ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Plugin για το Ableton Live ή να αλλάξω σε Cubase;

    DARKSUN
    12.06.2014, 18:58

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ. ΕΧΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ..

    1.ΕΧΩ ΤΟ ABLETON LIVE 8 ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΦΕ PLUGIN ΚΤΛ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

    2.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Π.Χ. ΝΑ PARV TO CUBASE?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 13-06-2014 11:13 ]


    vinty
    19.06.2014, 05:10
    Καλησπέρα Darksun, Το κάθε DAW έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Σίγουρα χρειάζεται να αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο στο κάθε ένα προκειμένου να εξειδικευτείς και να μπορείς να μεταφέρεις με άνεση τα όσα σκέφτεσαι. Ανάλογα τη δουλειά που το χρειάζεσαι ενδύκνεινται και διαφορετικά. Δυστυχώς δε μας αναφέρεις ακριβώς πώς θα το χρησιμοποιήσεις οπότε θα σου αναφέρω κάποια πράγματα επιγραμματικά. Το Live είναι πολύ καλό για live performances και για σύνθεση κομματιών της edm σκηνής. (Plugins και effects συμπεριλαμβάνονται μέσα σε κάθε πρόγραμμα). Το Cubase από την άλλη ΔΕΝ προσφέρεται για live performances παρά μόνο για κατασκευή κομματιών, ηχογραφήσεις κλπ. Τα native plugins που προσφέρει είναι εξίσου καλά και αξιόπιστα. Επίσης υπάρχουν τα Pro Tools, το Bitwig, το Sonar, το Reason, το Reaper και πολλά άλλα. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ: http://www.musicradar.com/tuition/tech/the-16-best-daw-software-apps-in-the-world-today-238905/1