ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.826 μέλη

    Τραγουδιστές σε ρόλο ηθοποιού

    PanGuitar
    30.08.2014, 13:07

    Παιδιά ψάχνω έλληνες καλλιτέχνες που είναι τραγουδιστές αλλά εμφανίστηκαν σε σειρές, ταινίες ή θέατρα για μικρούς ή και πρωταγωνιστικούς ρόλους. Που εμφανίζονται περιστασιακά ή εμφανίστηκαν μεμωνομένα.

    Θέλω καλλιτέχνες που τους μάθαμε, τους συνηθίσαμε και τους αγαπήσαμε ως τραγουδιστές. Όχι που έκαναν και τα δύο το ίδιο (Βλέπε Βουγιουκλάκη, Μερκούρη) ή που είναι ηθοποιοί αποκλειστικά και απλά τραγούδησαν κάποιες φορές (Μέχρι κι ο Χαραλαμπόπουλος το έκανε! Χεχε, ωραίος ηθοποιός ο Βασίλης)

    Δε με νοιάζει το είδος που τραγουδάνε, φτάνει το τραγούδι να είναι το βασικό τους στοιχείο.

    Διονύσης Τσακνής: Άκουσα ότι έπαιξε σε μια ταινία, δε ξέρω αν έπαιξε σε περισσότερες.

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου: Έπαιξε σίγουρα σε μια σειρά με τη Ράντου, και στη ταινία της.

    Νικόλας Άσιμος: Έπαιξε σε κάποιες ταινίες και νομίζω εμφανίστηκε και στην τηλεόραση.

    Τζίμης Πανούσης: Δέκα μηκρούς μήτσους (ίσως και σε άλλα) συν άλλες 4 ταινίες.

    Νίκος Πορτοκάλογλου: Σε μια ταινία σίγουρα, που ερμήνευσε το κομμάτι με την Κανά.

    Χάρις Αλεξίου: Έπαιξε σε μια παλιά ταινία αλλά ως τραγουδίστρια, δεν μίλησε.

    Τάνια Τσανακλίδου: Εμφανίστηκε σε σειρά νομίζω.

    Δημήτρης Πουλικάκος: Στο "Θα σε δω στο πλοιο" αν δε κάνω λάθος.

    Γιώργος Νταλάρας: Στην εκπομπή του Σαββόπουλου, κάνοντας ένα σκετσάκι.

    Διονύσης Σαββόπουλος: Έκανε κάποια σκετσάκια στο "Ζήτω το ελληνικό τραγούδι" με διάφορους άλλους καλλιτέχνες.

    Γιώργος Μαργαρίτης: Στη ταινία της Ράντου που έπαιξε κι ο Παπακωνσταντίνου, το "Πεθαίνω για σένα"

    Πάνος Μουζουράκης: Έπαιξε singles και 4 νομίζω. Και σε κάποια θεατρική παράσταση αν δε κάνω λάθος, του έδωσαν κάποιο ρόλο.

    Σπύρος Γραμμένος: Έκανε μια ταινία ερασιτεχνική, λόου μπάτζετ που λέμε. "Οι πεινασμένοι".

    Γιάννης Αγγελάκας: Σίγουρα έπαιξε σε μια ταινία, "Ο χαμένος τα παίρνει όλα".

    Αλκίνοος Ιωαννίδης: "Τα μπακούρια" από σειρές, και έπαιξε και Επίδαυρο. Ο Αλκίνοος σπούδασε θέατρο, σαν ηθοποιός ξεκίνησε. Αλλά πριν γίνει καν γνωστός ως ηθοποιός, έκανε δίσκο και πιάστηκε σαν τραγουδοποιός. Το τραγούδι ήταν και η μεγαλύτερη του αγάπη έτσι κι αλλιώς. Μετά από 20 χρόνια, το 2013, ξαναεμφανίστηκε στο θέατρο.

    Παύλος Σιδηρόπουλος: Ο πρίγκηπας του ελληνικού ροκ, πρωταγωνίστησε στον "Ασυμβίβαστο"

    Επίσης η ποπ τετράδα όπως προσωπικά τους ονομάζω, τονίζοντας έτσι πως είναι οι μόνοι ποπ τραγουδιστές που έχουν κάποια καλά τραγούδια και παρά τον πλέον εμπορικό τους στίχο, έμειναν και πουλάνε μετά από χρόνια. Μιλάω για τη Βανδή, τη Βίσση, το Χατζηγιάννη και το Ρουβά. Και αυτοί οι 4 παίξανε σε σειρές, ταινίες, και θέατρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:14 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:16 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanGuitar, 30-08-2014 13:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 30-08-2014 15:08 ]


    delta66
    31.08.2014, 02:08

    Γιάννης Σαββιδάκης


    despinakontogianni
    31.08.2014, 05:30

    Πιστεύω πως θα 'ταν καλύτερα να αναφερθούμε συγκεκριμένα κι όχι αόριστα σε αυτούς.

    Πχ:

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ:
    Link

    > "Οι Απαράδεκτοι" 1991 MEGA, "
    Link
    ">Αχ Ελένη" 1992 MEGA, "Ροζαλία ένα μπεστ σέλερ" 1993  | "Πεθαίνω για σένα" 2009

    ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ: Αναλυτικότατα εδώ.

    ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ: Όντως έπαιξε στους
    Link

    >"Δέκα μηκρούς Μήτσους" 1992 MEGA και στο "Πανδοχείο Βρυκολάκων" 1992 ΕΤ1 | "Ο Δράκουλας των Εξαρχείων" 1983, "Χόμπυ μου ο βιασμός" 1986, "Ηνίοχος" 1994, "Προστάτης Οικογενείας" 1998, "Safe Sex" 1999, "Ανοιχτά Μικρόφωνα" 2011

    ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ & ΜΕΛΙΝΑ ΚΑΝΑ:
    "Ακροπόλ" 
    1995Link

    >

    ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ:
    "ΔέκLink

    >α μικροί Μήτσοι" 1992 MEGA,
    Link
    >"Το μινόρε της αυγής" 1983 ΕΡΤ|
    Link>"Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" 1972, "Άσπρο μαύρο" 1973,
    "Made">Link in Greece"
    1987, "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" 1991 | Όπως και στην βιντεοταινία "Ένα τραγούδι θα σου πω" 1985

    ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ: "Ανήσυχα νιάτα" 1973 ΕΡΤ, "Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια" 1979 ΕΡΤ, "Η ζωή του Αττίκ" 1985 ΕΡΤ2, "Μικρές Αγγελίες" 1985 ΕΡΤ2,
    Link>"Σαν γλυκό του κουταλιού" 2005 ΑΝΤ1 | "Οι αριθμημένοι" 1998 

    ΣΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ: Είναι άπειραααα, μπορείτε να τα δείτε εδώ. (επίσης, έχει κάνει εξαιρετική μουσική επιμέλεια σε σειρές)

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ: "Πεθαίνω για σένα" 2009

    ΠΑΝΟΣ ΜΟΥΖΟΥΡΑΚΗΣ:
    Link>"Γιαννάκη ομορφόπαιδο" 2006 Alter, "S1ngles" 2007-08 MEGA,
    "L.A.P.D"
    Link> 2008 MEGA, "4" 2009 MEGA, "Oυκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος" 2010 MEGA(Η παράσταση που είχε παίξει ήταν οι "Ήρωες" στο Μικρό Παλλάς.)

    ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ:
    Link">"Οι πεινασμένοι" 
    2011

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ: "To παλτό"1996 ΕΡΤ | "Κλειστή στροφή" 1992, "Η εποχή των δολοφόνων" 1993,
    Link>"Χώμα και νερό"
    1999,
    Link>"Ο εργένης" 2000,
    Link">"Ο χαμένος τα παίρνει όλα"
     2002, "Ψυχή βαθιά" 2009

    ΠΑΥΛΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ: "Oικογένεια Ζαρντή" 1983 ΕΡΤ, "Τρίτο Χριστιανικό Παρθεναγωγείο" 1983 ΕΡΤ |
    Link>"Ο ασυμβίβαστος" 1979,
    Link>"Σουβλίστε τους.." 1981, "Νοκ άουτ" 1986 

    ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ:
    Link>"Τα μπακούρια" 1992 ΑΝΤ1 | "Ήσυχες μέρες του Αυγούστου" 1992, "Τα παιδιά του ονείρου" 1992

    Για τον Τσακνή δε βρήκα κάτι. Έβαλα κυρίως όσα γνώριζα με όσους αναφερθήκανε πριν..είναι μόνο τηλεόραση και κινηματογράφος. Θα επανέλθω για να προσθέσω κι άλλες εμφανίσεις.

    Συγγνώμη, λείπει το κομμάτι του θεάτρου, αλλά είναι λίγο πιο χαοτικό λόγω έλλειψης πηγών..


    despinakontogianni
    31.08.2014, 05:44

    Κι επειδή έχω μια λατρεία για την ελληνική TV των '90s θα παραθέσω τα guest που έγιναν σε διάφορες σειρές, ξεκινώντας από τους "Δύο Ξένους" 1997-99 MEGA (θα επεκταθώ σε συλλογικό post, μόνο εάν σας ενδιαφέρει): 

    Smile

    Δέσποινα Βανδή ως Χαρούλα:

    Ο Πάνος Κιάμος σε μια εμφάνιση έκπληξη, αφού μελοποίησε "Άσμα Ασμάτων" ως Φοίβος Δεληγιάννης. 

    Και λοιποί τραγουδιστές της εποχής που περάσανε από την εκπομπή της Μαρίνας Κουντουράτου ως guests. Εμφάνιση είχε κάνει και η Ρένα Κουμιώτη, όπως και η Ρίτα Σακελλαρίου (λίγο πριν πεθάνει). 


    PanGuitar
    31.08.2014, 08:11

    Έμεινα έκπληκτος! Δεν ήξερα ότι έπαιξαν σε τόσες ταινίες και σειρές όλοι αυτοί. Πίστευα ότι έκαναν μια - δυο εμφανίσεις.

    Όντως λάθος μου που δεν έγραψα αναλυτικά, όλα που έχουν παίξει. Μιας και ξέρω πως ένας καλλιτέχνης έχει σίγουρα παίξει σε μια ταινία, έπρεπε να δω αν έχει κάνει κι άλλες.

    Ευχαριστώ Δέσποινα!

    Ο Διονύσης Τσακνής έχει παίξει στη ταινία "Έξι με 6" του 1997. :)


    Ner0
    31.08.2014, 09:59
    Στους μητσους και ο Ιωαννιδης
    mary_omikron
    31.08.2014, 11:48

    Και ο Νίκος Παπάζογλου το 1992 στο θεατρικό "Ψύλλοι στ΄αυτιά" του Ζωρζ Φεντώ στο Κρατικο Θέατρο Βορείου Ελλάδος σε ρόλο επισκέπτη του ξενοδοχείου

    και το 1977 στους Αχαρνής στη διασκευή του Διονύση Σαββόπουλου


    yiannakis
    31.08.2014, 12:38

    Ένα που θυμηθηκα, ηταν ενα guest του Δημητρη Μητροπανου στη σειρα "Αχ Ελενη", που υποδυοταν τον ψυχαναλυτη Κορνήλιο Αδιάκοπο!

    Επισης, παλι ως guest ο Στελιος Ροκκος στο χριστουγεννιατικο επεισοδιο της σειρας Cheek to cheek του αντεννα, υποδυομενος τον εαυτο του! Ενα αποσπασμα:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannakis, 31-08-2014 12:39 ]


    despinakontogianni
    31.08.2014, 17:08

    Κι άλλα guests από τους "Δέκα μικρούς Μήτσους":

    ΓIΩΡΓΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ:

    ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ:

    ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ:


    despinakontogianni
    31.08.2014, 17:16

    Και η ΜΑΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ έχει κάνει εμφάνιση: 

    Στην ταινία "Το κλάμα βγήκε απ' τον παράδεισο" (2001) των Μ. Ρέππα-Θ. Παπαθανασίου ως η τραγουδίστρια Μαίρη Ντόλα.

    *έχω βρει κάτι να ασχολούμαι με αυτό το topic. {#emotions_dlg.whistling}


    despinakontogianni
    31.08.2014, 17:45

    Στη σειρά "Υπέροχα Πλάσματα" 2007 ALPHA έκαναν παρέλαση κάποιοι τραγουδιστές και δημιουργοί, όπως:

    Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΑΛΑΝΗ στο ρόλο καφετζούς, που είναι ερωτευμένη με το Μαζωνάκη και νομίζει πως είναι η Τάμτα. Εξαιρετικά χιουμοριστικό εγχείρημα. Innocent

    Ο ίδιος ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ:

    Και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΡΑΟΥΝΑΚΗΣ:

    Ο οποίος Κραουνάκης btw, έχει κάνει και "Εφτά θανάσιμες πεθερές" 2004 MEGA, στο επεισόδο με την "
    Link

    >Πολίτισσα πεθερά". 

    Στις "Εφτά θανάσιμες πεθερές" 2004-10 MEGA, μιας και το ανέφερα ({#emotions_dlg.tt2}), έκανε πεθερά και η ΚΑΙΤΗ ΓΑΡΜΠΗ

    Η ΝΑΤΑΣΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ έχει κάνει guests στο "Κάτι τρέχει με τους δίπλα" 1999 MEGA: 

    Η ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ έχω παρατηρήσει πως εμφανίστηκε στο "Μίλα μου βρώμικα" 2009 MEGA:

    Και στο "Καληνύχτα μαμά" 1995 ΑΝΤ1 (κι υποθέτω και σε άλλα από την ίδια δεκαετία, απλά δυσκολεύομαι να τα εντοπίσω τώρα): 


    Chrysanna
    31.08.2014, 18:45

    Αν και η πρώτη συμμετοχή που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτή στην τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1 "Σαν γλυκό του κουταλιού", η Τάνια Τσανακλίδου έχει πολλές συμμετοχές σε θεατρικές, κυρίως, παραστάσεις. Εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά το βιογραφικό της.

    Το 2000, η Μαρινέλλα αποδέχτηκε την πρόταση του σκηνοθέτη Κώστα Κουτσομύτη να πρωταγωνιστήσει στην τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου "Ύστερα ήρθαν οι μέλισσες" του Γιάννη Ξανθούλη. Η Μαρινέλλα υποδύθηκε την Μαρίκα Σουέζ, μια θεατρίνα ενός ιδιότυπου μπουλουκιού, που έδινε παραστάσεις σε λουτροπόλεις εξαθλιωμένες απ' τους πολέμους, στα χρόνια του Εμφυλίου. Η τηλεοπτική σειρά προβλήθηκε από την ΕΤ-1, ενώ τα τραγούδια της σειράς έγραψε ο Σταμάτης Κραουνάκης.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 31-08-2014 18:47 ]


    KRISTHESS
    01.09.2014, 00:48
    Παρεπιπτόντως η Βανδή στους 2 ξένους ήταν πάρα πολύ καλή.. Μου έκανε φοβερή εντύπωση..δεν της το είχα..
    KRISTHESS
    01.09.2014, 00:51
    Η Μαρινέλλα πάντως Χρυσάννα μου..έχω την αίσθηση ότι είχε ξεκινήσει ως ηθοποιος και όχι ως τραγουδίστρια..
    despinakontogianni
    01.09.2014, 02:45
    Και η Τάνια Τσανακλίδου από ηθοποιός ξεκίνησε, αλλά και οι δύο έγιναν γνωστές μπαίνοντας στη δισκογραφία.
    MatNina
    01.09.2014, 23:47

    Στο Δις Εξαμαρτειν εμφανιστηκαν στα εορταστικα ο Μακεδονας,η Κουκα και η Τσαλιγοπουλου.




    Επισης στις Τρεις Χαριτες στο εορταστικο ο Κραουνακης,η Πρωτοψαλτη,ο Κωστας Γανωτης και Νικος Γαλατη

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MatNina, 01-09-2014 23:51 ]


    PanGuitar
    02.09.2014, 10:28

    Τώρα θυμήθηκα ότι ο Κρουνάκης είχε παίξει και στα "Εγκλήματα", στο εορταστικό επεισόδιο. :)


    MatNina
    02.09.2014, 13:06


    Εμεις κι εμεις γιατι...Μαιρη ειναι μονο μια!!

    Η Γλυκερια στους Μεν και Δεν
    Επισης ο Αντυπας συμμετειχε στη σειρα αλλα δεν βρισκω το βιντεο.


    Πενυ Ξενακη στο Εμεις κι εμεις και στο Εκεινες κι εγω!


    MatNina
    02.09.2014, 13:41


    Εφη Σαρρη στο Εκεινες κι Εγω.

    Γιάννης Φλωρινιώτης, Αφοί Κατσάμπα


    Ελενη Πετα




    Κατσαμπα στο Κων/νου και Ελενης


    MatNina
    02.09.2014, 14:05


    Στελλα Γεωργιαδου με εκεινο το ωραιο σουξε των 90ς!

    Λιωμα!



    Αγαπημενη Κουκα {#emotions_dlg.inlove}


    Η Μαντω στο Χαι Ροκ το 92 που κανει μια κοπελα που ειναι fan της πραγματικης Μαντους.


    Αφηνω να γραψει και κανεις αλλος{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.rolleyes}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία