ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.840 μέλη

    αναλογικη κονσολα και συνδεση με υπολογιστη

    MixalisP
    29.05.2014, 14:05

    Κυριε Στεφανε :

    Ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.Απλα απαντησα σε μια ερωτηση. Για μενα το θεμα του ηχου ειναι τοσο ευρυ και περιεχει τοσους ψυχοακουστικους παραγωντες που το να το κλεισω σε ενα tutorial μου ειναι παρα πολυ δυσκολο.

    Απο την αλλη , οταν καποιος εχει φτασει σε ενα σημειο και εχει κολησει καπου , αν εχω τη γνωση , σιγουρα θα απαντησω και αν θελει θα εμβαθυνω κιολας , πάντα ομως συμφωνα με την αποψη μου, και το προσωπικο αισθητικο κρητηριο επι του θεματος.

    Επειδη λοιπον στον τροπο που μιξαρω η βλεπω/ακουω τα πραγματα ισως ειμαι λιγο αντισυμβατικος , δεν θα θελα να το προβαλω αυτο ως μια συγκεκριμενη τεχνικη με συγκεκριμενα αποτελεσματα.


    Παντα ειμαι στο ψαξιμο , παντα ολα θελουν το κατι διαφορετικο.


    Οσο αφορα τα Tape Recorders , και γω ειμαι στη φαση που αρχιζω και εμβαθυνω περισσοτερο, καποια στιγμη ισως κανω ενα tutorial υβριδικου συστηματος εγγραφης / μιξης.


    MixalisP
    29.05.2014, 14:07
    vasilisrave, προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο της lana del rey,Αν εχεις τα καναλια σου, στειλε μου τα, θα ασχολιθω λιγο, αν σε ενδιαφερει το αποτελεσμα , σου μαθαινω οτι εκανα.
    vasilisrave
    29.05.2014, 14:13
    πως μπορω να στα στειλω?
    STEFANOS604
    30.05.2014, 14:09

    MixalisP καλημέρα

    Έχω ασχοληθεί για χρόνια με την ψηφιοποίηση (από Multiplexers 2Mbps μέχρι 140Mbps – με 8-bit digital word (byte) ) όχι όμως για ποιότητα ήχου μουσικής αλλά φωνής (μετάδοση 32 έως 2700 κανάλια από τον ίδιο Ράδιο Μικροκυματικό Φορέα ) και πιστεύω κι εγώ ότι η μέθοδος ηχογράφησης που αναφέρεις- όσο  αντισυμβατική κι αν λες ότι είναι- φαίνεται να έχει πολλά πλεονεκτήματα όσον αφορά την καλύτερη δυνατή ηχητική ποιότητα , καθώς η digital recording αδυνατεί να συλλάβει την πλήρη αναλογική κυματομορφή ενός ήχου παρά μόνο πεπερασμένα δείγματα με συγκεκριμένη συχνότητα δειγματοληψίας (εγώ δούλευα στα PCM-30 channels με συχνότητα δειγματοληψίας Clock frequency 8Khz ) .

    Άρα αυτά τα πεπερασμένα δείγματα στην αποκωδικοποίηση είναι αυτά που χρησιμοποιούνται να αναπαράγουν την αρχική αναλογική κυματομορφή. Άρα σίγουρα κάτι έίπει απ’ την αρχική μορφή. (Βέβαια εδώ δεν συγκρίνουμε τα πολλά άλλα πλεονεκτήματα της digitation παρά μόνο το συγκεκριμένο)

    Θα περιμένω λοιπόν , όταν θα έχεις το χρόνο και το μεράκι να κάνεις ένα τέτοιο tutorial.