ελληνική μουσική
    252 online   ·  210.815 μέλη

    SOS, έκταση αγνοείται.

    kseniakts
    01.06.2014, 14:56

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 15 ετών και η μουσική είναι μία από τις μεγαλύτερες αγάπες που έχω. Παίζω πιάνο και κιθάρα και λατρεύω να τραγουδάω. Το να ζήσω τη ζώη μου χωρίς μουσική ή τραγούδι θα ήταν σκέτος εφιάλτης και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό ο εφιάλτης αυτός έχει αρχίσει να γίνεται πραγματικότητα.

    Τον περασμένο μήνα παρατήρησα πως αντιμετώπιζα μια ανεξήγητη δυσκολία να φτάσω τις ψηλές νότες ενός τραγουδιού που, λίγες μέρες νωρίτερα, μπορούσα να τραγουδήσω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως ξεκίνησε αλλά η δυσκολία αυτή κλιμακώθηκε και βρίσκομαι σήμερα, περίπου ενάμιση μήνα μετά, να μην μπορώ να ελέγξω σωστά τη φωνή μου, να πονάω και να δυσκολεύομαι στις χαμηλές και στις ψηλές νότες. 

    Συζήτησα το πρόβλημα με τον πατέρα μου, που είναι μουσικός και καταλήξαμε σε δύο πιθανές εξηγήσεις:

    α. Έχω αναπτύξει κάποιον κάλο στις φωνητικές χορδές ή

    β. Περνάω τη γνωστή φάση της μεταφώνησης.

    Εξετάστηκα από Ω.Ρ. Λ. και ευτυχώς δεν έχω κάλο ή κάποιο άλλο πρόβλημα γενικότερα. Τότε όμως πως εξηγείται η κατάστασή μου; Επειδή είναι περίοδος εξετάσεων και έχει πέσει πολύ διάβασμα γενικώς ( proficiency, υποτροφία σε σχολείο και διαγωνίσματα) οι γονείς μου το αποδίδουν και άγχος, όμως εγώ δεν το θεωρώ τόσο πιθανό.

    Δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα φωνητικής, ήμουν όμως στην χορωδία του σχολείου μου στην οποία είχα διακριθεί αρκετές φορές. Είχα μία πάρα πολύ καλή φωνή και τώρα, ενώ είναι ακόμα καλή, δεν την ελέγχω και δεν πιάνω τις ψηλές νότες. Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι δυνατό να χάσει κάποιος τη φωνη του οριστικά; Και όλο αυτο το θέμα της μεταφώνησης τι σημαίνει για τη φωνή μου;

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.


    freddieKrueger
    01.06.2014, 16:27

    Καλησπέρα φίλε μου.Αυτό που έχει πάθει η φωνή σου έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι τίποτ άλλο πραά κόπωση στις φωνητικες χορδες σου.

    Ξεκουράσου απ το τραγούδι για μια βδομαδούλα σε πρώτη φάση και να πίνεις πολλά υγρά.

    Σε δευτερη και πιο σηαμντικη φαση καλεισαι να εντοπισεις την εκταση εκεινη της φωνης σου που εισαι ικανος να τραγουδας ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ δλδ χωρίς να σπρώχνεις ούτε λίγο.Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ξκεχάσεις γαι την ώρα τις ψηλές η χαμηλές που εχεις αγαπησει να πιανεις με ''σχετικη ανεση'' δλδ να προσπαθεις λιγακι.

    Η εκταση που θα σου μεινει ετσι θα ειναι μικρη-ισως μολις και μετα βιας μια οκταβα-.

    Αυτο σημαίνει αν απαρνηθεις αγαπημενα σου τραγουδια στον τονο που προτιμας και πως το τραγουδι σου θα γινει εντελως φλατ μια και θα τραγουδας οχι πολυ πιο ψηλα απ τον τονο που μιλας.

    Αν εχεις ομως τα κοτσια και την υπομονη να το κανεις θ αναταμειφθεις γιατι αυτη η μικρη εκταση μπορει να επεκταθει με τις ασκησεις και να γινει ικανη να απογειωσει τα τραγουδια σου.Μπορεις να φτασεις και τις 2,5 οκταβες πολυ ανετης φωνης μετα απο καποια χρονια.

    Πρεπει ομως να ξεκινησεις να δουλευεις τη σωστη υποστηριξη της φωνης με σωστες ασκησεις οπως και την τοποθετηση τςη σατ σωστα ηχεια.

    Ειναι μια διαδικασια δυσκολη κι επιμονη ομως εχω την αισθηση πως απ τον τροπο γραφής σου είσαι ένα αρκετά ώριμο παιδί για να κατανοήσεις όλα αυτα που χρειάζονται για να απογειώσουν τη φωνή σου.


    kseniakts
    01.06.2014, 17:35

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.06.2014, 16:27 έγραψε...

    Καλησπέρα φίλε μου.Αυτό που έχει πάθει η φωνή σου έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι τίποτ άλλο πραά κόπωση στις φωνητικες χορδες σου.

    Ξεκουράσου απ το τραγούδι για μια βδομαδούλα σε πρώτη φάση και να πίνεις πολλά υγρά.

    Σε δευτερη και πιο σηαμντικη φαση καλεισαι να εντοπισεις την εκταση εκεινη της φωνης σου που εισαι ικανος να τραγουδας ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ δλδ χωρίς να σπρώχνεις ούτε λίγο.Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ξκεχάσεις γαι την ώρα τις ψηλές η χαμηλές που εχεις αγαπησει να πιανεις με ''σχετικη ανεση'' δλδ να προσπαθεις λιγακι.

    Η εκταση που θα σου μεινει ετσι θα ειναι μικρη-ισως μολις και μετα βιας μια οκταβα-.

    Αυτο σημαίνει αν απαρνηθεις αγαπημενα σου τραγουδια στον τονο που προτιμας και πως το τραγουδι σου θα γινει εντελως φλατ μια και θα τραγουδας οχι πολυ πιο ψηλα απ τον τονο που μιλας.

    Αν εχεις ομως τα κοτσια και την υπομονη να το κανεις θ αναταμειφθεις γιατι αυτη η μικρη εκταση μπορει να επεκταθει με τις ασκησεις και να γινει ικανη να απογειωσει τα τραγουδια σου.Μπορεις να φτασεις και τις 2,5 οκταβες πολυ ανετης φωνης μετα απο καποια χρονια.

    Πρεπει ομως να ξεκινησεις να δουλευεις τη σωστη υποστηριξη της φωνης με σωστες ασκησεις οπως και την τοποθετηση τςη σατ σωστα ηχεια.

    Ειναι μια διαδικασια δυσκολη κι επιμονη ομως εχω την αισθηση πως απ τον τροπο γραφής σου είσαι ένα αρκετά ώριμο παιδί για να κατανοήσεις όλα αυτα που χρειάζονται για να απογειώσουν τη φωνή σου.



    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Συμφωνω με όλα αυτά που γράφετε ομως μου γεννήθηκαν δύο απορίες. Πιστεύετε ότι μπορεί η φωνή μου να επανέλθει στη φυσιολογική της έκταση? Και ακόμη, τι ασκήσεις πρέπει να κάνω? Δεν έχω ιδέα απο αυτά. Χαχαχα! Ευχαριστώ και πάλι.


    STEFANOS604
    01.06.2014, 18:52

    Υπάρχουν πολλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο στο MusicHeaven όπως :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    Αν δεν σε καλύπτουν ξαναρώτησε


    kseniakts
    01.06.2014, 21:54

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 01.06.2014, 18:52 έγραψε...

    Υπάρχουν πολλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο στο MusicHeaven όπως :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    Αν δεν σε καλύπτουν ξαναρώτησε



    Ευχαριστώ πολύ, είναι όλα χρήσιμα απλώς δεν ταυτίζομαι ακριβως ως προς το προβλημα που αντιμετωπίζω. Ευχαριστω παντως 


    freddieKrueger
    02.06.2014, 20:59

    Παράθεση:

    Το μέλος kseniakts στις 01.06.2014, 17:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.06.2014, 16:27 έγραψε...

    Καλησπέρα φίλε μου.Αυτό που έχει πάθει η φωνή σου έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι τίποτ άλλο πραά κόπωση στις φωνητικες χορδες σου.

    Ξεκουράσου απ το τραγούδι για μια βδομαδούλα σε πρώτη φάση και να πίνεις πολλά υγρά.

    Σε δευτερη και πιο σηαμντικη φαση καλεισαι να εντοπισεις την εκταση εκεινη της φωνης σου που εισαι ικανος να τραγουδας ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ δλδ χωρίς να σπρώχνεις ούτε λίγο.Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ξκεχάσεις γαι την ώρα τις ψηλές η χαμηλές που εχεις αγαπησει να πιανεις με ''σχετικη ανεση'' δλδ να προσπαθεις λιγακι.

    Η εκταση που θα σου μεινει ετσι θα ειναι μικρη-ισως μολις και μετα βιας μια οκταβα-.

    Αυτο σημαίνει αν απαρνηθεις αγαπημενα σου τραγουδια στον τονο που προτιμας και πως το τραγουδι σου θα γινει εντελως φλατ μια και θα τραγουδας οχι πολυ πιο ψηλα απ τον τονο που μιλας.

    Αν εχεις ομως τα κοτσια και την υπομονη να το κανεις θ αναταμειφθεις γιατι αυτη η μικρη εκταση μπορει να επεκταθει με τις ασκησεις και να γινει ικανη να απογειωσει τα τραγουδια σου.Μπορεις να φτασεις και τις 2,5 οκταβες πολυ ανετης φωνης μετα απο καποια χρονια.

    Πρεπει ομως να ξεκινησεις να δουλευεις τη σωστη υποστηριξη της φωνης με σωστες ασκησεις οπως και την τοποθετηση τςη σατ σωστα ηχεια.

    Ειναι μια διαδικασια δυσκολη κι επιμονη ομως εχω την αισθηση πως απ τον τροπο γραφής σου είσαι ένα αρκετά ώριμο παιδί για να κατανοήσεις όλα αυτα που χρειάζονται για να απογειώσουν τη φωνή σου.



    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Συμφωνω με όλα αυτά που γράφετε ομως μου γεννήθηκαν δύο απορίες. Πιστεύετε ότι μπορεί η φωνή μου να επανέλθει στη φυσιολογική της έκταση? Και ακόμη, τι ασκήσεις πρέπει να κάνω? Δεν έχω ιδέα απο αυτά. Χαχαχα! Ευχαριστώ και πάλι.



    Βήμα 1:Αφωνία για 3 μέρες.Παράλληλη καταναλωση νερου 1-1,5 λίτρο τη μερα.Εισπνοες με ευκλαυπτο βοηθουν.Αποφυγη εισπνοων με κορτιζονουχα φαρμακα.

    Βημα 2.Ζεσταμα φωνης με ζζζζζζζζζ.. ενωνοντας τα δοντια μπροστα...μετα ζζζζζ....ααααα ζζζζ...εεεε ζζζζζ....ιιιι.

    Βημα 3.Δαγκωνοντας ελαφρα τον αντιχειρα προσπαθησε να διαβασεις καποια κειμενα με αργη και σταθερη φωνη ανετο τονο ομιλιας και σωστες ηρεμες ανασες τηρωντας τα σημεια στιξης.Ανασα ανα προταση η μεχρι κομμα.

    Βημα 4.Τραγουδησε μια μελωδια απλη με κλειστο το στομα προφερωντας μμμμ... πχ καποιο παιδικο τραγουδακι.

    Βημα 5.Ξαπλωσε στο πατωμα και τοποθετησε στην κοιλια σου ενα βιβλιο μετριου βαρους ωστε να το νοιωθεις χωρις να σε πιεζει αφορητα ομως.Απλα μεινε εκει και ανσαινε χαλαρα χωρις να σκεφτεσαι την ανασα σου ομως.

    Αυτα ειναι τα βασικα φιλε μου για να επανελθει η φωνη σου και γρηγορα.

    Προσεχε ομως.Οχι να επανελθεις στην προπηγουμενη χρηση της.Αυτο θα σε κανει να επανελθεις και στα συμπτωματα που εχεις και παντα θα νοιωθεις τη φωνη σου αδυναμη και ''π[ροβληματικη''

    Σου μιλαει καποιος που επαθε και εμαθε.

    Ευχαριστω