ελληνική μουσική
    638 online   ·  210.826 μέλη
    1133
    05.08.2014, 21:04

    γεια σας.εχω κανει μια ζωγραφια πανω σε πλαστικο με πινελα και ακρυλικα χρωματα.το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τροπο να προστατεψω την ζωγραφια απο γρατζουνιες,νερο κτλ κτλ.. εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα βερνικια σπρει απο πανω αλλα κανενα αποτελεσμα.η μπογια φευγει πανευκολα με λιγο ξυσιμο.καμια λυση κανεις?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την 1133, 05-08-2014 21:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 26-09-2014 17:05 ]


    mary_omikron
    05.08.2014, 22:33

    Συνήθως σε οποιαδήποτε επιφάνεια χρησιμοποιούμε ακρυλικά χρώματα, πρεπει αρχικά να βαζουμε χρώμα "βάσης" και να αφήνουμε να στεγνώνει φυσικά, όχι με πιστολάκι.

    Τα ακρυλικά είναι μπογιές "μαλακές" και συνήθως χρησιμοποιούνται στο decoupage για φόντο. Εκει δεν έχουν πρόβλημα, ίσως γιατι μπαινει και κόλλα διαφανής από πάνω και μετά μπαινει τελευταίο το βερνίκι. Απαραίτητη προϋπόθεση να στεγνώνει πολύ καλά η κάθε φάση.

    Πάντως το τελείωμα είναι με δυό τρία στρώματα βερνίκι σε όλες τις τεχνικές, δεν υπάρχει κάτι άλλο.  


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 05-08-2014 22:35 ]


    1133
    06.08.2014, 16:01
    δηλαδη πρεπει πρωτα να βαλω αυτο το χρωμα βαφης?τι ακριβως ειναι αυτο?
    arkas50
    06.08.2014, 17:50
    αυτο που θελεις να κανεις γινετε μονο βιομηχανικα σε μεγαλες ποσοτητες με την μεθοδο offset printing technique, αν η επιφανεια που λεις ειναι επιπεδη και μπορει να συμπιεστει 30-40 κιλα χωρις να παθει ζημια τοτε βγαλε μια φωτογραφια την ζωγραφια που εκανες και πηγαινε σε ενα μαγαζι που εκτυπωνει μπλουζες και αλλα διαφορα υλικα και θα στο τυπωσουν και θα ειναι τελειως ανεξητιλο και αδιαβροχο αλλα το πιο βασικο θα ειναι αυτο που ζωγραφισες εσυ.
    mary_omikron
    06.08.2014, 18:08

    Ναι, κι αυτό που προτείνεις Arkas50 μπορεί να γίνει, αλλά οι χομπίστες συνήθως χρησιμοποιούν αντικείμενα διάφορα (ποτήρια, μπουκάλια, κουτιά, γλαστρες κλπ) που δεν επιδέχονται συμπίεση και βάρος, oπότε ξεκινούν καλύπτοντας την επιφάνεια με ένα χρώμα βάσης, δηλαδή αστάρι. Oσο για τις εκτυπώσεις σε μπλουζάκια αυτές γίνονται με τελάρα μεταξοτυπίας (ένα τελλάρο για κάθε χρώμα) και είναι δαπανηρά. Ισως υπάρχει τρόπος με λέηζερ αλλά δεν είμαι ενημερωμένη γι αυτό.

    1133 πήγαινε σε ένα κατάστημα με είδη χόμπυ/ζωγραφικής και ζήτα οδηγίες για αστάρωμα και για όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεις.. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν τέτοια υλικά και με διάφορες τιμές. Και στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές διευθυνσεις, καθώς επίσης videos με αναλυτικές οδηγίες. Ενημερώνεσαι, διαλέγεις και προχωράς Smile


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 06-08-2014 18:13 ]


    1133
    19.09.2014, 18:30
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.θα δω τι θα κανω θα το ψαξω
    DanaeAthanasiadou
    20.09.2014, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος 1133 στις 05.08.2014, 21:04 έγραψε...

