ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Ενα ολοκληρωμενο Home studio τι χρειαζεται;

    vasilisrave
    04.06.2014, 21:15

    Ειμαι ενας νεος παραγωγος,ασχολουμαι εδω και μολις ενα χρονο με την παραγωγη και εχω καποιες σχετικες αποριες γιατι θελω να φτιαξω ενα home studio..οσοι θελουν ας απαντησουν!

    εδω θα αναφερω τι εχω απο εξοπλισμο!

    για υπολογιστη εχω ενα imac 27

    για προγραμμα εχω reason 7 

    για midi keyboard εχω akai mpk 49

    για ηχεια μονιτορ εχω KRK rokit 8 g2!

    εδω θα αναφερω τι σκεφτομαι να αγορασω!

    Πρωτα απολα θα ηθελα να μου φτιαξει ενας φιλος μου μαραγκος ενα studio desk το οποιο θα δεχεται ρακς πανω!

    μετα θα χρειαστω μια καλη καρτα ηχου,στρεφομαι προς apogee (εινιαι ακριβες το ξερω,αλλα δεν ειμαι τσιγκουνης)

    επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποια επαγγελματικα ακουστικα μιας και θα περναω την περισσοτερη ωρα στα ακουστικα!

    αυτα πιστευω ειναι τα βασικα μετα θα στραφω στην αγορα καποιων ρακς!

    ασχολουμαι με την house μουσικη και θελω ο ηχος μου να ειναι οσο πιο πολυ καθαρος!

    ακουω γνωμες..να στε καλα :)

     


    investor
    04.06.2014, 22:33
    Μια χαρά εξοπλισμό έχεις,πάρε και μια κάρτα ήχου ανάλογα με το τι θέλεις να συνδέσεις πάνω και είσαι εντάξει.Τα ρακς τι τα θέλεις,εκτός του οτι είναι για σύνδεση με κονσόλα,πιάνουν χώρο και δεν χρειάζονται σήμερα που υπάρχουν vst που κάνουν θαύματα,ισάξια σχεδόν με τα racks.Eπίσης καλό πρόγραμμα για mastering να πάρεις αφού θέλεις καθαρό και δυνατό ήχο και καλά vst's/beat machine.Έχουμε και λέμε λοιπόν: izotope ozone 5 για mastering γύρω στα 600 ευρώ,native instruments machine άλλα τόσα για το beat,ακουστικά beyerdynamic dt1350 γύρω στα 300 ευρώ,ένα καλό βάθος (vst) γύρω στα 400 ευρώ,ένα eq άλλα τόσα(δεν χρησιμοποιούμε ποτέ αυτό του daw).2300 ευρώ περίπου,σύν οτι θα χρειαστείς για επιπλέον fx,sample libraries και η παραγωγή σου θα ξεφεύγει απο τις εγχώριες πλαστικούρες.
    investor
    04.06.2014, 23:29
    Τέλος,βάλε και ένα subwoofer (γύρω στα 300 ευρώ αυτό)
    MixalisP
    15.06.2014, 14:37

    Aρχικα θελεις ακουστικο treatment στο δωματιο , για να ακους σωστα, 2ον investor  δεν καταλαβα γιατι δεν χρησημοποεις ποτε τα VST του προγραμματος? Τις περισσοτερες φορες τα εξωτερικα προγραμματα κανουν κατι διαφορετικο απο αυτο που λενε οτι κανουνε, εγω προσωπικα στο cubase χρησημοποιω ολα τα VST's του, απλα στο τελος εχω hardware εξοπλισμο, το θεμα ειναι τι θες να κανεις και να ξερεις να το κανεις, τα VST δεν παιζουν κανενα ρολο απο τη στιγμη που οταν κλινεις τα settings ειναι transparent.

    Γενικοτερα Βασιλη, εγω σου εχω απαντησει σε ολα αυτα τα ερωτηματα σε αλλο post. Και ακομα περιμενω τα tracks! :D


    vasilisrave
    15.06.2014, 16:09
    φιλε μιχαλη ευχαριστω που απαντησες,χρησιμοποιω τα vst του προγραμματος και μπορω να πω οτι με λιγη επεργασια κανουν παπαδες,αλλα καποιες φορες στον ηχο που θελω να βγαλω χρειαζομαι και καποιο ηχο απο Roland η Korg κτλ δηλαδη απο καποιο συνθ η απο καποιο συνθ rack ετσι για να λεω οτι αυτος ο ηχος προερχεται το Roland ας πουμε...τα εχω παρατησει για λιγο καιρο γιατι ειναι και οι εξετασεις και διαβαζω οποτε ευκαιρω θα στα στειλω!
    investor
    15.06.2014, 21:13
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες πως τα vst είναι transparent απο την στιγμή που κλείνεις τα settings.Αν χρησιμοποιήσεις ένα reverb της lexicon πχ,αυτό το reverb θα υπάρχει και στο τέλος.Για τα vst των daw (και ειδικά των daw τύπου cubase) είναι απλώς για να υπάρχουν και όχι για να τα κάνει κανείς σοβαρή δουλειά,είναι κάτι σαν την ενσωματωμένη κάρτα ήχου στο pc.Υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρείες για κάθε vst που θα χρειαστείς,με ειδικευμένους μηχανικούς ήχου,που ο ήχος τους,οι επιλογές που σου δινουν και το interface δεν έχουν καμία σχέση με του daw (και για αυτό κοστίζουν και όσο το daw ολόκληρο).Επιπλέον είναι ιδιαίτερα καλά και για αρχάριους,επειδή έχουν πολλά presets,πιο εύχρηστο interface. υγ:πέρα απο αυτά που έγραψα,ρίξε μια ματιά στο Nexus (vst),που έχει synths/trance synths κλπ, 3.000 ευρώ κοστίζει ολόκληρο,αλλά αξίζει πραγματικά και οι επαγγελματίες αυτό χρησιμοποιούν.
    MixalisP
    16.06.2014, 01:47

    investor, το να ανοιξουμε συζητηση για τα VST's και το ποιο δουλευει καλυτερα η αν δουλευει καν ειναι ενα thread ολοκληρο.

    Απλα , μπορεις να κανεις αψογες παραγωγες με τα VST ενος DAW , επισης εσυ ανεφερες VSTi (αλλο θεμα, προφανως η steinberg  δε θα κατσει να σου κανει synths  ειναι αλλη η δουλεια της)

    Επισης οι αψογες παραγωγες ειναι μεχρι εκει που φτανει το ψηφιακο domain οχι και πολυ μακρια δηλαδη.Τωρα αν εσυ την εχεις βρει με τα ψηφιακα vst τυπου lexicon reverb και studer A800 UA emulation και τετοια, γουστο σου καπελο σου :).

    Transparency εννοουμε οταν κανεις bypass το plugin (π.χ. εναν κομπρεσορα με τα settings στο μηδεν να μην κομπρεσαρει δηλαδη) να μην αλλαζει τον ηχο.Αυτο βεβαια απλα το ανεφερα για να μην παει καποιος και το πρωτο free plugin που θα βρει να το βαλει στην παραγωγη του.Απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι γουστα.

    Αν ομως θες εναν κομπρεσορα που να κανει οτι κανει ενας κομπρεσορας, τα VST του DAW ειναι μια χαρα. Αν τωρα θες να βαζεις εναν κομπρεσορα με τα χ,ψ, settings και να σου κανει στον αλγοριθμο αναστροφες φασης , EQ , expansion και μετα λιγο κομπρεσαρισμα, για να το ακουνε οι ασχετοι και να γραφουν στα φορουμ I PUT THIS COMPRESSOR AND MY MIX IS PERFECT WITH ONLY ONE PRESET, για να πουλησει το plugin, ειναι αλλο θεμα.

    το ιδιο ισχυει και με τα eq, gate, για τα software reverbs δε θα μιλησω καν ,τα VST ενος καλου DAW ειναι μια χαρα.


    mckm96
    25.06.2014, 10:53
    Πολλες λεξεις διαβαζω και νοημα δεν βγαζω. Θα προτιμουσα να ακουσω μια παραγωγη με εικονικα οργανα και εφε και μια "παλιοκαιριτικη" για να συγκρινω. Και κατι αλλο: Αν βαλω το "τελειο" στουντιο στο σπιτι μου, ο τρεχων ορισμος του "home studio", ισχυει?
    investor
    25.06.2014, 11:55
    Πως δηλαδή να βάλεις το "τέλειο" στούντιο σπίτι σου?Ένα κανονικό στούντιο έχει κονσόλα αρκετών χιλιάδων Ευρώ,κονσόλα mastering ακόμα πιο ακριβή,μελετημένη ακουστική,καλώδια που κοστίζουν πανάκριβα,μικρόφωνο 2-3 χιλιάδων ευρώ...Το λιγότερο 20.000 θέλεις.Απο εκεί και κάτω λέγεται home studio.
    MixalisP
    27.06.2014, 15:24

    mckm96,  καλη και η πρακτικη προσεγγιση αλλα αν εχεις γνωση καταλαβαίνεις ακριβως για ποιο πραγμα μιλαμε.

    Μπορεις ετσι και αλλιως να κανεις τη συγκριση που θες πολυ απλα μονος σου.

    Πας στο YouTube και βαζεις ενα συγχρονο κομμάτι (κατα προτιμιση με ποιο ηλεκτρονικο ηχο επειδη στο πλειστον οι παραγωγες αυτες ειναι ψηφιακες) και ενα κομμάτι οσο παλιο θες.

    Το θεμα ειναι τι ψαχνεις να ακουσεις , αν δεν ξερεις τι θες να ακουσεις δεν θα καταλαβεις τιποτα , το παν ειναι να γυμνασεις τα αυτια σου. Εχω κανει παραγωγη με 35ευρω gear και εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος και αντιστοιχα με 100.000euro gear  και παλι το ιδιο, Το θεμα ειναι στη μουσικη που φτιαχνεις να μην πιεζεις εκει που δεν μπορεις και να κανεις τις αδυναμιες σου χαρακτηρα με ενα σωστο τροπο.

    Για το "τελειο" studio (που προφανως δεν υπαρχει) θα συμφωνησω με τον investor και θα πολλαπλασιασω τα νουμερα που ειπε. Γενικα για ενα πολυ αξιοπρεπες studio θες πολλα.Επειδη δουλευω ενα στουντιο των 100χιλ. ευρω , παλι αρκετο δεν ειναι , αλλα αν καταλαβεις την προταση που ειπα πριν για τις αδυναμιες και το χαρακτηρα, ειναι μια χαρα.

    Ελπιζω να μην σε μπερδεψα , καλη τυχη.


    Sindromo
    12.08.2014, 14:42
    μια χαρά σε βρίσκω