ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Ποιό είναι πιο δύσκολο;

    Aris_Arkadia
    04.06.2005, 03:04
    Καλησπέρα σε όλους, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την παρέα σας είναι πολύ καλή, γι' αυτό και γράφτηκα να τα λέμε.
    Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου απαντήσετε πριν σας πω με τι ασχολούμαι κλπ...κλπ...
    Είχα μία διαφωνία με ένα φίλο, για το ποιο είναι πιο δύσκολο μουσικό όργανο. Το κλασσικό αρμόνιο το δίσκαλο με το πεντάλ στο πόδι ή το μπουζούκι;
    Περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ για την προσοχή.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 04-06-2005 10:34 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 04-06-2005 15:36 ]
    KRITIKOS
    04.06.2005, 03:41
    φιλε μου καλως ορισες...Αν και παιζω μπουζουκι θεωρω πως καθε οργανο εχει την δικια του δυσκολια...βεβαια σαφως ποιο δυσκολο ειναι το πιανο με τις 2 σκαλες και το πεταλ...Το μπουζουκι εχει και αυτο την δικια του δυσκολια,ειδικα για καποιους δεξιοτεχνες του οργανου οπως Θ.ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤΗΣ Μ.ΚΑΡΑΝΤΙΝΗΣ ΚΑΙ Γ.ΜΙΧΑΣ που ειναι οι πιο γρηγοροι απο οσους εχω ακουσει μεχρι τωρα και ειναι οι μονοι που εχουν αποδειξει πως το μπουζουκι θελει κοτσια για να το κουμανταρεις
    GL
    04.06.2005, 04:17
    Quote:

    Το μέλος Aris_Arkadia στις 04-06-2005 στις 03:04 έγραψε:

    Καλησπέρα σε όλους, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την παρέα σας είναι πολύ καλή, γι' αυτό και γράφτηκα να τα λέμε.
    Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου απαντήσετε πριν σας πω με τι ασχολούμαι κλπ...κλπ...
    Είχα μία διαφωνία με ένα φίλο, για το ποιο είναι πιο δύσκολο μουσικό όργανο. Το κλασσικό αρμόνιο το δίσκαλο με το πεντάλ στο πόδι ή το μπουζούκι;
    Περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ για την προσοχή.



    Φίλε Άρη καλωσήρθες στην παρέα μας!
    Ελπίζω να περάσεις καλά εδώ μαζί μας!!Όσο για το ερώτημά σου, έχω να σου πω κάποια πράγματα...
    Τα δύο όργανα έχουν το καθένα τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητές τους στην εκμάθηση.. Εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για το μπουζούκι γιατί απλά, δεν είμαι μπουζουξής και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γν,ωμη για αυτό το όργανο!
    Όμως επειδή στο δίσκαλο αρμόνιο πέρασα πολλά χρόνια σπουδής και μελέτης, πιστεύω πως αυτό το όργανο έχει μια ιδιαίτερη μαγεία στην εκμάθηση και μπορεί να συγκριθεί μόνο με την εκμάθηση της ντραμς...μιας και όλα μας τα μέλη (χέρια, πόδια), λειτουργούν τελείως αυτόνομα!
    Γι' αυτό λοιπόν, σου λέω ότι έχεις να κάνεις με 2 διαφορετικά όργανα....



    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 04-06-2005 15:45 ]
    Aris_Arkadia
    07.06.2005, 00:29
    παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, το συμπερασμα ειναι οτι ολα για τη δυσκολια ειναι σχετικα.δεν υπαρχει ευκολο η δυσκολο.το θεμα ειναι που θες να φτασεις κ ποσο καλα θες να παιζεις.πιο δυσκολο ειναι το αρμονιο μονο στο ξεκινημα, απλα γιατι ειναι πιο πολυποκο αυτο που σου ζηταει.ειναι μεχρι να παρεις το κολαϊ γιατι μετα ολα ειναι το ιδιο.ευχαριστψ για το ενδιαφερον.
    MichPah
    07.06.2005, 02:37
    Καλωσόρισες Φίλε Άρη στον Μουσικό Παράδεισο.
    Στην ερώτησή σου ποιο είναι πιο δύσκολο
    όργανο ένα έχω να πω. Κανένα όργανο δεν είναι
    εύκολο κατά τη γνώμη μου. Οποιος λέει ότι κάποιο όργανο είναι
    εύκολο απλά το αγαπάει πάρα πολύ και δεν
    τον κουράζει όσο κι αν ασχολείται με αυτό.....!
    Αυτά... Πάντως πολύ ωραία όργανα και τα δυο που ανέφερες

    mitsena
    17.06.2005, 14:16
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΙΑΝΟ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ..... ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΠΕΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΛΕΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ............. ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΦΥΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΦΑΛΤΣΑ.....

    XrysaOikonomaki
    19.07.2006, 17:25
    Χα χα χα! Τρελή σύγκριση! Πιο δύσκολο είναι αυτό στο οποίο έχεις λιγότερη έφεση.