ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη
    STEFANOS604
    21.08.2014, 19:08

    Μόλις είδα μια φωτογραφία που ανέβασε ο Delta66. 

    Ας μας περιγράψει μερικα χρήσιμα : μάρκα , χορδές , διαφορά από μια απλή , τιμή .....

    Ευχαριστώ


    trelakias
    21.08.2014, 23:24


    delta66
    22.08.2014, 02:09

    H κιθαρα ειναι Taylor 450 του 1997 (αν θυμαμαι καλα)

    Η Taylor πλεον δεν την βγαζει, ουτε καμια 12χορδη σε dreadnought σχημα.

    Οποτε δεν υπαρχει και τιμη σε καινουρια.

    Γενικα ειναι ακριβα οργανα τα Taylor.

    Για μια Taylor 12χορδη παρομοιας ποιοτητας της ιδιας σειρας (4) η 456ce ας πουμε, η τιμη στην αμερικη ειναι $3058.  (+200 απο την 6χορδη που εχει 2858 δολ)

    http://www.taylorguitars.com/guitars/acoustic/456ce#specifications

    Στην Ελλαδα δεν βρισκω σειρα 4 και πανω.

    Βρισκω μονο σειρα 1 (150e) με 800Ε και σειρα 3 (356ce) με 1800Ε

    ---------------------

    Με τις χορδες υπαρχει ενα θεμα.

    Η εταιρεια προτεινει 10αρια, αλλα η αποψη μου ειναι οτι ειναι πολυ μαλακά.

    Ακουγεται σαν λαουτο περισσοτερο με 10αρια.

    Εντωμεταξυ οι elixir (που προτιμω) βγαζει σετ χορδων για 12χορδες. σε 10αρια και μετα παει απευθειας σε 12αρι σετ και μετα 13αρι.

    Τα 11αρια που θα ηθελα δεν τα βγαζει.

    http://www.elixirstrings.com/guitar-strings/80-20-bronze-guitar-strings.html

    Αναγκαστικα 12αρια

    Το σετ ειναι λιγο ακριβο γυρω στα 30 ευρω Ελλαδα.

    ----------------------

    Τι εννοεις "απλη"?


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 22-08-2014 02:13 ]


    STEFANOS604
    22.08.2014, 09:47

    Εννοώ την κοινή 6-χορδη.

    Απλά θα ήθελα από την εμπειρία σου , πως εσύ και πως το κοινό ακούει τη διαφορά αν έπαιζες μόνος , αν θα ήταν πιο κατάλληλη πχ για παραδοσιακά ή ρεμπέτικα, αν δεν θα την αποχωριζόσουν αν…


    delta66
    22.08.2014, 14:50

    Η διαφορα ειναι οτι ακους δυο νοτες αντι για μια (συμπερασματικα εχεις πιο πλουσιο/γεματο ηχο, αλλα χανεται καπως η "ατακα" της νοτας) και οτι δημιουργειται ενα ελαφρυ chorus effect.

    Mπορει να προσομοιασει και τον ηχο του λαουτου ή και του μπουζουκιου (αναλογα τις χορδες και το κουρδισμα)

    Δεν υπαρχει στανταρ στη χρηση της.

    Οποτε νομιζει ο καθενας τη χρησιμοποιει.

    Trial & error.

    Απο ζειμπεκικα και κρητικα μεχρι ροκ.

    ΥΓ Μιας και ενδιαφερεσαι για κατι διαφορετικο απο τη γνωστη 6χορδη κιθαρα, να πω οτι πολλες φορες εχω χρησιμοποιησει σε ελληνικα κι ενα αλλο ειδος κιθαρας.

    Την resonator.

    Για αρπεζ riffs σε open chords, αλλα και μελωδιες. Ιδιως με περιεργα κουρδισματα.

    Πχ τον Πεχλιβανη του Παπακωνσταντινου (μελωδια και συγχορδιες μαζι) το παιζω με resonator και διαφορετικο κουρδισμα.

    Μοιαζει αρκετα η χροια της με του τσουμπους και του τζουρα (αν ειχε μονες χορδες).

    Στη δισκογραφια την εχω χρησιμοποιησει σε μερικα τραγουδια. Και με capo.

    Εδω ακουγεται μπροστα 
    Link

    " target="_new">>

    Επισης κι εδω (στο 0'.20" μπαινει) εχει το ρολο του cavaquinho αλλα και μαντολινου.
    Link

    " target="_new"> align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 22-08-2014 14:58 ]


    STEFANOS604
    22.08.2014, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 22.08.2014, 14:50 έγραψε...

    ΥΓ Μιας και ενδιαφερεσαι για κατι διαφορετικο απο τη γνωστη 6χορδη κιθαρα, να πω οτι πολλες φορες εχω χρησιμοποιησει σε ελληνικα κι ενα αλλο ειδος κιθαρας. Την resonator. Για αρπεζ riffs σε open chords, αλλα και μελωδιες. Ιδιως με περιεργα κουρδισματα.

    Είναι ενδιαφέρον. Το αναφέρω και στο άρθρο για τη μετατροπή κιθάρας σε χαβάγια  καθώς λένε ότι έχει καλό ήχο καθώς αυτός παράγεται αντί από το ηχείο όπως στις κοινές κιθάρες από έναν μεταλλικό κώνο.

    Θα μ' ενδιέφερε ειδικά για κούρδισμα - το open A που ακούγεται υπέροχα μόνο που απαιτεί ανύψωση κάθε νότας που δείχνω παρακάτω , κατά  1 τόνο (2 τάστα) και θεωρείται ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κούρδισμα για μετατροπή κοινή ακουστικής κιθάρας (Το δοκίμασα και διαπίστωσα ότι πιθανόν να  την σκευρώσει)  :  

    E(καντίνι)   -  C# - Α - Ε - Α - Ε (μπάσο).

    Εγώ μετατρέπω την ακουστική μου σε χαβάγια και την επαναφέρω όταν χρειαστεί γι αυτό και χρησιμοποιώ το κούρδισμα Open D :

    D(καντίνι) - A -  F# -D - A - D (μπάσο) που είναι πιο κάτω απ' το standard κούρδισμα.

    Θα ήθελα να ξέρω αν έχεις δοκιμάσει το open A για πολύ χρόνο κουρντισμένη η resonator ή γενικά αν πιστεύεις ότι αντέχει τέτοιο κούρδισμα





    delta66
    22.08.2014, 19:18

    Ολα μπορουν να γινουν, αρκει να επιλεξεις το καταλληλο gauge χορδων και να ρυθμιστει (action) καταλληλα η κιθαρα.

    Πχ για open A δεν βαζεις το 16αρι σετ που συνηθιζεται στις resonator που ειναι καταλληλο για drop κουρδισματα και παιξιμο με slide και οχι τοσο fingerstyle.

    (Γενικοτερα κραταμε στο νου μας, οτι το "σκληρο" tension, κανει αυτα τα οργανα να ακουγονται καλυτερα).

    Ενα σετ 12αρι δεν θα δημιουργουσε προβλημα σε μια νορμαλ ποιοτητας resonator με open A κουρδισμα για λιγο.

    Αν προκειται να μεινει το κουρδισμα, ρυθμιζεται το action καταλληλα.

    Συμπερασματικα, δεν μπορουμε με ενα οργανο και τις αναλογες χορδες να τα κανουμε ολα,  αφου δεν ειναι λειτουργικο να αλλαζουμε χορδες καθε φορα που θελουμε να παμε σε εκ διαμετρου αντιθετα κουρδισματα.

    Επιλεγουμε το καταλληλο σετ χορδων για κουρδισματα που χρησιμοποιουμε συνηθως, και εχουμε αλλο οργανο με αλλες χορδες, για το "αντιθετα" κουρδισματα.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία