ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    Πρέπει το μέλος να είναι επώνυμο ή ανώνυμο;

    STEFANOS604
    09.07.2014, 10:17

    Λαμβάνοντας υπ’ όψη το τρέχον θέμα για ‘’κλείδωμα θεμάτων’’  ΕΔΩ  και  προσωπικά θεωρώντας ότι δεν μ’ ενδιαφέρει αν κάποιος που σχολιάζει είναι επώνυμος ή ανώνυμος αν θίγει σωστά ένα θέμα, ακόμα και με μια φράση, έστω κι αν μπήκε στην ιστοσελίδα , έγραψε και δεν ξαναμπήκε , έχει μεγάλη συμβολή για μένα.

    Αν όμως τρολλάρει ή χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις ή…..και  είναι ανώνυμος τότε ???

    Ένας αποδεδειγμένα επώνυμος θα τρολλάρει , θα χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις???


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-07-2014 10:45 ]


    freddieKrueger
    09.07.2014, 10:45

    Κύριε Στέφανε εφόσον το φόρουμ στο οποίο συμμετέχουμε διέπεται από ελευθερία του λόγου ο καθένας μπορεί να γράφει ελέυθερα την άποψή του αρκεί να τηρεί τους κανονισμούς του φόρουμ.

    Σε περίπτωση που αυτό δεν γίνει αρμόδια φαντάζομαι είναι η διαχείρηση του σαιτ και οι συντονιστές του να βάλουν μια κάποια τάξη.Σε περίπτωση βαρύτατων προσβολών ή απειλών το θέμα μπορεί να πάρει και νοική τροπή οπότε εκεί αν αποφασίσει ο εισαγγελέας γίνεται άρση απορρήτου και πλήρης ταυτοποίηση των στοιχείων των εμπλεκομένων στην ιντερνετική διαμάχη.

    Αν εξαιρέσει κανείς αυτή την ακραία περίπτωση εφόσον υπάρχει μια δημοσια υπερέκθεση των απόψεων καθένας από μας πρέπει να έχει το ελεύθερο να αποφασίσει να διατηρήσει την ανωνυμία του ακόμη κι αν έχει κάπως ερειστικό υφάκι ή αν οι απόψεις του είναι αστληρικτες λαθεμένες η ατεκμηρλιωτες.

    Κάποια μέλη μπορεί να προβάλλουν τα πλήρη στοιχεία τους γιατί είναι εκαπιδευτικοί και διδάσκουν μουσική,τραγούδι,κιθάρα κτλ και θα πρέπει να προβάλλουν τον εαυτό τους ή τις υπηρεσίες τους για λόγους διαφήμισης.

    Πάντως σημασία δεν έχει ποιός γράφει στην τελική αλλά ΤΙ γράφει.

     


    STEFANOS604
    09.07.2014, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 09.07.2014, 10:45 έγραψε...

    ....Πάντως σημασία δεν έχει ποιός γράφει στην τελική αλλά ΤΙ γράφει.....

     

    Συμφωνώ απόλυτα


    STEFANOS604
    09.07.2014, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 09.07.2014, 11:16 έγραψε...

    ...Οι γνώμες και οι απόψεις δεν διώκονται. Βρώμικες λέξεις δεν υπάρχουν, υπάρχουν μόνο βρώμικα μυαλά.

    Αν όμως τρολλάρει ή χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις και  είναι ανώνυμος δεν ''παίζει'' εκ του ασφαλούς?

    Θα δημοσίευε η Διεύθυνση της ιστοσελίδας ένα άρθρο αν ο συγγραφέας δεν έχει ολοκληρωμένο προφίλ?


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 09-07-2014 11:56 ]


    STEFANOS604
    09.07.2014, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 09.07.2014, 15:59 έγραψε...

    Ό,τι κι αν κάνει, το δικαίωμα να είναι ανώνυμος το έχει. Το αν θα δημοσιεύσει δικά του στοιχεία είναι δικό του δικαίωμα επίσης. Η άρση του απορρήτου αφορά τις εισαγγελικές αρχές και κανέναν άλλον απολύτως. Μην προσπαθείτε να γίνεστε ο νόμος στη θέση του νόμου. Εάν έχετε κάποιο πρόβλημα, μηνύστε τον. Να ξέρετε όμως ότι το ίδιο μπορεί να κάνει και αυτός.

    Δεν είμαστε στην εποχή της μακρονήσου, επαναλαμβάνω.

    Έχετε παρεξηγήσει βασικές έννοιες και αρχές του internet μέχρι και του νόμου. Άλλο το ιδιωτικό συμφωνητικό άλλο η σύμβαση άλλο το συμβόλαιο.

    Κανένας χρήστης δεν δεσμεύεται από τίποτε στα forum. Από απολύτως τίποτε. Μόνο από νόμους δεσμεύεται. Το τονίζω για να μην βρεθεί κανένας και μιλήσει για κανονισμούς που δεν είναι νόμοι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gunman, 09-07-2014 16:03 ]

    Συμφωνώ απολύτως στα παρατιθέμενα .

    Οι κανονισμοί  όμως σε αντίθεση με τους νόμους απευθύνονται στον εσωτερικό ψυχισμό του ανθρώπου, στη συνείδησή του, η δε συμμόρφωση προς αυτούς γίνεται οικειοθελώς χωρίς εξαναγκασμό.

    Θα επιμείνω όμως στο τρολλάρισμα, ειδικά όταν γίνεται ανεκτό από τους υπεύθυνους και θα επιμείνω ότι γίνεται εκ του ασφαλούς από τον ανώνυμο ενώ ο ίδιος αν ήταν επώνυμος δεν θα το έκανε


    STEFANOS604
    09.07.2014, 16:47

    Ξαναγράφω το αρχικό post απλά για να δείξω ότι δεν αναφέρθηκα σε τίποτε απ' αυτά που περιγράφετε και αναφέρω ότι σ' ένα θέμα ''με ενοχλεί'' το τρολλάρισμα και ειδικά αν γίνεται ανεκτό από τη διεύθυνση και τότε απλά αν συνεχίζει αποχωρώ από το θέμα:

    ''Λαμβάνοντας υπ’ όψη το τρέχον θέμα για ‘’κλείδωμα θεμάτων’’  ΕΔΩ  και  προσωπικά θεωρώντας ότι δεν μ’ ενδιαφέρει αν κάποιος που σχολιάζει είναι επώνυμος ή ανώνυμος αν θίγει σωστά ένα θέμα, ακόμα και με μια φράση, έστω κι αν μπήκε στην ιστοσελίδα , έγραψε και δεν ξαναμπήκε , έχει μεγάλη συμβολή για μένα.

    Αν όμως τρολλάρει ή χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις ή…..και  είναι ανώνυμος τότε ???

    Ένας αποδεδειγμένα επώνυμος θα τρολλάρει , θα χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις??? ''


    STEFANOS604
    09.07.2014, 17:19

    Απλά με ώθησε το θέμα ΕΔΩ και σε συνέχεια ποστάρισα σε νέο θέμα σε ερώτηση και ΟΧΙ κατάφαση για το αν το "μέλος" πρέπει ή όχι να είναι επώνυμο ή ανώνυμο προκειμένου να αποφεύγεται το τρολλάρισμα ή οι προσβλητικές εκφράσεις


    STEFANOS604
    09.07.2014, 17:44
    Συμφωνώ σ' αυτά που γράφεις όμως δεν έθεσα έτσι το θέμα ή τουλάχιστον το διευκρίνησα στα επόμενα posts
    STEFANOS604
    09.07.2014, 19:14

    Όταν γράφω κάτι, ειδικά κάτι που αποσκοπεί να ενημερώσει, το προσφέρω απλά και δεν αναμένω αντάλλαγμα .Aν δε οι άλλοι σε σχόλια τους το βρίσκουν και χρήσιμο δεν σημαίνει ότι δεν χαίρομαι που γίνομαι χρήσιμος όμως απλά σημαίνει ότι δεν είμαι προσκολλημένος στην επιδίωξη αναγνώρισης για τα γραφόμενα μου. Δέχομαι τα όποια αρνητικά σχόλια,αν κάτι κάποιος το θεωρεί λανθασμένο και δεν αποχωρώ ποτέ από το θέμα εκτός αν υπάρχουν χυδαίες και προσβλητικές εκφράσεις και ειδικά τα συνεχιζόμενα τρολλαρίσματα που πράγματι ‘’με πειράζουν’’ οι δε υπεύθυνοι είναι ανεκτικοί σ’ αυτά (ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοια εμπειρία στο Musicheaven).


