ελληνική μουσική
    683 online   ·  210.828 μέλη

    Ξεκίνημα τραγουδιού σε κέντρο διασκέδασης

    galilaios
    12.08.2014, 23:50

    Καλήσπερα σας παιδιά .... όπως και πολλοί αλλοί έκανα και εγώ την κινησή μου να δοκιμαστώ απο έναν μαέστρο σε ενα κέντρο διασκέδασης ! αυτό που μου είπε είναι πως έχω τις δυνατότητες να γίνω τραγουδιστής , απλά πρέπει να φτιάξω ένα ρεπερτόριο ...

    έχω όμως προβληματιστεί και έχω κάποιες απορίες καθώς ο εν λόγω κύριος δεν ήταν αναλυτικός:

    το ρεπερτόριο που έχω να κάνω είναι έντεχνο- λαικό  κάθως τέτοια κομμάτια τραγουδάω και με τέτοια κομάτια παρουσιάστηκα ...

    1) όταν λέει ρεπορτόριο σημαίνει κομμάτια της επιλόγης μου ?

    2) πόσα κομάτια πρέπει να ξέρω ? ( αριθμό ζητάω π.χ 30 κομμάτια)

    3) θα είναι σε θέση η ορχήστρα να παιξει οποιοδήποτε κομμάτι ζητήσω εφόσον έχει κυκλοφορήσει?

    Υ.Γ το μαγαζί που αναφέρω ως κέντρο διασκέδασης είναι παρόμιο με : ( Fantasia, Ιερά Οδό , Posidonio)

    Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                                                                                                                                                                   _ Θάνος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 13-08-2014 00:15 ]


    delta66
    13.08.2014, 13:41

    1. Προφανως οχι, αφου μιλας για χωρο σε στυλ " Fantasia, Ιερά Οδό , Posidonio".

    Μιλαει για ρεπερτοριο απο τραγουδια που ακουγονται σε τετοια καταστηματα, και το "εντεχνο-λαικο" που ασχολεισαι εσυ, δεν εμπιπτει σε αυτο το ρεπερτοριο. Ισως ελαχιστα τραγουδια, κι αυτα "διασκευασμενα".

    Δεν εχεις παρα να πας σε τετοιους χωρους, να κατσεις απο την αρχη εως το τελος του προγραμματος και να σημειωνεις τραγουδια που παιζονται. Καλο θα ειναι να τα σημειωνεις και με τη σειρα, αφου συνηθως σε τετοιους χωρους δεν υπαρχει εισαγωγη και φιναλε στα τραγουδια. Παιζονται κομμενα και κολλημενα μεταξυ τους (ποτ πουρι)

    2. Δεν φτανουν 30 κομματια. Ειναι μεν μια αρχη τοσα τραγουδια, αλλα πρεπει να τα εχεις ολα οσα πιθανως θα σου ζητηθουν σε τετοιους χωρους. ή να μπορεις σε λιγο χρονο (πχ την επομενη μερα) να το εχεις μαθει.

    Πρεπει να μαθεις να τα λες στο τονο που σου παει και φυσικα να θυμασαι αυτον τον τονο, για να το ζητας απο την ορχηστρα με "τιτλο τραγουδιου και τονο".

    3. Συνηθως ναι, αλλιως αναλογα το ποσο σοβαρο ειναι το "μαγαζι" το παιζουν "Γαλλια" οπως λεγεται. Σε καποιους χωρους δεν κοιτανε τις .... "λεπτομερειες" και την "τεχνη".

    Και πρεπει να μαθεις να κανεις και "ελευθερο" προγραμμα.

    Μηπως να το ξανασκεφτεις?

    Υπαρχουν αλλοι χωροι που ακουγονται τα τραγουδια του ειδους που εχεις ηδη ασχοληθει και προφανως αυτο το ειδος σου αρεσει.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 13-08-2014 13:44 ]


    galilaios
    13.08.2014, 16:25
    delta66 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου ! μόνο μια διευκρίνηση θέλω ,τι σημαίνει <ελεύθερο πρόγραμμα> ... λυπάμαι που το λέω αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν κοιτάω περισσότερο την τέχνη αλλά τα χρήματα της δουλείας αυτής διότι είμαι από μια φτωχή οικογένεια και θέλω να ξεφύγω από την μιζέρια αυτήν :/ πολύ θα έλεγαν ότι είναι κακό αυτό αλλά μακάρι να καταλάβαιναν .... παρόλα αυτά και πάλι ευχαριστώ :)
    delta66
    13.08.2014, 17:36

    Ελευθερο σημαινει να ανεβαινεις στη σκηνη να λες τιτλο και τονο στην ορχηστρα για το πρωτο τραγουδι και μετα να συνεχιζεις χωρις φιναλε μια σειρα απο τραγουδια που η επιλογη τους κατευθυνεται απο σενα, με κριτηριο το "κεφι" του κοσμου (που πρεπει να "μυριζεσαι").

    Δε πρεπει να σε φρεναρει τιποτα.

    Πρεπει να μπορεις να αλλαξεις σε αλλο τονο (με συννενοηση με τον μπουζουξη συνηθως), και σε αλλο ρυθμο (με συννενοηση με τον ντραμερ συνηθως).

    Για τους τονους και τους ρυθμους, υπαρχουν συνηθως συγκριμενα συνθηματα με μικρα νοηματα των χεριων.


    delta66
    13.08.2014, 17:43

    Μην εισαι σιγουρος παντως οτι θα εχεις οικονομικες απολαβες απο κατι τετοιο.

    Ιδιως αυτες τις εποχες και οντας νεος στη δουλεια.

    Ισως χασεις περισσοτερα απο οσα βγαλεις, γιατι εχει και πολλα εξοδα η δουλεια, συν προβες που δεν πληρωνεται ο χρονος που καταναλωνεις και τα εξοδα τους, συν χασουρα απο "καλους" και "τιμιους" εργοδοτες της νυχτας, συν, συν.


    galilaios
    13.08.2014, 18:15
    ααα μάλιστα!! ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις χρήσιμες συμβουλές σου :)