ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Βιολί για αρχάριους(προκαταρκτικό-κατωτέρα)

    Marauderking
    25.08.2014, 07:56

    Καλημέρα μουσικόφιλοι θέλω τη βοήθεια σας πάνω σε τι βιολί θα προτείνατε σε έναν έφηβο ηλικίας 16ετών για τα 5βασικά χρόνια στο βιολi. Θεωρία και σολφέζ είμαι 3ο έτος και γενικά βιολί θέλω να μάθω από τα 6 ξέρω ότι θέλει μεγάλη αφοσίωση και είμαι πρόθυμος να προσπαθήσω πολύ.


    DanaeAthanasiadou
    25.08.2014, 08:27
    Καλημέρα, το τι βιολί θα επιλέξεις ( πέρα από το μέγεθος που είναι στάνταρ 4/4 για την ηλικία που λες ) εξαρτάται κυρίως από το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
    Marauderking
    25.08.2014, 09:30
    θα ήθελα να είναι τουλάχιστον μέχρι τα 200 ευρώ αλλά δεν νομίζω να βρώ τόσο καλό βιολί με τέτοια τιμή
    DanaeAthanasiadou
    25.08.2014, 10:57
    Η συμβουλή μου είναι να βρεις πρώτα ένα δάσκαλο ( αυτόν που θα σου κάνει βιολί) κ να πάτε μαζί να διαλέξετε. Γιατί δύο όργανα παρόλο που μπορεί να έχουν ίδια τιμή, ενδεχομένως να έχουν πολύ διαφορετικό ήχο. Και ένας καθηγητής βιολιού μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Πάντως με 200 ευρώ δε μπορείς να πάρεις κ το σούπερ ντούπερ όργανο, αλλά για αρχή ότι κ να πάρεις καλό είναι. Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί ο καθένας να διαθέσει περισσότερα χρήματα κ να πάρει ένα καλό όργανο (ειδικά στο βιολί είναι σημαντικό), αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με ένα σχετικά φθηνό κ όσο προχωράς να μαζεύεις χρήματα ώστε σε 5-6 χρόνια ( που θα έχεις φτάσει κ σε μεγαλύτερη τάξη) να πάρεις ένα αρκετά καλύτερο. Πάντως μην πτοείσαι. Ότι όργανο κ να πάρεις το σημαντικό είναι να μελετάς, αυτό θα κάνει τη διαφορά.
    johncloodude
    10.11.2014, 15:32
    Συμφωνω οτι με 200 ευρω δεν μπορεις να παρεις κατι αξιολογο αλλα το καλυτερο ειναι να ακουσεις τον δασκαλο σου. Οπως και να εχει το παν ειναι η διαθεση για μελετη ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του οργανου και πιστεψε με οσο θα βελτιωνεσαι τοσο περισσοτερο θα θελεις να παιξεις !!!!
    johncloodude
    10.11.2014, 15:39

    Εδω δυο site αν θελεις με ασκησεις και καποια κομματια 

    http://www.violinonline.com 

    http://fiddlerman.com

    [ τροποποιήθηκε από τον/την johncloodude, 10-11-2014 15:44 ]


    stet
    14.11.2014, 18:34

    Ίσως αυτό το βίντεο να βοηθήσει κάπως. (δεν έχω κάποια οικονομική σχέση με αυτά τα προιόντα, απλά βρήκα το βίντεο ενδιαφέρον.)


    stet
    01.12.2014, 02:20

    Ένα ακόμη βίντεο σύγκρισης για τους ενδιαφερόμενους. Χριστούγεννα έρχονται.Smile