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 09-07-2014 20:46 ]


    Chrysanna
    09.07.2014, 20:25

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 09.07.2014, 18:05 έγραψε...

    Όλα ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους που έχουμε την πεποίθηση ότι τα forum αποτελούν μέρη προβολής του εαυτού μας και της προσωπικότητάς μας. Το λάθος αυτό μας οδηγεί στο να θεωρούμε προέκταση του εαυτού μας τον διαδικτυακό μας λογαριασμό.



    Προβολής όχι, προέκταση ναι.

    Αυτή την στιγμή συζητάμε ένα θέμα και θα γράψω μία συγκεκριμένη άποψη. Αν είμαι ψυχικά υγιής, ή έστω σοβαρή προσωπικότητα, θα έπρεπε να είναι η ίδια άποψη που θα εξέφραζα αν ήμουν με την παρέα μου ή μ' εσάς σε μία καφετέρια. Οποιοσδήποτε μπαίνει σε μία διαδικασία να δημιουργήσει ένα ιντερνετικό προφίλ διαφορετικό απ' το πραγματικό: 1) Προσπαθεί να παραπλανήσει την ομήγυρη για κάποιον συγκεκριμένο λόγο, 2) Προσπαθεί να δημιουργήσει ένα ιδανικό προσωπείο, προφανώς ανέφικτο στην πραγματική του ζωή, 3) Είναι ψυχάκιας.

    Είτε λειτουργείς επώνυμα, είτε ανώνυμα δεν υπάρχει λόγος να προσποιείσαι εκτός κι αν ξέρεις ότι η "αλήθεια" είναι αδιάφορη, ανεπαρκής ή προβληματική. Γιατί να μην γίνεις "κάτι" όταν βρίσκεσαι σ' έναν χώρο που κανείς δεν πρόκειται να μάθει ποτέ ότι πρόκειται για ένα "τίποτα"... ή έστω, σχεδόν τίποτα;

    ----------

    Όσον αφορά το αρχικό post του Στέφανου, θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση η οποία προκύπτει απ' την προσωπική μου εμπειρία και μόνο.

    Το troll δεν είναι αυτός που θα προσβάλλει τους συνομιλητές του, θ' απειλήσει ή θ' αρχίσει να βρίζει τους πάντες. Σ' αυτή την περίπτωση μάλλον μιλάμε για κάποιον διαταραγμένο ή για κάποιον που ξεχάστηκε και δεν ενηλικιώθηκε ποτέ ή για κάποιον που βαριέται ελεεινά στην ζωή του.
    Η σύγχρονη μορφή ενός troll είναι αυτή ενός ανθρώπου εξαίρετα ευφυή. Έχει γνώσεις γι' αρκετά θέματα και πολύ καλός στην χρήση της γλώσσας. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως όποιος έχει αυτά τα χαρακτηριστικά είναι troll.
    Αυτό που θα κάνει, κατά κύριο λόγο και σ' όλα τα θέματα, είναι να διαφοροποιείται απ' το πλήθος. Τι υποστηρίζει η πλειοψηφία; Αυτός θα υποστηρίζει πάντα το αντίθετο, χωρίς να έχει σημασία ποιο είναι αυτό. Σπάνια θα έρθει σ' ανοιχτή κι έντονη αντιπαράθεση με κάποιον, θα απαντάει στα πάντα και σε κάθε post που του δίνει την δυνατότητα να γίνει λίγο πιο προκλητικός με την επιμονή του και τις "αιρετικές" του απόψεις και θα είναι πάντα παρών στα θέματα που κατά καιρούς μονοπωλούν το ενδιαφέρον του κοινού. Γι' αυτό είναι πολύ δύσκολο για τους συντονιστές να τον περιορίσουν. Είναι πολύ προσεχτικός και πάντοτε θα φλερτάρει με τα όρια χωρίς να τα ξεπερνάει. Μόνο όταν βαρεθεί θα είμαστε μάρτυρες μίας έκρηξης ταπεραμέντου και στην ουσία θα "παραδοθεί" στους συντονιστές. Μέχρι να επανέλθει μ' έναν νέο λογαριασμό βεβαίως.  Ο Gunman είναι ένα χαρακτηριστικό αλλά και άξιο δείγμα της κατηγορίας αυτής.

