    Στην Dance μουσικη ειναι πολυ ευκολο να αποκτησεις ενα υβριδικο συστημα και η ενασχοληση σου με ολα αυτα τα ζητηματα θα σε διδαξει ανεκτιμητα μαθηματα για τον ηχο.


    Τα θεματα του ηχου βεβαια δεν τελειωνουν εκει, οσο αφορα τις μιξεις σου : Τι μονιτορ εχεις; Ο χωρος σου ειναι σωστα "treated" για μιξη; Μιξάρεις με ακουστικα;

    Μην γελιεσαι βλεπωντας dj's σπρωγμενους απο εταιρειες που κανουν επιτυχιες με σκουπιδια (αν και βεβαια οι παραγωγες ειναι πανακριβες), εσυ μιας και ζεις στην Ελλαδιτσα μας πρεπει να σκαψεις για να βρεις το δρομο σου.

    Αυτη η μεθοδος που ανεφερα θελει πολυ δουλεια για να αποφυγεις τα αρνητικα της αλλα πιστευω πως αν τα καταφερεις η ανταμοιβη θα ειναι πολυ μεγαλη.

    Ξαναλεω αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, no hate :D

    *Ξερω οτι πολλοι ισως διαφωνουν για το θεμα της ταινιας γιατι προφανως για να παρεις το 100% της ειναι πολυ δυσκολο και πολυ ακριβο αλλα κατα την αποψη μου το να χρησημοποιησεις την ταινια θα δωσει πολλα στοιχεια στον ηχο που καμια καρτα και κανενα plug-in δε μπορει.


    vasilisrave
    26.05.2014, 22:59

    Μιχαλη να σαι καλα και σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας οπως και πολυ αλλοι εδω μεσα...

    Αυτα που αναφερες με την ταινια μου ακουγονται λιγο δυσκολα για μενα, επειδη τωρα καταλαβα οτι δεν επρεπε να μπλεξω με πολυ καλωδια και με πολλα μηχανηματα ... θα σου αναφερω ολα τα μηχανηματα που εχω εως τωρα .. 

    εχω imac 27'  2.8 ghz intel core i5 με 4 gb μνημη 1333 mhz ddr3 (αυτα εγραφε αυτα σου λεω)

    για midi keyboard εχω ενα akai mpk 49 

    για προγραμμα εχω reason 7 

    επισης εχω ενα akai s2800 αλλα ποτε δεν το χρησιμοποιησα μεχρι τωρα

    για ηχεια μονιτορ εχω krk rokit 8 g2

    και πριν 6 μηνες αγορασα την mackie 32 8 bus

    1 χρονο εχω που ασχολουμαι με την παραγωγη και τωρα ολα μου φαινονται βουνο απ οσα μου λετε τωρα..την mackie πιστευω ηταν λαθος που την αγορασα αλλα την εχω βαλει αγγελια στο νοιζ για να φευγει!

    στο κοντινο μελλον σκεφτομαι να αγορασω καποια καρτα apogee γιατι πολυ λενε οτι ειναι παρα πολυ καλη!

    επισης θελω καποια πολυ καλα ακουστικα επαγγελματικα με καθαρο ηχο και καθαρα μπασσα για να καταλαβαινω τα λαθη!

    οποιος θελει να ακουσει καποια κομματια που εχω ετοιμασει και τα εχω βαλει στο soundcloud για να μου πειτε και την γνωμη σας!

    https://soundcloud.com/jessico-remixes


    STEFANOS604
    28.05.2014, 19:07

    Παράθεση:

    Το μέλος MixalisP στις 26.05.2014, 22:38 έγραψε...
    ......π.χ. Αν εγω ημουν στη θεση σου θα εδινα 500 ευρω και θα αγοραζα ενα σχετικα καλο 4καναλο tape recorder για τα beat (ισως και 2καναλο αλλα εγω θα θελα να κανω summing και να χτυπισω την ταινια σε καθε ηχο ξεχωριστα γιαυτο και τα 4 καναλια), και θα χρησημοποιουσα 2 DAW ενα για να βγαινω στην ταινια και ενα για να μπαινω απο την ταινια για να μην πιεζω ταυτοχρονα τον AD/DA.......

    MixalisP καλησπέρα

    Πιστεύω ότι θα ήθελες να πεις 4 track tape recorder και όχι 4 channel (Μπορείς να έχεις πολλαπλά tracks σε  1 κανάλι) αν και σε μερικές περιπτώσεις το channel και το track συμπίπτουν.

    Θα ζητούσα , όταν θα έχεις χρόνο, μια αναλυτικότερη περιγραφή της ανωτέρω παρατιθέμενης ενότητας που όντως είναι ενδιαφέρουσα και πρώτη φορά την 'ακούω'...


    MixalisP
    29.05.2014, 11:28


    Ακριβως ετσι Κυριε Στεφανε, 4 κάναλο, τωρα το αν θα επιλεξεις να βαλεις παραπανω απο 1 tracks σε ενα καναλι ειναι αλλο θέμα.

    Λοιπον ας αναλυσω τη συνδεσμολογια, Πρωτα λιγες γενικες πληροφοριες

    Στο συγκεκριμενο θεμα επειδη υπαρχουν πολλα θεματα με το conversion εγω προτεινω τη χρηση 2 καρτων και 2 DAW αλλοι το κανουν με 1.Στον ηχο οπως ολοι ξερουμε οτι πληρωσεις παιρνεις και αν εχεις πληρωσει 3 χιλιαρικα για μια καρτα προφανως θα χρησημοποιησεις μονο αυτη για ολη τη δουλεια αρα και 1 μονο daw...



    Τι χρειαζομαστε , 2 pc το ενα ειναι το βασικο μας DAW το αλλο και το καλυτερο PC του κοσμο να μην ειναι δεν πειραζει.2 Καρτες ηχου η μια να εχει καποια out π.χ. μια scarlett με καποιες εξοδους 4/6/8* (οσο περισσοτερες τοσο το καλυτερο) και αλλη μια με 2 in οσο πιο ποιοτικη γινετε με εμφαση στο καλο conversion.Αν καποιος θελει μπορει να βαλει D/A Convertor πριν μπει στον υπολογιστη . Βεβαια το budget ξεφευγει οσο βαζουμε πραγματα..αλλα η επιλογη υπαρχει.Επισης καποιοι αγοραζουν καρτες μονο με in και οχι με προενυσχιση στην ουσια αγοραζουν το conversion..

    Συνδεσμολογια:


    Ρυθμιζουμε το αρχικο DAW και την καρτα ωστε να μπορουμε στελνουμε σημα απο ολα τα out καναλια( το τι καναλι θα στειλουμε ειναι αλλο θεμα)

    Ενα μικτακι 4/6/8καναλο ειναι καλο να υπαρχει για να μην κανουμε τα παντα με το πανελ της καρτας.


    Ρυθμιζουμε το tape , bias settings , eq settings , input volume settings (για καθε tape recorder υπαρχουν και αναλογα tutorials , ειναι μια διαδικασια που γινετε και με το αυτι αλλα για να ξερουμε και τι κανουμε ειδικοτερα με το bias καλο ειναι εχουμε 5 πραγματα υποψιν.


    Τελος το 2ο PC συνδεδεμενο με τις εξοδους του tape (stereo in  στην ουσια). Αν κατα τη συνδεση και με τον αναλογο εξοπλισμο που εχουμε μετα την εξοδο του tape εχουμε την δυνατοτητα για συνδεση με SPDIF καλο ειναι να την δοκιμαζουμε.

    Αυτη ειναι η προετοιμασια.Τωρα στη διαδικασια.

    Ξεκιναμε με τα tracks κανονικα και κανουμε μια μιξη , καλο ειναι να μην κομπρεσαρουμε παρα πολυ ωστε να αφησουμε το saturation της ταινιας να δουλεψει.Αφου εχουμε τελειωσει με οτι κανουμε ITB βγαινουμε και παμε στο tape.Κανουμε 4 Groups στο DAW και στελνουμε , εδω ανοιγουμε τα αυτια μας, ειδικα οι νεοτεροι , εδω δεν εχει κατι να δουμε μονο ακουμε.Χτυπαμε την ταινια απο το μικτη , οσο κοκκινιζουν τα view-μετρα τοσο "χτυπαμε".Στην ταινια δεν θα ακουσουμε ποτε κλιπ (τουλαχιστον με οτι πολυκαναλο εχω ασχοληθει..) οποτε κοιταμε το flavor αυτου που θελουμε να πετυχουμε και το γενικοτερο sonic θεμα.


    Τα groups μπορουν να περιεχουν οτιδιποτε αλλα τις περισσοτερες φορες γκρουπαρουμε παρομοια πραγματα,

    1 Τυμπανα (πολλες φορες και μπασο μαζι για να γινει το παντρεμα) , 2 κιθαρες (η οτι τετοιου τυπου), 3 φωνες, και παει λεγοντας , μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε...Να θυμαστε οτι εξηγω την διαδικασια για 4 καναλια και για Dance μουσικη, προφανως υπαρχουν και θεματα στερεοφωνιας που θα φανε ενα καναλι μονα τους αλλα αυτα εντασοντε στον τροπο που επιλεγει ο καθενας να δουλεψει..

    αφου εχουμε φερει τη μιξη εκει που τη θελουμε χρησημοποιωντας και την ταινια αλλα και τα plugins τοτε παταμε record και στο 2o pc και το αφηνουμε να γραψει.

    Εχετε υπ οψιν οτι οσο "πειραζουμε" τα sends του DAW η ταινια πρεπει να γραφει και εμεις να ακουμε απο το μονιτορ του 2ου υπολογιστη ωστε να ακουμε ξεκαθαρα το Reproduction της ταινιας και οχι το 1ο DAW.

    Οταν πια γραψουμε εχουμε τελειωσει απο το tape ειμαστει και παλι ITB και συνεχιζουμε με ενα 2 καναλο τρακ κανοντας το οτι θελουμε...


    Πιο εξειδικευμενα και ενα δημιουργικο twist, Η Dance μουσικη ειναι μια μουσικη που στα τυμπανα ειναι αρκετα φλατ, δεν ειναι πεγμενα, οι δυναμικες θα μεινουν ετσι στο 90%-100% του τρακ, οποτε και μια μιξη να τα κανει καποιος (οταν πλεον εχει καταληξει στο arrangement δεν εχει καμια σημασια). -Επισης να αναφερω οτι η διαδικασια που ανεφερα οσο και η συνδεσμολογια ηταν μια εφαρμογη του εξοπλισμου, αν καποιος θελει να loopαρει εσωτερικα μεχρι να πετυχει κατι κανενα προβλημα.- Αρα θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε μια ενδιαφερουσα τεχνικη παραλληλου κομπρεσαρισματος βαζοντας ενα Dance beat να παιζει (Κασα , ταμπουρο , χατ , και ισως κατι ακομα) αρα 4 καναλια που τα στελνουμε στο 4καναλο, Χτυπαμε την ταινια οσο περισσοτερο γινετε μεχρι να satura-ρει και γραφουμε εσωτερικα αυτο που παιζει η ταινια, μιξαρουμε τον ηχο ITB με το κανονικο μας beat, ετσι μπορουμε να δωσουμε πολυ χρωμα , να πλατυνουμε τον ηχο , να διωξουμε τις ψηφιακηλες και να τον εμπλουτισουμε το Harmonic distortion της ταινιας. Επισης επειδη σε μερικα πραγματα στη μιξη μας ο ηχος της ταινιας μπορει να μην κολαει, (π.χ. συγχρονα γυναικεια φωνητηκα) συνεχιζουμε την δουλεια στο 2ο DAW ηχογραφοντας οτι οργανο θελουμε και δεν κολαει στον ηχο της ταινιας.

    Εν κατακλειδι, Η μεθοδος αυτη δεν ειναι για καποιον που δεν θελει να πειραματιστει / ασχολιθει, Ουτε ομως απο την αλλη ειναι κατι που πρεπει να φοβομαστε να πιασουμε.Στην ουσια αν εχεις πιασει λιγα καλωδιακια με τα χερια σου , δεν ειναι τιποτα. Αυτη τη στιγμη στην αγορα των Plugins ολος ο ενθουσιασμος και τα λευτα πευτουν στις προσομοιωσεις saturation κανενας δε θα καταφερει ομως να saturaρει οπως η ταινια, και πλεον ειναι και προσιτες στην αγορα.Κατα την αποψη μου ειναι ο μονος τροπος να βαλει φθηνα καποιος ενα στοιχειο απο πολυ ακριβα στουντιο στον ηχο του και επισης να διαφοροποιηθει απο το συνολο, που κανει τις ιδιες και τις ιδιες μιξεις.


    (vasilisrave αυτο αναφερεται και σε σενα, ακουσα τις παραγωγες σου πολυ ωραιες, αλλα ειτε τις εκανες εσυ ειτε καποιος αλλος το ιδιο θα μου κανε, δεν ειχανε χαρακτηρα. ηταν λιγο "by the book". Οι ιδεες σου ομως ειδικα αυτη με την lana del rey μου αρεσε πολυ. Αν εχεις τα πολυκαναλα στειλε μου τα clean χωρις εφφε, καναλι-καναλι , να τα πειραξω λιγο :).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MixalisP, 29-05-2014 11:33 ]


    STEFANOS604
    29.05.2014, 13:35

    MixalisP:

    Επειδή πιστεύω πως ό,τι ανάλυση κάνει κάποιος σε μια ερώτηση μέλους  σε ένα forum το κάνει συνήθως , όχι για λόγους αυτοπροβολής (στην περίπτωση σου μάλιστα δεν αναφέρεις τίποτα άλλο, εκτός του ονόματος, στο προφίλ σου – πιστεύω ότι θα πρέπει να το συμπληρώσεις) αλλά για να προσφέρει αυτό  που νομίζει ότι μπορεί και να το αφηγείται με το δικό του τρόπο (κατανητό ή δυσνόητο). Πιστεύω όμως αν κάποιος κατέχει ένα αντικείμενο , μπορεί να το περιγράψει με δεκάδες διαφορετικά κείμενα , σκαριφήματα και να λέει πάντα το ίδιο….

    Παίρνοντας λοιπόν αφορμή τις φράσεις σου :

    • ‘’Αυτη η μεθοδος που ανεφερα θελει πολυ δουλεια για να αποφυγεις τα αρνητικα της αλλα πιστευω πως αν τα καταφερεις η ανταμοιβη θα ειναι πολυ μεγαλη….’’
    • ‘’Εν κατακλειδι, Η μεθοδος αυτη δεν ειναι για καποιον που δεν θελει να πειραματιστει / ασχολιθει, Ουτε ομως απο την αλλη ειναι κατι που πρεπει να φοβομαστε να πιασουμε….’’
    • καθώς και την αναλυτική περιφραστική (προσωπικά θα προτιμούσα και σκίτσα ή εικόνες) συνδεσμολογία και διαδικασία και αφού σ’ ευχαριστήσω θα ήθελα , επειδή πιστεύω ότι έχεις σωστές γνώσεις πεπειραμένου ηχολήπτη/μουσικοτεχνολόγου να προτείνω:

    Να αφιερώσεις στο MusicHeaven αντίστοιχα άρθρα για πχ:

    • ‘’ Professional Recording σε βήματα’’
    • ‘’Κάνοντας DEMO ένα δικό σου τραγούδι ή Album τραγουδιών’’
    • ...........

    τα οποία να διανθίσεις και με εικόνες και video σου αλλά και links των προτεινόμενων hardware & software για καλύτερη κατανόηση και από τους αδαείς.

    Ευχαριστώ


    vasilisrave
    29.05.2014, 14:01
    MixalisP σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..να σαι καλα!μολις καθομαι για να φτιαξω εχω παρα πολλες ιδεες,ενα ρυθμο τον φτιαχνω πρωτα στο μυαλο μου και μετα βρισκω τις νοτες και το κανω και στο προγραμμα.. ειμαι πολυ χαρουμενος που χρησιμοποιω αυτην την μεθοδο,αλλα ισχυει χρειαζονται πιο πολυ δουλεια οχι μονο τα κομματια μου αλλα και εγω ο ιδιος στο θεμα της παραγωγης...μεσα σε ενα χρονο κανεις δεν εκανε θαυματα πιστευω! Μακαρι να ειχα καποιον που να μου ανοιγε τα ματια στο θεμα της μουσικης,αλλα απο την αλλη θα ειμαι πολυ χαρουμενος αν τα πετυχω ολα μονος μου!
    vasilisrave
    29.05.2014, 14:04
    ενα κομματι που το αγαπησαν πολλα ατομα ειναι το i need your lovin που εφτιαξα..και πηρα καλες κριτικες