ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    Καμπάνια στο Facebook για ακύρωση της συναυλίας των Metallica

    mary_omikron
    01.07.2014, 23:10

    Μεγάλη επέκταση και απομάκρυνση από το κυρίως θέμα. 

    Επιστροφή παρακαλώ :)


    PetrosTser
    02.07.2014, 01:27

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 01.07.2014, 22:41 έγραψε...

    Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν γίνεται να περιορίσεις τη διάθεση των όπλων, τότε δεν θα μπορέσεις να το καταλάβεις εξ' ολοκλήρου.

    Μπορείς να βγάλεις τον πιο αυστηρό νόμο στον κόσμο, τα εκατομύρια καλάζνικοφ που υπάρχουν (ακόμα και σε σημαία χώρας) δεν θα μπορέσεις να τα εμποδίσεις.

    Πρέπει να δεις τα πράγματα υπό το αληθινό πρίσμα και όχι το πρίσμα που θα εύχεσαι να υπήρχε.

    Είτε το θέλεις είτε όχι, αυτός που θέλει να κάνει κακό, θα βρει τον τρόπο να κάνει το κακό, θα βρει πανεύκολα ένα όπλο. Και το παιδί και το κάθε παιδί σε χώρο που ήταν σίγουρο ότι δεν θα βρει αντίσταση πήγε και το έκανε. Αφού η πινακίδα από έξω του λέει ότι σε αυτόν το χώρο απαγορεύονται τα όπλα, τι ακριβώς περιμένεις να σκεφτεί;

    Πολύ απλά είναι σαν να του λέει εδώ μπορείς να σκοτώνεις χωρίς να βρεις αντίσταση. Να λοιπόν που ο νόμος απαγορεύει, το παιδί τον παραβιάζει και την πληρώνουν οι νομοταγείς που υπακούουν στο νόμο. Μήπως να το ξανασκεφτείς το όλο θέμα; Γιατί βλέπω πως έχεις κενά.

    Το θέμα είναι εσύ που είσαι καλός να μπορείς να προστατευθείς από αυτόν που είναι κακός.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 01-07-2014 22:56 ]



    Άρα αφού δεν μπορούμε να περιορίσουμε την διάθεση των όπλων, την γενικεύουμε και την νομιμοποιούμε; Ωραία λογική! Εξαίρετη παράκαμψη του προβλήματος. Όμορφα. Σε λίγο να επιστρέψουμε και στο οδόντα αντί οδόντος. Τώρα το πώς η απαγόρευση οπλοκατοχής στο σχολικό περιβάλλον οδηγεί νομοτελειακά σε σφαγή, προσωπικά με υπερβαίνει. Απαγόρευση οπλοκατοχής = μπορείς να πάρεις το όπλο σου και να καθαρίσεις όποιον θες; Ας οπλίσουμε λοιπόν και τoυς μαθητές, ας οπλίσουμε και τους καθηγητές, κι όποιο πεντάχρονο πάει να τους επιτεθεί να το στείλουνε αδιάβαστο. Δεν έχω να πω κάτι άλλο επί του θέματος. Αντί να τείνουμε προς το καλύτερο λέμε ότι δεν μπορούμε να το φτάσουμε και πάμε από την άλλη. Δεν το δέχομαι.

    Peace.


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 02-07-2014 01:29 ]


    PetrosTser
    02.07.2014, 01:44

    Πρέπει να τείνουμε στην απαγόρευση των όπλων, αυτό είπα. Δεν βγάζει νόημα ως κράτος να οπλίζω τον λαό επειδή είμαι ανίκανος να χειριστώ αλλιώς την εγκληματικότητα. Λάδι στην φωτιά ρίχνουν, δεν το καταλαβαίνεις; Πώς θα ελέγξω ότι ο νομοταγής πολίτης θα χρησιμοποιήσει το όπλο με σύνεση; Απάντησέ το μου αυτό, και το συζητάμε.

    Σχετικά με το κυνήγι, τι πιστεύεις ότι μου διαφεύγει;

    Εγώ είδα σε ολόκληρο το θέμα να απαντάνε σχετικά με το ψάρεμα.


    investor
    02.07.2014, 01:50
    Το θέμα είναι οτι έχει δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στο τι κάνουν οι κάθε λογής celebrities,λες και πιστεύουν τους στίχους τους(που όλως τυχαίως είναι πάντα 100% προσαρμοσμένοι στις νότες κάθε δίσκου,όπως και το γενικότερο image και απόψεις τους)ή λες και επιτελούν κάποιο θεόπνευστο έργο υψίστης σημασίας.Μουσικοί είναι και βάζουν την μια νότα μετά την άλλη,απο εκεί και πέρα αναλαμβανουν οι managers και η emi να πείσουν πως πρόκειται για κάτι που μπορεί να κάνει περισσότερα απο το να σε διασκεδάσει όταν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.Εγώ πάω στοίχημα οτι το όλο θέμα με την αρκούδα έγινε επίτηδες.
    Hastaroth
    02.07.2014, 08:47

    Γιά να επιστρέψουμε στο θέμα:

    Η αρκούδα,άν δέν νιώση ότι την απειλείς,ΔΕΝ σού επιτίθεται.Οπως και κάθε άλλο ζώο πλήν τού ανθρώπου.

    Να υποθέσω λοιπόν ότι όλες οι αρκούδες τίς οποίες έχει κατά καιρούς σκοτώσει ο κ.Χέτφιλντ τών Metallica είχαν την κακή συνήθεια να τού επιτίθενται όπου τον έβλεπαν να κάθεται αμέριμνος με την καραμπίνα του αγναντεύοντας το Γκράν Κάνυον και αυτός ο κακομοίρης-τί να κάνη αφού τον απειλούσαν,τίς "μπουμπούνιζε";

    Οσο γιά τον συν-φορουμίτη gunman,που απ'ό,τι συμπεραίνω ασχολείται επαγγελματικώς με την ασφάλεια τών αεροδρομίων,ελπίζω πως την επόμενη φορά που θα ταξιδέψω αεροπορικώς,άν τυχόν τον συναντήσω στον έλεγχο επιβατών,θα με αφήση να περάσω στην πίστα με μιά κοντόκαννη καραμπίνα που σκέπτομαι ν'αγοράσω στο εγγύς μέλλον.....{#emotions_dlg.biggrin}


    Hastaroth
    02.07.2014, 11:45

    Πρώτον,τα περί καραμπίνας προφανώς τα έγραψα χάριν αστεϊσμού,διότι αφ'ενός δέν ασχολούμαι με το "άθλημα" τού κυνηγίου,αλλά ακόμη κι'άν ασχολιόμουν,εδώ δέν έχουμε λεφτά να φάμε μιά μακαρονάδα,πόσω μάλλον να παίρνουμε και καραμπίνες....

    Δεύτερον,δέν ξέρω τί κάνουν οι φυσιολάτρες στην Αλάσκα,αλλά υποθέτω ότι εφ'όσον γνωρίζουν το απρόβλεπτον τής συμπεριφοράς τής αρκούδας,δέν πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής απ'αυτήν.Η δέ αρκούδα,ώς γνωστόν,δέν πλησιάζει επίσης τους ανθρώπους αυθορμήτως.Οπότε οι φυσιολάτρες ατενίζουν (ενίοτε δέ και φωτογραφίζουν) τίς αρκούδες εκ τού μακρόθεν και δέν πλησιάζουν ούτε στίς φωλιές τους.

    Ούτως ή άλλως,το θέμα είναι ότι ο Χέτφιλντ έχει δηλώσει πως είναι κυνηγός αρκούδων και όχι φυσιολάτρης.Δηλαδή πάει ο ίδιος να βρή τίς αρκούδες γιά να τίς σκοτώση.Λογικό είναι ότι μιά τέτοια αρκούδα θα νιώση ότι απειλείται απ'τον κυνηγό και θα τού επιτεθή,διότι όπως έλεγε και ο μέγας Ναπολέων "η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση".

    (Ο μέγας Ναπολέων δέν ήταν αρκούδα,ώς γνωστόν-το γράφω πρός αποφυγήν συγχύσεως).

    Πέραν αυτού,άν ο Χέτφιλντ πηγαίνη πρωτίστως "γιά κυνήγι κρέατος",έτι χειρότερον.Διότι αυτό σημαίνει ότι κυνηγά και άλλα ζώα,λιγώτερο επίφοβα απ'τίς αρκούδες-λαγούς,αντιλόπες κλπ,που είναι τών αδυνάτων αδύνατον να τού επιτεθούν.Οπότε εκεί τί λέμε;Μπράβο στον Χέτφιλντ που σκότωσε το λαγουδάκι,γιατί μετά σκότωσε και μιά αρκούδα που τού επιτέθηκε;

    Ειλικρινώς μού προξενεί απορία η "μανία" κάποιων να υπερασπίζωνται μιά τόσο βάρβαρη ασχολία τού ανθρώπου....


    PetrosTser
    02.07.2014, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος investor στις 02.07.2014, 01:50 έγραψε...

    Το θέμα είναι οτι έχει δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στο τι κάνουν οι κάθε λογής celebrities,λες και πιστεύουν τους στίχους τους(που όλως τυχαίως είναι πάντα 100% προσαρμοσμένοι στις νότες κάθε δίσκου,όπως και το γενικότερο image και απόψεις τους)ή λες και επιτελούν κάποιο θεόπνευστο έργο υψίστης σημασίας.Μουσικοί είναι και βάζουν την μια νότα μετά την άλλη,απο εκεί και πέρα αναλαμβανουν οι managers και η emi να πείσουν πως πρόκειται για κάτι που μπορεί να κάνει περισσότερα απο το να σε διασκεδάσει όταν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.Εγώ πάω στοίχημα οτι το όλο θέμα με την αρκούδα έγινε επίτηδες.

    Αν νομίζεις ότι μουσική είναι απλά νοτούλες δίπλα-δίπλα, βρίσκεσαι σε λάθος ιστοσελίδα.

    Διάκριση διασκέδασης και ψυχαγωγίας, please.


    PetrosTser
    02.07.2014, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 02.07.2014, 01:57 έγραψε...

    Τι να ελέγξεις; Δεν κατάλαβα; Το πρόβλημά σου είναι να ελέγξεις κάποιον ή να τον γαλουχήσεις να είναι σωστός άνθρωπος;

    Από εκεί ξεκινά το κακό. Δεν είναι τυχαίο που μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα υπήρξε απαγόρευση της οπλοκατοχής.

    Προσπάθησε να κατανοήσεις οτι δεν γίνεται να ελέγξεις τον αριθμό των όπλων ό,τι και να κάνεις. Δεν μπορείς να ελέγξεις όπως σου είπα τα καλάζνικοφ με νόμο. Είναι πάρα πολλά εκατομμύρια και μόνο αυτά.

    Ζείτε σε καθεστώς που δεν σας επιτρέπετε να σκεφτείτε ορθά. Δεν μου κάνει εντύπωση. Είναι δυνατόν να λές ότι θα φτιάξω ένα νόμο που θα απαγορεύει στους ενήλικες να έχουν μαζί τους τα γεννητικά τους όργανα προκειμένου να μην υπάρξει περίπτωση να κάνουν βιασμούς;

    Κάτι τέτοιο λες με την απαγόρευση της οπλοφορίας. Αυτός που πρόκειται να βιάσει, θα βιάσει ακόμα κι αν ο νόμος του υπαγόρευε να αφήσει στο σπίτι το εργαλείο με το οποίο θα έκανε το βιασμό. Θα το έπαιρνε μαζί του. Τόσο απλά!


    Απαγόρευση οπλοκατοχής= Η θωρία που λέει ότι το να γίνεις θύμα είναι ηθικά ανώτερο από το να προστατεύσεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 02-07-2014 02:26 ]



    Δεν μπορείς να καταλάβεις με τίποτα τι λέω. Λέω: αν οπλίσεις όλον τον λαό, πώς θα εξασφαλίσεις ότι θα χρησιμοποιήσει σωστά τα όπλα; Όσο εξωφρενικό είναι να εκμηδενίσεις την εγκληματικότητα, ειδικά δεδομένων των οικονομικών και πολιτικών συμφερόντων που εξυπηρετεί, άλλο τόσο είναι να γαλουχήσεις τον λαό ώστε να είναι σωστοί άνθρωποι, όπως λες.

    Λες τα ίδια και τα ίδια. Θα μου απαντήσεις σχετικά με τα ατυχήματα; Σχετικά με τους ανήλικους δολοφόνους;


    PetrosTser
    02.07.2014, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 02.07.2014, 02:01 έγραψε...

    Παράθεση:


    Σχετικά με το κυνήγι, τι πιστεύεις ότι μου διαφεύγει;

    Εγώ είδα σε ολόκληρο το θέμα να απαντάνε σχετικά με το ψάρεμα.



    Σου διαφεύγει το καλάμι του ψαρέματος για το οποίο δεν υπήρξε απάντηση, παρά μόνο από έναν που είπε ότι δεν τρώει ψάρια. Λες κι εμείς οι υπόλοιποι τρώμε αρκούδες... .

    Το καλάμι του ψαρέματος γιατί είναι λιγότερο θανατηφόρο από μια καραμπίνα; Ο Χέτφιλντ αν πόζαρε με καλάμι ψαρέματος γιατί δεν θα είχε την ίδια κοινωνική κατακραυγή;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 02-07-2014 02:34 ]



    Hastaroth, Εχθές, 12:17: "το κυνήγι μπορεί να είναι νόμιμο,αλλά από ανθρωπιστική άποψη είναι μιά βάρβαρη ασχολία (και το ψάρεμα επίσης)."

    Φυσικά και δεν θα είχε την ίδια κατακραυγή! Είπα ότι θα την είχε; Είπα ότι καλώς δεν θα την είχε;


    PetrosTser
    02.07.2014, 20:02

    Για τα παιδιά μου απάντησες την πρώτη φορά και βάσει της απάντησής σου ξαναέθεσα την ερώτηση. Άκρα του τάφου σιωπή.

    Επίσης, έχουμε πλημμυρίσει στις τραβηγμένες από τα μαλλιά αναλογίες. Τι σχέση έχει το εργαλείο με το όπλο; Το ίδιο πράγμα είναι; Να επιτρέψουμε δηλαδή τα όπλα από την στιγμή που φονικό όπλο μπορεί να αποβεί και η κοτρόνα στην αυλή μου και η λάμπα πετρελαίου της γιαγιάς και το πι του παππού.

    Επίσης δεν είναι θέμα του να ξέρεις πώς να το χρησιμοποιείς. Είναι θέμα του να ξέρεις πού το χρησιμοποιείς. Αδυνατείς να καταλάβεις την διάκριση. Τζάμπα το nickname. Οι πληροφορίες για τα κοντόκαννα μας μάραναν.

    Μόνος σου τα λες, μόνος σου τα ακούς. Φυσικά και υπάρχει υποκρισία. Δεν είπα το αντίθετο. Νομίζω οι ρητορικές μου ερωτήσεις στο προηγούμενο μήνυμά μου υπήρξαν σαφείς. Ή και όχι, απ' ό,τι φαίνεται.


    PetrosTser
    02.07.2014, 20:29

    Φυσικά και δεν διάβασα ολόκληρη την μελέτη, έχω άλλα πράγματα να διαβάσω. Διάβασα ωστόσο το συμπέρασμα. Και τι μ' αυτό λοιπόν; Επειδή το Harvard λέει αυτό, αποκλείεται κάποιος άλλος φορέας να λέει κάτι άλλο; Και στην τελική, ποιος μου εξασφαλίζει την αμεροληψία της έρευνας και την απουσία συμφερόντων;

    Μιλάω με κοινή λογική και σου θέτω προβληματισμούς που αδυνατείς να καταλάβεις. Είσαι τόσο κολλημένος στις απόψεις σου που δεν μπορείς καν να αντιληφθείς το πρίσμα υπό το οποίο μιλάω και πωρώνεσαι λες και είμαι εγώ το πρόβλημά σου. Μέχρι και εκφραστή ολοκληρωτικών ιδεών με είπες. Ο προβληματισμός έγκειται στο πώς εξασφαλίζεις ότι ο άνθρωπος θα χρησιμοποιήσει σωστά το όπλο, ακριβώς επειδή, όπως είπα, το θέμα δεν είναι πώς το χρησιμοποιείς (το τεχνικό κομμάτι), αλλά πού το χρησιμοποιείς (το ηθικό πλαίσιο) και επειδή προφανώς και "δεν σκοτώνει το όπλο αλλά ο άνθρωπος".

    Το ότι προφανώς ασχολείσαι με τα όπλα δεν σε καθιστά αυθεντία ούτε σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς με υφάκι. Αν σε καθιστά κάτι, σε καθιστά μεροληπτικό και κολλημένο, όπως φαίνεται.

    Δεν σκοπεύω να συνεχίσω. Αυτά είχε να πει ο τρισμέγιστος και φαντασιόπληκτος γελωτοποιός σας. Ελπίζω να περάσατε καλά.


    tallos
    02.07.2014, 20:47
    υπαρχει μια ξανθια αμερικανιδα κουκλα δεκαενια χρονων που εχει χομπυ να κυνηγαει αγρια θηρια,εχει αναβασει στο φεισμπουκ φωτογραφιες με τα ζωα που εχει σκωτωσει.ελεφαντες ,λιονταρια ,ρινόκερους.ονομαζεται ΚΕΝΤΑΛ ΤΖΟΟΥΝΣ.19 χρονων.
    Hastaroth
    02.07.2014, 20:57

    Από την στιγμή που κάποιος γράφει:

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 02.07.2014, 17:45 έγραψε...

    Δεν υπάρχει κυνηγός που να μην είναι και φυσιολάτρης ταυτόχρονα, η όλη εμπειρία βασίζεται στην αναζωογόνηση που αισθάνεται κάποιος όταν κυνηγά από την επαφή του με τη φύση.

    Το δε κρέας το οποίο θηρεύει είναι το πιο αμόλυντο και περισσότερο γευστικό από οτιδήποτε άλλο.

    εγώ αδυνατώ να συζητήσω άλλο το θέμα.

    Δηλαδή αυτοί που πάνε και κάνουν camping δέν έχουν επαφή με την φύση;Πρέπει να σκοτώνουν και κανένα ζώο γιά να νιώθουν "φυσιολάτρες";

    (διότι εδώ δέν μιλάμε πλέον γιά αρκούδες,αλλά γιά ελαφάκια,αντιλόπες,λαγουδάκια,ορτύκια κλπ,που προφανώς δέν απειλούν κανέναν,αλλά "έχουν το πιο αμόλυντο και περισσότερο γευστικό κρεας από οτιδήποτε άλλο"....)


    trelakias
    02.07.2014, 21:08

    Η σεζόν για το κυνήγι ανθρώπου πότε ξεκινάει φέτος? 

    Τα έχω όλα: πιρούνια, κουτάλια, αυτοκίνητα, σφυριά, σφεντόνες, καλάμι ψαρέματος, μια σούβλα που αγόρασα το πάσχα και πολλά άλλα.


    trelakias
    02.07.2014, 21:20

    Ε όχι... θα κυνηγήσω κανά αρκουδάκι καλύτερα που είναι και άοπλο και υπό εξαφάνιση. 


    trelakias
    02.07.2014, 21:51

    Άλλους σερβίρουν ακτιβιστές, όπως άλλους ο γούγλης... Είτε σου αρέσει είτε όχι, καθένας έχει την άποψή του, μην επιμένεις πάντα παντού και για όλα.  Δεν με νοιάζει που κάποιος είναι και καλλιτέχνης και κυνηγός.  Τέχνη βρίσκεις και για το "καλό" και για το "κακό" και η καμπάνια στο facebook για να ακυρωθεί τέτοιο event είναι αστεία.


    trelakias
    02.07.2014, 22:02

    Στην κατηγορία της άγριας βιασμένης πανίδας.


    Hastaroth
    03.07.2014, 08:39

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 02.07.2014, 21:03 έγραψε...

    Εάν τους απειλήσει ένα ζώο, θα το σκοτώσουν. Εσύ ας πούμε αν είσαι σε κάμπινγκ και δεις ένα φίδι τι θα κάνεις φυσιολάτρη μου;

    Εγώ προσφάτως σκότωσα ένα φίδι της συνομοταξίας της έχιδνας. Με κάνει λιγότερο φυσιολάτρη αυτό;

    Και τώρα που το θυμήθηκα, έχω σκοτώσει και δενδρογαλιά πιο μικρός ενώ στην ουσία δεν αποτελεούσε κίνδυνο. Αντανακλαστικά της φύσης είναι αυτά, πρέπει να αισθάνομαι τύψεις; Όχι βέβαια, όπως η αρκούδα έτσι κι εγώ αισθάνθηκα απειλή για τους χ, ψ λόγους και αντέδρασα.

    It's only natural.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 02-07-2014 21:06 ]



    Δηλαδή το κρέας που θηρεύουν οι κυνηγοί,"το πιό αμόλυντο και γευστικό που υπάρχει",ανήκει σε έχιδνες και δεντρογαλιές;

    Γιατί εγώ ξέρω ότι οι κυνηγοί έχουν και κυνηγόσκυλα,που "ξεσηκώνουν τον λαγό" ή "απορτάρουν το ορτύκι".Σ'έχει απειλήσει εσένα ποτέ λαγός ή ορτύκι,ώστε να αισθανθής την ανάγκη να τα σκοτώσης;

    Οσο γιά την αρκούδα,τα ξανα'πα,άν δέν την πειράξης δέν σε πειράζει.Τώρα άν εσύ πάς στα τρία βήματα απόσταση απ'αυτήν και την σημαδέψης με την καραμπίνα σου,δέν θα'χη άδικο άν σού κατεβάση και το σώβρακο....

    Και εν πάσει περιπτώσει,εμείς καυχιόμαστε πως είμαστε "άνθρωποι" και όχι "ζώα".Ο δέ Μένανδρος,ο κωμικός ποιητής,είχε πεί πως "ώς χαρίεν ο άνθρωπος,όταν άνθρωπος ή".Γιατί δέν μπορούμε απ'την μιά να περηφανευώμαστε που,ώς άνθρωποι,φτιάχνουμε Παρθενώνες και διαστημόπλοια,δημιουργούμε αγάλματα και μουσικά έργα και επινοούμε επιστήμες και πνευματικές έννοιες κι'απ'την άλλη να βάζουμε μπροστά το "όλα τα ζώα κυνηγούν,γιατί όχι κι'εμείς;"ώς άλλοθι προκειμένου να πάρουμε την καραμπίνα μας και να πάμε να χτυπήσουμε το ορτύκι που πετάει αμέριμνο ή το λαγουδάκι που κάθεται πίσω απ'τον θάμνο και τρώει το χορταράκι του......


    Hastaroth
    03.07.2014, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 03.07.2014, 09:16 έγραψε...
    Κανονικά, οποιοσδήποτε αγαπά τα ζώα, θα έπρεπε να υποστηρίζει το κυνήγι και να προτιμά να τρώγει κρέας το οποίο προέρχεται από θήρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 03-07-2014 09:17 ]

    Κανονικά,όποιος αγαπά τα ζώα,δέν τα τρώει,ακριβώς διότι δέν επιθυμεί την θανάτωσή τους.Γι'αυτό και δέν συμβάλλει,με κανέναν τρόπο,σ'αυτήν.

    Δέν γίνεται ν'αγαπάς τα ζώα αλλά να τα τρώς κιόλας,αρκεί να τα τρώς "υπό όρους".

    Μπορείς να καταλάβης την αντίφαση στην οποία υπέπεσες;


    demary
    03.07.2014, 15:27

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 30.06.2014, 14:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος demary στις 29.06.2014, 13:31 έγραψε...

    Τα ζώα κυνηγούν για να επιβιώσουν και υποτίθεται δεν έχουν λογική και γι αυτό όσο βάρβαρα κι αν σκοτώνουν για να φάνε κ να ταίσουν τα μικρά τους δεν τα κατηγορούμε ούτε τα σκοτώνουμε...δε θέλει και πολλή σκέψη...με τα αγνώστου ταυτότητας ανθρώπινα δίποδα σαν αυτόν που επιδεικνύει τις δολοφονημένες αρκούδες τι θα κάνουμε. Που υποτιθεται ότι έχουν "λογική σκέψη"... για να μη σχολιάσω το πρώτο μέρος περί παιδικής πορνογραφίας και μπαντάρας; Να τα βράσω και τα ποιήματα και τις μπαντάρες τους...καλλιτέχνες χωρίς ήθος και σεβασμό για κάθε ζωντανό πλάσμα να τους βράσω...ξενερώνω αφάνταστα...αν οι ίδιοι κάνουν κακό στον εαυτό τους πίνοντας ή καπνίζοντας με γεια τους με χαρά τους...όταν όμως έχοντας τεράστιο βήμα στον κόσμο κάνουν κακό σε άλλους και σε πλάσματα του πλανήτη ακυρώνουν την καλλιτεχνική τους αξία, αφού ό,τι λένε μέσω των στίχων τους τελικά αποδεικνύεται ψεύτικο στην πράξη....για μένα έτσι είναι...αυτή είναι η σκληρή αλήθεια



    Δεν κυνηγούν μόνο για να επιβιώσουν, όπως δεν κάνουν σεξ μόνο για αναπαραγωγή. Αυτά είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα.

    Αν ο Χέτφιλντ πόζαρε με αγκιστρωμένο ένα ψάρι, θα είχες την ίδια αντίδραση;



    Nαι, γνωρίζουμε ότι τα ζώα επίσης απειλούν ομοειδή αρσενικά τους για να ορίσουν την περιοχή τους ή μάχονται μεταξύ τους για να κατακτήσουν το θηλυκό, όλα αυτά παιρνάμε μέσα από το ένστικτο της επιβίωσης, σκληρός νόμος της φύσης τους...δεν συγκρίνουμε σε καμία περίπτωση την φύση των ζώων με τον άνθρωπο, ο οποίος έχει και μια νοημοσύνη που θα όφειλε να την αναπτύξει και να μην παρασύρεται από τα δολοφονιά ένστικτά του. Το να επιδεικνύεις βάρβαρα το οποιοδήποτε πλάσμα που έχεις δολοφονήσει είναι ενοχλητικό....το ψαρι είναι ένα πλάσμα που ο άνθρωπος το χρειάζεται στη διατροφή του, και προσφέρεται στη φύση για να φαγωθεί από ανθρώπους και από φώκιες ή καρχαρίες...μήπως είναι ανηθικοι οι καρχαρίες και οι φώκιες που το σκοτώνουν για να φάνε; Φυσικά όχι...είναι θέμα επιβίωσης...Η αρκούδα όμως είναι σπάνιο είδος που απειλείται με εξαφάνιση, είναι μοναδικό πλάσμα, μπορεί να στέκεται και στα δύο της πόδια όπως ό άνθρωπος...τη σεβόμαστε ως έχει, ως ζώο, ως πλάσμα του πλανήτη και του Θεού..θα συγχωρούσαμε το σκότωμα μιας αρκούδας, ίσως και μόνο αν ο άνθρωπος δεν είχε άλλο τρόπο να επιβιωσει παρά με το δέρμα της και το κρέας της, και πάλι όμως με μέτρο και με όρια από την πολιτεία και μόνο αν δεν ηταν είδος προς εξαφάνιση...αυτό άλλωστε γίνεται με τις φώκιες σε χώρες παγωμένες που δεν ύπάρχει άλλος τρόπος επιβίωσης, αυτό όμως είναι σπάνιο και παραμένει βάρβαρο...να την σκοτώνεις τη φώκια ή την αρκούδα για χόμπι για να επιδείξεις τον "αντρισμό" σου, είναι χυδαιότατο...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την demary, 03-07-2014 15:43 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την demary, 03-07-2014 15:44 ]