    Προσωπικά διασκεδάζω αρκετά με αυτά τα άτομα και δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, και με λυπεί ταυτόχρονα, γιατί κάποιος με τόσα προσόντα ν' αναλώνεται σε τέτοια παιχνιδάκια; Ένα off topic και ρητορικό ερώτημα...


    -----------------

    Shattered Glimpses...

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 09-07-2014 20:35 ]


    tallos
    09.07.2014, 20:59
    Ισως για να το παιξει Θεος.ετσι δεν κανανε οι αρχαιοι θεοι των ανθρωπων;ειχαν προηγμένη τεχνολογια και πουλουσαν μουρη στους ανθρώπους των σπηλαιων.Ετσι και τα τρολλ καταλαβαν ισως ότι ειμαστε ένα πληθος με χαμηλοτερο δεικτη νοημοσύνης από το δικο τους.
    Chrysanna
    10.07.2014, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος gunman στις 09.07.2014, 22:30 έγραψε...

    Πρέπει να έχεις την ελάχιστη εκείνη ωριμότητα που χρειάζεται για να καταλαβαίνεις πως κανείς δεν είναι ο εαυτός του ακριβώς, σε πολλές εκφάνσεις της ζωής, πόσο μάλλον στο ιντερνετ. Μπότομ λάιν: Είσαι ο εαυτός σου μόνο στην προσωπική σου ζωή. Πουθενά αλλού. Σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχει προσωπείο λίγο έως πολύ. 

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.
    Προσωπικά επιλέγω να είμαι μία Χρυσάννα, παντού. Δεν το περιμένω όμως κι απ' τους άλλους. Το προσδοκώ και το ελπίζω αλλά - δυστυχώς - ξέρω ποιά είναι η επικρατούσα κατάσταση... ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου, λοιπόν!

    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 09.07.2014, 20:25 έγραψε...

    Ο Gunman είναι ένα χαρακτηριστικό αλλά και άξιο δείγμα της κατηγορίας αυτής.

    Δεν θα το έλεγα. Κυρίως γιατί έτσι όπως το θέτεις, είμαστε όλοι τρολλ όταν συζητάμε με επιχειρήματα και περισσότερο τρολλ είναι εκείνος που συζητά καλύτερα και με περισσότερα.


    Συνεννοηθήκαμε κι αυτο μου αρκεί Smile


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 10-07-2014 00:23 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    STEFANOS604
    10.07.2014, 10:48

    Προσωπικά, μέχρι σήμερα, δεν έχω συναντήσει κανένα μέλος από τα διάφορα μουσικά φόρουμ που είμαι μέλος εδώ και 3,5 έτη, αλλά σίγουρα θα το επιθυμούσα και εύκολα θα έπινα κρασί μαζί τους και ίσως εκτός από ιντερνικοί γινόμασταν και πραγματικοί φίλοι. 

     Απλά το trolling ‘’με πειράζει’’ με την έννοια ότι μερικοί – έστω ελάχιστοι και τα στοιχεία που έχω δείχνουν ότι είναι στο σύνολο τους ανώνυμοι και έχω προσωπική εμπειρία- τρολλάρουν χωρίς να σέβονται :

    • τον χώρο που μας φιλοξενεί,
    • τον χρόνο των μελών και μη , που θα μας διαβάσουν
    • ή και γιατί όχι και την προσωπική μας αισθητική. 

    (Στους ανώνυμους, ειλικρινά, ούτε που το σκέφτηκα δεν συμπεριλαμβάνω τον αγαπητό Gunman ,που έδωσε τις σκέψεις του με επιχειρήματα και που μόλις γίναμε ιντερνικοί φίλοι. Απλά το αναφέρω για αποφυγή περαιτέρω παρεξήγησης)

    Τα γράφω γιατί :

