ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.833 μέλη

    τι μπάσο για σκυλάδικο;

    ioannissak
    19.06.2014, 23:21

    Γεια σε όλους.

    Επειδη εχω αρχισει ερασιτεχνικα να ασχολουμαι με το συγκεκριμενο ρεπερτοριο, ας κανουμε μια συζητηση αν θελετε για το ποια ειδη οργανων χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι καλλιτεχνες τετοιου ειδους στις πιστες τους;

    Προσωπικα με ενδιαφερει να μαθω για το τι μπασο χρησιμοποιουν οι μπασιστες για αυτο το ειδος. Είναι Jazz ή Precision;

    Επίσης αν θέλει να πει ο καθένας την άποψη του για τα drums που χρησιμοποιούνται (είναι Rock, studio.. ποτέ δεν κατάλαβα τις διαφορές τους να πω την αλήθεια). Όσον αφορά τις κιθάρες, οι περισσότεροι ξέρω ότι στρέφονται σε Stratocaster στυλ και πιο συγκεκριμένα σε σειρές της Ibanez.

    Γενικά αναφέρομαι σε τραγουδιστές όπως π.χ. Οικονομόπουλος, Γονίδης που στα live τους προσέχουν ένα τικ παραπάνω τις ενορχηστρώσεις τους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ioannissak, 19-06-2014 23:24 ]


    JULIOS
    24.06.2014, 15:39

    Ενα που να γαυγιζει αλλα να μην δαγκωνει......{#emotions_dlg.thumbup}

    Περα απο την πλακα,νομιζω πως οτι κ να παρεις ή να χρησιμοποιησεις ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.Δεν υπαρχει καποιο "ειδικο" μπασσο για τετοιου ειδους μουσικες.Ο καθενας εχει τα γουστα του.(Το ιδιο παιζει κ για τους κιθαριστες.Δεν παιζουν ολοι με Ibanez).

    Τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη μου.

    {#emotions_dlg.happycrazy}


    corinos
    01.07.2014, 11:28
    Πάντως, είναι τόσο οξύμωρο να εμφανίζονται σε τόσο κοντινή απόσταση οι όροι «σκυλάδικο» και «Jazz (μπάσο)» ;)
    crosroads
    04.07.2014, 17:41
    η πλακα ειναι οτι το σκυλαδικο που ολοι το κατακρινουμε , πολλες φορες εχει πιο συνθετη οργανοπαιξια μεσα του απο το εντεχνο που ενδεχετα να ειναι πιο απλοικο :P
    delta66
    05.07.2014, 01:02

    Τετραχορδο το ξεχνας