ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.821 μέλη

    Τραυματισμός από την κιθάρα.

    iced07
    12.07.2014, 18:58

    Γειά χαρά σε όλους! Νέος στο φόρουμ όπως και στην κιθάρα, θα ήθελα τη γνώμη οποιουδήποτε που  γνωρίζει κάτι ή είχε παρόμοια εμπειρία. 

    Εδώ και ενάμιση μήνα ξεκίνησα να ασχολούμαι με ακουστική κιθάρα μόνος μου. Το τελευταίο 20ημερο αντιμετωπίζω ένα πόνο στο πρώτο και τέταρτο δάκτυλο του αριστερού μου χεριού. Όταν πάω να το λυγισω δεν κλείνουν μέχρι τέρμα με αποτέλεσμα να με πονάνε. Σταμάτησα 4 μέρες αλλά καμία ουσιώδες διαφορά. Προσπάθησα να παίξω και παρατήρησα  ότι μόλις κάνω το ζέσταμα μετά από λίγο δεν νιώθω τίποτα και κλείνουν κανονικά χωρίς πόνο.

    Μια μέρα έπαιζα μια όχι μπας και τα ξεκουράσω, τώρα πάλι έχω δύο μέρες... 

    Τγενικα όσο πιο κρύο είναι το χέρι τότε αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα.Είμαι σίγουρος ότι το έπαθα ζοριζοντας  τα αφού έπαιζα καθημερινά ασταμάτητα 3ωρα χωρίς να έχω και την σωστή τεχνική.

    Παρακαλώ οποίος μπορεί να με συμβουλέψει κάτι θα ήταν ευπρόσδεκτο.

    Τελευταία λύση είναι να πάω σε γιατρό μιας και δεν έχω την δυνατότητα για 50αρικα σε τόσο μικρό τραυματισμό.

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την iced07, 12-07-2014 18:59 ]


    trelakias
    12.07.2014, 19:08

    Κατ' αρχάς ξεκούραση.  Άσε την κιθάρα αν υπάρχει πόνος και μην ζορίζεσαι.  Εννοείται ότι στην αρχή υπάρχει λίγο ζόρι μέχρι να αποκτήσει το χέρι σου την κατάλληλη ευλυγισία.  Παίξε ως εκεί που μπορείς όμως γιατί άλλο κούραση και άλλο πόνος.

    Κανένας πόνος δεν είναι ασήμαντος, μην το υποτιμάς... Αν συνεχίζεται η οποιαδήποτε ενόχληση, πήγαινε σε γιατρό άμεσα.

    Το ότι προσπαθείς μόνος σου είναι ένα θέμα που πρέπει να σκεφτείς πάντως... Η παρακολούθηση ενός δασκάλου είναι σημαντική.


    STEFANOS604
    12.07.2014, 20:01

    Οι συμβουλές του trelakias είναι απόλυτα σωστές

    Δείε όταν έχετε χρόνο ένα πολύ καλό video  στα ελληνικά με συμβουλές για πρόληψη  και  θεραπεία της τενοντίτιδας.


    Sissif
    12.07.2014, 20:12

    Να προσθέσω και εγώ κάτι φίλε μου, μήπως σε βοηθήσω..
    Αρχικά μου κάνει εντύπωση το πόσες  ώρες παίζεις..να ξέρεις ότι σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο..ένα τρίωρογια έναν πρωτάρη μπορεί όντως να επιφέρει τέτοιου είδους αποτελέσματα..

    1) Αλλά εάν θέλεις να ασχολείσαι πολλές ώρες σε καθημερινή βάση ίσως να σε βοηθούσε και η κατάλληλη διανομή τους στη μέρα..δηλαδή αντί για να παίζεις π.χ από τις 9.00-12.00 παίξε μιάμιση ώρα το πρωί και μιάμιση το βράδυ.


    2)Γενικά δεν είναι κάτι πολύ ανησυχητικό και δε σου συνιστώ να επισκεφτείς γιατρό (νομίζω οι περισσότεροι αρχάριοι το παθαίνουν). Ή θα περάσει με ξεκούραση ή όπως λέν και οι γυμναστές, αν πιαστείς από γυμναστική μόνο με γυμναστική θα περάσει, δηλαδή συνέχισεχωρίς να το πιέζεις.


    Τώρα για να σου το εξηγήσω αναλυτικότερα: το χέρι αποτελεί το κυρίαρχο όργανο για τη φυσική διαχείριση του περιβάλλοντος για διάφορα είδη κινήσεων και αυτό γιατί άκρες των δακτύλων περιέχουν ιδιαίτερα πυκνές νευρικές αισθητικές απολήξεις. Συνεπώς εμφανίζει μια ευαισθησία μεγαλύτερη από άλλα όργανα. Οπότε είναι φυσιολογικό να νιώθεις ενοχλήσεις στα δάχτυλα όταν αυτά συμμετέχουν σε σχετικά έντονες κινήσεις.

    Ελπίζω να βοήθησα!


    takispag
    13.07.2014, 14:29

    Εκτός από όσα σου έχουν πει πιο πάνω, μήπως να δεις και την ίδια την κιθάρα αν είναι σεταρισμένη σωστά? Αν οι χορδές σου είναι πολύ ψηλά, θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο.

    Για μένα κάνε ένα σωστό σεταπ, άλλαζε χορδές σε λογικά χρονικά διαστήματα (η πολύ παλιά χορδή σκληραίνει), κάνε ζέσταμα καλό πάντοτε, και διαλλείματα ανα 1 ώρα παιξίματος.


    delta66
    13.07.2014, 15:46

    Συμφωνω με τον Trelakia

    "Κανένας πόνος δεν είναι ασήμαντος, μην το υποτιμάς... Αν συνεχίζεται η οποιαδήποτε ενόχληση, πήγαινε σε γιατρό άμεσα."

    Και μαλιστα οχι απλα αν συνεχιστει.

    Απο τωρα πηγαινε αν εχεις σκοπο να συνεχισεις να παιζεις.

    Παντως δεν δικαιολογειται το προβλημα απο 3 ωρες μελετη μονο.

    Πρεπει ή να κανεις καποιο σοβαρο λαθος στη μελετη σου ή προυπαρχει καποιο προβλημα στο χερι ή το οργανο ειναι ακαταλληλο.

    Περαστικα.


    Sissif
    13.07.2014, 20:49
    Κοίτα τώρα που το έψαξα λίγο, η αλήθεια είναι πως καλό είναι να πας σε γιατρό αν επιμείνει ο πόνος..όχι τίποτα άλλο αλλά χτύπα ξύλο καμιά αρθρίτιδα, που είναι βέβαια συχνή πάθηση των δαχτύλων..
    iced07
    15.07.2014, 14:56

    καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον που δείξατε. Να πω ότι συνάντησα ένα έμπειρο μουσικό(μπουζούκι) και του εξήγησα το πρόβλημα  και μου  απάντησε: "είναι φυσιολογικό,  παρά πολλοί αρχαριοι  το παθαίνουν, ορισμένα δάκτυλα θέλουν γυμναστική, σε λίγο καιρό θα σου περάσει." Μου πρότεινε να μην σταματήσω την κιθάρα απλώς να κάνω ένα καλό και κυρίως αργό ζέσταμα, μετά μου είπε να σπάσω τις ώρες που παίζω ή να τις μειώσω(μιάμιση  ώρα είναι καλά μου είπε).

    Να πω ότι ο άνθρωπος μίλησε εμπειρικά, δεν είναι γιατρός.

    Έχοντας πάρει αρκετές γνώμες αποφάσισα να συνεχίσω να παίζω βέβαια κάνοντας ένα καλό ζέσταμα και ρίχνοντας λίγο τους ρυθμούς.

    *δεν με πονάει το δάκτυλο στα καλά καθούμενα πάρα μόνο όταν πάω να το λυγισω τέρμα. Μόλις ζεσταθεί μετά δεν με ενοχλεί καθόλου. Το πρωί όταν ξυπνάω βέβαια που είναι κρύο δεν λυγίζει εύκολα.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους σας.

    Θα ενημερώσω σε λίγες μέρες.

    Γιάννης 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την iced07, 15-07-2014 15:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την iced07, 15-07-2014 15:21 ]


    trelakias
    15.07.2014, 15:59

    Καλώς αλλά έχε στο μυαλό σου ότι ένας τραυματισμένος μυς ή τένοντας από τράβηγμα, κόπωση κλπ θέλει πλήρη ξεκούραση κατά την ανάρρωση και στη συνέχεια σταδιακή επαναφορά.  Αν συνεχίσει να ζορίζεται θα επιδεινωθεί.  Δηλαδή αν έχεις τραυματίσει κάποιο σημείο στα δάχτυλά σου για τον οποιοδήποτε λόγο (πχ έλλειψη γυμναστικής στο σημείο) θα πρέπει να σταματήσεις να παίζεις για κάποιο διάστημα και σιγά σιγά αργότερα να ξαναξεκινήσεις με αργούς ρυθμούς. 

    Είμαι επιφυλακτικός γιατί όλοι κουράσαμε τα δάχτυλά μας στην αρχή αλλά δεν θυμάμαι να ξυπνάω και να μην λυγίζω τα δάχτυλά μου.  Ένας "ζεστός" άνθρωπος ακόμα και κάταγμα μπορεί να μην το νιώσει, οπότε μην καθησυχάζεσαι από αυτό.

    Τη διάγνωση δεν μπορεί να την κάνει άλλος από ένα γιατρό.  Η απόφαση δική σου βέβαια...


    iced07
    16.07.2014, 21:23

    Τελικά άλλαξα γνώμη και θα απέχω τελείως από τη κιθάρα για καμιά εβδομάδα και αν δεν δω βελτίωση. Θα πάω σε γιατρό και μάλλον σε ρευματολογο. 

    Αυτό που με τρόμαξε μετά από κάποια άρθρα που διάβασα είναι η πρωινή δυσκαμψία των δύο δακτύλων που έχω.

    Βέβαια αν έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα γιατί δεν εμφανίστηκε πιο πριν και εμφανίστηκε τώρα με την κιθάρα? Θέλω να πιστεύω ότι απλώς έπιασα λάθος ή στραβά την ταστιέρα και τράβηξα κάνα νεύρο.

    Κρίμα, είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά γιατί ήθελα πολύ να τρέξω με την κιθάρα το καλοκαίρι. Και βελτιωνομουν αρκετά γρηγορα