    • επιθυμώ υψηλό επίπεδο, ανταλλαγή τεκμηριωμένων απόψεων ,σεβασμό μεταξύ των μελών ,γιατί μόνο τότε  γίνεται ανάταση γνώσεων και ταυτόχρονα επωφελείται και η ιστοσελίδα που μας φιλοξενεί.
    • το αποτέλεσμα του trolling είναι η αποχώρηση πολλών μελών που δημιουργούσαν ποιοτικές συζητήσεις και  η αντικατάσταση τους από άτομα που ποστάρουν σχεδόν αποκλειστικά μόνο με ορέξεις για χαβαλέ, χωρίς καμία διάθεση για ουσιαστική ανταλλαγή απόψεων. Το πρόβλημα γίνεται πιο δυσάρεστο όταν υπάρχει η ανεκτικότητα των moderators (ευτυχώς μέχρι τώρα , όχι σε δικό μου thread στο MusicHeaven).

    Είμαι ηλικιωμένος όμως παράλληλα ενσωματώνομαι με νέα παιδιά που φυσικά  δεν έχουν τις ίδιες σκέψεις με εμένα και αυτό το σέβομαι απόλυτα.

    Πιστεύω στους κώδικες επικοινωνίας σέβομαι τους κανονισμούς και άγραφους κανόνες και με μεράκι –όπως είναι το μότο μου- προσπαθώ να συμβάλλω σε κάποιο θέμα που πιστεύω ότι γνωρίζω και ίσως φανώ χρήσιμος και δέχομαι το όποιο αρνητικό σχόλιο όχι όμως και προσβλητικές εκφράσεις και χαβαλέ .

    Δεν ζητάω συγνώμη όταν κάνω λάθος γιατί φυσικά δεν είμαι αλάνθαστος. Όταν δεχθώ την διόρθωση βγαίνω κερδισμένος, έχοντας μάθει και εγώ κάτι από κάποιον άλλο, γεγονός που με κάνει καλύτερο.

    Απλά η έστω ξεπερασμένη αντίληψη μου ότι τα μέλη πρέπει να είναι επώνυμα είναι δικαίωμα μου να την υποστηρίζω αλλά δεν προσπαθώ να την προβάλλω σαν ανάγκη για όλους, όπως το εξέλαβε αρχικά ο αγαπητός Gunman και φυσικά αποδέχομαι την έννοια δικαιώματος της ανωνυμίας όταν κάποιος επιθυμεί να γίνει μέλος και φυσικά να μη υπάρχει δυνατότητα ελέγχου .

    Ξαναρωτώ λοιπόν:


    ‘’Πιστεύετε ότι η πραγματική επωνυμία θα απέτρεπε το τρολλάρισμα???’’

    ή όπως έγινε μετά την αναπροσαρμογή της ανωτέρω ερώτησης από τον αγαπητό Gunman:

    ‘’Πρέπει ένα "μέλος" να τρολλάρει ή να χρησιμοποιεί προσβλητικές εκφράσεις??’’


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    STEFANOS604
    10.07.2014, 13:27

    Συμφωνώ απόλυτα για τέτοιες ειδικές περιπτώσεις.

    Θα μπορούσες όμως για τέτοιες ειδικές περιπτώσεις να δημιουργήσεις ένα δεύτερο , τρίτο...λογαριασμό , αφού με το Gmail κάνεις όσους θέλεις και εκεί να διατηρήσεις την ανωνυμία ή ελλειπές προφίλ ή ψευδώνυμο....


    freddieKrueger
    10.07.2014, 13:41

    Μα εσύ φίλτατε gunman δηλώνεις και επώνυμα οπλοκατοχή Wink{#emotions_dlg.tt2}χαχαχα


    STEFANOS604
    10.07.2014, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 10.07.2014, 13:41 έγραψε...
    Μα εσύ φίλτατε gunman δηλώνεις και επώνυμα οπλοκατοχή Wink{#emotions_dlg.tt2}χαχαχα

    (λόγια του Gunman σε προηγούμενα ποστς)

    ''Από το nickname; Δεν είναι επώνυμο το nickname, αυτό εξηγώ''.

    ''Μία πολύ μεγάλη κατηγορία παρεξηγήσεων οφείλεται στην ανικανότητα ορισμένων να καταλάβουν πότε κάποιος μιλά σοβαρά και πότε αστειεύεται'' 


    Πολύ καλό χιούμορ , Μη παρεξήγηση ..

    Μπράβο παιδιά γέλασα πραγματικά


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης