ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Αλλαγή χροιάς από 14 χρονών... Υπάρχει ελπίδα?

    aelorn
    06.07.2014, 20:33

    Θα ηθελα την γνωμη σας σε ενα προβλημα που εχω  ,  τραγουδαω χωρις δασκαλο απο 12 ετων , ολοι λεγανε  πολυ καλα λογια  γιαν την χρεια μου , στα 14 για πλακα ασχολιθικα  (δυστιχως) με θεατρο σκιων για 1 μηνα αλλαζοντας την φωνη μου οπως καταλαβενετε παρα πολυ  μετα απο αυτο ολοι

     παρατιρησαν μεγαλη αλλαγη στην χρεια μου

    στα 24 εκανα 1 χρονο φωνιτικη    το προβλιμα ειναι   οτι μαλλον η φωνη μου εχει αλλαξει ισως και λογο σηνειθειων

     μετα απο φωνιτικη  για μερικες ωρες σε κακα   ραδιοφωνα με ενγραφη ακουγοτανε αρκετα καλα

    στο αυτι μου 5 φορες καλιτερα σε χρεια παντα

    , και γενικα ενο φτανω την εκταση ας Πουμε

    luther vadross  και παταω στα χαμηλα και πολυ ψηλα (χωρις ιδιετερη δυσκολια ) στα αυτια μου η βαζοντας  το προσωπο μουπολυ κοντα σε τζαμι η δωματιο 1χ1   σε μαγνητοφωνο την 90  euro  και παλι αυτο που ακουω εχει

    ειναι 100% διαφωτερικη φωνη και 500% χειροτερη   κακη ηχογραφηση? η μηπως  κακη φωνη  υπαρχει περιπτωση αν οντως αλλαχε στα 14 μου  κα επανελθει στο κανονικο  

    επισης ξερετε κανενα καλο ωδιο (και δασκαλο) για τετοια περιτωση   ευχαριστο¨)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 07-07-2014 22:04 ]


    freddieKrueger
    09.07.2014, 16:20

    Θέλεις να μας δώσεις ένα ηχογραφημένο ντοκουμέντο από το πως ακούγεται η φωνή σου στιος διάφορες περιοχές της έκτασής σου και σε διαφορετικές εντάσεις για να μπορούμε να σου πούμε κάτι έγκυρο φίλε μου?


    kwnstantinos40
    11.07.2014, 17:29

    ...από κάποια στιγμή και μετά, έχασα το νόημα!!!

    Αν καταλαβα καλά, ανάμεσα σ' άλλα, σ' απασχολεί και η μεγάλη διαφορά μεταξύ του ήχου που ακούς καθώς τον παράγεις σε αντιδιαστολή με τον ήχο σου από ηχογράφηση. Αυτό εν πολύς οφείλεται στη διαφορά μεταξύ εσωτερικής κι εξωτερικής ακοής. Για παράδειγμα, Αλλιώς ακούς τη φωνή σου αν κλείσεις τ' αφτιά σου. Στην περίπτωση αυτή συνειδητοποιής τη χρειά της φωνής σου, μόνο με την εσωτερική ακοή. Όταν πάλι ακούς τη φωνή σου ηχογραφημένη, ΄την αντιλαμβάνεσε μόνο με την εξωτερική σου ακοή.  Τέλος η φωνή μας, μας ακούγετε πάντα πλουσιότερη και βαθύτερη τη στιγμή που τραγουδάμε, και εισπράτουμε το αποτέλεσμα της μείξης των δύο (εσωτερική κι εξωτερική).

     Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι πράγματι, ν' ανεβάσεις κάποια ηχογράφηση ώστε να ξέρουμε γιατί μιλάμε...


    axilleas23
    27.07.2014, 02:47
    Αν μου έστελνες ένα ηχογραφημένο αρχείο με την φωνή σου θα σου έλεγα την γνώμη μου!!!!!