ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη

    You cuff me baby!Το αποτέλεσμα των εκλογών μας κούφανε πάλι...

    KRISTHESS
    27.05.2014, 14:01

    Άντε και πες πηγαίνουμε και σ'αυτούς τους οργανισμούς και θίγουμε διάφορα θέματα..Αλήθεια μας λαμβάνουν υπόψη??Πολύ αμφιβάλλω..Ειδικά όπως λες όταν δεν έχεις κάνει ποτέ κάτι σοβαρό και εφαρμόσιμο στην ίδια σου τη χώρα.Τη λύση λοιπόν και σ'αυτό το θέμα χλωμή την βλέπω. Και φυσικά δεν είναι σίγουρα αυτή που προτείνει ο φίλος Τζέφερσον η οποία δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτε..και εν πάσει περιπτώσει σε κάθε χώρα όταν δεν μπορείς να διασφαλίσεις το "ευ ζειν" για τους δικούς σου πολίτες..θα το κάνεις σε προτεραιότητα για τους μετανάστες??όσο ανθρωπιστής και να θέλεις νά'σαι. Ε ας είμαστε προσγειωμένοι. Δε γίνεται ό,τι και να λέμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-05-2014 14:21 ]


    trelakias
    27.05.2014, 14:22

    Κατ' αρχάς δεν μίλησε κανείς για προτεραιότητα.  Δεν υπάρχουν άνθρωποι σε προτεραιότητα, τόσο απλά.

    Υπάρχουν θεωρίες, καθεστώτα και πολιτικές που δεν χωρίζουν τους ανθρώπους βάσει εθνικότητας.  Δεν υπάρχουν δικοί σου, δικοί μου, εντός εκτός και επί τα αυτά.  Μας έχουν "απαγορεύσει" αυτές τις επιλογές όπως και να σκεφτόμαστε out of the tiny box.  Κάποια πράγματα όπως το να ζεις σαν άνθρωπος μας φαίνονται αδιανόητα χωρίς να είναι.

    Αυτά από μένα... σχεδόν αλλάξαμε και το θέμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 27-05-2014 14:24 ]


    KRISTHESS
    27.05.2014, 15:05

    Επειδή ίσως δεν κατάλαβες την τοποθέτησή μου τόσο, εξηγούμαι.Φυσικά και δεν υπάρχουν άνθρωποι σε προτεραιότητα όπως το θέτεις.Κανείς δε θα διαφωνήσει σ'αυτό. Όμως για να μπορέσεις να είσαι σε θέση να το πετύχεις  αυτό που είναι φυσικά και το απόλυτο θα πρέπει πρώτα να αρχίσεις από τα βασικά που είναι το συμμάζεμα του δικού σου οίκου. Κι αυτό αφορά τους πολίτες της χώρας σου σε πρώτη φάση.Αν το επίπεδο διαβίωσης των πολιτών είναι καλό και επαρκές  και έχεις και τις απαραίτητες επιτέλους υποδομές,τότε πραγματικά μπορείς να βοηθήσεις και ανθρώπους που καταφεύγουν σε σένα από άλλες χώρες.. Αλλιώς ακόμα και με τις αγνότερες των προθέσεων και θέλοντας και μη θα καταπατάς τα δικαιώματά τους αφήνοντάς τους να ζουν δυστυχισμένοι, φωνάζοντας θεωρητικά πάντα για την ελευθερία τους ως ανθρωπιστής και έχοντας ήσυχη τη συνείδησή σου χωρίς στην πραγματικότητα να τους έχεις προσφέρει την παραμικρή βοήθεια. Και δεν αξίζει κανείς τέτοια μοίρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-05-2014 15:16 ]


    KRISTHESS
    27.05.2014, 19:58

    Λοιπόν. Για να τελειώνει αυτό περί φασιστικών ιδεών. Είσαι ένας οικογενειάρχης ΑΝΘΡΩΠΟΣ έχεις 2 παιδιά και  ένα άλφα εισόδημα. Επειδή είσαι ανθρωπιστής και καλά κάνεις και κανείς δε διαφωνεί σ'αυτό όταν δεις 2 ανθρώπους σε ανάγκη  ας πούμε έξω από την πόρτα σου, τους παίρνεις τους βοηθάς τους προσφέρεις φαγητό. Και πολύ καλά κάνεις.Μετά από 5 ώρες έρχονται άλλοι τρείς. Τους προσφέρεις κι αυτούς στέγη φαγητό και τις πρώτες βοήθειες. Την επόμενη μέρα έρχονται άλλοι πέντε.. Θέλεις να τους βοηθήσεις να τους παρέξεις στέγη, τροφή και τα πάντα γιατί είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ πάνω απ'ολα , αλλά βλέπεις ότι πλέον αδυνατείς γιατί έχεις ελάχιστο φαγητό, ελάχιστα χρήματα κι αυτά δυστυχώς επαρκούν πλεον μόνο για τα παιδιά σου αφού ήδη βοηθάς τους προηγούμενους 5.. Εσύ λοιπόν είσαι ΦΑΣΙΣΤΑΣ φαντάζομαι γιατί προτίμησες να επιλέξεις να μην φιλοξενήσεις άλλους επειδή δεν έχεις τη δυνατότητα και γιατί προτίμησες να ταϊσεις τα παιδιά σου που για σένα φαντάζομαι είναι προτεραιότητα... την ίδια ώρα στην αυλή σου οι 5 γίνονται 10, 15 και ούτε καθ'εξης.. τους βλέπεις να στοιβάζονται ο ένας πάνω στον άλλο χωρίς να μπορείς πια να κάνεις κάτι, ενώ η καρδιά σου σφίγγεται για τη δυστυχία τους...Χτυπάς πόρτες διπλανών σπιτιών μπας και καταφέρεις να φιλοξενηθούν εκεί αλλά σου αρνούνται και εκείνοι γιατί φιλοξενούν άλλους και δεν έχουν επιπλέον δυνατότητες ή έτσι λένε.. Κουμάντο δυστυχώς κάνεις μόνο στο δικό σου σπίτι... εν τω μεταξύ οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ εξακολουθούν να στοιβάζονται στην αυλή του σπιτιού σου μέσα στη δυστυχία τους ... αργοπεθαίνουν.. τους βλέπεις.. αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι πάνω από τις δυνάμεις σου... Τώρα κάνε τις αναγωγές σε μία χώρα.Αν αυτό το θεωρείς φασιστιλίκι τότε τι να σου πω φίλε μου. ΦΑΣΙΣΤΑΣ είσαι όταν έχεις την ικανότητα να βοηθήσεις κι ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Όλα τα άλλα που λες είναι "νά'χαμε να λέγαμε".Δεν μπορείς να τους βοηθήσεις όλους όσο κι αν το θέλεις. Αυτό λοιπόν δε σε κάνει φασίστα.Από τέτοιους θεωρητικούς Ανθρωπιστές γιόμισε ο τόπος. Κανά καλό δε βλέπουμε.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-05-2014 20:27 ]


    KRISTHESS
    27.05.2014, 20:34

    "Προτείναμε τρόπο να μη στοιβάζονται. " λυπάμαι η απάντησή σου κρίνεται μή επαρκής .Αν εσύ από όσα ειπώθηκαν σε όλα τα παραπάνω αυτά κατάλαβες τότε τι να πω...Στο παραπάνω μήνυμά μου σου εξηγώ και τις δυσκολίες που εσύ δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις και οχυρώνεσαι πίσω από χαρακτηρισμούς όπως "φασιστική" λογική και τα συναφή. Μα αν προβαίνει κάποιος σε δικά του συμπεράσματα αυτός είσαι εσυ!!!!!Δε μπορώ να σου πω τίποτα περισσότερο.. Αφού και συ δεν καταλαβαίνεις κάτι παραπάνω και ερμηνεύεις αποσπασματικά πολιτικές προτάσεις ούτε και γω μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό. Ο ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ ωστόσο δεν μετριέται αποκλειστικά με τα δικά σου σταθμά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-05-2014 20:42 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    27.05.2014, 21:02

    λοιπόν αφού το συνεχίζεις και παρόλο που είσαι εξαιρετικά προκλητικός  θα συνεχίσω και γω το παράδειγμά μου...μπας και καταλάβεις κάτι αφού είσαι τόσο έξυπνος και γω χαζογκόμενα..αν και χλωμό το κόβω.

    Βλέποντας  λοιπόν τους ανθρώπους να δυστυχούν στην αυλή σου "ΣΤΟΙΒΑΖΟΜΕΝΟΙ" προσπαθείς να τους βοηθήσεις..δεν έχεις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ να κάνεις πολλά ούτε να τους στείλεις αλλού,αλλά λες πρέπει τουλάχιστον να έχουν μια στέγη ακόμα κι αν δεν μπορείς να τους βάλεις σε ένα σπίτι σαν το δικό σου.. τους λες λοιπόν ... Παιδιά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο από το να σας δώσω κάποιες σκηνές  και ένα  μέρος να μείνετε, αλλά θα πρέπει και σεις να με βοηθήσετε στη δουλειά γιατί δυστυχώς δεν έχω άλλες οικονομικές δυνατότητες..Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας παρέχω μία φτωχή στέγη και να σας δίνω ένα πολύ χαμηλό εισόδημα  για να μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις  βασικές ανάγκες για κάποιο χρονικό διάστημα....για όσο χρειαστεί ή το χρειάζεστε..ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω άλλες δυνατότητες...Οι προοπτικές που έχετε είναι ή να πεθάνετε ή να γυρίσετε πίσω..Αλλού δεν μπορείτε να πάτε ΔΥΣΤΥΧΩΣ..Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι δύσκολα τα πράγματα ..Αλλά ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ και ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ..Δυστυχώς το σπίτι μου εξάντλησε όλα τα αγαθά που είχε...Μακάρι σαν εργοδότης να μπορούσα να σας δώσω και έναν μισθό αξιοπρεπή.. ΔΕΝ ΕΧΩ...Σκεφτείτε το και μου λέτε.

    Λοιπόν.Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις τοποθετήσεις και παραβολές πήγαινε πάλι στο ΣΧΟΛΕΙΟ.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 27-05-2014 21:07 ]


    trelakias
    27.05.2014, 21:02

    Ταυτόχρονα κλέβεις και το πετρέλαιο και τους πόρους που αυτοί οι άνθρωποι έχουν στη χώρα τους, τοποθετείς έναν τύραννο, του πουλάς όπλα και μετά στέλνεις στρατό να τον βομβαρδίσεις.  Φυσικά έχεις και τα μέσα για να τους μεταφέρεις από εκεί εδώ βγάζοντας όσα περισσότερα γίνεται και κάπου στο ενδιάμεσο κανονίζεις τι θα κάνεις με τα ναρκωτικά και τις κόρες τους...  Έτσι γίνονται οι business.  Βέβαια η οικογένειά σου πεινάει γιατί ενώ βλέπεις το μαύρο χρήμα να κάνει ποτάμια δίπλα σου δεν κάνεις κάτι, πας σαν το πρόβατο.

    Είναι έτσι δρομολογημένα που όταν μας μιλάνε οι πολιτικοί για κάτι τέτοιες λύσεις απλά μας κοροιδεύουν γιατί είμαστε χαζοί.  Αν σπάσει ο σωλήνας στο σπίτι και τρέχουν τα νερά, θα τρέχεις με τις λεκάνες να τα μαζεύεις μέχρι να σταματήσουν??  {#emotions_dlg.yes}

    Και αλήθεια πότε η "οικογένειά" σου θα έχει αρκετά λεφτά για να γίνει ανθρώπινη?  

    Δεν είμαστε οικονομικά περιορισμένοι, πολιτικό είναι το θέμα.  Είναι αλγόριθμος:  Αν δεν πεις όχι σε αυτούς που δημιουργούν την κατάσταση, δεν μπορείς να μιλάς για λύση της.  Εμείς μαζευόμαστε 45 Γιάννηδες και συζητάμε μεταξύ μας πως θα λύσουμε το μεταναστευτικό...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 27-05-2014 21:19 ]


    KRISTHESS
    27.05.2014, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 27.05.2014, 21:02 έγραψε...

    Ταυτόχρονα κλέβεις και το πετρέλαιο και τους πόρους που αυτοί οι άνθρωποι έχουν στη χώρα τους, τοποθετείς έναν τύραννο, του πουλάς όπλα και μετά στέλνεις στρατό να τον βομβαρδίσεις.  Φυσικά έχεις και τα μέσα για να τους μεταφέρεις από εκεί εδώ βγάζοντας όσα περισσότερα γίνεται και κάπου στο ενδιάμεσο κανονίζεις τι θα κάνεις με τα ναρκωτικά και τις κόρες τους...  Έτσι γίνονται οι business.  Βέβαια η οικογένειά σου πεινάει γιατί ενώ βλέπεις το μαύρο χρήμα να κάνει ποτάμια δίπλα σου δεν κάνεις κάτι, πας σαν το πρόβατο.

    Είναι έτσι δρομολογημένα που όταν μας μιλάνε οι πολιτικοί για κάτι τέτοιες λύσεις απλά μας κοροιδεύουν γιατί είμαστε χαζοί.  Αν σπάσει ο σωλήνας στο σπίτι και τρέχουν τα νερά, θα τρέχεις με τις λεκάνες να τα μαζεύεις μέχρι να σταματήσουν??  {#emotions_dlg.yes}

    Και αλήθεια πότε η "οικογένειά" σου θα έχει αρκετά λεφτά για να γίνει ανθρώπινη?  

    Δεν είμαστε οικονομικά περιορισμένοι, πολιτικό είναι το θέμα.  Είναι αλγόριθμος:  Αν δεν πεις όχι σε αυτούς που δημιουργούν την κατάσταση, δεν μπορείς να μιλάς για λύση της.  Εμείς μαζευόμαστε 45 Γιάννηδες και συζητάμε μεταξύ μας πως θα λύσουμε το μεταναστευτικό... iq ραδικιού.



    η φαντασία έχει και όρια.. ειδικά όταν έχεις χρέος 350 δις δεν το συζητώ. Μπορείς όντως να κάνεις τα πάντα.Εντάξει λοιπόν κατανοητό το επιχείρημά σας. Μπορούμε να βοηθησουμε τους πάντες. Αλλά επειδή κατά βάθος είμαστε και φασίστες δεν το κάνουμε.Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Δεν έχει νόημα.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    27.05.2014, 21:26
    Αφού τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες.Το να διαστρεβλώνεις απόψεις είναι ό,τι χειρότερο.Και δυστυχώς το κάνεις συνέχεια.Κουράστηκα να ασχολούμαι.Λέγε ό,τι θες.
    gikostas
    27.05.2014, 21:42
    Ρε jefferson μήπως ψηφίζεις χρυσή αβγή και μας κάνεις πλάκα;Ο τρόπος συμπεριφοράς σου προς τους συνομιλητές μου θυμίζει λίγο Κασιδιάρη.Για ψαξτο λίγο.Μπορεί στο βάθος.......
    gikostas
    27.05.2014, 22:18

    Σε αυτό το θέμα είμαι μαζί σου.Για το μόνο που είμαι αισιόδοξος ότι μπορεί να προσπαθήσει νσ αλλάξει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το μεταναστευτικό.Πιστεύω πως θα ασκήσει πίεση προς την ΕΕ για την αναθεώρηση του Δουβλίνου 2.Ελπίζω να έχει και αποτέλεσμα.Για τα υπόλοιπα θέλει μεγάλη συζήτηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 27-05-2014 22:19 ]


    mary_omikron
    27.05.2014, 22:30

    Δεν ξέρω αν δοκιμάζετε αντοχές και όρια ανοχής ή αν εκτονώνεστε γράφοντας απόψεις που καταλήγουν πάντα σε χαρακτηρισμούς και λογομαχίες που δεν οδηγούν πουθενά...

    Οπως και να είναι, δημιουργείτε πρόβλημα στο forum. Tο φαινόμενο που ήταν σποραδικό άρχισε να επεκτείνεται...

    Tα θέματα δημιουργούνται για να υπάρχουν και το κλείδωμα (στο οποίο μας αναγκάζει μια ανάλογη συμπεριφορά) στερεί από άλλα μέλη την δυνατότητα μελλοντικής συμμετοχής.

    Επιστροφή στο θέμα -αν έχετε να προσθέσετε κόσμια κάτι επι πλέον- για το αποτέλεσμα των εκλογών.


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-05-2014 23:25 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης