ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Seven Nation Army - The White Stripes (acoustic cover)

    Agapi9
    05.09.2014, 00:34

    Μία διασκευή του γνωστού κομματιού σε διαφορετικό ύφος. Είπαμε να του πειράξουμε λίγο την αρμονία και ιδού το αποτέλεσμα!

    Εμάς μας αρέσει πολύ, ελπίζω να γουστάρετε κ εσείς το ίδιο!

    Acoustic guitar: Παντελής Κλήμης

    Vocals:  Αγάπη

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 05-09-2014 00:35 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Agapi9, 14-09-2014 11:13 ]


    DanaeAthanasiadou
    05.09.2014, 20:08

    Δε βλέπω που ακριβώς του πειράξατε την αρμονία. Η κιθάρα παίζει εξαιρετικά απλά πράγματα.

    Όλη τη δουλειά πάνω στο "Jazz ύφος" (το οποίο δεν ακούω κάπου) που δηλώνετε είναι της φωνής....και σε μερικά σημεία ξεφεύγει κιόλας... το να βάλεις λίγο "γρέζι" στη φωνή δεν έχει καμμία σχέση με Jazz.

    Επίσης καλό θα ήταν όταν τραγουδάς να μη κάθεσαι γιατί πιέζεις το διάφραγμά σου...

    Και μην ακούς πολύ Shakira γιατί έχεις κάνει copy paste τα "γυρίσματά" της.

    Δεν είναι άσχημο, αλλά έχω ακούσει κ καλύτερα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 05-09-2014 20:12 ]


    DanaeAthanasiadou
    05.09.2014, 20:17

    Και για να πάρετε μια ιδέα για το πως είναι μια πραγματική διασκευή, που η κιθάρα παίζει κάτι ενδιαφέρον, που η φωνή είναι καμπάνα και που το κομμάτι το groovαρουν πραγματικά  και ηλικιακά είναι κοντά με σας και προφανώς δεν είναι ενήλικες επαγγελματίες....


    >
    trelakias
    06.09.2014, 15:48

    Πάντα υπάρχουν και καλύτερα και χειρότερα.  Εμένα μου άρεσε και το άκουσα αρκετές φορές.  Και τα χρώματα στα ακόρτνα και η ερμηνεία.  Μπράβο παιδιά Smile


    anka1
    08.09.2014, 15:22
    Εμένα μου άρεσε παιδιά και τα γυρίσματα επίσης...θέλει λίγη δουλίτσα αλλά είστε σε πολύ καλό δρόμο....Α..Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα.Το θέμα είναι να αγαπάτε αυτό που κάνετε και να μην αφήνετε καμμία κακοπροαίρετη κριτική να σας ρίχνει την ψυχολογία!ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ υπάρχουν πάντα και παντού...ακόμα και σε ένα forum που έχει κοινό τη μουσική!
    DanaeAthanasiadou
    08.09.2014, 17:38
    Καλό είναι την κακοπροαίρετη κριτική να μη της δίνετε σημασία. Γιατί παντού υπάρχουν τέτοιοι. Την καλοπροαίρετη,επικοδομητική κριτική όμως και μάλιστα από πραγματικούς μουσικούς, με γνώσεις, πτυχία,επαγγελματική και καλλιτεχνική εμπειρία, καλό είναι να την ακούτε. Ακόμα κι αν δεν είναι πάντα υπέρ σας. Η κριτική γίνεται για να βελτιώνεστε, όχι για να σας απογοητεύσουμε και να τα παρατήσετε. Και φαντάζομαι ότι γι' αυτό το λόγο ανεβάσατε το βίντεο σας εδώ πέρα. Επιπλέον όποιος δεν αντέχει την κριτική, καλό θα ήταν να μη ζητάει τη γνώμη κανενός.Να μην ανεβάζει τραγούδια ζητώντας την άποψή μας. Εκτός κι αν θέλετε να μπαίνουν άτομα και να σας λένε τι καταπληκτικοί που είστε και πόσο τέλεια παίζετε,αλλά αυτό το κάνουν και οι φίλοι σας.
    JULIOS
    10.09.2014, 19:50

    Να πω κ εγω την γνωμη μου για τα παιδια.

    Εαν δεν διαβαζα αυτο " 

    (acoustic Jazzy cover)"

    θα ελεγα πως ειναι μια καλη προσπαθεια,δεδομενων των συνθηκων (πχ Ovation τυπου κιθαρα που δε βοηθα καθολου σε τετοιες καταστασεις,ηχογραφηση σε δωματιο,το νεαρο της ηλικιας των παιδιων κ πολλα ακομα).Ομως επειδη ακριβως το διαβασα κ μιας κ ειμαι ανθρωπος που εχει ακουσει ατελειωτες ωρες Jazz μουσικης,που αν τις μετρησω σε χρονια ειναι παραπανω απο την ηλικια των παιδιων,θα πω πως εγω προσωπικα το acoustic Jazz cover δεν το ακουσα πουθενα..

    Acoustic-check

    Jazz-no way

    cover-check

    Αν ειναι λοιπον να κρινουμε αυτο που υποτιθεται θα ακουσουμε (με βαση τον τιτλο) τοτε ειναι μια μετρια προσπαθεια μιας κ η Jazz εχει συγκεκριμενους κανονες τοσο για τον μουσικο οσο κ για τον τραγουδιστη.

    Εγω  Jazz (ή ιχνος Jazz) δεν ακουσα στο video.

    Ως προσπαθεια (για να το τελειωνω) την κρινω ως καλη κ θα μου ηταν πολυ ευχαριστο να ακουω τα παιδια σε μια παραλια μαζι με την παρεα μου.

    (κανω ενα edit εδω για να γινω καλυτερα κατανοητος :οταν γραφω παραλια δεν εννοω ντε κ καλα σε παρεα μονο αλλα πχ κ σε μια μπουατ που εχει εκ των πραγματων,οπως θυμουνται οι παλαιοτεροι,παρειστικο κλιμα.) 

     


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:23 ]


    klimis92
    10.09.2014, 20:42

    Γεια σας παιδια.

    Ειμαι ο κιθαριστας του συγκεκριμενου βιντεο.

    Θα ήθελα αν μπορείτε εσείς να μας βρείτε σε πιο μουσικό είδος ανήκει

    αυτή η διασκευή, διότι εμείς δεν μπορούσαμε να καταλήξουμε και απλά 

    βάλαμε τον όρο ''Jazzy'' κάνοντας το λίγο πιο ελκυστικό στο μάτι, χωρίς

    να δώσουμε και ιδιαίτερη σημασία να σας πω την αλήθεια. Λάθος? Μάλλον.

    Να διορθώσουμε τον τίτλο λοιπόν με τη βοήθεια σας.

    Από την άλλη, το να αφιερώνετε το 90% της κριτικής σας στο ότι δεν είναι Jazz

    αντί να κρίνετε το ίδιο το περιεχόμενο δεν το βρίσκω και τόσο λογικό. 

    Μουσική κάνουμε, και η κριτική πρέπει να είναι πάντα καλοπροαίρετη, διαφορετικά

    όχι μας αποθαρρύνετε, εκτείθεστε. 

    Σας παραθέτω ένα δικό μου βιντεάκι αν και παλιό, που ο τίτλος είναι ξεκάθαρος,

    θα χαρώ πολύ να ακούσω την καλοπροαίρετη κριτική σας.


    DanaeAthanasiadou
    11.09.2014, 10:34

    Γειά σου Παντελή,


    προσωπικά όπως είπα σε όλα μου τα σχόλια, ΔΕΝ είναι άσχημο.
    Είναι τραγούδι που θα ακούγαμε με ευχαρίστηση σε μια παραλία μπροστά στη φωτιά.
    Η ένστασή μου αφορά καθαρά στο "Jazzy" ύφος, διότι για να λες ότι είναι Jazzy cover θα πρέπει η κιθάρα ( έστω ) να παίζει καμμιά αυξημένη, καμμιά ελατωμμένη, καμμιά 7η,9η,13η...( δλδ όχι τα απλά πράγματα που είπα ότι παίζεις στο συγκεκριμένο βίντεο).

    'Η έστω η φωνή να μας δίνει κάτι από Jazz..

    Αν γράφατε ότι κάνατε μια διασκευή στο συγκεκριμένο κομμάτι, δε θα σχολίαζα τίποτε άλλο παρά μόνο το ότι η κοπέλα που τραγουδάει κάθεται και δε μπορεί να πάρει καλές αναπνοές και φυσικά αυτό που είπα για το ότι αντιγράφει τα γυρίσματα της Shakira ( που δεν είναι πάντα καλό).


    Στο 1ο βίντεο που είπα ότι παίζεις απλά πράγματα δεν εννοούσα ότι δεν είσαι καλός κιθαρίστας. Το σχόλιό μου αφορούσε στο ότι δεν παίζεις κάτι που να έχει σχέση με Jazz. Δε χρειαζόταν να ανεβάσεις άλλο βίντεο για να μας αποδείξεις ότι είσαι καλός κιθαρίστας... Γιατί και στο seven nation army παρόλο που παίζεις απλά πράγματα, τα παίζεις καλά. Δεν αναφέρθηκα στο παίξιμο, αλλά στο τι παίζεις ( και θα πρέπει να αναγνωρίζεις κ συ ο ίδιος ότι αυτό που παίζεις δεν έχει καμμία σχέση με Jazz).


    Στο 2ο βίντεο που ανέβασες πιστεύω ότι δείχνεις το επίπεδό σου, που παρόλο που είναι ακόμα μαθητικό, πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα μπορούμε να δούμε αρκετά καλά πράγματα από σενα.


    Το σόλο που παίζεις είναι σταθερό, καλά δομημένο, με όμορφη μελωδία, δίχως "μπουρμπουλήθρες", καθαρό και πολύ απλό ( και αυτό είναι που το κάνει τόσο ωραίο, ότι δε χρειάζεται να παίζει κάποιος παπάδες για να μας δείξει τι κιθαρίστας είναι, τα απλά είναι τα πραγματικά δύσκολα).

    Όσο για το ποιός εκτίθεται...οι μόνοι που εκτίθενται ( και το λέω με την κυριολεκτική έννοια της λέξης) είναι όσοι ανεβάζουν τα βίντεο τους και περιμένουν κριτική από τον κόσμο. Αυτοί είναι οι μόνοι που εκτίθενται.

    Οι υπόλοιποι είμαστε κρυμμένοι πίσω από έναν υπολογιστή και δε φαινόμαστε πουθενά. Οπότε όταν ανεβάζεις ένα βίντεο και περιμένεις τη γνώμη του κόσμου, είσαι εκτεθειμένος και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για κάθε είδους κριτική, είτε καλή, είτε άσχημη.

    Καλό είναι να φιλτράρεις και την καλή και την άσχημη.

    Γιατί κάποιες φορές μπορεί μια κριτική να είναι άσχημη στ'αυτιά σου ή στα μάτια σου, αλλά να είναι η καθαρή αλήθεια και παρόλο που θα σε απογοητεύσει να σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος (αν ξέρεις να τη διαχειριστείς).

    Και κάποιες φορές η καλή κριτική που σου λέει τι καταπληκτικός που είσαι κ πόσο τέλεια παίζεις κλπ, να είναι από κάποιους που έχουν συμφέρον να σου λένε ψέματα.( όχι ότι συμβαίνει πάντα αυτό, αλλά κάποιες φορές ναι,  από φίλους, συγγενείς, γνωστούς ή εχθρούς).

     Στο κάτω κάτω αυτό που παίζει ο καθένας θα πρέπει πρώτα να ευχαριστεί αυτόν τον ίδιο και οι γνώμες του κόσμου δεν έχουν σημασία. Αλλά εσείς ζητήσατε τη γνώμη μας και σας τη δώσαμε. Κρατήστε ότι πιστεύετε ότι θα σας βοηθήσει και σας κάνει και τα υπόλοιπα απλά delete. Ούτε στενοχώριες, ούτε δράματα.


    Αυτά και καλές μουσικές.


    klimis92
    11.09.2014, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος DanaeAthanasiadou στις 11.09.2014, 10:34 έγραψε...

    Γειά σου Παντελή,


    προσωπικά όπως είπα σε όλα μου τα σχόλια, ΔΕΝ είναι άσχημο.
    Είναι τραγούδι που θα ακούγαμε με ευχαρίστηση σε μια παραλία μπροστά στη φωτιά.
    Η ένστασή μου αφορά καθαρά στο "Jazzy" ύφος, διότι για να λες ότι είναι Jazzy cover θα πρέπει η κιθάρα ( έστω ) να παίζει καμμιά αυξημένη, καμμιά ελατωμμένη, καμμιά 7η,9η,13η...( δλδ όχι τα απλά πράγματα που είπα ότι παίζεις στο συγκεκριμένο βίντεο).

    'Η έστω η φωνή να μας δίνει κάτι από Jazz..

    Αν γράφατε ότι κάνατε μια διασκευή στο συγκεκριμένο κομμάτι, δε θα σχολίαζα τίποτε άλλο παρά μόνο το ότι η κοπέλα που τραγουδάει κάθεται και δε μπορεί να πάρει καλές αναπνοές και φυσικά αυτό που είπα για το ότι αντιγράφει τα γυρίσματα της Shakira ( που δεν είναι πάντα καλό).


    Στο 1ο βίντεο που είπα ότι παίζεις απλά πράγματα δεν εννοούσα ότι δεν είσαι καλός κιθαρίστας. Το σχόλιό μου αφορούσε στο ότι δεν παίζεις κάτι που να έχει σχέση με Jazz. Δε χρειαζόταν να ανεβάσεις άλλο βίντεο για να μας αποδείξεις ότι είσαι καλός κιθαρίστας... Γιατί και στο seven nation army παρόλο που παίζεις απλά πράγματα, τα παίζεις καλά. Δεν αναφέρθηκα στο παίξιμο, αλλά στο τι παίζεις ( και θα πρέπει να αναγνωρίζεις κ συ ο ίδιος ότι αυτό που παίζεις δεν έχει καμμία σχέση με Jazz).


    Στο 2ο βίντεο που ανέβασες πιστεύω ότι δείχνεις το επίπεδό σου, που παρόλο που είναι ακόμα μαθητικό, πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα μπορούμε να δούμε αρκετά καλά πράγματα από σενα.


    Το σόλο που παίζεις είναι σταθερό, καλά δομημένο, με όμορφη μελωδία, δίχως "μπουρμπουλήθρες", καθαρό και πολύ απλό ( και αυτό είναι που το κάνει τόσο ωραίο, ότι δε χρειάζεται να παίζει κάποιος παπάδες για να μας δείξει τι κιθαρίστας είναι, τα απλά είναι τα πραγματικά δύσκολα).

    Όσο για το ποιός εκτίθεται...οι μόνοι που εκτίθενται ( και το λέω με την κυριολεκτική έννοια της λέξης) είναι όσοι ανεβάζουν τα βίντεο τους και περιμένουν κριτική από τον κόσμο. Αυτοί είναι οι μόνοι που εκτίθενται.

    Οι υπόλοιποι είμαστε κρυμμένοι πίσω από έναν υπολογιστή και δε φαινόμαστε πουθενά. Οπότε όταν ανεβάζεις ένα βίντεο και περιμένεις τη γνώμη του κόσμου, είσαι εκτεθειμένος και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για κάθε είδους κριτική, είτε καλή, είτε άσχημη.

    Καλό είναι να φιλτράρεις και την καλή και την άσχημη.

    Γιατί κάποιες φορές μπορεί μια κριτική να είναι άσχημη στ'αυτιά σου ή στα μάτια σου, αλλά να είναι η καθαρή αλήθεια και παρόλο που θα σε απογοητεύσει να σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος (αν ξέρεις να τη διαχειριστείς).

    Και κάποιες φορές η καλή κριτική που σου λέει τι καταπληκτικός που είσαι κ πόσο τέλεια παίζεις κλπ, να είναι από κάποιους που έχουν συμφέρον να σου λένε ψέματα.( όχι ότι συμβαίνει πάντα αυτό, αλλά κάποιες φορές ναι,  από φίλους, συγγενείς, γνωστούς ή εχθρούς).

     Στο κάτω κάτω αυτό που παίζει ο καθένας θα πρέπει πρώτα να ευχαριστεί αυτόν τον ίδιο και οι γνώμες του κόσμου δεν έχουν σημασία. Αλλά εσείς ζητήσατε τη γνώμη μας και σας τη δώσαμε. Κρατήστε ότι πιστεύετε ότι θα σας βοηθήσει και σας κάνει και τα υπόλοιπα απλά delete. Ούτε στενοχώριες, ούτε δράματα.


    Αυτά και καλές μουσικές.



    ''για να λες ότι είναι Jazzy cover θα πρέπει η κιθάρα ( έστω ) να παίζει καμμιά αυξημένη, καμμιά ελατωμμένη, καμμιά 7η,9η,13η...( δλδ όχι τα απλά πράγματα που είπα ότι παίζεις στο συγκεκριμένο βίντεο)'' 

    Σας παραθέτω τα ακόρντα του τραγουδιού.

    Verse 1:

    [Esus2] [Cmaj7 - Bm7] x4

    [Esus2] [Cmaj7 - Bm11]

    [Esus2] [Cmaj7 - B/A]

    [Esus2] [Cmaj7 - Bm11]

    [Esus2] [Cmaj7 - B/A]

    [G13] [Amaj9]

    Verse2=Verse1

    Verse 3:

    [Em7] [ % ] [Em11] [ % ]

    [Em7] [ % ] [Em11] [Cmaj7#11]

    [Em9] [Cmaj7#11 Am9] x4

    Finale

    [G13] [Amaj9] [G13] [F#11]

    [G13] [Amaj9] [Cmaj7] [Dmaj13]

    Πάλι καλά που δεν υπήρξε όυτε μια εβδομη/9η/11η/13η/ελαττωμενη κλπ δηλαδή...

    Άλλη φόρα πριν βιαστείτε για τον σχολιασμό του ''μαθητικού'' σιγουρευτείτε εσείς η ίδια ότι τα αυτιά σας σίγουρα δουλεύουν σε καλή κατάσταση μη μαθητικού επιπέδου. 'Επειτα η τζαζ δεν έχει να κάνει τοσο με τις προεκτάσεις των ακόρντων όσο με τη ρυθμολογία της, τους χρωματισμούς της και το γενικότερο ύφος της. Όλα αυτά τα ακόρντα τα συναντάμε και σε πολλά άλλα είδη μουσικής.

    Το ότι η κιθάρα στα πρώτα 2 κουπλε παίζει τον παραδοσιακό συνοδευτικό ρυθμό του Swing δεν θα το σχολιάσω, διότι όντως στο σύνολο του δεν θυμίζει τζαζ, αλλά σίγουρα κάποια στοιχεία το ''τζαζευουν''. 

    Όσο για την κριτική, επαναλαμβάνω, ας γίνεται καλοπροαίρετα. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την klimis92, 11-09-2014 13:48 ]


    JULIOS
    11.09.2014, 14:56

    Επειδη βλεπω οτι παιρνει διαστασεις το θεμα,χωρις να υπαρχει λογος (κ εννοω την κουβεντα περι καλης,κακης ή κακοπροαιρετης κριτικής) να πω κ εγω (ξανα) την αποψη μου.Σχολιασα οπως σχολιασα εξηγώντας τον λογο.Η οποια κριτική μου εχει να κανει μονο με το "Jazz" στοιχειο ακριβως επειδη δεν το ακουσα εγω.

    Δεν μιλησα για κακο παιξιμο κιθαρας,κακη τεχνικη,φαλτσα φωνη κτλ.Δεν μπηκα στην διαδικασια για διαφορους λογους που αναγκαστικα φαινεται πως πρεπει να τους γραψω.

    Για αρχη λοιπον θα σου πω πως γενικα θεωρω οτι οι μικροτερες γενιές απο την δικη μου ειναι καλυτερες σε ολα τα επιπεδα μουσικα (απο αποψη γνωσεως,τεχνικης,μελετης,επιπεδου κτλ για διαφορους λογους που δεν αφορουν το θεμα)

    Επισης γενικα ισχυει οτι τα acoustic covers ειναι αρκετα δυσκολα μιας κ θελει απαιτει αριστο επιπεδο απο τον κιθαριστα (πχ) κ εξαιρετικα καλη φωνη πανω απο ολα για να μπορει να σε αφησει ενθουσιασμενο.Ειδικα το δευτερο,που αφορα την φωνη ειναι το 80% του τελικου αποτελεσματος.

    Οταν δε υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες οπως το που γινεται η ηχογραφηση,με τι μηχανηματα κτλ κ δεν εξαρταται μονο απο τα παραπανω,μπορουμε ολοι μας να καταλαβουμε το ποσο δυσκολο ειναι να κανεις μια τετοια προσπαθεια.

    Τα γραφω αυτα για να καταλαβεις λιγο την λογικη μου.

    Επι του συγκεκριμενου θα πω οτι προσωπικα το μονο που με χαλασε πχ οσο αφορα την κιθαρα ειναι ο τυπος της (εννοω οτι ειναι τυπου Ovation) που κατα την γνωμη μου ο ΗΧΟΣ της δεν βοηθα τετοιου ειδους προσπαθειες.Δεν εχει να κανει με το παιξιμο σου αυτο,αλλα με την κιθαρα που χρησιμοποιεις κ ειναι προσωπικη μου αποψη,με βαση την δικη μου εμπειρια κ γουστα.Εαν πχ ειχες μια τυπου jumbo θα μου αρεσε ο ΗΧΟΣ παραπανω κ κατα την γνωμη μου θα "εδειχνε" με καλυτερο τροπο την δικη σου προσπαθεια.Αυτο δεν εχει να κανει με το τι παιζεις αλλα στο τι ηχο εχεις με βαση το οργανο που χρησιμοποιεις.Οπως πχ αν ειχες μια 12χορδη το τελικο αποτελεσμα θα ηταν εντελως διαφορετικο.Αλλωστε λαθος δεν εκανες πουθενα κ εγω ειμαι ανθρωπος που το "απλο" παιξιμο" μου αρεσει παραπανω απο το "συνθετο" ειδικα σε τετοιες ηχογραφησεις. ;)

    Οσο αφορα την φωνη της φιλης μας,ειναι σωστη κ σε αυτο που ακουσα εγω δεν βρηκα καποιο "λαθος".Να πω εδω οτι καποια γυρισματα που εκανε πχ δεν μου αρεσαν,οχι γιατι ειναι ασχημα αλλα γιατι γενικα δεν μου αρεσει αυτο το υφος τραγουδιου κ οχι γιατι η κοπελα "δεν ειναι καλη".

    Επισης μιας κ τα τελευταια χρονια ακουω μουσικη που ειναι  μακρυα απο το συγκεκριμενο ειδος τραγουδιου που δεν ειναι του γουστου μου κ αρα εκ των πραγματων δεν με ενθουσιαζει το τραγουδι (πραγμα που ειναι ασχετο με την δικη σας εκτελεση,διασκευη ή οπως αλλιως θελεις το λεμε).

    Τωρα επειδη βλεπω πως το ποστ γινεται αρκετα επιθετικο,το αν ειναι Jazz ή Jazzευει οπως λες σε υφος δεν εχει να κανει μονο με το τι ακορντα παιζεις (που οπως γραφεις σωστα,τα συναντας τα συγκεκριμενα στις περισσοτερες δυτικες μουσικες με τον εναν ή αλλο τροπο).Εχει να κανει με την δομη,το υφος,τον ηχο που σιγουρα δεν ειναι Jazz ουτε Jazzευει στο συγκεκριμενο clip.Εγω προσωπικα δεν ακουω Jazz κιθαρα να στο πω αλλιως,ακομα κ αν εχει ή δεν εχει 9ες κ 7ες.Εγω ακουω το original κομματι,παιγμενο σωστα,σε μια ακουστικη κιθαρα.Εαν για παραδειγμα εκανα εγω ακριβως το ιδιο,παιζοντας Blues ακορντα κ 5τινες κλιμακες αυτο απο μονο του δε θα εκανε το κομματι Blues cover.(Νομιζω πως καταλαβαινεις τι θελω να πω κ συμφωνεις με αυτο).

    Οπως δεν ακουω κ Jazz φωνη.

    Ειναι η γνωμη μου,σωστη ή λαθος,κ εφοσον ανεβασατε το video για να το ακουσουμε κ να πουμε την γνωμη μας ειναι καλοπροαιτερη εκ των πραγματων μιας κ εγω πχ δεν εχω τπτ μαζι σας,δεν σας ξερω,δε με ξερετε κ δεν εχω κατι να χασω ή να κερδισω απο σας.

    Μιας ομως κ βλεπω πως αυτου του ειδους η κριτικη δεν σας αρεσε,γιατι πχ την κρινετε ως "κακοπροαιρετη" θα κλεισω λεγοντας το εξης:

    Γραφετε για "Μία διασκευή του γνωστού κομματιού σε λίγο πιο Jazz ύφος. Είπαμε να του πειράξουμε λίγο την αρμονία.. " στην περιγραφη κ με βαση αυτο πρεπει να πω μια γνωμη,σωστα?

    Διασκευη για μενα ειναι να παρω ενα τραγουδι κ να το "αλλαζω" ή να το "πειραξω" λιγο ή πολυ,σε σημειο να γινει κατι "αλλο" απο το original.Επισης οταν ακουω για Jazz ή  στοιχεια Jazz οπως γραφω παραπανω,περιμενω συγκεκριμενα πραγματα κ απο τα οργανα που παιζουν αλλα κ (εφοσον υπαρχει) απο την φωνη.Κ αυτα δεν τα ακουσα εγω.(πιθανα να φταινε τα αφτια μου κ οι μικρες γνωσεις μου).

    Οτι γραφω ομως δε μπορει να χαρακτηριστει ως κακοπροαιρετη κριτικη κ ελπιζω να μην απευθυνεται,σε μενα τουλαχιστον,αυτος ο χαρακτηρισμος γιατι σε μια τετοια περιπτωση θα ανταπαντησω πως εσεις δεν θελετε να ακουσετε μια κριτικη που δεν σας αρεσει κ αντιθετα περιμενετε να ακουσετε μονο καλα λογια.Πιθανα για τον τονο κ το υφος που γραφεις να φταιει το νεαρο της ηλικιας σου καθως κ ενα αισθημα αδικιας που νιωθεις σε σχεση με την προσπαθεια που κανατε (η οποια ξαναλεω εμενα μου αρεσε).

    Ομως επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα την Danae κ ως ανθρωπο κ ως μουσικο,να εισαι σιγουρος πως ουτε κακοπροαιρετη ειναι απεναντι σας,ουτε επιθετικη.Ειναι ο τροπος που γραφει αυτος κ ειναι κ εξαιρετικα αυστηρη σε αυτα τα θεματα.Σε εμενα προσωπικα εχει κανει κριτικες που πραγματικα δε θα ηθελες να ακουσεις.Ομως δεν το κανει με τον τροπο που λες.Στην τελικη ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για ενα τραγουδι.

    Η ουσια ειναι σε καποιους θα αρεσει πολυ,λιγο σε αλλους οχι.Εσεις πρεπει να κρατατε κ τα θετικα κ τα αρνητικα.Δεν γινεται σε ολο τον κοσμο να αρεσουν τα παντα.Ομως μπορουμε ολοι να δεχομαστε κ να ακουμε την αποψη του αλλου χωρις να δημιουργουμε τοσο μεγαλο θεμα κ να ειμαστε λιγοτερο ή περισσοτερο επιθετικοι.

    Εαν εσυ θες να κρατησεις τις 10 θετικες γνωμες κ να μην ακουσεις την μια που δεν ειναι κ τοσο θετικη,δικαιωμα σου ειναι κ καλα κανεις.Ομως επειδη δεν ξερεις τον αλλον προσωπικα,μην μπαινεις στην διαδικασια να κανεις εσυ "κακοπροαιρετα" σχολια για καποιον αλλον μονο κ μονο επειδη δεν σου αρεσε η γνωμη του.Στην τελικη μπορεις απλα να αδιαφορεις για το τι λεει ο ενας στους 10.

    Στα λεω αυτα φιλικα κ σου ευχομαι τα καλυτερα στην προσπαθεια που κανεις.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:01 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:34 ]


    DanaeAthanasiadou
    11.09.2014, 15:22

    Πάλι καλά που δεν υπήρξε όυτε μια εβδομη/9η/11η/13η/ελαττωμενη κλπ δηλαδή...

    Άλλη φόρα πριν βιαστείτε για τον σχολιασμό του ''μαθητικού'' σιγουρευτείτε εσείς η ίδια ότι τα αυτιά σας σίγουρα δουλεύουν σε καλή κατάσταση μη μαθητικού επιπέδου. 'Επειτα η τζαζ δεν έχει να κάνει τοσο με τις προεκτάσεις των ακόρντων όσο με τη ρυθμολογία της, τους χρωματισμούς της και το γενικότερο ύφος της. Όλα αυτά τα ακόρντα τα συναντάμε και σε πολλά άλλα είδη μουσικής.

    Το ότι η κιθάρα στα πρώτα 2 κουπλε παίζει τον παραδοσιακό συνοδευτικό ρυθμό του Swing δεν θα το σχολιάσω, διότι όντως στο σύνολο του δεν θυμίζει τζαζ, αλλά σίγουρα κάποια στοιχεία το ''τζαζευουν''. 

    Όσο για την κριτική, επαναλαμβάνω, ας γίνεται καλοπροαίρετα. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την klimis92, 11-09-2014 13:48 ]





    Σε βεβαίωνω ότι τα αυτιά μου λειτουργούν άψογα ( απόλυτο αυτί you know...). Δε χρειαζόταν να ανεβάσεις τις συγχορδίες για να ξέρω τι παίζεις. 
    Επιμένω στην αρχική μου άποψη ότι παίζεις απλά πράγματα δίχως ίχνος Jazz ύφους.

    Μπορείς να θυμώνεις μαζί μου όσο θες, ξέρω πως είναι να σου κάνει κάποιος άσχημη κριτική.
    Το θέμα είναι ότι ασχολούμαι με τη Jazz αρμονία και τη Jazz μουσική γενικότερα πολλά χρόνια. Στην ηλικία σου ( υποθέτω είσαι μαθητής λυκείου) είχα κάνει αρμονική ανάλυση σε όλα τα real books που είχαν εκδοθεί ως τότε και είχα ακούσει όλους τους μεγάλους Jazz/funk/Blues players. Για την ακρίβεια, άκουγα μόνο τέτοια μουσική και όχι "αστεία" συγκροτήματα όπως οι white stripes ( όχι ότι δεν είναι καλοί, αλλά δε πιάνουν μία μπροστά στον Miles Davis ή στον Duke Ellington ή στον John Coltrane).

    Kαι ακριβώς επειδή λες ( πολύ σωστά) ότι η τζαζ έχει να κάνει με τους χρωματισμούς και το ρυθμό και το γενικότερο ύφος, πες μου που ακριβώς το είδες αυτό στο κομμάτι που έπαιξες? 

    Δε ξέρω ποιός σου είπε τον όρο "παραδοσιακός" Swing ρυθμός, αλλά ας πούμε ότι το δέχομαι χάρην συζήτησης...που είδες το Swing σε αυτό που παίζεις? Είναι εντελώς flat το παίξιμό σου δίχως ίχνος groove και γι αυτό το λόγο σας παρέπεμψα στα άλλα 2 παιδάκια στο youtube όπου ο κιθαρίστας παίζει εξίσου απλά, αλλά groovάρει τόσο άσχημα που θα τον ζήλευαν επαγγελματίες. Έχει το ρυθμό μέσα του. Σε αντίθεση με εσάς.  Swing λες το παίξιμο του Glenn Miller ,το δικό σου θέλει ακόμα πολυ δρόμο για να αγγίξει καν το Swing σα ρυθμό ( για να μη μιλήσω για το παίξιμο).

    Το μόνο σωστό που είπες είναι ότι το σύνολό του δε θυμίζει τζαζ  ( ακριβώς αυτό που λέω τόσες μέρες). Το ότι "κάποια στοιχεία το τζαζεύουν" είναι λάθος γιατί το να παίξεις 2 συγχορδίες με 11η δε "τζαζεύει" τίποτε απολύτως.

    Η κριτική μου δεν είναι κακοπροαίρετη. Ίσα ίσα είπα ότι είναι ευχάριστο άκουσμα για την παραλία με την παρέα ή ακόμα και για κάποιο live σε κανα μπαράκι( αλλά έτσι και πας στο Preservation Hall ή στο French Quarter Bar και δηλώσεις εκεί ότι θα παίξεις Jazzy cover και τους παίξεις αυτό το κόμμάτι που ανέβασες εδώ, θα γελάσουν και οι πέτρες). Δεν είπα ότι δεν παίζεις καλά, είπα ότι ΔΕΝ παίζεις τζαζ. 


    Δεν έχω ούτε να κερδίσω, ούτε να χάσω κάτι από σενα, οπότε η κριτική μου είναι αντικειμενική και ως επαγγελματία.
    Όπως είπα και σε προηγούμενο post, αν δεν αντέχετε την κριτική, μην ανεβάζετε βίντεο ή έστω ανεβάστε τα, αλλά μη ζητάτε τα σχόλια του κόσμου.

    Στο κάτω κάτω μπορείς κάλλιστα να γράψεις κ μένα κ την κριτική μου στα παλαιότερα των υποδημάτων σου. Ή μπορείς να ακούσεις την (εντελώς σε βεβαώνω καλοπροαίρετη) κριτική μου και να προσπαθήσεις να γίνεις λίγο πιο καλός ( όσο αφορά στη Jazz μουσική ) και το επόμενο "Jazzy cover" να είναι πραγματικά Jazzy cover.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 11-09-2014 16:06 ]


    JULIOS
    11.09.2014, 15:46

    Ενα τελευταιο σχολιο με αφορμη το θεμα (ασχετο με την ουσια του ομως)

    Η κριτικη ή μια αποψη που διατυπωνεται απο ανθρωπο που υπογραφει επώνυμα κ ειναι στην διαθεση σου/μας (μεσω του προφιλ του πχ) τα πληρη στοιχεια του για το ποιος ειναι,τι κανει,τι δεν κανει,τι εχει κανει κ τι δεν εχει κανει κτλ,με λιγα λογια δεν κρυβει το ποιος/ποια ειναι εχει κατα την γνωμη μου μεγαλυτερη αξια απο αυτην που την κανει καποιος που απλα υπογραφει με ενα nick κ "δηλωνει" οτι ειναι μουσικος (οπως πχ εγω για να μην παρεξηγηθει κανενας).

    Το λεω αυτο γιατι ματια εχουμε κ βλεπουμε (δεν αφορα εσενα φιλε μου Παντελη αυτο) κ "ο νοων νοειτω"......


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:47 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:49 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 15:50 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 11-09-2014 19:05 ]