ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη

    παρε το μετρο για πειραια...

    Chrysanna
    24.06.2014, 18:11

    Δεν διαφωνώ κυρίως γιατί δεν το γνωρίζω.
    Ακόμα όμως και αν ισχύει, πες μου ένας κύριος ετών 55-60 με κοιλίτσα και 10-20 κιλάκια πάνω απ' το κανονικό ο οποίος θα 'πρεπε να είναι σπίτι του και να παίζει με τα εγγόνια του, πόσο αποτελεσματικός μπορεί να είναι για την συγκεκριμένη θέση έστω κι αν έχει λάβει μία κάποια εκπαίδευση;


    Hastaroth
    24.06.2014, 21:04

    Απ'το μετρό τού Πειραιά ξεκινήσαμε,στους σεκουριτάδες τού αεροδρομίου καταλήξαμε.

    Ας μείνουμε τουλάχιστον στους σεκιουριτάδες τού μετρό:η αλήθεια είναι πως ενώ παλιά έβλεπα στους σταθμούς κάτι χοντρούς και σχετικώς μεγάλης ηλικίας όχι μόνο ώς σεκιουριτάδες,αλλά και ώς αστυνομικούς,φαίνεται πως τα τελευταία χρόνια λειτουργεί καλύτερα η "φυσική επιλογή" κι'έτσι οι σεκιουριτάδες και αστυνομικοί έχουν πλέον τα σωματικά προσόντα που θα τους βοηθήσουν να κάνουν την δουλειά τους αποτελεσματικώτερα.

    (Οι σεκιουριτούδες και οι αστυνομικίνες δέν μού κάθονται καλά ώς εικόνα,διότι-και άς με συγχωρήσουν οι φεμινίστριες (εντός και εκτός εισαγωγικών)-δέν θεωρώ το επάγγελμα αυτό,όπως και κάποια άλλα,κατάλληλο γιά γυναίκες).

    Η ουσία είναι μία πάντως:όταν το μετρό λειτουργή κανονικά,έστω και με τίς ατέλειες που έχει,διευκολύνει πολύ τίς μετακινήσεις στην Αθήνα.Θα τίς διευκόλυνε περισσότερο χωρίς αυτές τίς ατέλειες,αλλά άς λέμε "πάλι καλά" που επιτέλους αποκτήσαμε κι'εμείς οι Αθηναίοι "μετρό",έστω και μετά από τόσα χρόνια......


    optiras
    25.06.2014, 07:53

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 24.06.2014, 18:03 έγραψε...
    Έχεις βασικές παρανοήσεις επάνω στο θέμα. Για παράδειγμα τις ταυτότητες. Η ταυτότητα όπως έγραψα υποχρεωτικά τη φέρει ο κάτοχος σε εμφανές σημείο. Δεν μπορώ να το πω πιο απλά. Απλά είναι θέμα γνώσης του κανονισμού.

    Στοιχειώδες Watson:κατ' αρχήν κανένας δεν φέρνει την ταυτότητά του σε εμφανές σημείο...Καρτελάκι με τα στοιχεία του είναι υποχρεωμένος να αναρτά ο σεκιουριτάς...Ο αστυνομικός δεν φέρει καρτελάκι με τα στοιχεία του...

    Τον σεκιουριτά τον αναγνωρίζεις από την λωρίδα που γράφει Private Security πάνω στη στολή...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 24.06.2014, 18:03 έγραψε...

    Εάν απαντήσεις για τα ναρκωτικά δεν θα σου στείλω το γλυφυτζούρι αεροπορικώς γιατί θα φορτωθεί με ακτινοβολία από το scanner.

    Τα scanner  που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα...Δες τις προδιαγραφές...

    Όταν αποφασίσω να γίνω σεκιουριτάς θα διαβάσω τα εγχειρίδια και τους κανονισμούς....Έχω την εντύπωση ότι θα περιμένεις πολύ όμως...Προς το παρόν διαβάζω/μαθαίνω/ξέρω πράγματα που με ενδιαφέρουν ή μου είναι χρήσιμα...Δεν είμαι μπάτσος, και ούτε θα γινόμουν ποτέ....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 25-06-2014 08:27 ]


    optiras
    25.06.2014, 08:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 24.06.2014, 18:06 έγραψε...

    Στο ελληνικό έδαφος λοιπόν, όπου οι εταιρείες security έχουν γίνει οι νέες εισπρακτικές όσον αφορά την επιλογή προσωπικού - κουτσοί, στραβοί στον Αγ. Παντελεήμων - ό,τι αρμοδιότητες και να 'χουν το πιθανότερο είναι να μην μπορούν ν' ανταποκριθούν. Όταν βλέπεις securitάδες υπερήλικους, ανήλικους, υπέρβαρους και σε πιο σπάνιες περιπτώσεις άτομα με νοητική υστέρηση, αντιλαμβάνεστε πως η συζήτηση που κάνετε είναι σχεδόν κωμική.

    Αυτό ήταν το καθεστώς που ίσχυε...Ο νόμος έχει αλλάξει και για να δουλέψει κανείς σεκιουριτάς πρέπει να έχει περάσει εξετάσεις και να έχει πιστοποίηση από το ΚΕΜΕΑ...Κανείς πια δεν μπορεί να δουλέψει αν δεν έχει το πιστοποιητικό...Όχι ότι είναι δύσκολες αυτές οι εξετάσεις, κάθε άλλο...Οι παλιοί σεκιουριτάδες οδηγούνται σε έξοδο από το επάγγελμα...

    Δεν κατάλαβα τι εννοείς εισπρακτικές εταιρείες όταν αναφέρεσαι στις εταιρείες σεκιούριτι μια και καμία εισπραξη δεν είναι αρμοδιότητάς τους...

    Για την υπεράθλια κατάσταση που επικρατεί στην ελλάδα , συμφωνώ απόλυτα...

    Δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από το περιστατικό στην Θεσσαλονίκη με τον οδηγό του ΟΑΣΘ...Κλέφτης συνελήφθη από πολίτες που το παρέδωσαν στους αστυνομικούς...Αυτός αφού αφαίρεσε το πιστόλι του ενός αστυνομικού απόδρασε από το περιπολίκο και ανέβηκε σε λεωφορείο του ΟΑΣΘ και σκότωσε τον οδηγό με το αστυνομικό όπλο...


    optiras
    25.06.2014, 08:23

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 24.06.2014, 19:03 έγραψε...

    Τα link Που έβαλες κάνουν λόγο για προβλεπόμενες διαδικασίες.

    Και οι κανονισμοί για προβλεπόμενες διαδικασίες μιλάν....

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 24.06.2014, 19:03 έγραψε...

    Φαντάζεσαι λοιπόν πολύ εύκολα γιατί ένας πολίτης δεν πρέπει να κάνει σύλληψη. Γιατί πολύ απλά δεν τις γνωρίζει και κινδυνεύει και ο ίδιος εάν δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος. Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες...Δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που πολίτες επιχείρησαν να συλλάβουν δράστη και αυτό τους κόστισε την ζωή...Προσωπικά, μου έτυχε και εμένα ενστικτωδώς να συλλάβω δράστη και μόνο από τύχη δεν είχα συνέπειες: ο συνεργάτης του αντί να μου επιτεθεί-και ήταν από πίσω- πήρε το κλεμμένο πορτοφόλι που είχε πετάξει ο δράστης κάτω-μάλλον με πέρασε για μπάτσο- και έφυγε...Και φυσικά και εγώ είμαι της άποψης να αποφεύγουμε την παρέμβαση εφόσον δεν έχουμε αρμοδιότητα και την κατάλληλη εκπαίδευση..


    Chrysanna
    25.06.2014, 11:14

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 25.06.2014, 08:12 έγραψε...

    Αυτό ήταν το καθεστώς που ίσχυε...Ο νόμος έχει αλλάξει και για να δουλέψει κανείς σεκιουριτάς πρέπει να έχει περάσει εξετάσεις και να έχει πιστοποίηση από το ΚΕΜΕΑ...Κανείς πια δεν μπορεί να δουλέψει αν δεν έχει το πιστοποιητικό...Όχι ότι είναι δύσκολες αυτές οι εξετάσεις, κάθε άλλο...Οι παλιοί σεκιουριτάδες οδηγούνται σε έξοδο από το επάγγελμα...

    Δεν κατάλαβα τι εννοείς εισπρακτικές εταιρείες όταν αναφέρεσαι στις εταιρείες σεκιούριτι μια και καμία εισπραξη δεν είναι αρμοδιότητάς τους...



    Απ' όταν ξεκίνησε η μόδα των εισπρακτικών στην Ελλάδα, μέχρι και πολύ πρόσφατα, ήταν ένας κλάδος που μάζευε τον κάθε κατατρεγμένο και όποιον/όποια δεν μπορούσε να κάνει άλλη δουλειά. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που βιώσαμε όλοι. Όταν πλέον δεχόντουσαν επιθέσεις από παντού συν του ότι άρχισαν να χάνουν πολλές δουλειές λόγω του ότι πολλές εταιρείες πήραν το εισπρακτικό τους εσωτερικά, λόγω κόστους, άρχισε να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση.

    Το ίδιο έγινε και με τις εταιρείες security. Όλοι όσοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάποια άλλη δουλειά (άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που έχασαν την δουλειά σε μία ηλικία απαγορευτική για ν' αναζητήσουν κάτι άλλο, ανειδίκευτα παιδιά, άτομα χαμηλού, συγκριτικά, μορφωτικού επιπέδου κ.ο.κ), βρήκαν καταφύγιο στον συγκεκριμένο κλάδο. Η εικόνα βεβαίως ήταν τραγική.


    optiras
    25.06.2014, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 25.06.2014, 11:14 έγραψε...

    Το ίδιο έγινε και με τις εταιρείες security. Όλοι όσοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάποια άλλη δουλειά (άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που έχασαν την δουλειά σε μία ηλικία απαγορευτική για ν' αναζητήσουν κάτι άλλο, ανειδίκευτα παιδιά, άτομα χαμηλού, συγκριτικά, μορφωτικού επιπέδου κ.ο.κ), βρήκαν καταφύγιο στον συγκεκριμένο κλάδο. Η εικόνα βεβαίως ήταν τραγική.

    Έχεις δίκιο...Το επάγγελμα του σεκιουριτά ήταν χωρίς φίλτρα και ένα από τα επαγγέλματα για τα οποία δεν απαιτούνταν κανένα προσόν, εκτός από μερικές περιπτώσεις όπου χρειάζονταν σωματικά προσόντα-βλέπε μπαράκια κτλ...Αυτό βέβαια ίσχυε για τις εταιρείες της σειράς γιατί οι σοβαρές εταιρείες είχαν ανέκαθεν κριτίρια (ηλικία, απολυτήριο λυκείου, φυσική κατάσταση, να έχει κάνει κανείς θητεία στις ειδικές δυνάμεις κτλ)...

    Τελευταία βέβαια, λόγω και της αλλαγής νομοθετικού πλαισίου αλλά και της γενικευμένης ανεργίας και μαζικών απολύσεων και απώλειας δουλειάς, αλλά και των αλλαγών που έχουν συντελεστεί στην ελληνική κοινωνία(βία, βανδαλισμοί, αύξηση της απαίτησης για φύλαξη κτλ) έχουν αρχίσει να έρχονται και πιο υψηλού επιπέδου άνθρωποι ενώ οι χωρίς τυπικά προσόντα εργαζόμενοι ωθούνται στην έξοδο...

    Αυτό θα βελτιώσει την κατάσταση...

