ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη
    Chrysanna
    16.09.2014, 19:46

    (ΚΙΝΑ) Πεζοδρόμιο γι' αφηρημένους χρήστες έξυπνων κινητών.

     Ειδική λωρίδα σε πεζοδρόμιο για όσους χρησιμοποιούν ασταμάτητα το έξυπνο κινητό τους τηλέφωνο, λειτουργούν πειραματικά στην Κίνα, σύμφωνα με το BBC.


    Πιο συγκεκριμένα, μια ειδική λωρίδα τοποθετήθηκε στην πόλη Τσονγκίνγκ στην Κίνα έτσι ώστε να μην ενοχλούνται όσοι περπατούν από όσους αδυνατούν να πάρουν το βλέμμα τους από την οθόνη του «έξυπνου» κινητού τους τηλεφώνου.

    Το μέτρο θα λειτουργήσει δοκιμαστικά, ωστόσο οι αρχές της πόλης δεν απέκλεισαν το ενδεχόμενο επέκτασής τους σε όλα τα πεζοδρόμια.

    Όπως έγινε γνωστό, οι εθισμένοι με το «έξυπνο» κινητό τους τηλέφωνο έχουν προκαλέσει αρκετά ατυχήματα, όπως θεαματικές πτώσεις αλλά και τροχαία ατυχήματα, λόγω της έλλειψης προσοχής στον δρόμο.

    Πηγή: skai.gr

    ----------------------------------------------------------

    "Έξυπνα κινητά για χαζούς ανθρώπους", έλεγε ένας φίλος μου πριν αρκετά χρόνια, όταν μία τέτοια είδηση δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα άλλο παρά ανέκδοτο.

    Όταν το μόνο που έχει απομείνει είναι η ύστατη ελπίδα ότι ο άνθρωπος περνάει απλά μια ιστορική "φάση", απ' την οποία θα βγει έχοντας βρει εκ νέου την σκέψη του και την σοβαρότητα του, έρχεται κάτι τέτοιο. Η κοινωνία πλέον επιδοκιμάζει και δίνει χώρο εξέλιξης σ' αυτή την "φάση".

    Εχμμμ... ειλικρινά δεν ξέρω {#emotions_dlg.confused1}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 16-09-2014 19:47 ]


    MatNina
    17.09.2014, 10:57
    Με αυτο το μετρο ομως δεν προστατευουν το κοσμο αλλα τον ριχνουν ακομα πιο βαθεια..
    Hastaroth
    17.09.2014, 13:01

    Αυτοί που "αδυνατούν να πάρουν το βλέμμα τους από την οθόνη του «έξυπνου» κινητού τους τηλεφώνου" την ώρα που περπατούν προφανώς δέν θα βλέπουν και το απαγορευτικό σήμα στην άλλη λωρίδα και θα εισχωρούν σ'αυτήν,αφού δέν υπάρχει κανένας φυσικός διαχωρισμός (π.χ. τοίχος) μεταξύ τους.

    Επίσης αυτοί που "χρησιμοποιούν ασταμάτητα" το κινητό τους τηλέφωνο,δέν το κάνουν απαραιτήτως επειδή είναι επιδειξίες gadgetάκηδες.Μπορεί να είναι και επαγγελματίες που με τον τρόπο αυτό κερδίζουν χρόνο,διευθετώντας τίς επαγγελματικές υποθέσεις τους ενώ περπατούν.

    Και φυσικά έχω δεί πάμπολλους τέτοιους ανθρώπους που ενώ μιλούν στο κινητό περπατώντας,δέν έχουν κουτουλήσει ποτέ σε κάποιον άλλον και δέν έχουν διασχίσει ποτέ τον δρόμο χωρίς να κοιτάξουν προηγουμένως το φανάρι ή την κυκλοφορία.

    Αν οι Κινέζοι δέν μπορούν να το κάνουν αυτό,δέν φταίνε τα "έξυπνα κινητά",αλλά οι ίδιοι οι Κινέζοι.

     


    Chrysanna
    17.09.2014, 17:58

    Έχεις απόλυτο δίκιο...!

    Το πιο σημαντικό κομμάτι της είδησης είναι τα κατασκευαστικά κενά των Κινέζων και όχι το ότι παράλληλα με τους ποδηλατόδρομους κατασκευάζονται δρόμοι για όσους δεν έχουν επαφή με το περιβάλλον. Είναι υπερβολή άλλωστε γιατί κανείς δεν έχει χαζέψει τόσο ώστε να κουτουλάει με τα αυτοκίνητα.

    Hastaroth ειλικρινά, τι συζητάμε αυτή την στιγμή;

    Όπου κι αν κοιτάξεις βλέπεις ανήλικους, παιδιά, νέους ανθρώπους και μεσήλικες να ζουν σ' ένα παράλληλο σύμπαν όπου δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με άλλους ανθρώπους και είναι μονίμως κρεμασμένοι πάνω από ένα κινητό τηλέφωνο. Check in στην καφετέρια, στο εστιατόριο, στην τουαλέτα, τι νιώθεις αυτή την στιγμή, τι σκέφτεσαι αυτή την στιγμή, τι βρακί φοράς κοκ. Την ίδια στιγμή που ο διπλανός τους στην βόλτα κάνει το ίδιο πράγμα και μπορεί να περάσουν ωωωωρες ατελείωτες χωρίς να έχουν ανταλλάξει κουβέντα. Αν οι επαγγελματίες αποτελούν ποσοστό μεγαλύτερο του 0,0002%, εγώ θα ξυρίσω το κεφάλι μου και θα βγω στο Σύνταγμα με πυτζάμες.

    Είναι τόσο εμφανές το επίπεδο της κατάντιας, που είναι ανησυχητικό αν δεν μπορούμε να το εντοπίσουμε αμέσως!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 17-09-2014 19:14 ]


    Hastaroth
    18.09.2014, 12:07

    Δέν νομίζω ότι είναι τόσο λίγοι,ακόμη και στην Ελλάδα,οι επαγγελματίες που κάνουν συχνότατη χρήση τού κινητού τους.Αντιθέτως,πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό τμήμα τού εργαζόμενου πληθυσμού τής χώρας.Οπότε γλυτώνεις και το ξύρισμα τής κεφαλής {#emotions_dlg.biggrin}

    Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά παιδιά σχολικής ηλικίας (κάτω τών 18 ετών) που όχι μόνο έχουν κινητό αλλά το χρησιμοποιούν πολύ συχνά.Διότι ένας μαθητής δέν έχει επαγγελματικές υποχρεώσεις-στο σχολείο και-πιθανώς-στο φροντιστήριο πηγαίνει και εκεί δέν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη να επικοινωνήσης,ώστε να χρειάζεται να εκμεταλλευτής τον "νεκρό χρόνο" τής μετάβασης.Κι'εμείς υπήρξαμε μαθητές και τα βγάλαμε πέρα μιά χαρά χωρίς κινητά,ακόμη κι'όταν οι μετακινήσεις μας πρός και από το σχολείο δέν γινόντουσαν με σχολικά οχήματα (ώστε να υπάρχη ανάγκη να ειδοποιήσουμε τους γονείς μας σε περίπτωση καθυστερήσεως).

    Από εκεί και πέρα,όποιος αισθάνεται την ανάγκη να κοινοποιή στα social media τί νιώθει και τί βρακί φοράει ανά πάσα στιγμή (και θέλει να'χη κινητό γιά να το κάνη αυτό και την ώρα που βρίσκεται στην τουαλέτα...) εμπίπτει μάλλον στην δικαιοδοσία τών νευροψυχολόγων και νευροψυχιάτρων.....


    Chrysanna
    18.09.2014, 18:00

    Α, τέλεια Hastaroth! ΟπότεΣ...

    Ας υποθέσουμε ότι ένας μαθητής εισάγεται στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, με την πρώτη (Tο σενάριο που ακολουθεί είναι άκρως αισιόδοξο!). Ολοκληρώνει τις σπουδές του στον προβλεπόμενο χρόνο, τα 4 χρόνια (Eντάξει, υπεραισιόδοξο!). Στα 22 του είναι πτυχιούχος (Εντάξει λέμε, επιστημονικής φαντασίας!) και έτοιμος να εισέλθει στην αγορά εργασίας. Θα υποθέσω επίσης πως το πρώτο καλοκαίρι μετά την αποφοίτηση του δεν θα κάνει τρελές διακοπές στην Μύκονο για να γιορτάσει το πτυχίο αλλά θα ξεκινήσει να ψάχνει για την πρακτική του ΚΑΙ ότι θα βρει αμέσως εργοδότη. 

    Με την πρακτική, με τούτα και με τ' άλλα φτάσαμε τα 23. Θα υποθέσω επίσης πως για τα επόμενα 4-5 χρόνια δεν θα κάνει ότι δουλειά να 'ναι απλά για ν' αποκτήσει εργασιακή εμπειρία επειδή δεν θα τον προσλαμβάνει κανείς στο αντικείμενο του λόγω έλλειψης προϋπηρεσίας (σαν να ζούμε στην Ελλάδα ένα πράγμα που φταις επειδή δεν γεννιέσαι με προϋπηρεσία) και πως αμέσως μετά την πρακτική του ξεκινάει ν' απασχολείται στο αντικείμενο του.

    Η επόμενες υπόθεσεις είναι οι εξής: 1) Θα βρεθεί σ' ένα υγιές εργασιακό περιβάλλον όπου ο εργοδότης του δεν είναι Έλληνας και δεν τον λιώσει στις δουλειές του ποδαριού για τον επόμενο 1-1,5 χρόνο. 2) Οι παλαιότεροι υπάλληλοι δεν έχουν βαρεθεί την ζωή τους, δεν έχουν γίνει ιδιωτικοί υπάλληλοι με απωθημένα δημοσίου, έχουν όρεξη για δουλειά και προσφορά και θα νιώσουν την υποχρέωση να μάθουν την δουλειά σ' έναν νέο άνθρωπο στηρίζοντας τον στο ξεκίνημα της ζωής του. 3) Του παίρνει μόνο 2-3 χρόνια να μάθει ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω απ' την δουλειά του και αρχίζει να ανεβαίνει στην ιεραρχία πλησιάζοντας το ελληνικό όνειρο της διοικητικής θέσης.

    23+3=26 ετών Θα συνεχίσω λίγο με τις υποθέσεις αν μου επιτρέπετε...

    Βασιζόμενη στην υπόθεση πως όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά, και όχι ουτοπικά, και πως όσοι είναι μεγαλύτεροι από 26 ετών έχουν ανάγκη από ένα smartphone για καθαρά επαγγελματικούς λόγους, θέλω να θέσω μερικά ερωτήματα.

    Ερώτημα 1: Αν συμβεί κάτι στην εργασία μας για το οποίο μας χρειάζονται, λογικά θα μας πάρουν τηλέφωνο. Άρα το φυσιολογικό θα είναι να δούμε το κινητό δίπλα στο αυτί. Αν το κινητό είναι στο χέρι και μακριά απ' τ' αυτί, για χρόνο περισσότερο από 25sec (εκτιμώμενος χρόνος που χρειάζεται για να δεις αν έχεις αναπάντητες ή νέα μηνύματα), μάλλον ο χρήστης παίζει ή (τον) παίζει ή κάνει κάτι που δεν είναι επαγγελματικό. Επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος, θα υποθέσω πως είναι επαγγελματικό και ότι έλαβε ένα e-mail στο οποίο πρέπει ν' απαντήσει. Αν το e-mail περιλαμβάνει τις λέξεις "Πήραμε φωτιά", "Απολύεσαι", "Η εταιρεία κλείνει" ή "Βοήθεια, πνίγομαι...!" (ένας συνάδελφος πνίγεται βρε αδερφέ, κι ένιωσε την ανάγκη να το μοιραστεί με τον συνάδελφο του), αντανακλαστικά ο χρήστης θ' ακινητοποιηθεί απ' το σοκ. Αν ο χρήστης συνεχίζει να περπατάει με το κινητό στο χέρι μάλλον δεν είναι τόσο επείγον. Άρα, λογικά πάντα, ή θα σταματήσει για λίγο στην άκρη του δρόμου ν' απαντήσει ή θα το κάνει κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα. Όοοοοολα αυτά βασίζονται στην υπόθεση ότι εν ώρα εργασίας ο υπάλληλος έχει λόγο να είναι εκτός (τα καλά των διοικητικών) ή ότι το βράδυ στις 11 στο Bar η εταιρεία είναι ανοιχτή και κάποιος στέλνει επαγγελματικά e-mail.

    Ερώτημα 2: Στα Μ.Μ.Μ όπου η ισορροπία είναι κάτι που πρέπει να κερδίσεις με πολύ κόπο, πείτε μου έναν επαγγελματικό λόγο που δικαιολογεί το άνοιγμα του Facebook αμέσως μόλις κλείσουν οι πόρτες; Πείτε μου έστω ότι θέλει να ελέγξει την επαγγελματική του σελίδα, θα τα δεχτώ όλα είμαι σε καλοπροαίρετο mood. Το μόνο που κατάφερα να σκεφτώ είναι πως επειδή 11 στις 10 των περιπτώσεων, οι όρθιοι είναι υπεράριθμοι απ' τις προδιαγραφές του οχήματος, ακόμα κι αν θέλεις να πέσεις, δεν μπορείς λόγω έλλειψης ελεύθερου χώρου "προσγείωσης". Ποιός ο λόγος ν' ανησυχείς λοιπόν;

    Για το τέλος, θέλω να ζητήσω από κάποιον που έχει πρόσβαση στα αποτελέσματα της τελευταίας εθνικής απογραφής και είναι καλός στην στατιστική να μου πει:

    1) Το ποσοστό του πληθυσμού που είναι είναι 15-26 ετών και κάτοχοι "έξυπνου" κινητού.

    2) Το ποσοστό ενεργών φοιτητών που είναι άνω των 22 ετών (για μελλοντική χρήση).

    3) Το ποσοστό των εμποροϋπαλλήλων που δεν υπάρχει περίπτωση να ενοχληθούν τηλεφωνικά για επαγγελματικούς λόγους και αν γίνει θα είναι μια συνομιλία διάρκειας 15 sec. "Άκυρο το ρεπό, έλα για δουλειά. Τουτ τουτ.."

    4) Το ποσοστό των ανέργων.

    5) Το ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση το συγκεκριμένο.

    6) Αριθμό επαγγελμάτων, η φύση των οποίων επιβάλλει την κατοχή smartphone αντί ενός συμβατικού κινητού (εισερχόμενες, εξερχόμενες, sms).

    (Στην διάρκεια της ζωής μου, έχω κατηγορηθεί πολλές φορές και άδικα ως υπερ-αναλυτική, λόγω φύλου. Καιρός ήταν να πάρω την εκδίκηση μου...)

    {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 18-09-2014 19:45 ]


    Chrysanna
    19.09.2014, 03:04

    Soundbar said: Υπάρχει κόσμος που προτιμά απλό κινητό από smartphone?

    Εγώ και 1-2 γνωστοί μου. Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και άγνωστοι μου.

    Soundbar said: Εκτός από ανθρώπους μεγάλης ηλικίας δεν νομίζω ότι ισχύει.

    Ετών 35 στις 29 Μαρτίου. Να θυμηθείς να μου πεις χρόνια πολλά και πρόσεξε τι θα πεις.

    Soundbar said: Δεν νομίζω ότι χωρίς smartphone μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα.

    Δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα.

    Soundbar said: Σε μια επίσκεψη σε ένα αρχαιολογικό χώρο βρήκα το smartphone πολύ εξυπηρετικό. Κατ' αρχήν με το gps και κατόπιν για τις πληροφορίες για τα δρομολόγια των λεωφορείων και φυσικά για τον ίδιο το χώρο και τέλος και φωτογραφία στα social media (γιατί να το κρύψουμε).

    Οι περισσότεροι αρχαιολογικοί χώροι βρίσκονται κοντά σε στάσεις του metro.
    Αν ήθελες πληροφορίες για τον χώρο θα μπορούσες να περάσεις την μέρα σου στο google. Υποτίθεται ότι πήγες να τον δεις. Δεν μπορείς να ψάχνεις στο κινητό σου ΚΑΙ να βρίσκεσαι σ' έναν τέτοιο χώρο όπως πρέπει και για τον λόγο που πρέπει.

    Soundbar said: Εκτός του ότι είναι κάτι που πλέον ακόμα και ένας άνεργος μπορεί να έχει, λόγω του ότι είναι φτηνό.

    Αν θυμάμαι καλά, κι αν οι εταιρείες κινητών δεν έχουν μετατραπεί σε μη κερδοσκοπικές, για να σου δώσουν ένα τέτοιο κινητό φτηνά θα σε δεσμεύσουν τουλάχιστον 1 χρόνο σε χρήση συμβολαίου. Το ποιο οικονομικό συμβόλαιο, πάλι απ' όσο ξέρω, κοστίζει περίπου 20€-25€. Πώς είναι δυνατόν να εξοικονομήσεις 20€ από εισοδήματα 0€....?

    Soundbar said: Από το 2011 που έγινε η τελευταία απογραφή, έως το 2014, με τεχνολογικούς όρους μιλάμε για απόσταση αιώνων.

    Αυτός που ήταν 15 ετών το 2011, σήμερα είναι 18 και εξακολουθεί να μην έχει "επαγγελματικούς λόγους".
    Αυτή ήταν και η ουσία του μηνύματος.
     


    Hastaroth
    19.09.2014, 11:09

    Εγώ πάντως μίλησα γιά κινητά και γιά παιδιά κάτω τών 18 ετών.

    Ο soundbar προτείνει να δώσουμε smartphone και στα δεκάχρονα (θα το πληρώνουν τα ίδια τα παιδιά,φαντάζομαι,απ'τα μελλοντικά εισοδήματά τους).Διότι τα δεκάχρονα παιδάκια πάνε μόνα τους στους αρχαιολογικούς χώρους και επίσης έχουν πιστωτικές κάρτες τίς οποίες χρεώνουν μέσω των smartphones τους (πάλι απ'τα μελλοντικά εισοδήματά τους).

    Εν τούτοις δέν είναι αυτό το θέμα μας,αλλά το ότι οι Κινέζοι φτιάχνουν στα πεζοδρόμιά τους ειδικές λωρίδες γι'αυτούς που περπατούν σκυφτοί,με το βλέμμα καρφωμένο στην οθόνη τού smartphone τους,με αποτέλεσμα να κουτουλάν σάν τραγιά πάνω στους λοιπούς συνανθρώπους τους-αλλά δέν τίς διαχωρίζουν με κάποιο φυσικό τρόπο απ'το υπόλοιπο πεζοδρόμιο και επίσης δέν βάζουν ειδικούς ποδονόμους (κατά το "τροχονόμους") να επιβλέπουν ποιοί παραβιάζουν τίς λωρίδες αυτές (δηλαδή πεζοί που,ενώ δέν προχωρούν σκυφτοί με το βλέμμα καρφωμένο στην οθόνη τού smartphone τους,εισέρχονται στήν λωρίδα που προορίζεται γι'αυτούς που προχωρούν σκυφτοί κλπ κλπ).

    Περίεργοι είναι τελικώς αυτοί οι Κινέζοι.....

    ΥΓ.Πάντως στην παρατιθέμενη φωτογραφία,κανείς απ'τους βαδίζοντες στίς δύο λωρίδες (τών κινητών και τών "μή-κινητών") δέν χρησιμοποιεί κινητό-πόσο μάλλον smartphone.

    Αρα μάλλον τζάμπα ξοδέψανε τόση μπογιά....

    -----------------

    Κανείς δέν δικαιούται να με βρίζη εκτός από
    εμένα

    Link
    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 19-09-2014 11:16 ]


    Chrysanna
    19.09.2014, 18:15

    Oι ουρές για τo iPhone 6 σε όλο τον κόσμο.

    Όχι βρε, για ποια κατάντια μιλάμε.

    Όλα μπον {#emotions_dlg.thumbup}


    mary_omikron
    19.09.2014, 22:27

    http://www.washingtonpost.com/news/the-intersect/wp/2014/09/19/what-was-fake-on-the-internet-this-week-sidewalks-for-texters-the-antichrist-and-charging-your-phone-by-microwave/

    Smile


    Chrysanna
    19.09.2014, 23:02

    Μαίρη είσαι μεγάλο σπασικλάκι. Μου χάλασες το θέμα και τώρα πρέπει να βρω κάτι νέο για την μουρμούρα..

    {#emotions_dlg.ban}

    ( Sounbar πρέπει να βρεις κάτι ν' απασχολείσαι. Εχω αρχίσει να σε συμπονώ!
    Δεν χρειάζεται να είναι κάτι μεγαλεπήβολο. Ξεκίνα από μία νέα τεχνολογική πατέντα, αφού το 'χεις κιόλας. )


    freak
    20.09.2014, 02:11

    Εμενα το κινητο δεν ειναι ουτε καν εγχρωμο! Ενα χρωμα υπαρχει μονο. Ουτε ραδιο ουτε τιποτα μιλαμε, χαχα.

    Παλαιολιθικος εντελως!

    Anyway εδω στο Λονδινο οταν πας να διασχισεις εναν δρομο βλεπεις αυτο μπροστα σου:

    (εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει παρα πολυ)


    mary_omikron
    20.09.2014, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 19.09.2014, 23:02 έγραψε...

    Μαίρη είσαι μεγάλο σπασικλάκι. Μου χάλασες το θέμα και τώρα πρέπει να βρω κάτι νέο για την μουρμούρα..

    {#emotions_dlg.ban}

    {#emotions_dlg.rolleyes}Innocent


    Hastaroth
    20.09.2014, 15:59

    Εμένα πάντως πιό πολύ με ανησυχούν αυτοί που περπατούν διαβάζοντας τήν εφημερίδα τους (κατά 99% αθλητική,διότι αδημονούν να μάθουν άν "χάλασε τού Ιβιτς"-η μεταγραφή,εννοείται,γιά τους "μυημένους"-ή τί είπε στους παίκτες τού Ολυμπιακού ο προπονητής στ'αποδυτήρια μετά τήν ήττα τής ομάδας απ'τον Παναθηναϊκό-συνηθισμένο γάρ το φαινόμενο).

    Μού'χουν τύχει δυό-τρείς τέτοιες περιπτώσεις κατά τον πολυετή βίο μου-ζήταγαν και τα ρέστα κιόλας επειδή δέν πρόσεχα στον δρόμο.Λές και ήμουν υποχρεωμένος να τους αποφύγω...

    Δυστυχώς όμως,πεζολουρίδες με σήμα την εφημερίδα δέν έχω δεί ακόμη...