ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη
    Aris_Arkadia
    07.06.2005, 00:56
    Γεια σας και παλι. αυτη τη φορα θελω την βοηθεια σας για κατι πολυ σημαντικο για μενα. Πριν ξεκινησω να μιλαω να σας αναφερω καποια πραγματακια για μενα. παιζω αρμονιο απο 12 χρονων και φετος 27 (χρονων) αν θελει ο θεος παιρνω το πτυχιο στο αρμονιο, απο ωδειο.θα μου πειτε τοσα χρονια...? θα σας πω σπουδες, στρατος...και τωρα δουλεια,ροκανιζουν τον χρονο μου.Το οτι περνω πτυχιο δεν σημαινει οτι ειμαι κολλημενος κλασικος, αν και τα κοματια του πτυχιου μου μου αρεσουν πολυ. τοκατα κ φουγκα σε ρε του μπαχ, και το πρελουδιο του ραχμανινοφ αν τα ξερετε ειναι μερικα απο αυτα.το να παρω το πτυχιο ειναι ενα στοιχημα τοσα χρονια που παω ωδειο,απτην αλλη ειναι και η δεξιοτητα και η ωριμανση στην μελετη, στο κατω κατω θα γινω και καθηγητης α επισης να πω οτι εχω παιξει με ροκ γκρουπ(και εχω και τωρα),και εχω παιξει και αλλα οργανα. τυμπανα κ μπασο,Θα μου πειτε τι σας τα λεω ε? εχω τους λογους μου. οταν με το καλο δωσω για πτυχιο και το παρω...θελω να πουλησω το δισκαλο μου και να αγορασω ενα σινθ? ενα μιντι κοντρολερ και pc? ειλικρινα δεν ξερω τι, εσεις θελω να μου πειτε αφου πρωτα σας πω τι θελω να κανω με ολα αυτα. θελω να παιζω Live, να ηχογραφω στο σπιτι σε οσα καναλια θελω, να μπορω ολα αυτα να τα κουβαλησω οπου θελω,να εχω επαγγελματικο αποτελεσμα.δηλαδη ενα καλο μικρο home studio.τι χρειαζομαι? να μπορω να γραψω τα τυμπανα και το μπασο, θελω επισης να ειναι ευκολο ( οσο γινεται ) στη χρηση( να μην παω να μαθω τεχνολογια μουσικης!!!), και τελος ολα αυτα για δυο μουσικες 1) ΡΟΚ 2) λαικο, με οτι συνεπαγεται απο ελαφρυ μεχρι σκυλαδικο. ααα τελος ενοειται καλο πιανο και καλα τυμπανα και ρυθμους. ειλικρινα ευχαριστω..!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 07-06-2005 09:48 ]
    vouliakis
    07.06.2005, 11:36
    Η δική μου γνώμη, είναι: να τα κάνεις όλα!
    Να πάρεις το πτυχίο, να κρατήσεις το δίσκαλο, να αγοράσεις synth, να αγοράσεις pc, να μάθεις τεχνολογία...
    Αν ψάξεις λίγο εδώ στο forum, θα βρεις συζητήσεις για αρκετά από τα θέματα που ρωτάς.

    Υ.Γ. Καλωσόρισες στο Music Heaven
    speedheel
    08.06.2005, 19:02
    Γεια σου φιλε καταρχην να σε ενημερωσω οτι στον ηχο κ κατ'επεκταση στη μουσικη οτι πληρψνεις παιρνεις...
    αν εισαι ασχετος με μουσικη τεχνολογια σε συμβουλευω να μην μπεις στο τρυπακι να κουβαλησεις PC η MAC σε live.αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ειναι η αμεση προσβασιμοτητα στους ηχους κατι το οποιο μεσω υπολογιστη θελει αρκετο ψαξιμο...
    αν το αντεχει η τσεπη σου καλλιτερα να κοιταξεις για καποιο workstation που τα κανει ολα κ συμφερει π.χ.rolond(fantom)yamaha (motif)korg(triton)κτλ
    αν παλι εχεις καποιο υπολογιστη κρατα τον σπιτι κ κοιτα για κατι πιο οικονομικο σε synth koita thn xrysh eykairia ειναι τιγκα σε αγγελιες...
    Ενα κοrgΝ5 η ενα rolandXP30.στοιχιζουν γυρω στα600-800 ευρω κ ειναι αρκετα ικανοποιητικα
    κ να θυμασαι τα καλωδια κανουν τι διαφορα κ ο παιχτης