    Στην γειτονική ιταλία για το ίδιο επάγγελμα πρέπει να περάσεις από ΤΕΙ εδώ και λίγο καιρό αν και ακόμα ισχύει το μεταβατικό στάδιο...


    optiras
    25.06.2014, 17:15

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 25.06.2014, 12:01 έγραψε...

    Όχι αγαπητέ. Αερολιμενική ταυτότητα λέγεται και αναγράφει επάνω την υπηρεσία. Εφ' όσον είναι αστυνομικός γράφει ΕΛΑΣ. Και είναι υποχρεωτικό να υπάρχει επάνω του σε εμφανές σημείο.

    Και στολή να έχει στο αεροδρόμιο, πάλι πρέπει να την έχει επάνω του. Στο αεροδρόμιο είναι μαγνητική και ανοίγει πόρτες. Ούτε αυτό το γνώριζες φαντάζομαι.

    Όχι δεν το ήξερα...Ούτε ισχυρίστικα ότι ξέρω τι ισχύει στο αεροδρόμιο.Το μαθαίνω από εσένα...Μιλάς όμως για τελείως ειδική περίπτωση αυτή του αεροδρομίου ενώ η ερώτηση έαν ξέρεις να ξεχωρίζεις τον σεκιουριτά αναφερόταν στην περίπτωση του θέματός μας, δηλαδή στο μετρό...

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 25.06.2014, 12:01 έγραψε...

    Τα scanner χρησιμοποιούν διαφορετικού τύπου ακτινοβολία, σωστά, για την ακρίβεια ακτινοβολία η οποία είναι ακτίνες Χ αλλά η δόση είναι μικρότερη από εκείνη που δέχεται κάτι όταν ταξιδεύει στην καμπίνα του αεροπλάνου.

    Βέβαια δεν ξέρω πόσο άνετα θα αισθανόσουν αν πέρναγες το φαγητό σου σε ακτίνες και μετά το έτρωγες. Εγώ καθόλου άνετα. Nuked food... .

    Για τις προσδιαγραφές των μηχανημάτων δεν έχει νόημα να μιλήσουμε εδώ...Για τις υπηρεσίες κάργκο με αεροπλάνα πληροφορίες στο γειτονικό κτίριου του αερολιμένα Ελευθέριος Βενιζέλος....Από όπου μπορείς να μάθεις ποια και πόσα προϊόντα που τρως μεταφέρονται έτσι....Και γιατί...Οπότε θα σου φύγει και ο φόβος....


    optiras
    25.06.2014, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 25.06.2014, 12:20 έγραψε...

    Ο κανονισμός είναι διαθέσιμος στο διαδίκτυο και βολεύει αν τον διαβάσεις. Κυρίως γιατί σου λύνονται απορίες ως επιβάτης.

    Προφανώς εννοείς τους κανονισμούς που αφορούν τα δικαιώματα /υποχρεώσεις των επιβατών...

    Άλλο πράγμα αυτό όμως και άλλο ο εθνικός κανονισμός ασφαλείας πολιτικής αεροπορίας (ΕΚΑΠΑ)-που αναφέρει τι πρέπει να κάνει το προσωπικό ασφαλείας στην κάθε περίπτωση...


    Orfeus
    25.06.2014, 19:06

    Τς τς τς τς ... 

    Τι μαθαίνει κανείς για να γράψει ένα στίχο.
    Ψυχούλα ο Βαγγελάκης...

    {#emotions_dlg.biggrin}


    Hastaroth
    25.06.2014, 19:14

    Και το μετρό,γιά να φτιαχτή,θέλει τον Γερμανό του {#emotions_dlg.biggrin}


    freak
    25.06.2014, 22:22

    Παντως μετρο ειναι το σωστο και σε αυτη την γραμμη, και οχι ηλεκτρικος οπως λεγαμε τοσα χρονια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-06-2014 22:23 ]


    Orfeus
    25.06.2014, 22:28

    Συμφωνώ με αυτό εγώ. 

    Υ.Γ: Για να δικαιωθεί επιτέλους και ο τραγουδοφτιάχτης! :)