ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Μπορώ να αρχισω στα 22 πάλι βιολί?

    thumbelina
    16.07.2014, 19:49

    Γεια σας!! έκανα βιολί για αρκετά χρόνια όταν ήμουν σε πιο μικρή ηλίκια μέχρι και τα 12. Το σταμάτησα γιατί ειχα διαβάσματα κτλ...τώρα σκέφτομαι να αρχίσω πάλι!!!είμαι 22...μήπως μεγάλωσα αρκετά για αυτό?να πω και την αλήθεια δεν θυμάμαι και πολλά!!!πέρασαν και χρονια...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 17-07-2014 16:41 ]


    deathminor88
    17.07.2014, 01:21
    Ναι, αλλά πήγαινε σε ωδείο για να μάθεις σωστά.
    thumbelina
    17.07.2014, 19:18
    Εννοείται αυτό..αν και πάλι καλά εκάνα χρονια αρα δεν θα ειναι τόσο δύσκολο σαν να αρχίζω 1η φορα!
    axilleas23
    18.07.2014, 11:50
    Η γνώμη μου θα ήταν να πας στο Ωδείο όπου θα αναφέρεις ότι πήγαινες και μικρή στο ίδιο όργανο αν πας και ευελπιστώ να τα καταφέρεις και να μη τα παρατήσεις! Δεν είναι κακό να μάθαινες και ένα όργανο και να έπαιρνες και ένα χαρτί από το Ωδείο της περιοχής σου!
    axilleas23
    18.07.2014, 11:51
    Καλό κουράγιο και με το καλό! Θα περιμένουμε νέα σου!
    Music-ologist
    26.07.2014, 15:46

    Εννοείται ότι μπορείς και πάλι να αρχίσεις.


    Μίλα με 2-3 δασκάλους να επιλέξεις αυτόν που σου ταιριάζει και κρίνεις ως καλύτερο γι αυτά που θεωρείς ότι χρειάζεσαι. Σε Ωδείο είναι πιο εύκολο "να μπεις σε πρόγραμμα".


    Τώρα το χαρτί που ανέφερει ο φίλος Αχιλλέας, τί να το κάνεις; Κορνίζα ή για να πληρώσεις τα εξέταστρα; Προφανώς και σε αυτήν την ηλικία δεν πας για καριέρα "κλασικής" βιολονίστριας, αλλά για τη χαρά του να παίζεις μουσική (και φυσικά μπορείς να φτάσεις και σε επίπεδο διπλώματος σε αυτήν την ηλικία, απλώς οι καριέρες έχουν κι άλλες προϋποθέσεις).


    rustytool
    26.07.2014, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Music-ologist στις 26.07.2014, 15:46 έγραψε...
    Προφανώς και σε αυτήν την ηλικία δεν πας για καριέρα "κλασικής" βιολονίστριας


    απο που προκύπτει οτι είναι προφανές πως δε μπορεί να κάνει καριέρα(αν το θελήσει)?

    η κοπέλα είναι 22 χρονών και έχει κάποιο υπόβαθρο, δεν ξεκινάει απο το 0 . 

    όμως ,ακόμα και αν ξεκίναγε απο το 0 , αν της αρέσει και το πάρει ζεστά μπορεί να τα καταφέρει

    υπάρχουν πάρα πολλοί που ξεκίνησαν να μαθαίνουν μουσική μετά τα 30 και έκαναν καριέρα


    Music-ologist
    26.07.2014, 16:59

    Αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε καριέρα "κλασικής" βιολονίστριας, κι όχι για άλλα μουσικά είδη. Στο συγκεκριμένο τομέα δεν γνωρίζω ούτε μία περίπτωση που να έκανε καριέρα, είτε ως σολίστας είτε ως βιολιστής ορχήστρας (εκτελεστής λοιπόν -όχι δάσκαλος), έχοντας πάρει δίπλωμα σε ηλικία περίπου 30 χρονων. Αν γνωρίζεις εσύ -επαναλαμβάνω στην κλασική μουσική- θα είναι μία σπάνια εξαίρεση.

    Και συγκεκριμένα στην Ελλάδα, δεδομένης της κατάστασης, υπάρχουν πλέον άνθρωποι με σπουδές κλασικού βιολιού σε Ελλάδα και με μεταπτυχιακές σε καλές ακαδημίες του εξωτερικού, που στην Ελλάδα δενβρίσκουν δουλειά. Ας μην ξεχνάμε και ορχήστρες που, πρακτικά, διαλύθηκαν με την κρίση και μουσικοί που είχαν δουλειά, έμειναν άνεργοι. Τώρα στο εξωτερικό ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και όταν έχεις π.χ. στη Γερμανία χιλιάδες 23-25χρονους ταλαντούχους από όλον τον κόσμο, να έχουν τελειώσει όλα τα στάδια σπουδών στο οργανό τους, καταλαβαίνεις...

    Επομένως βγάζω το συμπέρασμα επειδή γνωρίζω πολλούς -όχι μόνο Έλληνες- 25χρονους ταλαντούχους, με άψογες σπουδές, που δυσκολεύονται να βρουν δουλειά (όχι εξτραδάκια), στο εξωτερικό λόγω του υψηλού ανταγωνισμού, στην Ελλάδα λόγω "ανύπαρκτης" ζήτησης.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Music-ologist, 26-07-2014 16:59 ]


    stet
    02.08.2014, 02:46

    Οι ενήλικες γενικά, μπορούν να κατανοήσουν και να αφομοιώσουν περισσότερα πράγματα από ένα παιδί. Επίσης χρειάζονται πολύ λιγότερο χρόνο για να αφομοιώσουν κάτι για το οποίο ένα παιδί θα χρειαζόταν πολύ περισσότερο χρόνο. (κατά κανόνα, δεν μιλώ για εξαιρέσεις ή παιδιά-θαύματα). Από την στιγμή λοιπόν που υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον, όλα (σχεδόν) γίνονται.

    Σε μιά σχετική έρευνα που έκανα στο ιντερνετ, είδα ότι πολλοί άνθρωποι πάνω από τα 30 άρχισαν να μαθαίνουν βιολί. Συνήθως αυτά που διάβαζα πήγαιναν κάπως έτσι.

    " Απολύτως σας ενθαρρύνω να μάθετε βιολί. Είναι δύσκολο, αυτό είναι αλήθεια, αλλά και διασκεδαστικό και ενδιαφέρον. Η ηλικία δεν αποτελεί πρόβλημα. "
    "Έχω δύο ενήλικες σπουδαστές στα 50 τους αυτό το έτος, και οι δύο είναι εντελώς αρχάριοι και τα πάνε πολύ καλά."
    "Δεν είναι ποτέ πολύ αργά για να ξεκινήσει κανείς να μάθει βιολί."
    "Είχα μαθητές στην ηλικία των 24, 38 και 60 ετών, και όλοι έμαθαν να παίζουν."
    "Είμαι 37 ετών και άρχισα πριν από ένα χρόνο."
    "Είμαι 44 ετών και ασχολούμαι 2 περίπου χρόνια."
    "Αποφάσισα να μάθω βιολί πριν από 7 μήνες. Είμαι 57 ετών δεν ασχοληθεί με κανένα μουσικό όργανο στο παρελθόν, ούτε γνώριζα να διαβάζω μουσική. Τώρα εξασκούμαι σχεδόν καθημερινά..."


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    snowcat
    02.12.2014, 13:31
    Και εγώ γνωρίζω και όχι έναν και δύο , και μάλιστα προσωπικά αλλά και με ταλέντο. Αρκεί να συζητας με πολλούς μουσικούς, θα δεις ότι υπάρχουν τα πάντα ! Και μιλάω και για καριέρα μετά τα 30 ! Ήδη εχω 2 παραδείγματα στο μυαλό μου