    γεια σας.εχω κανει μια ζωγραφια πανω σε πλαστικο με πινελα και ακρυλικα χρωματα.το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τροπο να προστατεψω την ζωγραφια απο γρατζουνιες,νερο κτλ κτλ.. εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα βερνικια σπρει απο πανω αλλα κανενα αποτελεσμα.η μπογια φευγει πανευκολα με λιγο ξυσιμο.καμια λυση κανεις?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την 1133, 05-08-2014 21:07 ]






    Μια είναι η απλή, φθηνή και εύκολη λύση : ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ.

    Πήγαινε σε ένα copy center/ τυπογραφείο και ζήτα να σου κάνουν μια πλαστικοποίηση στον πίνακα. Το

    έχω κάνει εγώ σε πίνακα και είναι μια χαρά. Τον κρέμασα κιόλας και όλα μέλι γάλα.


    1133
    23.09.2014, 18:41
    πλαστικοποιηση?λιγο δυσκολο.το πλαστικο που αναφερω ειναι θηκη απο κινητο :)καποια αλλη λυση?
    DanaeAthanasiadou
    24.09.2014, 12:41
    Ότι είναι θήκη από κινητό δε το είπες...τώρα που το είπες μπορούμε να συνεννοηθούμε καλύτερα... Η λύση είναι διάφανο βερνίκι νυχιών ( αυτό που λέμε και σκληρυντικό). Άπλωσε μια στρώση, άφησε το να στεγνώσει καλά και μετά πέρνα κανα δυό ακόμα.
    1133
    26.09.2014, 11:59
    ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω
    1133
    01.10.2014, 22:52
    δοκιμασα βερνικι νυχιων και το χρωμα ψιλοχαλασε ενω το απλωνα.μετα απο λιγα δευτερολεπτα η μπογια φουσκωνε διαλυοταν σε μερικα σημεια και χαλουσε το σχεδιο
    1133
    21.01.2015, 16:34
    HHHHHHEEEEEEELLLLLPPPPP
    trelakias
    21.01.2015, 17:55

    Αν το χρώμα δεν έχει πατήσει καλά στο υλικό δεν θα σε σώσει το βερνίκι.  Αν έβαψες με ένα οποιοδήποτε χρώμα, τότε θα σου μένει στο χέρι όταν χρησιμοποιείς τη θήκη, sorry.  Υπάρχουν διάφορα ακρυλικά χρώματα για να εφαρμόζουν σε διάφορες επιφάνειες και συνθήκες.

    Ακρυλικά βερνίκια τώρα υπάρχουν και διαλύονται είτε σε αλκοόλες-ακετόνη ή νερό.  Υπάρχουν γυαλιστερά και ματ, σε σπρέι και υγρά.  Πως θα το βάλεις είναι ένα άλλο θέμα και δεν είναι πολύ πιθανό να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα αν δεν ξέρεις.

    Αν και δεν νομίζω να το σώσεις, το καλύτερο είναι να πας σε ένα κατάστημα με είδη ζωγραφικής ή σε μπογιές-χρώματα και να ρωτήσεις για να σου που τι και πως, γνωρίζοντας ακριβώς τα χρώματα που έχεις χρησιμοποιήσει (καλό είναι να έχεις και τη θήκη μαζί).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 21-01-2015 18:01 ]


    mary_omikron
    21.01.2015, 18:15

    Απαραίτητη προϋπόθεση οταν χρησιμοποιείς ακρυλικό χρώμα σε κάποιο αντικείμενο να βάζεις αστάρι.. Βάση δηλαδή. Το ακρυλικό πιάνει επάνω σε βάση, οχι κατευθείαν πάνω στο αντικείμενο. Στο έγραψα και πιο πάνω.

    Για σταθεροποίηση τελειώνεις με 2-3 στρώσεις βερνίκι είτε σε σπρέυ είτε με πινέλο, και πάντα πρέπει να στεγνώνει καλά η κάθε φάση πριν ακολουθήσει η επόμενη.