ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.851 μέλη

    Ποζάρει γυμνή μόνο με την μαντήλα της εναντίον του Ισλάμ

    tallos
    23.08.2014, 23:27
    οτι εχει να κανει με τη μεση ανατολη και το ισλαμ το αποφασιζει ο θειος ΣΑΜ.
    freak
    24.08.2014, 03:01

    Σε ευχαριστω Mαιρη. Απλα συμφωνουσα με καποια απο αυτα που εγραψε το ατομο.

    Εχω εκφρασει την αποψη μου σχετικα με τα μπαναρισματα αλλα αυτη η κουβεντα ανηκει σε αλλη κατηγορια, και θα γραψω κατι εκει αν ειναι.

    Για να συνεχισω επι του θεματος:

    Ο Ταλος εχει δικιο. Εμεις οι δυτικοι φταιμε σε μεγαλο βαθμο για αυτα που συμβαινουν εκει.

    http://www.topontiki.gr/photos/570x0/nypost1408631501.jpg

    Προσωπικα δεν λατρευω κανεναν Θεο, ωστοσο πιστευω πως οι θρησκειες χρησιμoποιουνται κατα το δοκουν.

    Η δαιμονοποιηση που συμβαινει τα τελευταια ετη απο τα Mainstream MME θα επρεπε να μας προβληματισει παντως οπως σωστα γραφει η Δαναη.

    Επισης να αναφερω πως τα εγκληματα που εχουν διαπραχθει στο ονομα του Χριστιανισμου ειναι ασυγκριτως ειδεχθη. Αξιζει να συζητηθουν καποια στιγμη οι συνθηκες κατω απο τις οποιες επιβληθηκε ο Χριστιανισμος. Τι να πουμε και για τα δικαιωματα των γυναικων και για το μορφωμα των νεοορθοδοξων εθνικιστων.

    Παρολα αυτα δεν μπορω να διαφωνησω με την λογικη που λεει πως ο καθε ανθρωπος (αρα και η καθε γυναικα) μπορει να καθοριζει ο ιδιος το σωμα του, και συμφωνα με αυτη την λογικη, θεωρω πως καιρια και βασικα δικαιωματα των γυναικων βιαζονται παραφορα σε καποια σημεια του πλανητη, και κατω απο αυτη την οπτικη βλεπω με θετικο πρισμα αντιστοιχα κινηματα που διαδηλωνουν εναντια.


    DanaeAthanasiadou
    24.08.2014, 09:53
    Σε καμμία περίπτωση δεν καταδίκασα την πράξη της κοπέλας. Μπορεί να κάνει ότι θέλει κ μακάρι να είχε κάποιο νόημα αυτή της η πράξη. Βασικά νόημα έχει, αλλά αποτέλεσμα δε θα έχει. Δλδ έβγαλε μια γυμνόστηθη φωτογραφία, οκ... και? Οι αλλαγές γίνονται εκ των έσω, πιστεύω εγώ, που μας γυρνάει στην αρχική μου τοποθέτηση, ότι αυτές οι γυναίκες πρέπει να ξυπνήσουν από μόνες τους, να πουν φτάνει πια, και να αγωνιστούν για κάτι καλύτερο, αν όχι για τις ίδιες, για τις κόρες τους έστω. Παρόλα αυτά όμως επιμένω κ σε αυτό που σου είπα σε προηγούμενο ποστ, ότι θα πρέπει να μας προβληματίζει το γεγονός ότι εδώ κ αρκετά χρόνια μας παρουσιάζουν συνεχώς περιστατικά βίας κατά γυναικών κ παιδιών, σε μόνιμη βάση κ πολύ συστηματικά...Και σου το λέει αυτό άνθρωπος που έχει διαβάσει το " Πουλημένες!" της Muhsen κ έχει πλαντάξει στο κλάμα με αυτή την ιστορία. Κλείνοντας θα σου πω το εξής, έχω δουλέψει εθελοντικά στο σπίτι κακοποιημένων γυναικών και έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια πόσο "βάρβαροι,απολίτιστοι, φαλλοκράτες" κλπ είναι κ οι χριστιανοί... Λέω μεμονωμένα περιστατικά γιατί πχ αν στην Ελλάδα υπάρχουν 2.000.000 γυναίκες, βία ( είτε σωματική, είτε λεκτική) υφίστανται πχ οι 1.000-2.000 ( κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν ούτε μόνιμα ούτε μεμονωμένα περιστατικά, θα έπρεπε να είναι 0% η βία). Το ίδιο συμβαίνει κ σε αυτά τα κράτη, απλά στην Ελλάδα δε σου το προβάλλουν τα κανάλια για να δεις τα χάλια μας, ενώ για το τι γίνεται στην Ιορδανία πχ. σου το λένε κ μάλιστα το προβάλλουν επίμονα. Για να μη πω για κάτι καταπληκτικές μαμάδες στα σούπερ μάρκετ που επειδή το παιδάκι τους θέλει να κάνει κάτι άλλο κ γκρινιάζει του χώνουν σφαλιάρες για την πλάκα τους... Και άντε την καταδίκασα αυτή την πράξη, γιατί καταδικάζω τη βία σε κάθε της μορφή, αλλά από την άλλη θέλω να δείρω την ίδια τη μάνα γιατί δεν έχει τρόπους, είναι οξύμωρο σχήμα αυτό....Όσο κ να το καταδικάσω, το παιδάκι έχει φάει τη σφαλιάρα κ έχει ήδη μάθει να φέρεται αντίστοιχα κ η βία διαιωνίζεται...Τεσπα..να μη σας κουράζω άλλο.
    freddieKrueger
    24.08.2014, 11:20

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 22.08.2014, 15:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 21.08.2014, 23:19 έγραψε...

    Σίγουρα είναι καταδικαστέο ένα μοντέλο κοινωνίας που θέλει τη γυναίκα καταπιεσμένη και περιορισμένη στα συζυγικά της καθήκοντα.

    Από την άλλη όμως είναι εντελώς έκτρωμα μια κοινωνία στην οποία άνδρες και γυναίκες έχουν την ίδια ακριβως συμπεριφορα,ειδικά τη σεξουαλική.

    Αν ήταν μόνο "καταπιεσμένη και περιορισμένη στα συζυγικά καθήκοντα" δεν θα υπήρχε θέμα γιατί και στα δυτικά μοντέλα κοινωνίας πολλές, πάρα πολλές βιώνουν αντίστοιχους περιορισμούς από σύζυγους δυνάστες. Δεν είναι όμως ΜΟΝΟ αυτό και το ξέρεις.

    Οσο για τα "δικαιώματα" στην σεξουαλική συμπεριφορά (και ισοδύναμη συμμετοχή, θα πρόσθετα εγώ) επίσης περιποιούνται καταλλήλως αυτές τις γυναίκες με ακρωτηριασμό του φύλου... Κι αυτό το ξέρεις, έτσι δεν είναι?

    Μήπως λοιπόν δεν πρόκειται  για μια απλή φεμινιστική έκφραση άνευ ουσίας και μηνύματος? Μήπως πρόκειται για μια προσπάθεια να τραβήξουν -έστω κι έτσι- την προσοχή στο πρόβλημα τους, επιχειρώντας να σοκάρουν? Τι άλλα μέσα διαθέτουν για να τραβήξουν την προσοχή? εκατομμύρια διαμαρτύρονται με ηπιότερους τρόπους στον πλανήτη και για διάφορα θέματα........ κανείς δεν ξέρει τίποτα ούτε ασχολείται. 

    Την έκθεση αυτής της κοπέλας (που φοβισμένη μην αναγνωριστεί δεν αφήνει ούτε το βλέμμα της να είναι καθαρό στην φωτο) προσωπικά την θεωρώ τόλμη και κραυγή απελπισίας: Ασχοληθείτε μαζί μας, είμαστε άνθρωποι... μας ακρωτηριάζουν, μας βασανίζουν, μας θάβουν ζωντανές, μας λιθοβολούν, είμαστε απλά χρηστικά αντικείμενα και δεν έχουμε καμμιά περισσότερη αξία από την κατσίκα τους ή μια καρδάρα γάλα...........



    Μαίρη μου καλημέρα.

    Ορίστε η αργοπορημένη μου απάντηση και ταυτόχρονα τοποθέτηση σε αυτά που μου γράφεις.

    Όπως περιέγραψα και πιο πάνω κατδίκασα τα άκρα.Δλδ την υπερκαταπίεση της γυναίκας από τη μια με όλα αυτά τα οποία περιγράφεις μεσα(τον ακρωτηριασμό της κλειτορίδας,και ΟΧΙ του φύλου-οφείλουμε να μαστε ακριβείς όταν περιγράφουμε κάτι,την συμπειρφορά σα σε ζωα,την αποστέρηση μόρφωσης και δικαιώματος ελευθερης βούλησης κτλ)αλλά από την άλλη και την κοινωνία με τη γυναίκα-αμαζόνα να χει ακρωτηριάσει το ενα της στηθος για να κουβαλαει τοξα βελη και μπαζουκα(μεταφορικα οπλα αμυνας και μισους απεναντι στο ναδρικο φυλο ως στειρα αντιδραση στην καταπιεση τους)

    Η εν λόγω κοπέλα εκθέτει τα στηθη της και πίστεψε με δε σοκάρει πλεον.Γιατί βρισκόμαστε στην εποχή του ιντερνετ που οι εικονες ''πορνο'' είναι πολύ διαδεδομένες.Συνεπώς κρίνω την  αντίδραση της σοκιν μεν,για το μεσαίωνα δε.

    Μπορώ να προτείνω ένα σωρό άλλες προτάσεις υγιούς αντίδρασης κι όχι μιας σοφτ πορνο εικονας με ενα συνθημα που θα μπορουσες να το βρεις σε τουαλετες γυμνασιου σε γκραφιτι.

    Από την άλλη ΄να συμφωνήσω μαζί σου πως πολλές γυναίκες ανα τον πλανητη ακομη και στις δυτικές ''πολιτισμένες'' κοινωνίες έχουν πέσει θύματα κακοιποίσης των συντρόφων τους.

    Γι αυτό και προτείνω μια οργανωμένη στάση κινητοποίησης στη διεκρίκηση των θεμελιωδών δικαιωμάτων για ελευθερία,σωματική και ψυχική αρτιμέλεια με σύσταση οργανισμών συσπείρωσης αυτω των γυναικων.

    Αυτα


    KRISTHESS
    24.08.2014, 11:25

    Eννοείται ότι στο όνομα του Χριστιανισμού έχουν διαπραχθεί εγκλήματα.Και αν αυτή τη στιγμή στο όνομα του Χριστιανισμού έκοβαν κεφάλια εννοείται θα ήμουν εναντίον του.Όμως σήμερα δε συμβαίνει αυτό.Και Δυστυχώς σήμερα αυτοί που ακολουθούν τέτοιες πρακτικές είναι μέρος του Ισλάμ.Ο φανατισμός είναι πολύ άσχημο πράγμα και το να στρατολογείς κάποιον στο όνομα θρησκείας είναι ό,τι χειρότερο. Γιατί υπάρχει σωστά και η θεωρεία ότι αλλο πρεσβεύουν οι θρησκείες και αλλιώς τις χρησιμοποιούν οι Άνθρωποι.

    Και σίγουρα υπάρχουν και Άνθρωποι μη μουσουλμάνοι,αλλά Χριστιανοί , όπως και άνθρωποι άλλων θρησκειών, που κακομεταχειρίζονται τις γυναίκες τους βάναυσα. Η κακοποίηση συνολικά συμβαίνει και χωρίς τη βοήθεια των θρησκειών.Αν το κάνουν ωστόσο στο όνομα της θρησκείας τους αυτό είναι 2 φορές καταδικαστέο!Αν κάποιος επηρεάζεται από τη Θρησκεία του σε τέτοια θέματα , για μένα, φανερώνει έλλεψη παιδείας. Γιατί είναι δύο φορές υπεύθυνος όταν επικαλείται τη θρησκεία του για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Τη χρησιμοποιεί σαν άλλοθι και πιστεύει ότι κάνει το σωστό με τις οδηγίες του Νόμου του Θεού.Είναι δυνατόν να δίνονται οδηγίες από Ιμαμηδες ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο για τον "ολίγο" ξυλοδαρμό και να υπάρχει από κάτω κοινό που δεν αντιδρά?Τα βίντεο είναι ξεκάθαρα.. Και δυστυχώς για τέτοιες οδηγίες..δε θεωρώ ότι ευθύνεται η Αμερικανική, ας πούμε, πολιτική.Αυτό για μένα επιβεβαιώνει την αναπηρία του εγκεφάλου.Είναι απλό το θέμα.Πιο πολύ μου κάνει θέμα εσωτερικών φανατικών τάσεων που πρέπει με το έναν ή τον άλλο τρόπο να απομονωθούν ή να είχαν ήδη απομονωθεί, αλλά δυστυχώς δε συμβαίνει αυτό..Αντιθέτως επικροτείται από μεγάλη μερίδα..Η παιδεία βεβαίως όπως είπα παίζει ρόλο..Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει σ'αυτό το κομμάτι..κι αν η διεθνής κοινότητα θα μπορούσε να επέμβη με κάποιον τρόπο και όχι πολεμοχαρή..Θα ήταν ευχής έργον..

    Την καλημέρα μουSmile


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-08-2014 12:03 ]


    sven
    24.08.2014, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 21.08.2014, 23:19 έγραψε...

    Οτιδήποτε ακραίο είναι και λάθος.

    Ο φεμινισμός είναι λάθος.

    Η αντίδραση στην ιδεολογία του Ισλάμ είναι λάθος.

    Η γυναίκα αυτη επι της ουσίας δεν καταφέρνει τίποτα περισσότερο απ το να εκθέσει το γυμνό της στήθος δημόσια.

    Και καλά για να δώσει γροθιά στην καταπίεση του γυναικείου φύλου απ το Ισλάμ.

    Προφανές το μήνυμα,αλλά ουσία μηδεν.

    Σίγουρα είναι καταδικαστέο ένα μοντέλο κοινωνίας που θέλει τη γυναίκα καταπιεσμένη και περιορισμένη στα συζυγικά της καθήκοντα.Από την άλλη όμως είναι εντελώς έκτρωμα μια κοινωνία στην οποία άνδρες και γυναίκες έχουν την ίδια ακριβως συμπεριφορα,ειδικά τη σεξουαλική.

    Εστιάζομαι εκεί διότι στη σύγχρονη κοινωνία υπάρχουν πάμπολες γυναίκες που στην προσπάθεια τους αν εξισωθουν με το ανδρικο φυλο επιδίδονται σε στείρο μιμιτισμό των αρνητικών στοιχείων των ανδρων:Βρίζουν σα νταλικιέρηδες,έχουν πολλαπλούε ερωτικούς συντρόφους,εντελώς απελευθερωμένη και ''μοντέρνα'' ζωή,κτλ.

    Δικαιώματα ισάξιας μόρφωσης,εργασίας,συμμετοχής σε επαγγέλματα που μέχρι πριν λίγες δεκαετίες θεωρούταν αντρικά,έχουν όλοι οι άνθρωποι ανεξααρτητως φυλου.

    όμως ας μην δημιουργουμε εκτρωματα.

    Δεν τρεφω κανενα απολυτως σεβασμο στην εντελως επελευθερωμενη γυναικα.Ο Θεος την επλασε να ναι γυναικα.Η φυση της εδωσε μητρα και την προίκισε με τη δυνατότητα να φιλοξενήσει μεσα της καινούρια ζωη.Ο άνδρας αντιθετα ειναι απο τη φυση του κυνηγος και εχει προικιστει με διαφορετικα θετικα γνωρισματα.Ας λειτουργησει λοιπον ο καθενας μεσα απο το φυσιολογικο του ρολο και ας αφησουμε παρα διπλα τις υπερμοντερνες αποψεις και στασεις ζωης που εχουν οδηγησει σε εκτρωματα οπως αυτη η και καλα διαμαρτυρια εναντι της καταπιεσης της γυναικας.

     



    freddieKrueger,

     

    ποιος ορίζει τι είναι «ακραίο» και τι «λάθος» και με ποια κριτήρια; Και γιατί ΚΑΘΕ ακραίο είναι σώνει και καλά λάθος και «σωστό» αυτό που ακολουθεί την οδό της μετριοπάθειας και υπακούει στη λογική της ασφάλειας των ίσων αποστάσεων;

     

    Αν τα πράγματα έχουν όπως τα λες, τότε η βαρύγδουπη και ισοπεδωτική άποψή σου πως «ο φεμινισμός είναι λάθος» όχι μόνον ακραία είναι αλλά και απόλυτα λανθασμένη καθώς δεν υπάρχει μόνον ένας φεμινισμός, δηλαδή μία ενιαία φεμινιστική «ιδεολογία» αλλά δεκάδες διαφορετικές φεμινιστικές προσεγγίσεις που υποστηρίζουν πολύ διαφορετικές μεταξύ τους απόψεις.

     

    Κατά δεύτερον, γιατί το αν μία κοινωνία είναι έκτρωμα ή όχι καθορίζεται μόνο από το αν εξομοιώνει τη σεξουαλική συμπεριφορά ανδρών και γυναικών; Τέτοιου είδους απλοϊκές και παντελώς ατεκμηρίωτες απόψεις όχι μόνο γλαφυρές αλλά και επικίνδυνες είναι καθώς στηρίζονται σε στερεότυπα και ιδεολογήματα που θέλουν να διατηρείται «ες αεί» η καθεστηκυία τάξη πραγμάτων, επικαλούμενα τη σοφία της «θείας φύσης»…

     

    Γιατί, για παράδειγμα, εσύ, εγώ, οι γιοι μας εάν είχαμε, καθώς και κάθε αρσενικό έχει το «ελεύθερο» να καβαλήσει ακόμα και την τελευταία θηλυκή κότα, αν το επιθυμεί, να έχει όσα χρόνια νεότερη ερωτική σύντροφο ή σύζυγο τον παίρνει, και να μην έχει τα ίδια δικαιώματα και η κάθε γυναίκα, αν και αυτή επιθυμεί κάτι ανάλογο; Τι απειλείται στην περίπτωση αυτή; Η αισθητική μας, η «ηθική» μας, η κοινωνική τάξη πραγμάτων ή το μονοπώλιο των προνομίων ανδρών που ορίζουν και προσδιορίζουν τον ανδρισμό και την «ανωτερότητά» τους, έχοντας ως μέτρο σύγκρισης ένα «ασθενές» και «υποταγμένο» στη μοίρα του γυναικείο φύλο και στη λογική μιας τέτοιου είδους άσκησης εξουσίας, καμουφλαρισμένης, τώρα πλέον, πίσω από έναν φιλανθρωπικού τύπου «προοδευτισμό»;

     

    Σωστά, το λες. Ας μη δημιουργούμε εκτρώματα, και αν δεν τρέφεις –όπως λες- κανέναν απολύτως σεβασμό στην εντελώς «απελευθερωμένη» γυναίκα, επικαλούμενος θεούς και πετραχήλια για το τι είναι «φυσιολογικό», καλύτερο και πιο γόνιμο θα ήταν να ψάξεις στα σκοτάδια του ψυχισμού σου. Αν έχεις το απαιτούμενο θάρρος και ειλικρίνεια τότε σίγουρα θα βρεις καλύτερες απαντήσεις που δεν θα βασίζονται σε μια στατική και εκ των προτέρων «λυμένη εξίσωση»…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 24-08-2014 12:26 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 24-08-2014 12:28 ]


    Chrysanna
    24.08.2014, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 24.08.2014, 12:24 έγραψε...

    Τι απειλείται στην περίπτωση αυτή;

    Εύκολο είναι να περάσεις απ' το "κάνω" στο "μου κάνουν";
    Και χωρίς την κοινωνία να σε υποστηρίζει ως νομιμοποιημένο "θύτη";
    Ώρα είναι να μας πεις πως πρέπει να κάνουμε και αυτοκριτική, καλοκαιριάτικο...

    Live your myth in Greece και μην το πολυψάχνεις Smile


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 24-08-2014 12:45 ]


    freddieKrueger
    24.08.2014, 12:45

    Sven

    καταρχην δεν είπα πουθενα πως ειναι σωστο πχ ο αρσενικος να καβαλησει και καθε θηλυκια κοτα.

    Αλλα όχι επειδη καποιοι το κανουν,οι δηθεν φεμινιστριες να μινουνται τα λαθη του ανδρικου φυλου.

    Ενα αυτο.

    Δευτερον.Οτι κι αν πεις ρε φιλε.Διαφορετικο ειναι να εχεις μητρα και ωοθηκες και καθε μηνα να εχεις διαθεσιμο ενα μονακριβο και πολυτικμο ωαριο για γονιμοποιηση(γυναικα)και διαφορετικο να εχεις πεος και ορχεις που σε μια και μονο εκσπερματωση απελευθερωνουν πολυαριθμα σπερματοζωαρια απ τα οποια βεβαια ενα και μονο θα επιβιωσει κατοπιν μαχης και κηνυγιου για να φτασει το στοχο ,το ενα και μοναδικο ωαριο.

    Αυτα σε επιπεδο βιολογιας.

    Σε επιπεδο κοινωνιας τωρα.Γιατι τα ακρα ειναι λαθος?Γιατι δεν βρσικουν τη λυση και γιατι δεν οδηγουν στην αρμονια.

    Αρμονικη λοιπον ειναι μια κοινωνια στην οποια ανδρες γυναικες μεσα απ το δικο τους ξεχωριστο ρολο στον οποιο φαινεται η διαφορετικοτητα-οχι η ανισοτητα-των φυλων να συμβιωνουν αρμονικα.

    Ουτε γυναικες δουλες και ανδρες δυναστες και ''γαμιαδες'' ουτε γυναικες αμαζονες με ''δυναμισμο'' και ''τσαμπουκα'' με ανδρες ''γυναικωτους''.

    Γενικά να πω πως άλλο ΙΣΟΙ κι άλλο ΙΔΙΟΙ.Οι φεμινίστριες ανα τον κοσμο εχουν δυστυχως απολεσει καθε δειγμα ομορφης θηλυκοτητας και εχουν μετατραπει σε γυναίκες με ανδροπρεπη συμπεριφορα αρρωστημενη εμμονη οτι τα δικαιωματα τους παραβιαζονται συνεχως.

    Τι να επιστρτευσω για να σου αποδειξω οτι ανδρες γυναικες δεν ειναι ιδιοι και ουτε ποτε θα γινουν?

    Βιολογια?Ψυχολογία?Ιατρικη?Ολες οι επιστημες ξεχωριζουν σαφως τα δυο φυλα.

    Το αντιθετο λοιπον ειναι ΠΑΡΑ ΦΥΣΗ.


    sven
    24.08.2014, 13:05

    freddieKrueger,

    είναι σαφές πως δεν αντιλήφθηκες στο ελάχιστο το νόημα του σχολίου μου, γι΄αυτό και επαναλαμβάνεσαι, αν και με διαφορετική φρασεολογία.

    Αυτό που κατάλαβες είναι πως εννοώ πως άνδρες και γυναίκες είναι ΙΔΙΟΙ;;;!!! 

    Και γι΄αυτό επικαλείσαι -αν και με τόσο απλοϊκά επιχειρήματα- ιατρική, βιολογία, ψυχολογία και ΟΛΕΣ, όπως λες, τις επιστήμες για την ορθότητα των απόψεών σου;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Κάνε μισό βήμα αριστερά, ή και δεξιά, και ξαναδιάβασε το σχόλιό μου. Ίσως, τότε, το κατανοήσεις καλύτερα και δώσεις κάποια απάντηση που να αναφέρεται σε αυτό και όχι σε αυτό που εξακολουθείς να έχεις στο μυαλό σου και από το οποίο, απ΄ό,τι φαίνεται, είναι πολύ δύσκολο να απαγγιστρωθείς...


    freddieKrueger
    24.08.2014, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 24.08.2014, 13:05 έγραψε...

    freddieKrueger,

    είναι σαφές πως δεν αντιλήφθηκες στο ελάχιστο το νόημα του σχολίου μου, γι΄αυτό και επαναλαμβάνεσαι, αν και με διαφορετική φρασεολογία.

    Αυτό που κατάλαβες είναι πως εννοώ πως άνδρες και γυναίκες είναι ΙΔΙΟΙ;;;!!! 

    Και γι΄αυτό επικαλείσαι -αν και με τόσο απλοϊκά επιχειρήματα- ιατρική, βιολογία, ψυχολογία και ΟΛΕΣ, όπως λες, τις επιστήμες για την ορθότητα των απόψεών σου;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Κάνε μισό βήμα αριστερά, ή και δεξιά, και ξαναδιάβασε το σχόλιό μου. Ίσως, τότε, το κατανοήσεις καλύτερα και δώσεις κάποια απάντηση που να αναφέρεται σε αυτό και όχι σε αυτό που εξακολουθείς να έχεις στο μυαλό σου και από το οποίο, απ΄ό,τι φαίνεται, είναι πολύ δύσκολο να απαγγιστρωθείς...



    Sven στο ποστ σου με λιγα λογια μου λες

    -ο φεμινισμος ειναι σωστος.Διαφωνω.

    -Υπαρχουν πολλα ειδη φεμινισμου.Λαθος κι εδω.

    -Οχι μια κοινωνια δεν γινεται εκτρωμα μονο απο την εξομοιωση των συμπεριφορων των δυο φυλων.Αλλα στο παρων θεμα αυτο θιγεται εμμεσως.Εκτρωμα ειναι να ακους μια κοπελα να λεει ''στο μουνι μου σε γραφω'' κατα στειρα μιμηση του αντιστοιχου ανδρικου εκρτωματος 'στ αρχιδια μου σε γραφω''

    Εκτρωμα ειναι να εχεις μια γυναικα να αλλαζει τους γκομενους σα τα πουκαμισα ως τα 26 και ξαφνικα στα 30 να ''σοβαρευει'' και να επιθυμει να γινει μαμα.

    Πολλα τα παραδειγματα.

    Και οχι δε σου πουλαω ηθικη.Αλλα η αισθητικη μου επηρρεαζεται.

    Απο εκει και περα.Επιμενω πως εχει χαθει το μετρο και οχι δεν τρεφω κανενα σεβασμο στην πληρως ''απελευθερωμενη'' γυναικα.Αυτη που δε σεβεται πανωβ απ ολα τιον εαυτο της και δεν τηρει κανενα φραγμο.

    Και τελος καλα το καταλαβες.Αυτες ειναι οι αποψεις μου.

    Σκεφτηκες ομως πως ισως το δικο σου ποστ ειναι ρηχο νοηματων,γενικολογο και ξεφευγει απο το ζουμι?

    Πισω απο ενα πληκτρολογιο κι εγω μπορω να πλεξω εγκωμια ολοκληρα για το φεμινισμο.

    Λες να μην εχω μπει στον κοπο να δω και πιο σφαιρικα?Λες να μην εχω σεβαστει ποτε μου απ[ελευθερωμενη γυναικα η μηπως ειμαι ο τυρρανος που τις καταπιεζει και τις κακοποιει?Ενας αθλιος φαλλοκρατης?

    Νομιζεις πως εσενμα περιμενα να μου φωτιζεις αλλες οτπικες του θεματος?


    STEFANOS604
    24.08.2014, 16:30

    Παιδιά ωραίες και ενδιαφέρουσες οι απόψεις , όμως και μένα επηρεάζεται η αισθητική με μερικά γραφόμενα . Πχ θα μπορούσε να γραφεί : ‘’Σε γράφω στο μ@@####’’ και ειδικά το παρατιθέμενο κείμενο κάποιου από το facebook που μόλις μπήκε και σωστά διεγράφη.

    Τουλάχιστον ΤΥΠΙΚΟΣ σεβασμός στον ιστότοπο που μας φιλοξενεί..

    Ευχαριστώ


    freak
    24.08.2014, 17:53

    Εγω δηλαδη που πιστευω πως η πολυσυντροφικοτητα θα επικρατησει καποια στιγμη στο μελλον (καλως κατ εμε) και επισης θεωρω μεσαιωνικο πως ακομα δεν εχει επιτραπει τα ομοφυλα ζευγαρια να υιοθετουν παιδια στην Ελλαδα, μαλλον ειμαι απο αλλον πλανητη και ακραιος απο οτι φαινεται συμφωνα με καποια απο αυτα που διαβαζω εδω.

    Οσον αφορα το αλλο θεμα, καλο ειναι να διαβαζουμε σωστα (μη) αγαπητη μου μουσικολογα. Δεν ειπα πως ο μπαρμπα Σαμ ευθυνεται για αυτα που συμβαινουν στις σχεσεις μεταξυ ανδρων - γυναικων.


    stet
    24.08.2014, 18:00

    freddieKrueger  <<με τη γυναίκα-αμαζόνα να χει ακρωτηριάσει το ενα της στηθος για να κουβαλαει τοξα βελη>>

    Απλά δεν υπάρχουν γυναίκες αμαζόνες (ή οτιδήποτε άλλο) που δήθεν κόβουν το ένα τους στήθος για να κουβαλάνε βέλη και να τους βολεύει στην τοξοβολία.

    Είνα ένα ακόμα μεγάλο παραμυθένιο ψέμα.


    Chrysanna
    24.08.2014, 18:51

    Πόσα νέα μέλη πια, μόνο γι' αυτό το θέμα;

    Η Femen θα μας ζητήσει ποσοστά σε λίγο.. Χόρχε ετοιμάσου να τα σκάσεις {#emotions_dlg.biggrin}


    KRISTHESS
    24.08.2014, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 24.08.2014, 17:53 έγραψε...

    Οσον αφορα το αλλο θεμα, καλο ειναι να διαβαζουμε σωστα (μη) αγαπητη μου μουσικολογα. Δεν ειπα πως ο μπαρμπα Σαμ ευθυνεται για αυτα που συμβαινουν στις σχεσεις μεταξυ ανδρων - γυναικων.

    μα ούτε και γω αναφέρθηκα σε όσα είπες εσύSmile γενικώς μίλησα-περί απόψεων ότι η ιμπεριαλιστική πολιτική μπορεί να ευθύνεται για πολλά-μην κολλάς τόσο! έχασες την ουσία μάλλον!Ήταν, αν θέλεις, σκέψη μετά τα όσα διάβασα και από τη Δανάη!Στόχος ήταν να καταλήξω ότι όλα λύνονται όταν υπάρχει παιδεία!Εκεί πρέπει να στοχεύει η διεθνής κοινότητα σε τέτοιες καταστάσεις καταπίεσης γυναικών κτλSmile και σε καμιά περίπτωση  δεν θα επικροτούσα πολεμικές πρακτικές.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-08-2014 19:33 ]


    DanaeAthanasiadou
    24.08.2014, 20:21
    Όπως είπε και η KRISTHESS , είναι θέμα παιδείας. Και συμφωνώ όσο δε πάει μαζί της. Είναι αν θέλετε το μότο της ζωής μου αυτό. Το ερώτημα μου όμως έχει να κάνει με το εξής : έχω δει πολλούς μορφωμένους ανθρώπους με πτυχία και διπλώματα, από καλές, ευκατάστατες οικογένειες, να ασκούν σωματική βία ( και λεκτική) στη γυναίκα τους κ στα παιδιά τους. Και θα μου πείτε ότι η παιδεία είναι κάτι διαφορετικό από τη μόρφωση...και θα συμφωνήσω, ότι το ένα δε προϋποθέτει το άλλο. Αλλά εδώ έρχεται το μεγάλο "αλλά" , θα έπρεπε οι άνθρωποι που έχουν τόση μόρφωση, αγωγή από το σπίτι τους κλπ να ξέρουν κ να υιοθετούν καλύτερες συμπεριφορές. Οπότε καταλήγουμε ( ή έστω εγώ καταλήγω) στο συμπέρασμα, ότι η βία εναντίον των γυναικών είναι ένα παγκοσμίων διαστάσεων φαινόμενο. Και με ανησυχεί πολύ περισσότερο πχ το ότι πολλοί Ευρωπαίοι πολίτες επιλέγουν για διακοπές τη Ταΰλάνδη ( είναι πασίγνωστη για τη πορνεία παιδική-εφηβική-ενήλικη) παρά για το ότι οι γυναίκες στην Υεμένη φοράνε μπούρκα ή μαντήλα ή ότι άλλο θέλουν. Όσο για το ότι οι γυναίκες έχουν χάσει το ρόλο τους...σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα με τον freddieKrueger γιατί έχει δίκιο. Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, αλλά είναι η πραγματικότητα. Ίσως όχι όλες, αλλά αρκετά μεγάλο ποσοστό. Αυτά από μένα. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν κ με ανοιχτό μυαλό σε όποια συζήτηση.
    stet
    24.08.2014, 22:11

    Παράθεση:

    Το μέλος DanaeAthanasiadou στις 23.08.2014, 18:19 έγραψε...

    Το να κάτσω να σου εξηγήσω τι εννοώ κ πως το εννοώ είναι εξαιρετικά δύσκολο μέσα από εδώ. Και δεν είμαι κ μαθημένη στα φόρουμ κλπ ( 1η φορά ασχολούμαι). Αν κάποιος έχει παρακολουθήσει το τι γίνεται στη Μέση Ανατολή κ στην Αφρική τα τελευταία τουλάχιστον 100 χρόνια ( για να μη σου πω παλιότερα με τις σταυροφορίες) ξέρει ακριβώς τι λέω. Το μόνο που θα σου πω είναι ότι πρώτα στόχος ήταν να ελευθερώσουμε τους Αγίους Τόπους από τους αλλόθρησκους, μετά ήταν να εκπολιτίσουμε τους βάρβαρους, μετά να ταΐσουμε τα παιδάκια, μετά να σώσουμε τις γυναίκες και γενικά ΠΑΝΤΑ υπήρχε μια δικαιολογία για να ανακατευόμαστε εκεί που δε μας σπέρνουν. Το ότι επί αιώνες οι δυτικοί εκμεταλλεύονται τα πετρέλαια, το χρυσό, τα διαμάντια σε αυτές τις περιοχές και ταυτόχρονα τροφοδοτούν τους εμφύλιους πολέμους μεταξύ των λαών σε αυτά τα κράτη είναι τυχαίο? Το ότι από τη μια πουλάν όπλα κ από την άλλη στέλνουν τη unicef κ άλλες οργανώσεις για ανθρωπιστική βοήθεια είναι επίσης τυχαίο??? Αν κάποιος ξέρει το τι συμβαίνει πολιτικά τόσα χρόνια και στο Ιράν κ στο Κουβέιτ κ στο Ιράκ κ στο Αφγανιστάν κ σε πολλά ακόμα ανατολικά κράτη καθώς κ σε κράτη της Αφρικής, δε θα αναμασούσε τις αηδίες των ΜΜΕ για καταπίεση των γυναικών κλπ. Το πρόβλημα αυτών των ανθρώπων είναι ότι έχουν μόνιμα τους δυτικούς στα πόδια τους, τίποτε άλλο. Δε λέω ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται οι γυναίκες σα ζώα, αλλά αυτά είναι μεμονωμένα περιστατικά τα οποία όμως προβάλλουν κατ' αποκλειστικότητα τα ΜΜΕ. Εγώ έχω γνωρίσει ανθρώπους από αυτά τα κράτη σε πληροφορώ ότι δεν είναι όλοι "βαρβαροι, απολίτιστοι,φαλλοκράτες" όπως τους παρουσιάζουν. Είναι βασικό να ελέγχουμε τις πληροφορίες που λαμβάνουμε κ κυρίως να αναρωτιόμαστε τι συμφέρον έχει κάποιος να μας δίνει συγκεκριμένες πληροφορίες.

    Εύγε danaeathan..για τις τόσες πολλές γνώσεις που έχεις. Έχεις παρακολουθήσει (τουλάχιστον τα τελευταία 100 χρόνια) τι γίνεται στην μέση ανατολή, στην αφρική, ξέρεις ακριβώς για τις σταυροφορίες, ξέρεις ακριβώς τι λες, ξέρεις τα πάντα για τους βάρβαρους, για τους άγιους τόπους, ξέρεις για τα πετρέλαια, το χρυσό, τα διαμάντια, ξέρεις ποιοί δυτικοί πουλάνε όπλα και σε ποιούς, ξέρεις ποιοί δυτικοί εκμεταλεύονται και τροφοδοτούν τους εφύλιους πολέμους, ξέρεις τι συμβαίνει πολιτικά στο Ιράν το κουβέιτ στο ιράν, ποιός είναι ο ρόλος της unisef, ξέρεις ακριβώς τι γίνεται σε πολλά ανατολικά κράτη, και ποιός ξέρει τι άλλο ξέρεις. Ένα άτομο με τέτοιες γνώσεις θα πληρώνονταν πολύ καλά ακόμα και για να συμβουλεύσει και κράτη ολόκληρα.

    Στο προφίλ σου βλέπω ότι είσαι μουσικός. Μήπως έχεις κάνει κάποιες σπουδές  στις πολιτικές επιστήμες ή στα διεθνή οικονομικά, και γενικά σε κάποιες επιστήμες που να δικαιολογούν αυτές τις γνώσεις που λες ότι έχεις;

    Επιπλέον ξέρεις να δίνεις και συμβουλές από που να ενημερωνόμαστε, προφανώς θα θέλεις να ενημερωνόμαστε από τις ίδιες πηγές με τις δικές σου.

    Επίσης φαίνεται να ξέρεις ότι μόνο όποιος θα συμφωνήσει μαζί σου είναι ανυχτόμυαλος, όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου τι είναι; Μήπως είναι κλειστόμυαλοι;


    DanaeAthanasiadou
    24.08.2014, 22:20
    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση..... πραγματικά δε καταλαβαίνω... δεν υπέδειξα σε κανέναν από που να ενημερωθεί, δεν έβαλα καν links όπως άλλα μέλη, γιατί ακριβώς πιστεύω ότι από που θα πάρει ο καθένας τις πληροφορίες του είναι δικό του θέμα. Δεν πιστεύω σε καμμία περίπτωση ότι ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ( κ όχι ανυχτόμυαλος) είναι όποιος συμφωνεί μαζί μου. Δε ζήτησα από κανέναν να συμφωνήσει, ούτε απαίτησα να αποδεχτεί κάποιος τις απόψεις μου. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς από αυτά που είπα κ παρέθεσες σε ενοχλούν ή σε θίγουν ( είτε εσένα, είτε οποιονδήποτε,αλλά αν το έκανα ζητώ συγνώμη). Και σίγουρα δεν καταλαβαίνω την ειρωνεία που ξεχειλίζει από το ποστ σου. Μόνο όποιος έχει κάνει σπουδές στις πολιτικές επιστήμες ή στα διεθνή οικονομικά μπορεί να έχει κάποιες γνώσεις? Μόνο όσοι έχουν κάνει τις παραπάνω σπουδές μπορούν να έχουν άποψη?
    mary_omikron
    24.08.2014, 22:52

    Εχει δίκιο η Δανάη.

    Εξέφρασε κάποιες απόψεις και επ΄αυτών μπορούμε να συζητήσουμε -όσοι θέλουμε- να τις αντικρούσουμε ή να συμφωνήσουμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 24-08-2014 22:55 ]


    Chrysanna
    24.08.2014, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος DanaeAthanasiadou στις 24.08.2014, 20:21 έγραψε...

    Αλλά εδώ έρχεται το μεγάλο "αλλά" , θα έπρεπε οι άνθρωποι που έχουν τόση μόρφωση, αγωγή από το σπίτι τους κλπ να ξέρουν κ να υιοθετούν καλύτερες συμπεριφορές.

    Το αιώνιο, και πολύ φοβάμαι άλυτο, μυστήριο του ανθρωπινου ψυχισμού, δεν μπορεί να "λυθεί" ως υποκατηγορία μεταξύ θρησκευτικού φανατισμού, βίας και πολιτικής μεταξύ κρατών. Είναι από μόνο του ένα τεράστιο θέμα.

    Συμπληρωματικά στην απορία που εξέφρασες, γιατί οι νεότερες γενιές είναι τόσο συμπλεγματικές απ' την στιγμή που ζουν τόσο ελεύθερα όσο δεν έχει ζήσει καμία απ' τις παλαιότερες; Κάποτε γνώριζες τον άντρα σου σ' ένα τραπέζι που είχαν κανονίσει οι γονείς σου και δεν μπορούσες ν' αρνηθεί ούτε για πλάκα. Όταν πλέον απολαμβάνουμε το υπέρτατο αγαθό της ελεύθερης επιλογής, θα έπρεπε να το χρησιμοποιούμε πιο σοφά... θα σκεφτόταν λογικά κάποιος! Γιατί δεν το κάνουμε;

    Είναι αναρίθμητοι οι παράγοντες που συντελούν στην διαμόρφωση μίας προσωπικότητας - πέραν της "πρώτης ύλης" - και δυστυχώς δεν είναι μόνο η μόρφωση ή η οικογένεια. Οι περισσότεροι είναι εκτός ελέγχου των γονέων και αφορούν την εποχή και την κοινωνία. Αλλαγή/κατάργηση αξιών κλπ κλπ