ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Γινεται να μάθω πιάνο μόνη μου?

    Italy1410
    09.06.2014, 16:10

    Καλησπέρα.. Πρόσφατα μου πήραν δώρο ένα αρμόνιο, και θέλω οπωσδήποτε να μάθω να παίζω... Όμως φυσικά λεφτά δεν υπάρχουν, οπότε έψαχνα τρόπους να μάθω μόνη μου, όπως κάνουν πολλοί στην κιθάρα.. Όμως, ενώ βλέπω πολλούς αυτοδίδακτους στην κιθάρα, δεν έχω δει κανέναν να μαθαίνει μόνος του πιάνο! Και επίσης δεν μπορω να βρω κανένα σχετικό άρθρο εδώ στο musicheaven... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει??

    Αα, παίζω και κιθάρα, αν βοηθάει {#emotions_dlg.thumbup}


    alejander
    10.06.2014, 09:23

    Να σου πω δεν ειναι και τελειως αδυνατο... Αρκει να ακολουθησεις μια καλη μεθοδοΕγω ξεκίνησα φετος πιανο για το υποχρεωτικό της αρμονίας και αρχισα με τον Beyer και ένα άλλο βιβλίο και τωρα εχω φτάσει περίπου στο επιθυμητό επίπεδο για το υποχρεωτικο.Αλλα και τωρα που σταματήσαμε μαθήματα, παιρνω κάτι κομματια μόνος μου και τα ψιλοβγάζω...Αυτο που θέλω να πω είναι πως αν ακολουθήσεις μια καλή μέθοδο, για την οποια καλυτερα να συμβουλευτεις καποιον που ξερει, πιστευω πωσ θα τα πας μια χαρα αφου εχεις και σχεση με τη μουσικη και παιζεις κιθαρα {#emotions_dlg.biggrin}


    investor
    10.06.2014, 15:00
    Μάλλον δεν γίνεται..εκτός αν είσαι γεννημένο αστέρι και μπορείς πχ οτι μελωδία ακούσεις στο ράδιο να την παίζεις.Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις (όπως υπάρχουν και στα μαθηματικά),αλλά αν δεν είσαι τέτοια περίπτωση ο δάσκαλος είναι αναντικατάστατος αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη με τίποτα.
    floweraki
    17.06.2014, 16:17

    Εγώ είχα πάρει το βιβλίο "τα πρώτα βήματα στο πιάνο- Α' τεύχος", Γιάννης και Ανθούλα Παπαδοπούλου και το είχα βγάλει σε ένα καλοκαίρι μόνη μου...Είναι απλά και εύκολα τραγουδάκια, εκτός από 3-4 προς το τέλος που με δυσκόλεψαν. Σου 'χει και CD μέσα για να ακούσεις τα τραγούδια, αν και δε μου χρειάστηκε.


    -----------------

    Χαμογέλα, η ζωή είναι ωραία...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floweraki, 17-06-2014 16:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floweraki, 17-06-2014 16:19 ]


    dimsavidis
    19.06.2014, 16:43
    ....για τραγουδακια , μπορεις και μονη σου αφου παιζεις κιθαρα....θα κουραστεις λιγο παραπανω....
    klapatas
    13.05.2015, 12:13

    διαφωνω σχεδον σε ολα. το μουσικο αυτι το ταλεντο η ευκολια η σωστη εργπνομια και σταση το υψηλο επιπεδο τεχνικης αισθητικης και πιανιστικης τεχνης ΔΕΝ γινεται αυτοδιδακτα παρα ΜΟΝΟ διπλα σε ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ πιανιστες και παιδαγωγους που εχουν ξοδεψει ολη τους τη ζωη στην τεχνη του πιανου. ολοι οι υπολοιποι ειναι για να ''γρατζουνανε'' που λεμε και να παιζουν σε παρεουλες αλλα ουδεμια σχεση με την τεχνη του οργανου (οποιαδηποτε0 εχει να κανει. οι περισσοτεροι δε αυτοδιδακτοι οχι μονο ειναι εντελως αμουσοι (πιστευοντας οτι εχουν μουσικοτητα) αλλα και εχουν πληρη αγνοια ποσα αμετρητα πραγματα πρεπει να μελετησουν για να γινουν μουσικοι. το να χτυπας δηλαδη μονο τα πληκτρα 8 ωρες την ημερα ΔΕ σε κανει μουσικο. σε αντιθετη περιπτωση, ολοι αυτοι που παιζουν βιολι ακκορντεον κλπ σε σταθμους στο μοναστηρακι στους δρομους κλπ αμετρητες ωρες θα επρεπε να μπορουν να παιξουν και στο carnegie. ΔΕ συμβαινει ομως. η τεχνικη και η δεξιοτεχνια ειναι απαραιτητη ειτε παιζεις σονατινα ειτε power metal μπαλλαντα. ο ηχος, το βαθος, η εργονομια και υγεια του χεριου και του σωματος, οι γνωσεις θεωριας, αρμονιας, μορφολογιας, σολφεζ, κλπ ειναι ολα συνδεδεμενα μεταξυ τους. και τελος, ο ερασιτεχνης μουσικος ναι μεν δε χρειαζεται να ειναι επαγγελματιας (και να εχει 17 και πλεον σπουδες στο οργανο του τουλαχιστο) αλλα ΔΕΝ πρεπει να ειναι μουσικα αμορφωτος οπως ειναι η συντριπτικη πλειοψηφεια των ελληνων ''μουσικων'' ειτε αφορα στο οραγναο και ακομα βεβαια περισσοτερο στο τραγουδι που εκει ειναι τραγικα τα πραγματα. στα 21 χρονια που διδασκω ηλικιες απο 4 μεχρι 58, δεν διδασκω τιποτα ερασιτεχνικα, ασχετως αν η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ακολουθει σολιστικη καριερα.     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την klapatas, 26-01-2016 17:29 ]


    Stoyo
    13.05.2015, 13:22

    Παράθεση:

    Το μέλος klapatas στις 13.05.2015, 12:13 έγραψε...

    ...
    πρεπει να γνωριζεις οτι για καθε λαθος θεση χεριου η νοτας η ρυθμου, το μεσο ανθρωπινο μυαλο χρειαζεται 35 φορες παραπανω για να διορθωσει καθε λαθος που εγινε. σκεψου αυτο και πολλαπλασιασε το με το ποσα λαθος πραγματα σε ολατ α επιπεδα θα κανεις μελετωντας μονη σου, και θα καταλαβεις γιατι ανθρωποι που επαιζαν δεκα χρονια ακουγονταν χειροτερα απο καποιους που επαιζαν μονο 2.


    Θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω την πηγή των γραφόντων σας.


    panosdk
    13.05.2015, 15:07
    Πειραματίσου οσο θές με όργανα. Οι περισσότεροι συνθέτες ειναι αυτοδίδακτοι. Αρκετοί μουσικοί επίσης. Δόξα το θεο υπάρχουν άπειρα μαθήματα σε βίντεο στο ίντερνετ. Η αγάπη σου θα σε κάνει καλη σε ενα όργανο. Οχι ενα ωδείο. Ειδικά τα πλήκτρα λόγω των virtual instruments είναι απαραίτητα για κάθε ανθρωπο που θέλει σήμερα να φτιάχνει μουσική. Το πιάνο ειναι άλλη υπόθεση.
    Stoyo
    14.05.2015, 14:33

    Νομίζω καλό θα ήταν κάποιος για αρχή να ξεκινήσει με έναν σωστό δάσκαλο ώστε να πάρει καλές βάσεις όπως στήσιμο στο όργανο, τρόπος μελέτης, ασκήσεις κτλ. Πάντα με σημειώσεις και το σημαντικότερο, σωστή εξάσκιση στο σπίτι.

    Αν από την άλλη δεν υπάρχει χρήμα αλλά έχει υπομονή, να ψάξει στο διαδίκτυο αρκετά, να βρει τον σωστό καθηγητή στο youtube και να μάθει από εκεί.

    Τα μόνα απαραίτητα παντως είναι το όργανο και η όρεξη. Τα υπόλοιπα αργά ή γρήγορα θα έρθουν!


    ElViolinist
    22.07.2015, 20:02
    Και εγώ θέλω να μάθω πιάνο αλλά κάνω μαθήματα βιολιού και δε μου περισσευουν για πιάνο και στεναχωριεμαι

    21.08.2015, 01:54

    Έχοντας κάνει μαθήματα κλασσικής κιθάρας για τρία χρόνια σε ωδείο με δάσκαλο κι έπειτα αφού ασχολήθηκα και μόνη μου από το ίντερνετ για πιο ελεύθερα κομμάτια θα σου έλεγα ότι τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το δάσκαλο. Αυτός είναι εκεί, κατευθύνει το μάθημα και ελέγχει τυχόν λάθει που μπορεί να κάνεις, εποπτεύει και μπορείς να συζητάς μαζί του τα πάντα πάνω στο μουσικό σου όργανο. Αν όμως θες να μάθεις πιο ερασιτεχνικά και δεν ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις τεχνικές κλπ και να μελετήσεις σε βάθος το πιάνο μπορείς να δοκιμάσεις και μέσω του ιντερνετ. Τα αποτελέσματα όμως δεν συγκρίνονται με το μάθημα με δάσκαλο.


    natassa1911
    13.09.2015, 14:59
    κατ αρχάς είναι αδύνατον να μάθετε πιάνο στο αρμόνιο.Αν θέλετε να μάθετε πιάνο ειναι απαραίτητο να έχετε πιάνο ΚΑΙ δάσκαλο!
    DanaeAthanasiadou
    15.09.2015, 09:46

    Παράθεση:

    Το μέλος natassa1911 στις 13.09.2015, 14:59 έγραψε...

    κατ αρχάς είναι αδύνατον να μάθετε πιάνο στο αρμόνιο.Αν θέλετε να μάθετε πιάνο ειναι απαραίτητο να έχετε πιάνο ΚΑΙ δάσκαλο!




    Καταρχήν οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν 3.000-4.000 ευρώ να δώσουν για να αγοράσουν ένα πιάνο( γιατί φυσικά αν είναι να δώσεις λεφτά να αγοράσεις πιάνο δε θα πάρεις ηλεκτρικό που ακόμα και το καλύτερο εξ' αυτών είναι τουλάχιστον μετριο σε σχέση με το ακουστικό όργανο), οπότε εδώ και πάρα πολλά χρόνια όλοι ξεκινούν με αρμόνιο και όσοι φτάσουν εκεί γύρω στην α'-β' Μέση τάξη τότε επενδύουν σε όργανο.

    Σκεφτείτε ένα παιδάκι σε οποιαδήποτε τάξη δημοτικού να θέλει να κάνει πιάνο και να του αγοράσουν οι γονείς ολόκληρο πιάνο και μετά από 1 χρόνο το παιδάκι να θέλει να κάνει κάτι άλλο και να μένει το πιάνο αμανάτι.... είναι αστείο... θα είχαμε γεμίσει οικογένειες με πιάνο που δε θα ξέραν τι να τα κάνουν...

    Ως καθηγήτρια λοιπόν θα έλεγα με απόλυτη σιγουριά πως δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχει κάποιος πιάνο όταν απλά θέλει να μάθει να παίζει τραγούδια για την παρέα ή όταν είναι στις πρώτες τάξεις του κλασικού πιάνο. Το αρμόνιο είναι αρκετό.

    Όσο για το δάσκαλο, θεωρώ πως τουλάχιστον για τον 1ο χρόνο στους ενήλικες, είναι απαραίτητος για να διδάξει σωστή τοποθέτηση κι από κει και πέρα ενδεχομένως να μπορεί να συνεχίσει κάποιος μόνος του. Στις μικρότερες ηλικίες (δημοτικό-γυμνάσιο) είναι απόλυτα απαραίτητος.


    Stoyo
    16.09.2015, 17:21
    Ξεκινούν με αρμόνιο (μη βαρυκεντρισμένα πλήκτρα) και μετά παίρνουν πιάνο; Οι τιμές των ηλεκτρικών πιάνο ξεκινάνε από αρκετά χαμηλά 300-400 ευρώ καινούργια και σε αίσθηση δεν υπάρχει σύγκριση με πλήκτρα αρμονίου, να μη πω και για ήχο. Κάνουν δηλαδή μάθημα σε πιάνο και εξάσκηση σε αρμόνιο; Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λέτε...
    GregDuke
    18.09.2015, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Italy1410 στις 09.06.2014, 16:10 έγραψε...

    Καλησπέρα.. Πρόσφατα μου πήραν δώρο ένα αρμόνιο, και θέλω οπωσδήποτε να μάθω να παίζω... Όμως φυσικά λεφτά δεν υπάρχουν, οπότε έψαχνα τρόπους να μάθω μόνη μου, όπως κάνουν πολλοί στην κιθάρα.. Όμως, ενώ βλέπω πολλούς αυτοδίδακτους στην κιθάρα, δεν έχω δει κανέναν να μαθαίνει μόνος του πιάνο! Και επίσης δεν μπορω να βρω κανένα σχετικό άρθρο εδώ στο musicheaven... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει??

    Αα, παίζω και κιθάρα, αν βοηθάει {#emotions_dlg.thumbup}



    Ναι όλα γίνονται αλλά να σιγουρευτείς πως δεν θα δημιουργήσεις λάθος συνήθειες πχ να μην πέζεις με συγκεκριμένα δάχτυλα και άλλα πράγματα. Βεβαίωσου ότι κάθε κομμάτι που πέζεις ακούγετε σωστά αλλα και το πιο συμαντικό η τοποθέτηση τον χεριών σου είναι σωστή.