ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    θα θελα την γνωμη σας για αυτο το τραγουδι

    panosant
    17.07.2014, 21:21
    >
    xray
    20.07.2014, 12:14
    Από τη μεγάλη οικογένεια τραγουδιών "λυπηθείτε με, με συνοδεία της βαρετής μου κιθάρας, όση ξέρω τσάτρα πάτρα (το μήνυμα έχει σημασία)". Είναι τόσο κακό, που δεν αξίζει σχολιασμό, αλλά αφού κανείς δεν σχολιάζει...
    panosant
    20.07.2014, 16:55

    αυτο το σχολιο σου φιλε μου ειναι οτι ποιο ειλικρινες εχω ακουσει πολλα χρονια τωρα. νασαι καλα φιλε μου.


    xray
    20.07.2014, 19:12
    Χαίρομαι πολύ με την απάντησή σου. Πράγματι είμαι ειλικρινής και νομίζω ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για βελτίωση. Να είσαι πάντα καλά και εσύ.
    panosant
    20.07.2014, 23:16

    θαθελα πολυ απλα να σου εξηγησω που βρηκα το θρασος να δημοσιοποιησω αυτο το οπως λες και εχεις δικιο πολυ κακο τραγουδι.οχι για να σου αλλαξω γνωμη αλλα για να νιωσω καλυτερα, γιατι γνωθις αυτον εχω.και νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος αν βεβαια εχεις την υπομονη να ακουσεις,ειναι τα τα παρακατω τραγουδια μου.


    https://www.youtube.com/watch?v=ZJwimZmQp74Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=Z_QpGVe617ILink

    >

    σε προειδοποιω οτι ειναι το ιδιο κακα με αυτο που ακουσες ομως δειχνουν την αναγκη που ειχα να τα μοιραστω.

    και στο μονο που διαφωνω  με σενα ειναι οτι οταν λες πως νιωθεις οχι γενικα αλλα σε καποιες συγκεκριμενες στιγμες δεν ειναι ...λυπησου με... αλλα... ακουσε με..

    επισεις εγω δεν πιστευω μονο στην μουσικη της τελειοτητας της φωνης και των μουσικων αλλα πιστευω και στην μουσικη που πηγαζει απο την καθε αναγκη εκφρασης και εχει αληθεια

    πραγματικα χαρηκα για την κουβεντα μας... Παναγης


    xray
    20.07.2014, 23:45

    Αγαπητέ Παναγή, άκουσα όλα τα τραγούδια που έχεις αναρτήσει στο youtube πριν απαντήσω. Και πράγματι, είναι όλα το ίδιο κακά. Όπως πολλοί, μπερδεύεις την ανάγκη για εξομολόγηση, με την τέχνη. Δεν είναι το ίδιο. Πολλοί γράφουν (τραγούδια ή πρόζα), νομίζοντας ότι η ζωή τους είναι ενδιαφέρουσα, αλλά δεν είναι. Η τέχνη θέλει πολύχρονη μελέτη και σπουδή. Αν αποφασίσεις να εκτεθείς δημόσια, θα ακούσεις και την κριτική.

    Η μουσική σου δεν έχει αλήθεια. Το γεγονός ότι εσύ έχεις ανάγκη να εκφραστείς, δεν την κάνει αληθινή. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν μουσικοί και δεν είναι ζήτημα τελειότητας της φωνής, ή της εκτέλεσης. Τα κομμάτια που συναρμολόγησες τσάτρα - πάτρα όπως σου έγραψα, δεν είναι μουσική. Είναι επίκληση ελέους, όπως ακριβώς ξαναέγραψα. Βρες άλλο τρόπο να εκφραστείς.

    ΥΓ. Πόσον καιρό μαθαίνεις κιθάρα?


    panosant
    21.07.2014, 00:07

    πραγματικα χαιρομαι για την κουβεντα μας.εγω δεν μιλησα ποτε για τεχνη.απλα μοιραστικα ενα τραγουδι .και δεν προσπαθησα να το πουλησω σαν κατι .οχι βεβαια !!!! αυτο που γραφω δεν εχει καμια σχεση με τεχνη. το αντιθετο. ομως ειναι αληθινο εστω και αν δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο μενα.μακρια απο μενα η συγκριση αλλα ο Νικολας ο Ασιμος  ξαναλεω μακρια απο μενα η συγκριση ,εκανε τι? τεχνη?κατι αλλο? οχι. τραγουδια εκανε.αυτο .τραγουδια. που ομως καποια στιγμη αρεσαν.οσο για κιθαρα οχι δεν ξερω.οπως μπορω κανω αυτο που εχω αναγκη που τυχαινει να μην αρεσει σε σενα και το πιθανοτερο σε κανεναν αλλον.απλα.


    xray
    21.07.2014, 01:15

    Με τον ίδιο τρόπο που αποκαλείς την ανάγκη σου για έκφραση "τραγούδι", αποκαλούν άλλοι τα απομνημονεύματά τους μυθιστορήματα. Δεν είναι. 

    Επένδυσε στην κιθάρα αφού σου αρέσει. Ξόδεψε 20 χρόνια μαθητείας, μελέτης, εξόδων, στερήσεων και μετά αυτό που θα γράψεις δεν θα είναι "τραγούδι", αλλά τραγούδι.


    xray
    21.07.2014, 01:16
    ΥΓ. Να συμπληρώσω ότι και εμένα μου αρέσει πολύ το πνεύμα των απαντήσεών σου.
    panosant
    21.07.2014, 13:50

    θα μπορουσα να διαφωνω μαζι σου συμφωνωντας για παντα.σε συμβουλευω να κανεις οτι σου αρεσει ασχετα αν αρεσει στους αλλους αν αυτο που κανεις νομιζεις οτι εχει αξιοπρεπεια.και αν μπορεις να το μοιραζεσαι.εγω το μοιραστικα μαζι σου εστω και αν δεν σου αρεσε καθολου.δεν εχασες τιποτα κερδισα πολλα


    xray
    21.07.2014, 15:06

    Ναι, αλλά εγώ δεν ζήτησα τη συμβουλή σου, εσύ ζήτησες γνώμες. Χαίρομαι για όσα κέρδισες.


    panosant
    21.07.2014, 18:09

    αν σε προσβαλα συγνωμη.ρητορικη ηταν η συμβουλη, δηλαδη η γνωμη μου με αλλα λογια.και παλι συγνωμη


    xray
    21.07.2014, 20:36
    Δεν τρέχει τίποτα
    jethroomi
    23.07.2014, 23:19

    γεια σου φιλε panosant.

    πρωτα θα σου πω τα 'κακα', δεν εισαι τραγουδιστης, γρατζουνας κιθαρα και δεν της αλλαζεις χορδες, κλαψουριζεις και βγαζεις μιζερια.

    τωρα τα καλα. εισαι γνησιος και το εχεις το γραψιμο. φανταζομαι μερικα κομματια σου ενορχηστρωμενα και τραγουδισμενα απο φωνες (δεν θελω να ανφερω ονοματα) που ειμαι σιγουρος οτι στο χωρο του 'εντεχνου' θα στεκοντουσαν μια χαρα.

    και κατι αλλο ρε αδερφε, γραψε και κατι χαρουμενο, κατι ματζορε για να ανεβεις κι εσυ και να ανεβασεις και εμας. να εισαι σιγουρο οτι θα παρεις καλυτερες 'κριτικες'.

    φιλικα jethro.


    panosant
    24.07.2014, 09:41

    φιλε μου ετσι οπως τα λες ειναι. δεν ειμαι τραγουδιστης ,γραζτουναω την καιμενη την κιθαρα και μιαζουν τα τραγουδια μου με κλαμα.ομως ειδες και αυτο που για μενα ειναι ο λογος που τα ανεβασα .πως αν ασχοληθει καποιος μαζι τους μπορει να γεινουν ωραια τραγουδια.μακαρι καποιος να ασχοληθει μαζι τους.αυτο ειναι και η ελπιδα μου  .νασαι καλα φιλε μου


    elasson
    24.09.2014, 11:22
    Εγώ πάλι δε θα σου πώ οτι είναι χάλια...η έκφραση της ψυχης δε μεταφράζεται....χαριζεται.Απλα στη δική σου περίπτωση φαίνεται διχως κατευθυνση,απροοπτική.Οπως είπαν οι προηγούμενοι δούλεψε την κιθάρα σου και αφου σου αρέσει τόσο αφιέρωσε χρόνο για να μάθεις.
    faidonalkinoos
    24.09.2014, 12:52

    Υπάρχει μία λέξη γαλλική που σημαίνει: απλοϊκός, αφελής, πρωτόγονος.

    Στο χώρο της τέχνης, ονομάζονται και χαρακτηρίζονται έτσι, οι καλλιτέχνες εκείνοι, που το έργο τους διακρίνεται για τον πρωτογονισμό του, την απλοϊκότητα, τη λαϊκότητα, την αφέλεια, γενικά, οι αυτοδίδακτοι καλλιτέχνες που δεν ακολουθούν κανένα ρεύμα, οι ενστικτώδεις, οι λαϊκοί.

    Απλά τα θέματα, παρμένα από την καθημερινή ζωή, χωρίς επιτηδεύσεις.

    Λέγεται η λέξη αυτή Ναϊφ.

    Εντάξει για την ζωγραφική ...

    Ναϊφ όμως, είναι και οι μουσικοί, και οι γλύπτες, και όποιοι όσοι εξωτερικεύουν αυθόρμητα, συναισθήματα, ψυχικές ανάγκες, πνευματικές δημιουργίες, χωρίς να έχουν ακολουθήσει κύκλο ή κύκλους σπουδών, ακόμα και χωρίς να έχουν ακολουθήσει έναν άλλον ναϊφ δημιουργό...

    (Υπάρχει μήπως κάποιος ΠΟΙΗΤΗΣ ή ποιητής, που να μην είναι ναϊφ)

    Panοsant:

    Ακολούθα τη γραμμή των χρωμάτων σου (είδα πως ζωγραφίζεις)

    Ακολούθα το ρυθμό των στίχων σου (είδα πως γράφεις)

    Συνόδευσε με την κιθάρα σου τις σκέψεις σου (είδα πως παίζεις κιθάρα)

    Συνόδευσε με τη φωνή σου τις δημιουργίες σου (είδα πως τραγουδάς)

    και συνέχισε ήρεμα, να γράφεις και να συνθέτεις και να τραγουδάς και να ζωγραφίζεις (είδα πως ήρεμα απαντάς)

    και επειδή σ' αρέσει να ασχολείσαι με την ΤΕΧΝΗ, κάνε κι εσύ τις όποιες θυσίες χρειάζεται κι αυτή ...

    Καλή συνέχεια !!!


    panosant
    24.09.2014, 22:38

    !!!!!!!!!!   δεν εχω λογια !!!!!!!! 


    panosant
    25.09.2014, 08:36
    >
    faidonalkinoos
    25.09.2014, 09:27

    Παράθεση:

    Το μέλος panosant στις 25.09.2014, 08:36 έγραψε...


    https://www.youtube.com/watch?v=oO3iZu9rJ1oLink>



    Όμορφος στίχος ...
    Καλή συνέχεια !!!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία